PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تعریف شما از پاپ چیه ؟

Amir
Thursday 1 November 2007, 04:25 PM
با سلام

تعریف شما از سبک پاپ چیه ؟؟

به نظر من هر آهنگی رو که نتونن تو سبک های اصلی جا بدن میندازن تو سبک پاپ :ah

Amir
Thursday 1 November 2007, 11:04 PM
وای وای چه قدر نظر میدید

الان اگه تاپیک کل کل دختر پسرا بود همه صاحب سبک می شدند

MonaLisa
Thursday 1 November 2007, 11:20 PM
امیر جان حالا منم نمیخوام بد بگم ولی نظرم اینه اگه میخواهی تقلیدی بخونی برو تو کار پاپ کسی کاریت نداره ....

تعریفمم از قوانینش اینه :
دوره ی اول :خوندن یه آهنگ تقلیدی به خاطر شباهت صدا و صدا کردن آلبوم
دوره ی دوم:فروش آلبوم دوم به خاطر زیبایی کار اول
دوره یسوم: افت فروش آلبوم و محل گذاشتن به خواننده به خاطر تکراری شدن آهنگ ها و شعر ها
دورهی چهرم:این دوره دیگه برای خواننده وجود نداره

کلا من میگم سبک پاپ سبکی که تاریخ رو تکرار میکنه به صورت خیلی محسوس و بدیهی .......

.t.A.T.u
Thursday 1 November 2007, 11:22 PM
فکر کنم پاپ را بتوان مردمی ترین سبک در همه جوامع نامید

خان
Thursday 27 March 2008, 12:14 AM
به نظرم سبک پاپ یکی از زیبا تری و در عین حال قوی ترین سبک ها در تمام دنیا میباشد.
تمامی آنچه را که شما میخواهید میتوانید در یک موسیقی پاپ اصیل بیابید.به شرطی که واقعا آن موسیقی پاپ باشه.تلفیقی از موسیقی شاد و ریتمیک و یا آهنگ های حزن انگیز و آرام تر .
در چند سال اخیر هم پیشرفت تکنولوژی به کمک این سبک پر طرفدار آمده و به پیشرفت آن کمک بیشتری کرده است ولی متاسفانه در کشور ما این سبک از موسیقی به بازی گرفته شده است و از آن برای مناسبت ها و حتی پیش برد اهداف خود و کسب شهرت استفاده میکنیم.در حال حاضر تعداده آهنگ های ماندگار پاپ در کشور ما و چه در بین ایرانی های خارج از کشور در حال کم شدن میباشد و جای خود را به موسیقی های پاپ نما میدهند که تمامی فقط برای یک دوران خاص و گذرا تنظیم شده که متاسفانه در زمان انتشار همه گیر میشود ولی با گذشت مدت زمانی اندک حتی یادی از آنها هم نمیشودوقوانین باری به هر جهت کپی رایت هم در کشور ما به سست تر شدن پایه های موسیقی پاپ ما کمک میکند وآن را از هدف اصلی خود دور میکنه. (همان راهی که موسیقی پاپ ایرانی در سالیان گذشته در جهت انحطاط طی کرده در حال حاضر موسیقی و سبک رپ داره طی میکنه.)
خیلی از مردم موسیقی پاپ رو مایه تمسخر میگیرند و از آن به عنوان سبکی سبک و بی مایه یاد میکنند که باید به آنها حق داد چون چیزی که الان در جامعه عرضه میشود هیچ بویی از موسیقی زیبای پاپ نبرده است و به آثار خوب هم جواز داده نمیشود.
استفاده از ریتم های نا مناسب تراته ای سبک و دور از شان جامعه باعث فراری دادن بسیاری از مردم از این نوع موسیقی شده است که متاسفانه روز به روز شاهد بیشتر شدن این آهنگ ها هستیم در حالی که خیلی از آلبوم های خوب هنوز منتظر گرفتن یک مجوز برای تکثیر و انتشار هستند.(البته همه این سخت گیری ها برای مجوز هم بد نیست خیلی از خوانندگان در ایران آواز میخوندند و آهنگ های آنها از کیفیت خوبی هم برخوردار بود ولی با کوچ به کشور های غربی و مثلا مهد آزادی شاهد آلبوم های ناشاسیت و سطح پایین آنها هستیم کار هایی که نه تنها نشان دهنده پیشرفت در کاره خواننده نبوده بلکه از پسرفت خواننده هم خبر میدهد.ترانه هایی که فقط از یک خط شعر و یک سری ریتم های سطح پایین تشکیل شده است.و متاسفانه اسم موسیقی پاپ را هم یدک میکشد.)

Khashayar
Thursday 27 March 2008, 03:54 PM
درود.
خیلی از دوستان سپاس که نظرات خوبی دادند.
به طور کلی سبک پاپ به معنای مردمی هست پس هر موسیقی که در سبک پاپ هست باید مردمی باشه.اما این مردمی یعنی چه؟یعنی با تفکرات و روحیات مردم عام که درصد زیادی از جوامع رو تشکیل میدن یکسان باشه.یا به عبارت دیگه پاپیولار باشه.اما به طور کلی قوانین موسیقی خاصی برای موسیقی پاپ تعریف نشده و پاپ از هارمونی گام و ... انواع موسیقی بسته به صورت نامحدود استفاده میکنه.پس میشه گفت پاپ یه سبک مستقل از دیگر سبکها نیست.و ریشه گرفته از هیچ کدوم هم نیست.شما از هر سبکی با هر فواصلی و گام و ها مو نی و ... میتونید سبک پاپ در بیارید.و همینطور که میبینید اگه روی موسیقی های معروفی که با نام پاپ مشهور شدن دقت کنیم میبینیم که اصلا رومبا فلامینکو هست.ولی به دلیل هم خونی با عوام مردم با نام پاپ شناخته میشه.و همینطور در سبک کلاسیک و ... هم از این نوع زیاد داریم.پس نتیجه میگیریم مردم ایران چقدر در سطح پایینی از نظر فرهنگی هستند و چه قدر درصد عوام زیاد دارند که درصد بسیار پایین از اونها موسیقی رو به صورت جدی گوش میکنند.
سپاس.

خان
Thursday 27 March 2008, 04:09 PM
سلام به دوستان گرامی.
مرسی ashoo عزیز از مطالبی که قرار دادی.
من اون قسمتی که گفتی موسیقی پاپ باید مردمی باشه رو متوجه نشدم.یعنی اینکه موسیقی پاپ باید تنها دارای یک سبک و ریتمی باشد که مردم بتونن اون رو گوش بدن و بپسندن؟؟؟یا نه موسیقی پاپ به نوعی موسیقی گفته میشه که در هر سبکی موتونه با امکانات و حوزه وسیعی که داره همه را در بر بگیره؟؟؟چون میدونی که سلیقه ها با هم خیلی فرق داره یکی موسیقی شاد دوست داره یکی هم موسیقی آرام تر .وبا توجه به این که موسیقی پاپ به صورت کلی تعریف نشده است یعنی چی که میگیم باید مردمی و پاپیولار باشه؟؟؟
ممنون از وقتی که میزاری.

Khashayar
Friday 28 March 2008, 10:57 AM
درود.من که گفتم موسیقی پاپ یک سبک جدا با خصوصیات جدا از دیگر سبک ها نیست.یعنی چی؟یعنی ما میتونیم تو هر سبکی از کلاسیک جاز بلوز و... گرفته تا متال راک و ... موسیقی پاپ داشته باشیم.همونطور هم که اسم این نوع موسیقی پاپ هست و از کلمه پاپیولار به معنی محبوب و مورد تقاضای مردم هست.پس هر موسیقی که بیشتر مورد توجه و علاقه توده مردم باشه میتونه پاپ باشه.و این که گفتی سلیقه ها فرق میکنه درسته به طوری که موسیقی پاپ در هر کشوری تا حدود زیادی از ریشه های موسیقی ملی و محلی همون کشور استفاده میکنه چون به ذائقه مردم اون کشور بیشتر خوشاینده.اما تو ایران به خاطر اینکه مردم ما زیبایی شناسی ملی شون رو گم کردن و اصولا بیشتر اصالت هاشون رو فراموش کردن موسیقی پاپ ما یه چیز وحشتناکی شده که اصلا نمیشه گفت موسیقیه.و نتیجه این شده که موسیقی دانهای جوان مارو با موسیقی پاپ در انداخته اگه پست های اول این تاپیک رو بخونی میبینه چقدر با موسیقی پاپ بد برخورد شده.اما موسیقی پاپ همون موسیقی سنتی کلاسیک جاز بلوز و ... هست که از محبوبیت بیشتری بیت مردم برخورداره چون در سطح شعور شنوایی مردم هست.
ببخشید مطلب به درازا کشید.

Guitaro
Friday 28 March 2008, 11:09 AM
این سوال از اون سوالای سخته که آدم می مونه چجوری جواب بده !
چون از هر طرف که نگاه کنیم یه جواب داره ...

بستگی داره پاپ رو به صورت جهانی بخوایم در نظر بگیریم یا توی کشور خودمون.
بستگی داره پاپ رو از نظر فنی بخوایم در نظر بگیریم یا از نظر فرهنگی.
و بستگی داره پاپ رو کلا توی چه دهه ای در نظر بگیریم چون به طور کلی بعد هر دهه موسیقی پاپ کلا عوض میشه ...

من ترجیح میدم درمورد موسیقی پاپ ایران صحبت کنم :

موزیک پاپ تو ایران تا قبل از دهه ی 50 موزیکی بوده که خب ، شاید مثل موزیک پاپ دنیا نباشه ولی با توجه به تعریف هایی که از موزیک پاپ هست ، پاپ به حساب میاد ، موزیک پاپ تا دهه ی پنجاه همون موزیک های کاباره ای بوده ...
موزیکی که تا هر جا پخش میشد همه یه دستمال میگرفتن دستشون پا میشدن میرقصیدن !

بعد از انقلاب ، تا اواخر دهه ی 60 به کل موزیک پاپ خلاصه میشد تو فعالیت خواننده های خارج از کشور (که خودش به دو سبک جدا تبدیل شد ، یکی سبکی که خواننده هایی مثل داریوش ، عارف ، ابی و ... داشتن ، سبکی که بیشتر یه سبک انتقادی نسبت به دولت جدید ایران بود ، و سبک دوم سبکی که راه پاپ قبل از انقلاب یا همون موزیک کاباره ای رو ادامه میداد) به خاطر اینکه فعالیت موسیقی توی ایران حتی برای سبک سنتی یا محلی هم سخت بود ، چه برسه به سبک های دیگه که کلا دام های شیطان بودن ! استغفرالله ! (بگذریم ...)

بعد از اینکه تو اواخر دهه ی 60 کمی سخت گیری ها کمتر شد و موزیک آزاد تر شد ، افراد و گروه هایی خواستن توی ایران هم موزیک پاپ رو دورباره رونق بدن که متاسفانه سردرگمی به وجود اومد ، عده ای تقلید از پاپ اون ور آبی میکردن (همون دو دسته ای که بالا گفتم) و عده ای هم با تقلید از خواننده های خارجی (غیر ایرانی) یه سبکی درست کردن که نمیشه گفت پاپ ، ولی بعدها به اسم پاپ توی جامعه جا افتاد ، این سبک رو به هیچ وجه نمیشه توی هیچ سبکی قرار داد ! چون سبکیه که راکه ولی بیشتر پارامتر های راک رو نداره ! یا متالیه که بیشتر پارامترهای متال رو نداره ، یا فلامنکوئیه که بیشتر پارامترهای فلامنکو رو نداره ، یا حتی سنتی ایه که اگه جلوی یه استاد موسیقی سنتی بگیم این سنتیه درجا خودکشی میکنه ! به همین شکل ، حالا تو هر سبکی که در نظر بگیرید.
که این روند تا امروز ادامه داره !

که البته توی این ده سال اخیر عملا سبک پاپ شده سبکی که یا ملایم شده ی همون پاپ های قبلی و یا سبکی که طرف ارگ خونشون رو روشن میکنه ، یه ریتم «دوپس دوپس» میذاره ، شروع میکنه از شکست عشقیش واسمون گفتن !!

حالا بعضی گروه ها یا افراد هم این وسط پیدا شدن که سبکشون حدودا با اون سبکی که تو خارج هم بهش میگن پاپ یکیه ...

از نظر "فنی" هم بخوایم در نظر بگیریم (حالا نمیدونم فنی درسته بگیم یا چیز دیگه ! ولی خب) موسیقی رو اگه از لحاظ ریتم و تندی و میزان باس صدا در نظر بگیریم به طور کلی سبک های اصلی اینجوری تقسیم بندی میشن :

کلاسیک/سنتی |>| پاپ |>| راک |>| متال |>| R&B |>| رپ

یعنی آهنگی که کلاسیک یا سنتی نباشه ، ولی به تندی و تحرک راک هم نباشه میشه پاپ ! :دی

زیاده گویی نکنم ! تا همینجاش هم الکی طولانی شد !

به هر حال قضیه این بود که حدودا یکی دو سال پیش واسه من همین سوال پیش اومد که واقعا موزیک پاپ یعنی چه موزیکی ؟!
و سر همین قضیه رفتم چند تا سایت خارجی و توضیحاتی که اونها در مورد پاپ نوشته بودنو خوندم ، آلبوم های معروف پاپ خارجی رو گوش کردم ، بعد اومدم تو موزیک ایران دنبال همون پارامترهایی که توی تعریف موزیک پاپ دستگیرم شده بود گشتم ...
و خب ، نتایج تحقیقات کاراگاهی :پی همون طبقه بندی ای بود که گفتم ...

خوش باشید.

hmd_kro
Sunday 1 November 2009, 03:14 PM
با تشکر از دوست عزیزمون ashoo راجع به توضیحاتشون.

سوال من اینه که آیا چهارچوب خاصی برای این سبک تعیین نشده؟ عواملی که با شنیدن اون آدم بفهمه که این سبک پاپه؟ نمی دونم شاید شفاف سازی نشده؟
مثلا راک یا متال کاملا مشخصند و با گوش دادن گوشه ای از آهنگ متوجه سبک اون میشم.

ظاهرا بیشتر یک قالبه که همه سبکهای دیگه میتونند با تغییراتی تو اون خودشونو نشون بدن.

از پیش متشکرم.

love songs group
Monday 2 November 2009, 02:22 AM
موسیقی پاپ، با وجود اینکه کاملا از موسیقی کلاسیک، موسیقی هنری یا art music و موسیقی فولک متمایز است، اما از آنجایی که اصطلاح پاپ شامل بسیاری از قطعات موسیقی راک، هیپ هاپ، کانتری و راک اپرا را در بر میگیرد، میتوانیم بگوییم که موسیقی پاپ، تعریف دقیقی ندارد.

مشخصات موسیقی پاپ به عنوان یک زیرمجموعه
موسیقی پاپ معمولا به عنوان موسیقیی تعریف میشود که به شکل تجاری تهیه میشود یا هدف تولید آن سود مالی است. بنا به تعریف سایمون فریت Simon Frith، منتقد موسیقی و جامعه شناس متخصص موسیقی مردم پسند، موسیقی پاپ به عنوان یک صنعت شناخته میشود نه هنر. البته این موسیقی را میتوان در حیطه بازار، ایدئولوژی، تولید و زیبایی شناسی هم معنا کرد. درواقع، "پاپ" طوری طراحی شده که برای همه جالب باشد و از هیچ جای خاصی نیامده و قرار هم نیست سلیقه خاصی را اعمال کند.

این موسیقی در اثر هیچ آرزوی پرمعنا به وجود نیامده و تنها جاه طلبی سازندگان آن سود و پاداش مادی است و...با تعاریف موسیقایی، بسیار محافظه کارانه هم هست. موسیقی پاپ چیزی است که از بالا (کمپانیهای ضبط صفحه، تهیه کنندگان رادیویی و تبلیغاتچیها) تدارک دیده شده و از میان مردم برنخواسته است. پاپ موسیقیی است که به طور حرفه ای تهیه و بسته بندی شده است و چیزی نیست که بتوان آنرا به سلیقه خود تغییر داد و یا فرم آنرا تغییر داد.

به عبارت دیگر، موسیقی پاپ، نوعی موسیقی است که در دهه 50 آغاز شد و آنچه در این مجموعه قرار میگیرد معمولا برای گروه بزرگی از افراد جذاب است. با به وجود آمدن صفحه های پلاستیکی یا وینیل در دهه 30 تا ظهور کامپکت دیسک یا CD در دهه 80، موسیقی ضبط شده، نسبت به موسیقی زنده، بیش از پیش در دسترس قرار گرفت. ترانه های پاپ معمولا در 3 دقیقه اجرا میشوند و در آنها از ملودیهایی استفاده میشود که معمولا بسیار شنیدنی بوده و عده بسیاری را به خود جلب میکنند.

مشخصه موسیقی پاپ یک عنصر ریتمیک سنگین در زیر است که معمولا توسط دستگاههای تقویت کننده الکترونیک (amplifier) اجرا میشود و ملودی اصلی بر این ریتم غالب است. ترانه پاپ همچنین به ترانه های محبوبی که مردم به زمزمه و خواندن آن علاقه دارند نیز اطلاق میشوند. موسیقی پاپ از نظر تجاری موفق است و سبک مورد علاقه ایستگاههای رادیویی است زیرا قابل دسترس بوده، راحت در یاد میماند و مخاطبین زیادی را به خود جلب میکند.
تاریخچه موسیقی پاپ
موسیقی پاپ، از میان گروههای موسیقی سوئینگ دهه 30، بلوز شیکاگو و موسیقی کانتری ایالت تنسی به پا خواست. در دهه 50، خوانندگان روز کسانی چون فرانک سیناترا (Frank Sinatra)، بابی دارین (Bobby Darin) و پگی لی (Peggy Lee) بودند.

hmd_kro
Monday 2 November 2009, 08:48 AM
با تشکر از شما دوست عزیز اما پاره ای از توضیحات شما بارهاو بارها چه در همین سایت و چه جاهای دیگه تکرار شده اما با این حال ممنون.

tarkan1
Monday 2 November 2009, 10:14 AM
سلام موسيقي پاپ همون خلاصه شده موسيقي دوره باروك و كلاسيك مي باشد كه روي يك ريتم واكوردهاي مشخصي دوران ميكند

maryam21
Monday 2 November 2009, 03:14 PM
پاپ يعني تكرار مكرر يه ريتم اما هر بار يه كوچولو تغيير كنه مثل رپ گاهي ميشه چرت و پرت خواني كه حساب اون جداست و نبايد قاطي پاپش كرد اما به نظر من يه ويژگي بارز داره:
اگه بري توش حس اهنگ تو اوج شادي ميتونه غمگينت كنه و اوج غم شاد

من اين حس رو با اهنگ گريه خواجه اميري هميشه تجربه ميكنم

hossein_wanted
Thursday 20 January 2011, 09:49 PM
سلام دوستان یه سوال فنی راجع به پاپ داشتم که هر جا رو گشتم جوابی پیدا نکردم
در مورد تاریخچه ی پاپ
کسی میدونه که چی شد پاپ بوجود اومد و این که کی و کجا بوجود اومد؟بعضی ها میگن تو امریکا بود از بعضی ها هم شنیدم تو فرانسه بود

hasan3d
Thursday 20 January 2011, 10:55 PM
پاپ در ایران فقط واسه سرگرمی هست و خیلی کار میبره تا اصولی بشه و دارای یک اصلوب مشخص بشه.