PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی درمورد ساز زدن گوشی و نتی

Hes_r
Wednesday 24 October 2007, 01:36 PM
سلام

نظر شما راجع به افرادی که به طور گوشی سنتور میزنن چیه ؟؟؟

باروتون نمیشه من فردی رو دیدم هیچی از نت نمیدونست ولی گوشی بسیاری آهنگهارو میزد و با خوندن یه اهنگ همون باور اول برات میزد .

در مورد مومک دستگاه ها هم به طور اسمی بلد نبود ولی مثلا میگفتی چهارگاه خودش میدونست مثلا باید کدوم سیم رو ربع پرده کنه کدوم رو چهارگاه .

به نظر شما سنتور رو اینطوری گوشی یاد گرفتن بهتره ؟؟؟؟؟

یا اینکه با نت زدن /؟؟؟؟؟

hichnafar
Wednesday 24 October 2007, 08:01 PM
سلام
ازسنتورچیززیادی نمی دونم ولی فکرکنم اگربه صورت اصولی وبانت شروع بشه بهترباشه ،تمرین گوشی هم توانایی نوازنده روبرای تشخیص صداهاتقویت می کنه ومی تونه یه امتیازبراش محسوب بشه .
واقعا"کاراون کسی که گفتین خیلی درست بوده !

shbaharehs
Wednesday 24 October 2007, 11:14 PM
به نظر من هرسازي رو با صدا ياد بگيريم بهتره, چون باعث ميشه كه ادم با سازش پيش بره و بهتر اهنگي كه زده ميشه رو درك كنه. نت نويسي به نظر من فقط به اين درد ميخوره كه ادم بتونه موسيقي رو منتقل كنه.
ممنون

Hmd_N
Thursday 25 October 2007, 01:50 AM
تا حدودی با نظره بهاره جون موافقم. منم خودم سنتور رو به همین روشی که گفتین ( گوشی ) شروع کردم و ادامه دادم. به نظره من آشنایی با صدای نت ها و کوکها خیلی میتونه توی نوازندگی تاثیر داشته باشه. نت الفبای موسیقیه، در کنارش باید گوش رو هم قوی کرد. همین گوشی کار کردن من توی سنتور به پیشرفت هر چه بیشترم توی سازهای دیگه ای که کار کردم خیلی کمک کرد. منم تقریبا هر آهنگی رو که گوش میکردم تقریبا میتونستم بزنم یا دستگاه عوض کنم این بیشتر به خاطر قوی شدن گوشم بود. در کل موافق این نیستم که سازی رو به کل گوشی کار کرد ولی با این موافقم که در کناره نت گوش رو هم باید حتی دو برابر قوی کرد.

alireza_amirsamimi
Thursday 25 October 2007, 09:42 AM
حسام یه چیزایی میگی آدم فکر میکنه...!خوب دوره میرزا عبدالله و قبل از اون که نت در ایران مرسوم نبوده مردم چی کار میکردن؟؟؟سنتور وتار وسه تار و ... نداره!دلیل استفاده از نت این هست که سرعت یادگیری بالا میره و آدم به زبان جهانی آشنا میشه.تا حالا گوشی با استادت تمرین نکردی؟؟؟خیلی از اساتید بزرگ ردیف رو گوشی با شاگرد کار میکنند.اگر کتب خالقی رو زده باشی میدونی که یه تمرین داره که میگه نوازنده شو از راه گوش!!فکر نکن فقط تو ایران اینجوریه.موسیقی گوش قوی میخوات تو همه جهان هم مثل ایران هست.شخصی مثل یانی هم اولش گوشی کار کرده.نوازنده های نسل های گذشته ما مثل استاد شهناز و استاد کسایی هم همینطور بودند.گاهی اوقات گوشی کار کردن برای قدرت نوازندگی و گوش ضروریه!!!(حالا نگید علیرضا گفت نت بده!!!من فقط درباره گوشی زدن صحبت کردم ها!!)

Hes_r
Friday 26 October 2007, 11:49 AM
بابا علیرضا جان بر منکرش لعنت . چرا دقت نمیکنی من منظورم چیه ؟؟؟

گوشی کار کردن و این که گوشی بزنیم بسیار عالی و خوب هستش .

منظور من اینه که به نظرت بد نیست که فردی که گوش بسیار قوی داره میگه من نمیخوام نت یاد بگیرم ؟؟؟؟ میگه من اگه نت یاد بگیرم ایکه کسی میشم که میخواد یه مدل راه بره راه رفتن خودش یادش میره . میگه نت اصلا نباید باشه و فقط گوشی ساز زد .... من در کل میخواستم ببینم چند نفر اینه ایشون این عقیده رو دارن و نت رو در کنار گوش قبول ندارن .

alireza_amirsamimi
Saturday 27 October 2007, 11:33 AM
این که نت الان یه جزء لاینفک موسیقی هست شک نکن.چون زبان جهانیه.اینکه در سال 2007 یه نفر بگه که من نت نمیخوام مثل این میمونه که بلده حرف بزنه ولی نمیتونه بنویسه

Hes_r
Sunday 28 October 2007, 01:51 PM
منم باهات موافقم علی حان و میخوام بدونم که چند نفر الان تو سایت ما چنین عقیده ی عجیبی رو دارن !!

shbaharehs
Sunday 28 October 2007, 04:42 PM
ميگم چرا عجيب؟ اول صدا بود بعد نت اومد ديگه!نه؟

Hes_r
Sunday 28 October 2007, 07:45 PM
متوجه منظورت نشدم بهاره جان

shbaharehs
Monday 29 October 2007, 02:05 AM
اخه فرمودين كه عقيدش عجيبه:ى
:ak:ak:ak

Majed
Monday 29 October 2007, 08:03 AM
به نظر من گوش قوی شاید بتونه ما رو نوازنده قوی بار بیاره...
ولی نمیتونه یک آهنگ ساز قوی بار بیار

البته بداهه نوازی رو بزاریم کنار ها...

کسی که گوش قوی داره.... استعداد بالا داره.. با یادگیری گوشه ها و پرده ها و تکنیکها میتونه بهترین آهنگ ساز باشه...

و موسیقی رو که خودش حسش رو میخواد با اون بیان کنه به دیگران عرضه کنه .. بیان احساسات به نوعی .. حتی اگر برای مخاطب اجرا نکنه...

Hes_r
Monday 29 October 2007, 01:44 PM
اخه فرمودين كه عقيدش عجيبه:ى
:ak:ak:ak

بله عجیبه

چون نت تو موسیقی امروز یکی از ارکان اصلی هست .

shbaharehs
Monday 29 October 2007, 04:15 PM
خب بله براي الان درسته.چون نت رو هم يكي اختراع كرده, قبل از نت مردم گوشي ياد ميگرفتن تا زمان و اندازه ي هر نت رو.
ممنون

Hes_r
Monday 29 October 2007, 07:28 PM
البته دقت کنی صحبت بنده هم در عصر حاظر هست نه قبل از گوییدو د آرتسو !!!

nabegheh95
Tuesday 30 October 2007, 02:52 PM
فکر میکنم، گوشی یاد گرفتن موسیقی، مثل زبان مادریه. کسی می تونه به این نحو موسیقی رو یاد بگیره که تقریبا با ساز و صدای اون زندگی کنه.
شما از اینکه یک بچه 2ساله مثل بلبل حرف می زنه تعجب می کنید؟ حالا اگه فردی بخواد زبان دیگری یاد بگیره باید کاملا کلاسیک، و با استفاده از قواعد و گرامر جلو بره.

Hes_r
Friday 2 November 2007, 03:36 PM
ممنونم نابغه جان نظرت خیلی جالب بود

دوستان دیگه نظری ندارن ؟

hkh
Thursday 19 June 2008, 09:16 PM
موسیقی چیه؟!
جز اینکه چیزی که من فهمن، شما هم بفهمید...!
و حالا من حسی به اون آهنگ پیدا کنم که کسی دیگه پیدا نکنه که یه چیز کاملاً شخصیه.

خیلی از کسایی که گوشی کار می کنند، دچار یه اشتباهی میشن که ناشی از پردازش مغز ما هست.

خیلی ها رو میشه پیدا کرد که در حال زمزمه چیزی هستند و به چیزی مثل صندلی می کوبند.
از نظر شما شاید این صدای تغ تغ عصاب خوردکون باشه ولی وقتی از خودش می پرسید به شما میگه اصلاً هم این طور نیست این صدای تغ تغ کاملاً هم موزون و آهنگین هست.
که این به خاطر اینه که مغز ما اون صدای تغ تغ رو سعی میکنه تبدیل کنه به صدایی بکنه که هماهنگ با صدایی باشه که در ذهن ما در حال اجرا هست.

فایده چنین صدایی چیه؟
جز اینکه کسی غیر اون فرد، اون ریتم رو درک نمی کنه...!

از طرفی دیگه گوشی کار کردن به طور مطلق ضرر دیگه ای که داره اینه که نوازنده رو در حد رشد مغزی و استعدادهای خودش نگه می داره و اجازه پیشرفت رو به اون نمیده.
من و شما مطمئنن تا حالا آهنگ هایی شنیدیم که حتی در ذهنمون هم نمی تونیم تصور کنیم که نوازنده چطور این آهنگ رو اجرا کرده!
حالا چطور می خوایم اون رو به صورت گوشی اجرا کنیم، حتی اگه خیلی هم در این زمینه مهارت داشته باشیم!

نت به ما کمک می کنه هم بتونیم مهارت های خودمون رو حفظ و تقویتش کنیم و هم مهارت های جدیدی رو کسب بکنیم.
مهارت هایی که گاهی برای بدست اُوردنش ماه ها و شاید سال ها تلاش لازمه...
نت به ما کمک می کنه که حتی چیزهایی یاد بگیریم که ذهن ما قادر به خلق اون ها به آسونی نیست...
و البته ذهن هر کسی قادر به خلق اون نیست...
فقط شاید ذهن پاک یک نفر روی کره خاکی بتونه آهنگی خلق کنه که هرگز از شنیدنش خسته نشیم...

مرغ سحر ناله سر کن...

A.Sad
Friday 20 June 2008, 12:28 AM
منم با hkh عزیز موافقم و مطمئنم ایشون برخلاف صحبتهاشون اهنگساز کاملی هستن چون نظراتشون کاملا تخصصیه.
به نظر من (که اصلا مهم نیست) نت نویسی یه روش ابداعیه برای اموزش و درک کلی موسیقی. کسی که موسیقی رو درک کرد ملودی و ریتم دیگه جزئی از وجودش میشه و همه جا درست رعایتشون میکنه. اکثرا این حس رو با نتیشن یاد میگیرن ولی خیلی ها هم هستن که از کودکی با ریتم و ملودی بزرگ میشن و کمکم این حس رو از همون بچگی تقویت میکنن
این امر فکر نمیکنم که فقط مختص سنتور باشه در مورد سازهای دیگه هم صادقه بیشتر برمیگرده به همون حس
ولی نظرم اینه که بهتره موسیقی رو با نتیشن و روشهایی که تا حالا ابداع شده فرا گرفت چون بهترین راه انتقال حس موزیک فعلا همین نته شاید بعدا روش بهتری ابداع شه.
یکی از اشناهای من هم سنتور رو بصورت گوشی کار میکرد ولی چون با ریتم اشنا نبود موقعی که میزد نمیشد تشخیص بدی الان داره کدوم اهنگو میزنه چون ریتمی که اون مد نظرش بود با ریتمی که بقیه در نظر داشتن متفاوت بود یا به عبارتی رو ریتم نمیزد. من کتاب کمال پور تراب رو بهش معرفی کردم بعد از یه مدت که وقتش رو روی فراگیری نت و درک ریتم گذاشت خیلی بهتر از قبل حسش رو منتقل میکرد پس نتیجه میگیریم که بهتره موزیک رو فعلا با نت جلو برد وگرنه یه همچین مشکلاتی بوجود بیاد.