PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شعرازنظرافرادمختلف

hichnafar
Friday 26 October 2007, 04:53 PM
سلام
دوستان محترم
لطفا"تعاریف صاحبنظران ازشعررو اینجابنویسید.
ممنون.

hichnafar
Friday 26 October 2007, 04:58 PM
خواجه نصرالدین طوسی :«قدماشعر،کلام مخیل راگفته اندواگرچه موزون حقیقی نبوده است ...»

hichnafar
Saturday 27 October 2007, 08:19 PM
اسپنسر (Spencer)معتقداست که «چون کلمات برطبق ضرب ووزنی معهودوآشناباهم تلفیق شوند،ذهن ،آنهاراآسان ترادراک می کند،وازکوششی که بایدبرای حفظ وضبط مجموعه ای ازکلمات بکارببرد،تارروابط آن ها رابایکدیگروسپس معنی کلام رادریابد ،کاسته می شود.»(به نقل ازوزن شعرارسی تألیف دکترپرویزناتل خانلری ص 51)

kaka
Thursday 26 February 2009, 12:23 AM
شعر به عقيده هايدگر (You can see links before reply)، داراي خاصيتي است كه از خواست و اراده ما بيرون است. شاعر نمي‌تواند اراده كند كه شعر بگويد؛ شعر خودش مي‌آيد. ما هم كه خوانندگان شعر او هستيم نمي‌توانيم به خواست و اراده خودمان در برابر آن واكنش ابراز كنيم. بايد به شعر تسليم شويم و بگذاريم روي ما كار كند.

kaka
Thursday 26 February 2009, 12:27 AM
فدریکو گارسیا لورکا

شعر چیزی است که در خیابان در گشت و گذار است. چیزی که حرکت می‌کند،‌ در کنار ما راه می‌رود. همه‌ی چیزها رمز و راز خودشان را دارند و شعر رمز و رازی است که همه‌ی چیزها دارند. دوشادوش از کنار مردی می‌گذری، ‌به زنی نگاه می‌کنی، ‌طرز دویدن زیرکانه‌ی سگی را گُمان می‌بری؛ در هر یک از این چیزها که جنبه‌ی انسانی دارد شعر نهفته است .... از این رو من شعر را امری انتزاعی نمی‌بینم، بلکه به آن چون چیزی نگاه می‌کنم که واقعاً وجود دارد، ‌چیزی که تنگاتنگ در کنار من،‌ مرا همراهی می‌کند. چهره‌ها و شخصیت‌های شعرهای من همگی وجود خارجی داشتند. در شاعری، مهم آن است که شیرِ شعر را بیابی. آنگاه، درست زمانی که اصلاً انتظارش را نداری ـ در یک چشم به هم زدنی ـ شیر باز می‌شود و شعر با تمام ساخت بی‌نظیر و صورت زیبایش بیرون می‌ریزد. در این باره که آیا یک مرد برانگیزنده‌تر است یا یک زن، ‌نمی‌توان حرفی زد .