PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی :ویژگی آهنگساز

hichnafar
Saturday 20 October 2007, 02:07 PM
سلام
به نظرشمایک آهنگساز ،بایدبرچه مواردی تسلط داشته باشه ؟
چه دوره هایی روگذرانده باشه ؟
نوازنده بودن لازمه ی کارش هست ؟
و... ازاین قبیل موارد.

ممنون.

beatbox
Friday 26 October 2007, 04:56 AM
والا اگه از من میپرسی.اول باید از موسیقی سر در بیاره.دوم یه دوره تئوریه موسیقی براش واجب سوم .نه لازم نیست نوازنده باشه چهارم -از این قبیل موارد

.t.A.T.u
Friday 26 October 2007, 12:32 PM
به نظر من:
تثوری موسیقی را بلد باشه، در مورد سبکی که در اون آهنگ می سازه اطلاعات جامع داشته باشه و اون را درک کنه.
نه زیاد لازم نیست، البته اگر بلد باشه خیلی خوبه، ولی اگه بلد هم نباشه اشکال نداره، چون در عصر جدید خیلی کارها را راحتتر میشه انجام داد.
یه چیز دیگه هم هست، که اونم خلاقیت، اگه یه آهنگساز خلاقیت نداشته باشه خیلی ناجور میشه!
همیشه هم دنبال اخبار و آخرین اطلاعات باشه و کلا بروز باشه، تا از پیشرفت هایی که در سبکش داره انجام میشه، خبر داشته باشه.

Amir
Thursday 1 November 2007, 04:06 PM
به نظر من یک آهنگساز خوب اولا باید با صدا و فرکانس های آن کاملا آشنا باشه

تئوری موسیقی خوبی داشته باشه

با سازی پایه آشنایی داشته باشه

با نرم افزارها و سخت افزارها هم در حد نیاز آشنایی داشته باشه

و کلیات و جزییات تنظیم را بدونه

Amir
Thursday 1 November 2007, 11:06 PM
دوستان عزیز یعنی شما 3000 نفر دیگه هیچکدوم چیزی از آهنگسازی نمی دونید که هیچ نظری نمیدید

hichnafar
Friday 2 November 2007, 09:22 PM
نظرخودم:
دوره ی سلفژروگذرونده باشه (به تئوری موسیقی کاملا"مسلط باشه)
بهتره حداقل یک سازرودرحدمتوسط بلدباشه
خلاقیت هم که جناب تتوگفتن مهم هست.

Hes_r
Friday 2 November 2007, 09:46 PM
به نظر من باید کامل به تئوری و سلفژ وارد باشه

با ساز پیانو کاملا آشنایی داشته باشه و ویولن رو هم در حدی بدونه

همچنین باید خوش ایده و خلاق باشه .

.t.A.T.u
Friday 2 November 2007, 09:59 PM
والا به نظر من زیاد هم مسلط بودن بساز مهم نیست، بخصوص حالا که با انواع نرم افزارها میشه نیاز خودت را بر طرف کنی.
ترجیها به زبان انگلیسی هم مسلط باشه، دلیلش هم که واضح هست.

DigiteC
Friday 2 November 2007, 11:51 PM
سلام به همه. به نظر من یه آهنگساز باید حتما به دو یا حداقل یک ساز مادر تسلط کامل داشته باشه و سایر سازهای ایرانی وجهانی رو بخوبی بشناسه و از قدرت خلاقیت و ابتکار بالایی برخوردار باشه. با تشکر از همگی.

peasegonzo
Saturday 3 November 2007, 07:59 AM
سلام
با عرض پوزش از دوستان و عزيزان جسارت نباشه ولي بنده حقير طي اين دو يا سه سال متوجه شدم كه يك آهنگساز بايد روي ترانه تسلط داشته باش اگه بدونه ترانه سرا براي چي اين ترانه رو سروده آهنگ زيبا تري ميتونه بسازه و يك آهنگساز نيازي نداره روي سازهاي مختلف تسلط داشته باش فقط سازهاي مادر(پيانو گيتار و ويلون)رو بشناس بسه و اين كه ريتم شناسي و گام شناسي بسيار قوي بايد داشته باشه.
از بقيه دوستان كه نظراتشون رو ابلاغ كردند كنال تشكر رو دارم.
با تشكر

peasegonzo
Saturday 3 November 2007, 03:55 PM
سلام
به نظر من آهنگسازي 90% روي احساسات بنا شده و احساسات هم علمي نيست كه بشه بياموزي.
پس آهنگسازي هم علم خاصي نميخواد.

Amirreza
Saturday 3 November 2007, 04:32 PM
ویژگی های اهنگساز:

بچه خوبی باشه
درساشو خوب بخونه 20 بگیره
همه بشقاب غذاشو تا اخرش بخوره
به حرفای مامانش گوش بده
بچه همسایرو اذیت نکنه
کنکور قبول بشه (اگه نشه اهنگساز نیست)
نگاه بچه ی مردم (حالا دختر یا پسر) نکنه
سر به زیر باشه تا حدی که بتونه پولایی رو که رو زمین افتادن ببینه و یقه اش هم کثیف نشه
در کنار اینها حالا یه ذره پیانو و خلاقیت و سلفژ و اینا هم بلد باشه و یه مقدار احساساتش خدشه دار باشه اهنگ هم زیاد گوش بده

peasegonzo
Sunday 4 November 2007, 06:17 AM
ویژگی های اهنگساز:

بچه خوبی باشه
درساشو خوب بخونه 20 بگیره
همه بشقاب غذاشو تا اخرش بخوره
به حرفای مامانش گوش بده
بچه همسایرو اذیت نکنه
کنکور قبول بشه (اگه نشه اهنگساز نیست)
نگاه بچه ی مردم (حالا دختر یا پسر) نکنه
سر به زیر باشه تا حدی که بتونه پولایی رو که رو زمین افتادن ببینه و یقه اش هم کثیف نشه
در کنار اینها حالا یه ذره پیانو و خلاقیت و سلفژ و اینا هم بلد باشه و یه مقدار احساساتش خدشه دار باشه اهنگ هم زیاد گوش بده

سلام
جان شما نمرديم و ويژگي آهنگساز رو هم فهميديم.....:bh
حالا يك سوال:
چرا احساساتش خدشه دار باشه؟
با تشكر

Amirreza
Sunday 4 November 2007, 10:17 PM
برا اینکه ادم اگه احساساتش خدشه دار نباشه مگه بیکاره بره اهنگسازی کنه؟؟؟

به کارای دیگه تو زندگیش میرسه حسن

Amir
Sunday 4 November 2007, 10:38 PM
امیررضا جان من منظورتو کاملا فهمیدم

ولی بهتره تو این تاپیک فقط در مورد ویژگی ها بحث بشه

peasegonzo
Monday 5 November 2007, 05:50 AM
سلام
اميرجان با عرض پوزش به عقيده امير رضا خدشه دار شدن احساسات يكي از ويژگي هاست.
خوب بذار روي همين بحث كنيم.
ببخشيد يعني اگه كسي احساساتش خدشه دار نشه نميتونه آهنگسازي كن؟؟؟
مثلا كارون همايونفر چرا داره اين همه آهنگ زيبا ميسازه؟؟؟
چون بر اساس فيلم نامه ها و داستان ها آهنگ ميسازه نه بر اساس احساسات شخصي.
با تشكر

Amir
Monday 5 November 2007, 06:55 PM
دوستان من پایه همه نوع بحثی هستم ولی بهتره که در تاپیک های جداگانه باشه تا نظم حفظ بشه

پیشنهاد می کنم یکی از دوستان پیش قدم بشه و تاپیکشو بزنه

Amirreza
Monday 5 November 2007, 08:28 PM
شما وفتی میبینی که مثلا یه گنجشک به طور مظلومانه میمیره خوب دلت براش نمیسوزه؟
احساس ناراحتی نمیکنی؟؟
خوب همین یه مدل خدشه دار شدنه
شما نگاه بکن تو اهنگسازای کلاسیک هر کی زندگیش یشتر تو خطر بوده یا مشکلاتش بیشتر بود اهنگهای قشنگتری هم ساخته
کارن همایون فر به نظر من دقیقا حسی رو که فیلم داره رو تو اهنگش میاره

Amirreza
Monday 5 November 2007, 08:29 PM
ولی خب مهمترین ویژگیش قبول شدن تو کنکور یا همون خلاقیتش هست به نظر من

peasegonzo
Tuesday 6 November 2007, 07:24 AM
سلام
امير رضا جان فعلا ما تسليم ولي بعدا روش بحث مفصل ميكنيم.
ولي به نظر من يك ويژگي كه اكثر آهنگسازان در نظر نميگيرند اينكه براي چه كسي يا چه صدايي داره آهنگ ساخته ميشه.
با تشكر

Hes_r
Tuesday 6 November 2007, 09:37 AM
منم موافقم .

آهنگساز باید به موضوعی که براش آهنگ میسازه هم توجه کنه .

برای مثال اهنگ سریال جواهری در قصر کاملا آدم رو به حس فیلم داخل میکنه.

Amirreza
Tuesday 6 November 2007, 10:03 AM
منم موافقم شدید

به خاطر همینه که سبک اهنگسازی ما یه خورده سخته(تبلیغ کنم کلاس بذارم:ah)

Guitaro
Tuesday 25 March 2008, 09:27 PM
این بحث ، بحث خیلی سنگینیه ، حالا نمیدونم چند نفر از دوستانی که نظر دادن آهنگساز هم هستن ولی خب ، آهنگسازی مثل شاعریه ، اول از همه اون فرد باید برای آهنگسازی ساخته شده باشه ، اگه کسی توانایی آهنگسازی نداشته باشه ، یا نمیتونه آهنگ بسازه یا آهنگایی که میسازه تقلیدی و خشک و خسته کننده میشه ، ولی بعد از اون ، بیشتر از همه :

آهنگسازی رو میخواد !

:دی البته توهین نخواستم بکنما ! ولی یکی از دوستای خود من بود که الان آهنگای واقعا زیبایی میسازه (رو گیتار) ولی اول کار ، تنها مشکلی که داشت این بود که جرات نمیکرد اون چیزی که تو ذهنشه رو روی ساز امتحان کنه ... (حالا بماند من و یکی دیگه از دوستام چقدر بدبختی کشیدیم که تونستیم مجبورش کنیم که لااقل یکی دو تا از ایده هاش رو امتحان کنه رو ساز ؛ و خب ، الان آهنگایی که میسازه محشره !)

بعد از این ، مهم ترین مساله به نظر من اینه که آدم از یه سازی (حالا هر سازی ، فرقی نداره ، حتی ساز دهنی) اونقدر شناخت داشته باشه ، که بتونه ایده هاش رو روی اون ساز پیاده کنه ، یعنی منظورم اینه که : آدم بخواد یه صدایی که میخواد رو از ساز در بیاره ولی نتونه ، چجوری میتونه آهنگساز بشه ؟
برای مثال خودم : من بیشتر کارای آهنگسازیم روی پیانوئه ، چون قدیمی ترین سازیه که کار میکنم ، بعدش روی گیتار ، چون یواش یواش دارم به حدی میرسم که شناخت کامل از ساز رو پیدا کنم و هر صدایی بخوام در بیارم ازش ... ولی روی ویولن به هیچ وجه نمیتونم آهنگسازی کنم ! چون هنوز به حدی نرسیدم که بتونم صداهایی که میخوام رو روش پیدا کنم ... (با ساز دهنی هم معمولا آهنگایی که روی ساز دیگه ساختم ، یا آهنگای آهنگسازای دیگه رو میزنم)
نمیدونم تونستم منظور رو برسونم یا نه ، ولی مثل وقتیه که آدم بخواد یه نقاشی بکشه ، حالا فرقی نداره رنگ روغن باشه یا با مداد رنگی یا هر چیز دیگه ، فقط باید آدم بتونه رنگهایی که میخواد رو پیدا کنه و اونجوری که قشنگ میشه کنار هم قرار بده ...

---
حالا اینی که گفتم ، واسه وقتی بود که آدم میخواد از حسی که داره آهنگ بسازه و خودش رو به سبک خاص یا دوره ی خاص موسیقی محدود نمیکنه ؛ که البته برای موسیقی فیلم و متن ترانه و اینا هم به نظرم همون حالت بالا برقراره ، فقط یه پارامتر اضافه میشه که آدم بتونه شعر یا فیلم رو کامل درک کنه تا بتونه همون حس رو توی آهنگش هم برسونه ...

ولی وقتی کسی میخواد توی سبک یا دوره ی خاصی آهنگ بسازه ، اون دیگه میشه یه کار فنی ، نه حسی ...
اون موقعست که دیگه آدم لازم میشه چه میدونم ، سلفژ و هارمونی و تئوری و ال و بل بلد باشه ...

البته من خودم شخصا خوشم نمیاد خودم رو محدود کنم ، یعنی ممکنه حتی بشینم والس هم بنویسم ولی فشار رو نمیذارم رو اینکه حتما والسی بشه که هر کی بشنوه بگه حتما واسه یه آهنگساز قرن 19ـه ! چون معتقدم لحنی که آهنگهای هر دوره دارن واسه مردم همون دوره بوده و آهنگساز های اون دوره از روی فرمول خاصی اون آهنگ ها رو نمیساختن و اگه ما بخوایم مثل اونها بسازیم ، کاملا میشه تقلید ...
پس از نظر من بهتره آهنگسازای ما توی هر سبکی هم که میخوان کار کنن ، با لحن حال کار کنن ، با حسی که مردم امروز دارن ... نه با تقلید از حسی که مردم دیروز داشتن ... (چرا خیلی ها موسیقی کلاسیک رو دوست ندارن ؟ چون لحن نسل های قبل براشون قابل لمس نیست ...)

به هر حال این نظر من بود ، ممکنه کاملا درست باشه ، ممکنه کاملا هم اشتباه باشه ؛ من فقط میگم آهنگسازی یعنی جرات پیاده کردن ایده هایی که داریم رو ساز ... و یه کار حسیه ، یه کار حسی هم به هیچ وجه نباید توی قفس فرمول ها زندانی بشه ...
درست مثل شاعری ، یکی ممکنه با حسی که داره ، شعر کلاسیک بگه و خیلی خوب هم بشه ، یکی هم ممکنه اون حس رو نداشته باشه ، بره شعر نو بگه ... من خودم هم شعر کلاسیک میگم ، ولی حتی نمیدونم وزن شعرم چیه ! این دلیل نمیشه که نتونم شعر بگم چون فرمول ها رو بلد نیستم !

به هر حال :دی نظر من بود :دی

amireza2000
Sunday 30 November 2008, 06:09 PM
به نظر من اول بايد مشخص كنيم كه براي ترانه مي خواد آهنگ بسازه يامي خواد براي خودش آهنگ بسازه . من روي نوع دوم نظر مي دم چون تمركزم روي اونه. به نظرم ابتدا بايد حتما با يك ساز آشنايي داشته باشه ، تئوري هم تا حدي بدونه . دريك كلام بايد بگم آهنگسازي بايد تو خونش باشه . ممكنه يه نفر نوازنده سطح بالايي نباشه ولي آهنگساز بزرگي بشه مثل ياني يا ونجليس. ويا ممكنه يه نفر يك نوازنده جهاني باشه ولي هيچگاه آهنگساز خوبي نشه . آهنگساز بايد فقط براي عشق آهنگ بسازه نه براي شهرت ، نه براي پول و نه چيز ديگه اي ، در اين صورته كه مي تونه به آهنگساز بزرگي تبديل بشه . نميدونم مي تونم منظورمو برسونم يا نه . موسيقي بسيار فراتر از اون چيزيه كه عوام فكر مي كنند . ميشه با ساختن آهنگي يك انسان رو به اعماق وجودش فرو برد و يا با آهنگي وجود خدا رو اثبات كرد. پس آهنگسازي بسيار فراتر از اين چيزاست و نميشه به هر كسي گفت آهنگساز.

panii60
Wednesday 17 December 2008, 10:09 AM
به نظر من باید مبانی موسیقی و سلفژ رو کاملاً بلد باشه و عاشق موسیقی باشه و خلاقیت هم داشته باشه

panii60
Wednesday 17 December 2008, 10:10 AM
به نظر من باید مبانی موسیقی و سلفژ رو کاملاً بلد باشه و عاشق موسیقی باشه خلاقیت هم داشته باشه

Khashayar
Wednesday 17 December 2008, 04:43 PM
درود
نظز من اینه که یک آهنگ ساز ابتدا باید خلاقیت داشته باشه.و خلاقیت هم از یک بینش خوب به دست میاد.حالا وقتی موقع پیاده سازی این خلاقیت و ایده میرسه پای این مبانی ها و دانش موسیقی میاد وسط.
سپاس

Mohi_Liebert
Monday 29 December 2008, 12:22 PM
ببخشین من نظر میدم!
به نظر من 20% علم موسیقی هست و 80% احساس و نوآوری در کار هست !
نوآوری یکی از مهمترین بخشهاست! چون وقتی حس کنند داری از کسی تقلید میکنی بهت ارزش نمیدن !
:ilovemusic:

amireza2000
Monday 29 December 2008, 04:48 PM
يك قسمت از صحبتهاي ياني رو كه در ابتداي كتاب موسيقي اش نوشته است رو براتون مي نويسم فكر مي كنم بي ربط نباشه:
(خلاقيت يك قابليت انساني ذاتي بلند مرتبه است . ما هنگامي كه خلق مي كنيم به بيش از مجموع اعزايمان تبديل مي شويم ، و من معتقدم كه همه ما اين توانايي را داريم.)

bamdadonline
Tuesday 26 May 2009, 08:05 AM
با سلام. من معتقدم که هر کس در کارش باید کاملا از زیر و بم اون کار اطلاع داشته باشه و الا میشه مثل وضعیت موسیقی پاپ ما که هر کسی از راه میرسه اسم خودش رو آهنگساز میزاره. پس بنظر من باید یه آهنگساز تمامی این مواردی که میگم رو بدونه و دوره های اون رو زیر نظز بهترین اساتید موسیقی گذرونده باشه:

1. تسلط کامل به سلفژ
2. تسلط کامل به تئوری موسیقی, کنترپوان , هارمنی و اصول آهنگسازی
3. آشنایی با نرم افزارهای آهنگسازی
4. تسلط به ساز مادر (پیانو)
5. آشنایی با تمامی سازهای ارکستری از نظر گستره صدایی و قابلیتهای ساز
6. مهمترین مسئله هم خلاقیت و احساس هست
7. این مورد رو نشنیده بگیرید اما بنظر من باید در یه ساز نوازنده قابلی باشه و دشیفر نسبتا خوبی داشته باشه

موفق باشین.........

سیاوش فریدونی
Thursday 11 February 2010, 06:26 PM
بادرود به دوستان بزرگ گوار ولی بنظر من حقیر آهنگسازی علم می خواهد (تئوری+هارمونی+کنترپوان)بعد ذوق و سلیقه میخواهد در واقع این کارو باید به صورت دقیق پیش گرفت البته اگر استارت بزنی کارتو همرو زود یاد میگیری (البته اگر علاقه مند باشی )

Sohrab Iwis
Thursday 11 February 2010, 08:42 PM
آهنگساز كسيه كه حداقل تئوری موسيقي رو بدونه
اما به نظر من با احساس اگر بخواد آهنگ بسازه نيازي به تئوری هم نداره !

avm
Thursday 11 February 2010, 09:04 PM
آهنگساز كسيه كه حداقل تئوری موسيقي رو بدونه
اما به نظر من با احساس اگر بخواد آهنگ بسازه نيازي به تئوری هم نداره !

به نظر من در مورد ساختن ملودی میتونه درست باشه ولی برای شاخ برگ دادن بهش و تنظیمش به نظر من باید آشنایی کامل داشته باشه.

ارسلان

alone_composer
Thursday 11 February 2010, 09:17 PM
آهنگساز در درجه اول کسی است که دارای یک استعداد خاص می باشد بدین معنی که ایده ها به او الهام می شوند و این ایده ها (شامل خود ملودی آنالیز و درک فرم و سلیقه تنظیم و حتی چیدمان ارکستراسیون قطعه) در اشخاص معمولی دیگر یافت نمی شود (سالها هم درس بخوانند ملودی هایشان پوچ و بی احساس است) درست مانند کسی که رشته دانشگاهی او ادبیات باشد ولی الزاما (شاعر) نمی شود. چون شعر گفتن یعنی خلق کردن یعنی همان کسی که به او الهام می شود.

آهنگساز در درجه دوم یک مهندس است! آن پارتی که توسط آهنگساز نوشته می شود مثل یک ماشین عمل می کند همه چیزش هارمونی دارد مهندسی شده و منظم و قانون مند است.

انسان هر چقدر هم از نظر حسی توانمند باشد بدون گردن نهادن به اقیانوس عظیم علم و دانش نمی تواند از احساساتش استفاده عالی را ببرد.

Solo
Tuesday 2 March 2010, 05:14 PM
برای یک بنا نه آجر توی این دنیا کمه نه سیمان . نه تیر آهن کمه نه عمله !
ولی همه معمار خوبی نمیشن !
هرکس دوست داره یه آهنگساز خوب باشه , خوب به سمتش بره ! از تمام آدمایی که ادعا میکنن عاشق موزیک هستن فقط صدای افرادی شنیده میشه که واقعا عاشق هستند .

تئوری و هارمونی و ساز و نرم افزار و ... واسه همه هست
اونی هم که نمیتونه تهیه کنه دنبال این کار نباشه بهتره .
اون عشقی که باید باشه نیست !

hooman_gclassic
Tuesday 2 March 2010, 08:50 PM
یک آهنگساز باید سلفژ رو خیلی زیاد بدونه ( هرچی بیشتر بهتر )
باید با ارکستراسیون کاملا آشنا باشه
باید فرم شناسی بشناسه
باید با علم های هارمونی و کنترپوان آشنایی کامل داشته باشه
و از همه مهم تر استعداد و خلاقیت باید داشته باشه چون افرادی هستن که این علم ها رو خیلی خوب بلدن و تسلط کامل دارن اما استعداد آهنگسازی ندارن و نمی تونن آهنگهای خوبی بنویسن البته به نظر من اگه خلاقیت باشه نیاز زیادی به استعداد نداره
منظورم این نیست که استعداد لازم نیست منظورم اینکه اگه خلاقیت باشه و استعداد کم باشه کار ساده تر تا اینکه استعداد زیاد باشه و خلاقیت نباشه
البته هستن کسایی که بدون دونستن این چیزها آهنگ میسازن اما به دلایلی که نمی تونم بگم به اونا نمی شه آهنگساز گفت

Mohsen_M
Wednesday 3 March 2010, 03:17 PM
درود بر همه،
من یکی از دوستام چند وقت پیش همین بحث رو می کردیم!
آهنگساز باید حداقل به یه ساز تسلط داشته باشه و بدونه که چطوری احساسات و هیجاناته خودش رو روی ساز پیاده کنه!
بعضی دوستان می گن باید همه چیز رو بلد باشه ولی دوووستان اون کارایی که می گید کار یه تنظیم کنندست!
کار تنظیم یه کاریه که حتی با قواعد ریاضی هم سرو کار داره و آهنگ سازی به نظر من 90% احساسات و ذوق و سلیقه ست!
و خیلی خوبه که آهنگ ساز راجع به کاری که می کنه اطلاعات جامع داشته باشه، این بهش کمک می کنه تا آهنگ های پخته تری بسازه!
اینم نظر منه!!!
بدرود

ainaz
Wednesday 3 March 2010, 04:13 PM
به نظر من احساسات حرف اول رو میزنه یه اهنگی که نوشته میشه باید یه حرفی برای گفتن داشته باشه دوست ندارم اهنگی رو بزنم که هیچ حسی برام ایجاد نکنه اهنگ و موسیقی یعنی بیان احساسات پس من در درجه اول به حس رای میدم و بعدش تئوری که واقعا درجای خودش مهمه

Solo
Thursday 4 March 2010, 04:06 PM
خوب این واضحه که باید علم موزیک داشته باشه ولی هر کسی که علم موزیک داره آهنگساز خوبیه ؟

Porya
Thursday 4 March 2010, 04:36 PM
درود بر شما

به نظر بنده تو اهنگسازی احساس حرف اول رو میزنه . و دونستن علم بیشتر برای تنظیم کنندگی هست تا اهنگسازی .

البته نمیدونم منظور این تاپیک تنظیم هست یا فقط اهنگسازی ، ولی صد در صد برای تنظیم علم و همچنین خلاقیت خیلی مهمتر از احساسه !

البته نباید از هنر میکس هم غافل شد ! چرا که نقش اساسی تو انتقال حس موسیقی به شنونده داره .

بدرود

hooman_gclassic
Thursday 4 March 2010, 07:42 PM
به نظر من یک نکته رو این وسط باید مشخص کنید
درمورد آهنگسازی در چه سبکی صحبت می کنید؟
چون اگه کلاسیک باشه معمولا در 90% اوقات خود آهنگساز هست که آهنگ رو برای ارکستر تنظیم میکنه چون قصدش نوشتن برای یک آهنگ ارکستری بوده در موارد دیگه مثل کوارتت و کوئنتت و ... بازم خود آهنگساز قطعه رو تنظیم میکنه البته قبول دارم در بعضی از کارهای سولو کسای دیگه قطعه رو تنظیم کردن مثل زرنبور عسل اثر ریمسکی کورساکف که تنظیمش توسط راخمانینف انجام شده ولی در بیشتر کارهای کلاسیک خود آهنگساز کارهاش رو تنظیم میکنه

kambiz6239
Friday 11 March 2011, 10:44 PM
باید حتما با تئوری موسیقی آشنا باشه وگرنه بعدا کارش لنگ میمونه.
اگه گیتار هم بلد باشه خیلی بهتر میتونه با نرم افزار ها و وی اس تی ها ارتباط بر قرار کنه و آهنگ استاندارد در نوع سبک مورد نظرش بسازه .

Dj_MAN
Saturday 12 March 2011, 12:07 AM
درود بر همه

یک نکته ظریفی اینجا وجود داره ... این کلمات رو خوب بهش دقت کنید : آهنگساز - موسیقی دان - موسیقی نویس - نوازنده - نغمه پرداز - و ....
واقعا آیا به نظر شما این کلمات با هم فرقی دارند یا نه ؟

آره از نظر من فرق دارند ... شاید شما با تشریح هرکدوم از این کلمات اونطوری که من فکر میکنم موافق نباشید ولی بهر حال من فکر میکنم در این حیطه انواع مختلف استعداد و در نتیجه انواع مختلف اشخاص با کارهای متفاوت وجود داره ...

ببینید در یک روستایی یه خانم روستایی در حال تکون دادن تخت بچش براش آواز و لالایی سر میده و خیلی احتمال داره که ملودی هایی رو از خودش در بیاره و بخونه و زمزمه کنه ... یا مثلا ملودی هایی که دختران قالی باف حین کار از خودشون در می اوردند .. یا اصلا مرد زخم خورده ای ( حالا مثلا زخم عشق یا فراق یا امثالهم ) یه شعر سوزناک رو با حالت ملودیک توی صحرا می خونه و روی اون شعر الکی ملودی در میاره ...

از نظر من این افراد با ذکر این نکته خیلی مهم که اصولا هیچ از نت نمی دونند آهنگساز هستند ..
چرا نیستند ... ! خب دارند یه آهنگ میسازند دیگه ... مگه آهنگ حتما باید Mp3 باشه .. یا درون دفتر نت نوشته شده باشه ..
هزاران سال آهنگسازا همینطوری بودند ... یکی ملودی از خودش در می اورده و می خونده دیگران هم باهاش میزدند .. اهنگهای فولکلوریک ایرانی هم همین وصف رو دارند ..
حالا شاید شما یه اسم دیگه براشون درست کنی ولی بهر حال این افراد ملودی ساز هستند .. که میشه همون آهنگساز !!!!

خب حالا توی این دوره یه اتفاقای دیگه افتاده ... کنسرت داریم ... ارکستر داریم .. نت داریم .. و هزار چیز دیگه ... اگه شما بخوای یه ملودی رو بنویسی و یا با هر وسیله دیگه خواه مجازی یا حقیقی اونرو دوباره سازی (یا یکباره سازی !!! ) کنی نیاز به هزار چیز داری .. مثلا :
تسلط در نوازندگی حداقل یک ساز
سلفز - هارمونی --- کنترپوان - رنگ امیزی - علم تنظیم - ارکستراسیون - تاریخ موسیقی - سبک شناسی - و ....

اینجا تفاوت در این مقوله ظاهر میشه ... یعنی بطور مختصر هر کسی میتونه آهنگساز باشه
ولی کسی که بخواد موسیقی ساز باشه ( یا هر اسم دیگه ای که داره ) نیاز به آموزش مناسب و تمرین کافی در علوم بالا داره پس هر کسی نمی تونه موسیقی نویس یا موسیقی دان باشه ...

اون چیزهایی رو که در پست های قبل دوستان فرمودند لازمه آهنگساز بودن نیست بلکه لازمه موسیقی دان بودن هست ....

خب حالا این تاپیک روی کدوم داره بحث میکنه .. نمیدونم !! لوازم آهنگسازی چیه ؟ یا لوازم موسیقی دان بودن !!!!

alone_composer
Saturday 12 March 2011, 10:34 AM
درود بر همه

یک نکته ظریفی اینجا وجود داره ... این کلمات رو خوب بهش دقت کنید : آهنگساز - موسیقی دان - موسیقی نویس - نوازنده - نغمه پرداز - و ....
واقعا آیا به نظر شما این کلمات با هم فرقی دارند یا نه ؟

آره از نظر من فرق دارند ... شاید شما با تشریح هرکدوم از این کلمات اونطوری که من فکر میکنم موافق نباشید ولی بهر حال من فکر میکنم در این حیطه انواع مختلف استعداد و در نتیجه انواع مختلف اشخاص با کارهای متفاوت وجود داره ...

ببینید در یک روستایی یه خانم روستایی در حال تکون دادن تخت بچش براش آواز و لالایی سر میده و خیلی احتمال داره که ملودی هایی رو از خودش در بیاره و بخونه و زمزمه کنه ... یا مثلا ملودی هایی که دختران قالی باف حین کار از خودشون در می اوردند .. یا اصلا مرد زخم خورده ای ( حالا مثلا زخم عشق یا فراق یا امثالهم ) یه شعر سوزناک رو با حالت ملودیک توی صحرا می خونه و روی اون شعر الکی ملودی در میاره ...

از نظر من این افراد با ذکر این نکته خیلی مهم که اصولا هیچ از نت نمی دونند آهنگساز هستند ..
چرا نیستند ... ! خب دارند یه آهنگ میسازند دیگه ... مگه آهنگ حتما باید Mp3 باشه .. یا درون دفتر نت نوشته شده باشه ..
هزاران سال آهنگسازا همینطوری بودند ... یکی ملودی از خودش در می اورده و می خونده دیگران هم باهاش میزدند .. اهنگهای فولکلوریک ایرانی هم همین وصف رو دارند ..
حالا شاید شما یه اسم دیگه براشون درست کنی ولی بهر حال این افراد ملودی ساز هستند .. که میشه همون آهنگساز !!!!

خب حالا توی این دوره یه اتفاقای دیگه افتاده ... کنسرت داریم ... ارکستر داریم .. نت داریم .. و هزار چیز دیگه ... اگه شما بخوای یه ملودی رو بنویسی و یا با هر وسیله دیگه خواه مجازی یا حقیقی اونرو دوباره سازی (یا یکباره سازی !!! ) کنی نیاز به هزار چیز داری .. مثلا :
تسلط در نوازندگی حداقل یک ساز
سلفز - هارمونی --- کنترپوان - رنگ امیزی - علم تنظیم - ارکستراسیون - تاریخ موسیقی - سبک شناسی - و ....

اینجا تفاوت در این مقوله ظاهر میشه ... یعنی بطور مختصر هر کسی میتونه آهنگساز باشه
ولی کسی که بخواد موسیقی ساز باشه ( یا هر اسم دیگه ای که داره ) نیاز به آموزش مناسب و تمرین کافی در علوم بالا داره پس هر کسی نمی تونه موسیقی نویس یا موسیقی دان باشه ...

اون چیزهایی رو که در پست های قبل دوستان فرمودند لازمه آهنگساز بودن نیست بلکه لازمه موسیقی دان بودن هست ....

خب حالا این تاپیک روی کدوم داره بحث میکنه .. نمیدونم !! لوازم آهنگسازی چیه ؟ یا لوازم موسیقی دان بودن !!!!

دوست عزیز درود. ضمن اینکه با حرف شما (در کلیت) موافقم، ولی به نظر من (ملودی ساز) (آهنگ ساز) نیست! به جامعه ی خود ما نگاه نکنید که مثلا منصور خواننده یک ملودی روی شعری می گذارد و بعد در انتهای کلیپ می نوسد: آهنگساز: منصور!! ساختن ملودی اگر با تعاریف علمی و دقیق مبتی باشد حد اقل به شناخت دقیق دو علم نیاز مبرم دارد (جدا از هم نیستند) 1- علم تقطیع (درک هجاهای شعر وزن شعر و مکث های امکان پذیر یا اتصال های امکان پذیر بین لغات و واژگان 2- علم تلفیق (که موسیقی ما به شدت تاکید می کنم به شدت در این زمینه در فقر وحشتناکی به سر می برد) که همین تلیفیق شعر با موسیقی است که باعث می شود شنونده معنی دقیق کلمات را بفهمد. مثلا یک وقت در یک جایی یک بنده ی خدایی ملودی ساخته بود که یک جای شعر می گفت: آفتاب هستی از ... در کلمه ی "آفتاب" به جای این که تاکید و آکسان را بر روی هجای آخر (یعنی تاب) بگذارد نت زیر تر (تاکید) را بر روی حرف (ب) گذاشته بود و ناخوداگاه به جای آفتاب هستی شما می شنیدید: آفتابه!!! جالب است تا وقتی خودم به او این موضوع را نگفتم خودش اصلا متوجه نشده بود!

دوست عزیز در دانشگاه های موسیقی دانستن تلفیق و تقطیع و هجا شناسی از وظایف (شخص آهنگساز) است و کسی که بدون این دانش صرفا ملودی می سازد (مثل همان دختر قالی باف) آهنگساز نیست.

اما در آخر به نظر من آهنگساز اول از هر چیز باید مانند یک پزشک (تعهد) داشته باشد! تعهد به اینکه هر چیزی را به عنوان آهنگ به خورد مردم ندهد! تعهد به اینکه برای گوش مردم و بالا بردن سطح درک آن ها از موسیقی ارزش قائل باشد.

چنین شخصی هرگز اگر علم نوشتن ملودی سالم و درست را روی یک شعر ندارد، به دلیل همین تعهد، به خودش اجازه نمی دهد تا کامل شدن علمش اسمش را به عنوان """آهنگساز""" در انتهای کلیپ (!) هایش بنویسد.

با درود..