PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گاسپیل میوزیک

Amir
Thursday 15 November 2007, 10:07 AM
موسيقي ديني (گاسپل ميوزيك) كه بر اساس متون و آيينهاي ديني ساخته و پرداخته مي‌شود، ابتدا در قرن نوزدهم مطرح شد و توانست جرياني قدرتمند را در موسيقي امريكا پديد آورد و جزء لاينفك موسيقي پاپ شود. ريشه‌ها و ريتمهاي موسيقي گاسپل در جاز و بلوز اوايل سالهاي 1900 نهفته است. اين موسيقي پيوسته جزء لاينفك زندگي ما باقي خواهد ماند. پس از پايان جنگهاي داخلي امريكا، اين موسيقي از محبوبيت فراواني برخوردار شد.
ترانه‌هاي اين نوع موسيقي اغلب در مراسم ديني و خدمات نيكوكارانه خوانده مي‌شدند. از جمله مشهورترين آنها من سربازي در سپاه خداوند هستم و خداوند بود كه به من آموخت، هستند. در سالهاي 1920، توماس دورسي كه «پدر گاسپل ميوزيك» خوانده مي‌شود، از تركيب ريتمهاي بلوز و جاز، ترانه‌هاي بديعي را پديد آورد. بعدها او موسيقي ديني را نوشت و اشعار دنيوي خود را كنار گذاشت، اما همچنان به ريتمهاي جاز و بلوز وفادار ماند.
محافظه‌كاران از تركيب مضامين ديني و موسيقي پاپ كه از نظر آنها نوعي موسيقي سكولار بود، دلخور بودند و آن را فاقد ارزش مي‌دانستند، ولي بعدها اين نوع موسيقي، راه خود را به كليسا باز كرد و الهام‌بخش نسل جديدي از موسيقيدانها، خوانندگان، تك‌نوازان و گروههاي موسيقي شد.
برخي از مشهورترين تك‌خوانان در اين سبك عبارتند از: ماهاليا جكسون، سالي مارتين، كلارا وارد و شرلي سزار. گروههاي كوارتت، از جمله بلانيد بويز از آلا باما، ديكسي‌ هام منيگ بودز، مايتي كلاودز و سول استيرز هم در اين سبك موسيقي از شهرت بسياري برخوردار هستند.
در طي سالها، به‌تدريج گروههاي هم‌سرايان جانشين گروههاي كوارتت و از محبوبيت فراواني برخوردار شده‌اند. برخي از مشهورترين گروههاي ك‍ُر عبارتند از:
گروه كر مي.‌سي.‌سي.‌پي و گروه كر جورجيا. موسيقي گاسپل با ابداع شيوه‌هاي نوين اجرايي، حضور قدرتمند خود را در جريان موسيقي امريكا حفظ مي‌كند.

منبع : سوره مهر