PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عليرضا عصار و موسیقی پاپ کلاسيک

Leon
Thursday 18 October 2007, 08:45 AM
You can see links before reply

اين روزها ششمين آلبوم موسيقی عليرضا عصار با عنوان "نهان مکن" نظر موسيقی دوستان ايرانی را جلب کرده است. مهمترين تفاوت اين آلبوم با آلبوم های ديگر، تغيير آهنگسازی و تنظيم قطعات است که تا به امروز در اختيار فواد حجازی قرار داشت اما عصار اين بار سراغ شهرداد روحانی رهبر ارکستر و آهنگساز ايرانی رفته. با همکاری روحانی و عصار آلبوم از موسيقی پاپ به سمت موسيقی کلاسيک گرايش بيشتری پيدا کرده است.
عليرضا عصار

عصار اين شانس را داشت که به همراه روحانی در استوديوی ابی رود (abbey road) در لندن يکی از معروف ترين و مجهزترين استوديو های جهان کارشان را ضبط کنند. موسيقی فيلم هايی مثل هری پاتر و ارباب حلقه ها هم در اين استوديو ضبظ شده است. پس بايد کيفيت خوبی داشته باشد. همراه آلبوم يک بروشور مفصل ۲۴ صفحه ای تمام رنگی است که ترانه های اجرا شده در آلبوم و عکس هايی از ضبط کار در استوديوی ابی رود به همراه يادداشت هايی از روحانی، عصار و مدير ارکستر سمفونيک لندن در آن چاپ شده است. ديدن عکس ها و خواندن مطالب خالی از لطف نيست. اين آلبوم در هفته اول بيش از سی هزار نسخه فروش داشته است که رقم قابل توجهی است.
شما که يک خواننده پاپ هستی چرا شهرداد روحانی را برای تنظيم آهنگسازی انتخاب کردی؟
روحانی آهنگساز توانايی است و من هم از سبک کار او خوشم می آمد. مدت ها بود به اين فکر می کردم که آلبومم را با او کار کنم. وقتی اين موضوع را به شهرداد گفتم خوشبختانه او هم موافقت کرد و اين کار شکل گرفت.
موسيقی نهان مکن از زمين تا آسمان با کارهای ديگرت فرق کرده است، فکر نکردی که مخاطبان شما انتظار چنين اتفاقی را نداشته و نتظار ديگری داشته باشند؟

You can see links before replyآلبوم "نهان مکن"
You can see links before reply اين آلبوم کلاسيک نيست پاپ کلاسيک است. به خاطر بافت ارکستر جنس صدای کار اين طور درآمده وگرنه اگر با يک گروه پاپ اجرا و برای آنها تنظيم می شد می ديديد که چيز ديگری از آب در می آمد.

علیرضا عصار

درمورد مخاطب های خودم می دانم که اين طور نيست. چون اين را حس می کنم. اين آلبوم کلاسيک نيست پاپ کلاسيک است. به خاطر بافت ارکستر جنس صدای کار اين طور درآمده وگرنه اگر با يک گروه پاپ اجرا و برای آنها تنظيم می شد می ديديد که چيز ديگری از آب در می آمد.
بازتاب هايی که تا به حال داشتی چطور بوده؟
ايميل ها و پيام هايی که به من می رسد همه حاکی از آن است که اين کار مورد توجه قرار گرفته.
تجربه کار کردن با شهرداد روحانی برای کسی که تا به حال با فواد حجازی يک آهنگساز جوان کار کرده و آلبوم های موفقی هم داشته چطور بود؟
خيلی خوب بود. البته نمی گويم که تجربه های قبلی بد بودند آنها هم خوب بودند.
شهرداد روحانی

اگر اين طور است چرا کار کردن با فواد را کنار گذاشتی و يک آهنگساز ديگر انتخاب کردی؟ شما که زوج هنری موفقی بوديد و به نظر نمی آمد در آن شرايط نيازی به تحول يا تغيير سبک باشد.
چرا که نه. حتما بايد از کار های قبل ناراضی می بودم که يک سبک تازه را امتحان می کردم. دوست داشتم با روحانی هم تجربه ای داشته باشم و وقتی کار تمام شد، از آن راضی بودم. خودم حس بسيار خوبی داشتم.
شنيده ايم که يکی از دلايل انتخاب روحانی اختلاف هايی بود که با فواد پيدا کرده بوديد؟
من و فواد دوستان قديمی هستيم و هنوز هم با هم دوست هستيم. در آينده هم با هم کارهای مشترکی خواهيم داشت.
پس چرا کار هايی مثل مست و محتسب که مردم سال است منتظر شنيدن آن هستند، در يک آلبوم به بازار نداديد؟
از کارهايی که با فواد داشتيم فقط دو کار است که کاملا آماده انتشار است و اين برای يک آلبوم کافی نيست. درفکرم که اين دو کار را به صورت تک آهنگ منتشر کنم.

قبول داری که عليرضا عصار در اين آلبوم از موسيقی پاپ فاصله گرفته و به سمت موسيقی کلاسیک رفته است؟
ببينيد اين کار کلاسيک نيست پاپ کلاسيک است. تمام سعی من اين است که در يک فضای ثابت نمانم و جلو بروم. اين بار هم اين سبک را آزمودم. فکر هم می کنم کار بدی از آب در نيامده.
در آينده اين سبک را ادامه می دهيد؟
هنوز هيچ چيز نمی دانم و هيچ تصميمی ندارم.
در همه آلبوم هايت يکی دو کار مردمی تر و ساده تر با شعر هايی ساده می گذاشتی و استدلالت هم اين بود که برای مخاطبان ديگری که مولانا دوست ندارند يا می خواهند موسيقی ساده تری گوش بدهند می گذاشتی که اتفاقا آنها در کنسرت ها و برنامه ها مورد استقبال زيادی قرار می رفت. پرا در اين آلبوم خبری از اين کار ها نيست؟
اين یک نقشه دائمی و قانون شده نبود. اين آلبوم به سليقه شخصی ام خيلی نزديک تر بود و فکر کردم که با همين فرم به بازار بيايد بهتر است. به هر حال هنوز هم اگر کنسرت بگذارم آنها را برای مخاطبان اجرا می کنم. دورشان که نريخته ام!
راستی خيلی وقت است که کنسرت نگذاشته ای؟
در فکر هستم که ارديبهشت ماه برنامه ای در تهران اجرا کنم که قرار است شهرداد روحانی آن را رهبری کند و در آن از يک ارکستر بزرگ و مفصل و يک گروه سازهای پاپ استفاده کنم. قطعاً تنظيم های قطعات برای کنسرت پاپ تر از اين است که شنيده ايد.

زاده نوری