PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاثیر تمرین مداوم گام و آرپژ در نوازندگی

Guitaro
Wednesday 24 October 2007, 06:42 PM
سلام

اول یه نکته بگم : من به هیچ وجه نمیخوام فنی و تخصصی این مساله رو بررسی کنم و فقط میخوام به نوعی تجربیات و اطلاعات خودم رو کاملا خودمونی :ai اینجا جمع بندی کنم ...

اول بهتره توضیح داده بشه که گام و آرپژ چیه ؟

گام طی کردن فاصله ی بین 2 نت چهار اکتاو به صورت رفت و برگشته (و در موارد پیشرفته تر باز و بسته) که با پرده بندی های مشخصی از هر نت انجام میشه ، گام ها در شاخه ی اصلی گام های کلیسایی هستن که دو تا از معروف ترین هاشون به عنوان گام های اصلی مشخص شدن که ماژور (پرده بندی دو و نیم پرده ، سه و نیم پرده) و مینور (پرده بندی یک و نیم پرده ، دو و نیم پرده ، دو پرده) نام گذاری شدن ؛ آرپژ نواختن سه نت پایه ی این گام ها (نت اصلی [تونیک] ، درجه ی سوم گام و درجه ی پنجم گام) در چهار اکتاو و باز هم به صورت رفت و برگشته (و بعد در موارد پیشرفته باز و بسته) گام و آرپژ در حد استاندارد با دولاچنگ سرعت 120 نواخته میشه.

متاسفانه در ایران 50% تا 60% اساتید پیانو به هیچ وجه با شاگردشون گام و آرپژ کار نمیکنن که این بعدا کار رو برای اون نوازنده ها خیلی سخت میشه.

گام نوازی ، اولین و مهمترین تاثیری که در نوازندگی داره ، شکل درست دادن به دست نوازندست (البته اگه اصولی و درست کار بشه) و در درجه ی بعدی چون فاصله ی کلاویه ها از حالت غریبگی برای نوازنده خارج میشه ، در نواختن قطعه ها خیلی به بالا رفتن سرعت دست کمک میکنه.
گام زدن اگر با ضرب پا و مترونوم همراه باشه هم به یاد گرفتن راحت تر اصطلاحات سرعتی کمک میکنه و هم نوازندگی فرد رو منظم تر و با ثبات تر میکنه.
مساله ی بعدی گام قطعاته ، کسی که تمام گام های ماژور و مینور رو زده باشه و کماکان اونها رو تمرین کنه ، با توجه به گامی که هر قطعه توی اون نوشته شده میتونه خیلی راحت تر قطعه رو در بیاره ، چون خود به خود با در نظر گرفتن گام قطعه سرکلید ها و پرده بندی های گام برای نوازنده مشخص میشه و نیازی به توجه به سرکلید ها (سر هر نت که میرسی چک کنی ببینی دیزه یا بکار ! :e) نیست ...
در درجه های بالاتر که حرکت معکوس و باز بسته و ریتمیک زدن گام ها و این جور مسائل کار میشه ، دو دست به طور مستقل کار میکنن و کمک زیادی به تفکیک عصبی دو دست میشه.

آرپژ نوازی ، تاثیرات بالا رو در قطعات دوره های خاصی داره ، هر دوره از موسیقی توجه بیشتری به پرده بندی های مشخصی داشته ، دوره هایی مثل باروک ، فاصله ها همون فاصله های استاندارد (گام) هستند ولی در اواخر دوره ی رومانتیک فاصله های آرپژی بیشتر مورد توجه قرار گرفت ، پس به هیچ وجه نمیشه گفت گام مهمتره یا آرپژ ؛ هر دو اهمیت خاص خودشون رو دارن ، ولی آرپژ نوازی ، به خصوص زدن آرپژ ها همراه با دو معکوسشون کمک خیلی زیادی هم به آکورد شناسی و نوازندگی تریاد ها و بعدا در شناختن و زدن آکوردها و آرپژ های هفت و نه و یازده میکنه (که البته این آکورد ها بیشتر تو موسیقی جز کاربرد دارن) و البته تاثیری که آرپژ در بالا بردن سرعت دست تو نوازندگی نت های مجزا میکنه به اهمیت تاثیریه که گام در زدن نت های پشت سر هم میکنه ...
با توجه به اینکه آرپژ بیشتر در دست چپ تو قطعه ها استفاده میشه پس بر خلاف گام که ضعف دست چپ رو توی اون میشه کمی چشم پوشی کرد ، ضعف دست چپ در آرپژ نوازی به هیچ وجه نباید پشت سر انداخته بشه.

در کل گام و آرپژ زدن مثل یادگرفتن الفبای یه زبان و طریقه ی نوشتن و خوندن توی اونه که با یاد گرفتن اونها میشه بعدا در قطعات اونها رو کنار هم قرار داد و خود به خود قطعه رو درآورد و وقتی کسی تسلط روی گام ها و آرپژ ها داشته باشه نیازی به خوندن و اعمال تک تک نت ها نداره چون با دیدن یه سری نت پشت سر هم به راحتی میتونه تشخیص بده این فلان آرپژ یا گامه.

امیدوارم مفید بوده باشه.

MonaLisa
Wednesday 24 October 2007, 06:50 PM
ممنون گیتارو جان بابت مطلب مفیدت ولی من این جملتو قبول ندارم :

متاسفانه در ایران 50% تا 60% اساتید پیانو به هیچ وجه با شاگردشون گام و آرپژ کار نمیکنن که این بعدا کار رو برای اون نوازنده ها خیلی سخت میشه.

البته منظورم آرپژ زدن نیستا منظورم با گامه ..چون هر چی باشه گام نوازی یکی از مسائل مهم توی پیانو ا ...و من نمیتونم تصور کنم که حتی یه استاد به این موضوع اهمیت نده ....الانه هنر جویان ارگ هم مجبور میشن گام نوازی رو خوب تمرین کنن دیگه چه برسه به بچه های پیانو ....اینو رو شما از روی آماری ....جایی گفتی عزیز؟

Guitaro
Wednesday 24 October 2007, 07:06 PM
بله گارفیلد جان ، من این رو از روی یه آمار حدودی که خودم گرفتم گفتم ، من از طریق استادم با سه چهار تا آموزشگاه موسیقی آشنا شدم که سر همین قضیه با مدیر بخش پیانوی 2 - 3 تا از اون آموزشگاه ها صحبت کردم ، همشون میگفتن که نصف بیشتر کسایی که از نیمه میان به این آموزشگاه و قبلا با استاد دیگه ای کار میکردن ، به هیچ وجه حتی نمیدونن گام و آرپژ چیه ! چه برسه به اینکه بزنن !
و توی همین اطرافیان خودم هم دقیقا همین مطلب صدق میکنه.

خود استادم هم از یه سری از شاگرداش که تعریف میکنه دقیقا همین قضیست ؛ حتی یکی از شاگرداش بود که قطعاتی در حد Fur Elise بتهوون (هر سه بخشش البته ، نه فقط بخش اولش) رو کامل میزد ولی حتی نمیدونست گام دو ماژور رو چطور میزنن ، یا معکوس دوم آرپژ لا مینور چی میشه !

خره
Friday 26 October 2007, 01:41 AM
با مدیر بخش پیانوی 2 - 3 تا از اون آموزشگاه ها صحبت کردم ، همشون میگفتن که نصف بیشتر کسایی که از نیمه میان به این آموزشگاه و قبلا با استاد دیگه ای کار میکردن ، به هیچ وجه حتی نمیدونن گام و آرپژ چیه ! چه برسه به اینکه بزنن !

سلام گيتارو جان. ببخشيد من با گارفيلد بيشتر موافقم. نمي دونم چرا جو جامعه هنري ما اينهمه خرابه. بيشتر استادا مي خوان استاداي ديگه رو خراب و كارشونو رد كنن.

براي مثال مي گم همين ديروز استاد ستارم داشت از بهترين استاد گيتار اهواز انتقاد مي كرد كه شاگرداش ضرب گيري بلد نيستن و ادعا مي كرد كه اكثر شاگرداي ايشون ميان پيشش تا ضرب گيري ياد بگيرن. بيچاره نمي دونست كه من هم گيتار كار مي كنم و يكي از شاگرداي همون استادم. و بايد بگم هيچ كدوم از هنرجوياي استاد گيتارمو نديدم كه در ضرب گيري مشكل داشته باشه.

كلا از اين حرفا زياد هست. من از اين موارد زياد ديدم و شنيدم. شما اگه مي خوايين آمار دقيقتري بگيريد بهتره با خود هنرجو ها صحبت كنيد نه با اساتيد.
صحبتم طولاني شد ولي فكر نكنم استادي باشه كه به گام و آرپژ اهميت نده اونم در مورد سازي مثل پيانو

Hes_r
Friday 26 October 2007, 11:28 AM
من در مورد این که اساتید کار میکنن با نه نظری نمیدم ولی در این مورد با خره واقعا موافقم تمام اساتید همین هستن .

چه خوب میشه خره جان یه تاپیک بزنی در این مورد بحث کنیم .

MonaLisa
Friday 26 October 2007, 11:57 AM
سلام گيتارو جان. ببخشيد من با گارفيلد بيشتر موافقم. نمي دونم چرا جو جامعه هنري ما اينهمه خرابه. بيشتر استادا مي خوان استاداي ديگه رو خراب و كارشونو رد كنن.

براي مثال مي گم همين ديروز استاد ستارم داشت از بهترين استاد گيتار اهواز انتقاد مي كرد كه شاگرداش ضرب گيري بلد نيستن و ادعا مي كرد كه اكثر شاگرداي ايشون ميان پيشش تا ضرب گيري ياد بگيرن. بيچاره نمي دونست كه من هم گيتار كار مي كنم و يكي از شاگرداي همون استادم. و بايد بگم هيچ كدوم از هنرجوياي استاد گيتارمو نديدم كه در ضرب گيري مشكل داشته باشه.

كلا از اين حرفا زياد هست. من از اين موارد زياد ديدم و شنيدم. شما اگه مي خوايين آمار دقيقتري بگيريد بهتره با خود هنرجو ها صحبت كنيد نه با اساتيد.
صحبتم طولاني شد ولي فكر نكنم استادي باشه كه به گام و آرپژ اهميت نده اونم در مورد سازي مثل پيانو

حالا منم اینو اضافه میکنم که گیتارو جان خودش جواب خودشو داد اونم با این حرف که شاگردانی که استاد عوض میکنن با این مشکل مواجه هستن ...منم چون خودم 3 تا استاد عوض کردم میدونم به چه علت همچین فکری میکنن اون به خاطر اینه که :
1_روش هر استادی فرق میکنه
2_هر استادی فکر میکنه یک سری مطالب رو استاد قبل گفته
و اینها همش بستگی به خود هنرجو داره که چقدر مایل به یادگیری باشه و اگر وجدان کاری استاد و علاقه ی و زرنگی شاگرد نباشه 100 تا استاد هم که عوض کنه آخر هیچی نمیشه .....

Guitaro
Friday 26 October 2007, 02:44 PM
در مورد اینکه بیشتر استادها میخوان خودشون رو بهتر جلوه بدن و بقیه رو خراب کنن (متاسفانه البته) کاملا موافقم ...

ولی در مورد صحبت اصلی تاپیک :

اینی که من دارم میگم با استناد به حرفهای معلم ها و آموزشگاه ها نیست ، با توجه به وضعیت خود شاگرد هاست ، من هشت روز هفته You can see links before reply لارستان تلپ ام ، با پیانو فروش های اونجا هم رفیقم ، تو هر هفته هم حداقل دو سه نفری رو میبینم که در حد یکی دو سال کار کرده باشن و میخوان پیانو بخرن ، با توجه به اونها و با توجه به شاگردهایی که تو همون آموزشگاه هایی که گفتم دیدم ، نتیجه گیری ای که من کردم اینه که یه سری از اساتید توجه زیادی به گام و آرپژ ندارن و یا کلا توجهی به این موضوع ندارن ، چون به جرات میتونم بگم 60% تمام کسایی که من تا حالا دیدم نقص جدی تو گام و آرپژ داشتن ...

منم چون خودم 3 تا استاد عوض کردم میدونم به چه علت همچین فکری میکنن اون به خاطر اینه که :
1_روش هر استادی فرق میکنه
2_هر استادی فکر میکنه یک سری مطالب رو استاد قبل گفته
و اینها همش بستگی به خود هنرجو داره که چقدر مایل به یادگیری باشه و اگر وجدان کاری استاد و علاقه ی و زرنگی شاگرد نباشه 100 تا استاد هم که عوض کنه آخر هیچی نمیشه .....

البته یه مساله ای هست :

وقتی یه استادی توجه به گام و آرپژ داشته باشه ، طرف 4 سال هم که کار کرده باشه بازم که بیاد پیش این استاد ، استاده بازم باهاش گام و آرپژ کار میکنه (تازه اصل گام و آرپژ بعد از 2 - 3 سال شروع میشه You can see links before reply) و اگه طرف گام و آرپژ کار نکرده باشه معلوم میشه دیگه ...
حتی یه سری از اساتید هستن که من خودم دیدم روز اولی که یه شاگرد که قبلا هم کار کرده میاد پیششون ، فقط میشینن تواناییهاش تو گام و آرپژ و تکنیک ها و اینا رو میسنجن و فقط به اینکه : "خب ، چرنی رو تا کجا زدی ؟" اکتفا نمیکنن.

البته در مورد وجدان و علاقه و اینا کاملا موافقم ولی این مربوط به هر گوشه ای آموزش پیانو و یا هر چیز دیگه ایه و فقط مربوط به این مساله ی خاص نمیشه.

MonaLisa
Friday 26 October 2007, 04:48 PM
گیتارو جان نمیخوام باهاتون بحث کنما ولی این جمله شما هم یکم یه جوریه :
(تازه اصل گام و آرپژ بعد از 2 - 3 سال شروع میشه You can see links before reply

یعنی ما انقدر فشرده کار کردیم یا شما انقدر دیر رفتید توی گام نوازی .....آخه شما که خودت یک سال و نیم بیشتر نیست پیانو رو شروع کردید پس چه جوری این حرف رو میزنی ؟ من بعد از یک سال اول که خوب چون هنرجوی ارگ بودم و بیشتر آکورد گیری برام مهم بود تا گام ...با گام آشنا شد م ....نمیدونم یعنی هنرجویان پیانو اینطوری عمل میکنند ؟ لطف میکنی اگه جواب بدی و روند کار یک هنر جوی پیانو رو برامون شرح بدی .....خیلی خوب میشه اگه همه بدونن روند کار هر سازی چه جوریه:aq:u......

مرسی

Guitaro
Friday 26 October 2007, 08:10 PM
گارفیلد جان ، من خودم از ماه اولی که شروع کردم (جلسه ی دوم یا سوم بود فکر کنم) گام و آرپژ نوازی رو هم شروع کردم ، الان هم تمام گام های ماژور رو با هر سه آرپژش زدم گذاشتم کنار حدود یه ماه دیگه مینور ها هم تموم میشه ؛ ولی وقتی میگم اصل گام و آرپژ بعد از دو سه سال شروع میشه منظورم حرکت معکوس و گام های باز و بسته و تریسل زدن و ایناست ؛ چون توضیح خواستی یه سری توضیح هم میدم :

باز و بسته : گام یا آرپژ رو چهار اکتاو میزنیم و بر میگردیم ، بعد دوباره میریم ولی تو اکتاو سوم که میخوایم وارد شیم دست راست میره به راست و دست چپ میره به چپ ، بعد که هر دو دو اکتاو رفتن دوباره برمیگردن و به جای اولشون که رسیدن با هم به راست میرن و دوباره به چپ برمیگردن ، به اکتاو وسط که رسیدن دوباره باز میشه و این بار بعد از بسته شدن میره به سمت چپ و تموم میشه.

این نوع گام و آرپژ نوازی رو من حدود چهار ماه پیش شروع کردم ...

تریسل زدن : یه دست یه گام رو میزنه ، یه دست یه گام دیگه ؛ مثال : دست چپ دو مینور میزنه ، دست راست می بمل ماژور و توی این نوع گام ها هم باز و بسته و اینا هست ... که البته این برای آرپژ هم هست.

پل زدن : اینه که تمام گام های ماژور و مینور رو به هم بچسبونیم و بزنیم ؛ با یه فرمول خاصی به آخر گام که میرسیم دو یه سه پرده اضافه میکنیم و برای رفت دوباره نت های سر کلید رو میکنیم سر کلید گامی که میخوایم بریم توش.

که من این کار رو برای گام های ماژور کردم فعلا ، احتمالا تمرین مینور هاش رو هم به زودی انجام بدم.

گام های تلفیقی : از وسط گام بپری یه گام دیگه You can see links before reply استادم این رو با تریسل زدن قاطی کرد یه بار من You can see links before reply شدم ، یه دستش لا مینور میزد یه دستش ر ماژور ، بعد که عوض کرد یه دستش شد می مینور یه دستش شد لا ماژور ...

آرپژ های هفت و نه و یازده : آرپژ زدن اکوردهای هفت و نه و یازده و سیزده و این رده آکوردها که البته بیشتر توی پیانوی جز استفاده داره.

تازه بعد اینها هم که زدن گام های کلیساییه که بماند You can see links before reply

در کل گام و آرپژ زدن خیلی انعطاف پذیری هایی داره که بر خلاف گام و آرپژ در حالت ساده که فقط سرعت دست رو زیاد میکنه و اون خواصی که تو پست اول گفتم ؛ اینها هم مغز رو به کار میگیره و هم دست رو قوی میکنه ... (من خودم بعد از اینکه باز و بسته رو هم شروع کردم دستم محسوس تر قوی شد و کنترلم رو دستام به شدت بیشتر شد)

در کل من چون خودم هم هنرجو ام اینها رو فقط میدونم ولی اگه از اساتیدی که پیانو درس میدن بپرسی مسلما نمونه های خیلی بیشتری برات میارن ...
(جالبه بدونی یکی از دوستای من 8 ساله پیانو میزنه و از همون اول هم گام و آرپژ باهاش کار شده ولی همین اواخر ، یعنی 2 - 3 ماه پیش تازه استادش بهش یه شاخه ی جدید تو گام زدن رو گفته که تازه الان با توانایی هایی که داره میتونه بزنه ...)

و یه مساله ای هست ؛ منظور من از "اصل گام و آرپژ تازه بعد از 2 - 3 سال شروع میشه" این نیست که هنرجویی که 2 - 3 ساله میزنه تازه میره تو گام و آرپژ ، اتفاقا هنرجویی که 2 - 3 ساله میزنه ، خیلی کند کار کرده باشه باید کل گام های ماژور و مینور رو بزنه ؛ منظور من اینه که تازه اون موقع توانایی فرد به حدی میرسه که بتونه با یه پشتوانه ی محکم بره توی اون شاخه هایی که بالا گفتم ...

امیدوارم توضیحاتم قانع کننده بوده باشه.

talayeh
Sunday 31 May 2009, 10:10 AM
سلام من هم حدوداٌ یک ساله پیانو را شروع کردم ولی خیلی کند پیش می رم. با من تا حالا هیچ گامی و آرپژی کار نشده و صادقانه بخوام بگم اصلاٌ نمی دو نم دقیقاٌ اینه چی هستند. آیا امکان داره با شما تو یک بحثترجیحاٌ خصوصی در مورد روش کار اساتیدتون و کلا نحوه یادگیریتون صحبت کنم.
e mail : talayeh.shaygan@iran.sanofi-aventis.com

ماریا
Sunday 31 May 2009, 08:49 PM
[با اجازه من که ویالن میزنم تاثیر ارپژ و گام واقعا تو نوازندگی میبنم حتی تو کلاس سلفژ هم خوندن گام و ارپژ واقعا به نوازندگی کمک میکنه به داشتن گوش دقیق مخصوصا تو سازی مثل ویالن چه برسه که بچه های پیانو که جای خودشون دارن ولی یه پیشنهاد واقعا بگردید دنبال اساتیدی که معیارهای واقعی تدریس داشته باشن و درکنارش شما هم توانایی تمرینات و ماندگاری در کنار استادای سختگیر داشته باشید که نه زمانتون بیخودی حدر بره نه هزینتون

mehdifshp
Sunday 29 April 2012, 02:43 PM
یه سوال ؟

بعد از چه مدت از شروع پیانو باید این تمرینها شروع بشن ؟

Keivanalayi
Sunday 29 April 2012, 07:40 PM
سلام

اول یه نکته بگم : من به هیچ وجه نمیخوام فنی و تخصصی این مساله رو بررسی کنم و فقط میخوام به نوعی تجربیات و اطلاعات خودم رو کاملا خودمونی :ai اینجا جمع بندی کنم ...

اول بهتره توضیح داده بشه که گام و آرپژ چیه ؟

گام طی کردن فاصله ی بین 2 نت چهار اکتاو به صورت رفت و برگشته (و در موارد پیشرفته تر باز و بسته) که با پرده بندی های مشخصی از هر نت انجام میشه ، گام ها در شاخه ی اصلی گام های کلیسایی هستن که دو تا از معروف ترین هاشون به عنوان گام های اصلی مشخص شدن که ماژور (پرده بندی دو و نیم پرده ، سه و نیم پرده) و مینور (پرده بندی یک و نیم پرده ، دو و نیم پرده ، دو پرده) نام گذاری شدن ؛ آرپژ نواختن سه نت پایه ی این گام ها (نت اصلی [تونیک] ، درجه ی سوم گام و درجه ی پنجم گام) در چهار اکتاو و باز هم به صورت رفت و برگشته (و بعد در موارد پیشرفته باز و بسته) گام و آرپژ در حد استاندارد با دولاچنگ سرعت 120 نواخته میشه.

گام نوازی ، اولین و مهمترین تاثیری که در نوازندگی داره ، شکل درست دادن به دست نوازندست (البته اگه اصولی و درست کار بشه) و در درجه ی بعدی چون فاصله ی کلاویه ها از حالت غریبگی برای نوازنده خارج میشه ، در نواختن قطعه ها خیلی به بالا رفتن سرعت دست کمک میکنه.
گام زدن اگر با ضرب پا و مترونوم همراه باشه هم به یاد گرفتن راحت تر اصطلاحات سرعتی کمک میکنه و هم نوازندگی فرد رو منظم تر و با ثبات تر میکنه.
مساله ی بعدی گام قطعاته ، کسی که تمام گام های ماژور و مینور رو زده باشه و کماکان اونها رو تمرین کنه ، با توجه به گامی که هر قطعه توی اون نوشته شده میتونه خیلی راحت تر قطعه رو در بیاره ، چون خود به خود با در نظر گرفتن گام قطعه سرکلید ها و پرده بندی های گام برای نوازنده مشخص میشه و نیازی به توجه به سرکلید ها (سر هر نت که میرسی چک کنی ببینی دیزه یا بکار ! :e) نیست ...
در درجه های بالاتر که حرکت معکوس و باز بسته و ریتمیک زدن گام ها و این جور مسائل کار میشه ، دو دست به طور مستقل کار میکنن و کمک زیادی به تفکیک عصبی دو دست میشه.

آرپژ نوازی ، تاثیرات بالا رو در قطعات دوره های خاصی داره ، هر دوره از موسیقی توجه بیشتری به پرده بندی های مشخصی داشته ، دوره هایی مثل باروک ، فاصله ها همون فاصله های استاندارد (گام) هستند ولی در اواخر دوره ی رومانتیک فاصله های آرپژی بیشتر مورد توجه قرار گرفت ، پس به هیچ وجه نمیشه گفت گام مهمتره یا آرپژ ؛ هر دو اهمیت خاص خودشون رو دارن ، ولی آرپژ نوازی ، به خصوص زدن آرپژ ها همراه با دو معکوسشون کمک خیلی زیادی هم به آکورد شناسی و نوازندگی تریاد ها و بعدا در شناختن و زدن آکوردها و آرپژ های هفت و نه و یازده میکنه (که البته این آکورد ها بیشتر تو موسیقی جز کاربرد دارن) و البته تاثیری که آرپژ در بالا بردن سرعت دست تو نوازندگی نت های مجزا میکنه به اهمیت تاثیریه که گام در زدن نت های پشت سر هم میکنه ...
با توجه به اینکه آرپژ بیشتر در دست چپ تو قطعه ها استفاده میشه پس بر خلاف گام که ضعف دست چپ رو توی اون میشه کمی چشم پوشی کرد ، ضعف دست چپ در آرپژ نوازی به هیچ وجه نباید پشت سر انداخته بشه.

در کل گام و آرپژ زدن مثل یادگرفتن الفبای یه زبان و طریقه ی نوشتن و خوندن توی اونه که با یاد گرفتن اونها میشه بعدا در قطعات اونها رو کنار هم قرار داد و خود به خود قطعه رو درآورد و وقتی کسی تسلط روی گام ها و آرپژ ها داشته باشه نیازی به خوندن و اعمال تک تک نت ها نداره چون با دیدن یه سری نت پشت سر هم به راحتی میتونه تشخیص بده این فلان آرپژ یا گامه.

امیدوارم مفید بوده باشه.
بله كاملا درسته

Pathetique
Monday 30 April 2012, 06:44 PM
ادامه بدید لطفأ - به یه نتیجه ای برسیم .

KORG1357
Friday 4 May 2012, 12:00 AM
با سلام ، به نظر من به سبک کاری و هدف هنرجو هم بستگی داره ، من شخصا زیاد از کلاسیک خوشم نمیاد ، استادم هم گفت آرپژ بزن منم گفتم نمیخوام و رفتیم سراغ کلید فا

ac120
Sunday 19 May 2013, 11:26 PM
درسته تاپیک زیر خاکیه اما دیدم بحث مفیدیه
آپ کردم تاپیک رو :دی

zerang
Monday 29 July 2013, 05:25 PM
با سلام ، به نظر من به سبک کاری و هدف هنرجو هم بستگی داره ، من شخصا زیاد از کلاسیک خوشم نمیاد ، استادم هم گفت آرپژ بزن منم گفتم نمیخوام و رفتیم سراغ کلید فا

یعنی این استاد شما آرپژ رو قبل از کلید فا گفته؟ وافعا که چه استادی دارید.