PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تنبک کوکی

Hmd_N
Saturday 17 November 2007, 02:40 PM
طرح تنبک کوکی در ابتدا توسط استادان ابراهیم قنبری مهر و حسین تهرانی اجرا شد که اکنون توسط آقای فریدون حلمی، نمونه های تکمیل شده این سازساخته شده و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.این تنبک در ظاهر تفاوت زیادی با تنبک معمولی ندارد ولی با یک نگاه دقیق می توان تفاوت آن را با تنبك معمولی فهمید؛ گذشته از این صدایی که از این ساز(تنبک کوکی آقای حلمی)خارج می شود قابل تمیز با تنبک معمولیست این عوامل باعث شده که اساتید امروز ترجیح دهند با همان تنبک معمولی به اجرای قطعات بپردازند (البته در اماکنی که رطوبت هوا زیاد نباشد!)

You can see links before reply
نمایی از تنبک کوکی
در طرحی که آقای عمومی ارائه کرده اند، پوست تنبک از داخل بوسیله 8 رشته سیم محکم، کنترل می شود که این سیمها بصورت بسیار هماهنگ و دقیق با هم شل و سفت می شوند و كنترل این 8 سیم با اهرمی است که در داخل نفیر تنبک قرار گرفته( که در ضمن در جایی از نفیر قرار گرفته که به هیچ وجه در صدای طبیعی تنبک اثر نمی گذارد) به عبارت دیگر تنبک از داخل کوک می شود، برخلاف اکثر سازهای کوبه ای دنیا که از خارج کوک می شود. این طرح موجب می شود، اولا" تنبک بنا به خواسته نوازنده و شرایط محیطی تا حد امكان و میزان كشش طبیعی پوست به صورت فواصل كروماتیك شرقی (ربع پرده ای) کوک شود؛ ثانیا"، از لحاظ صدایی هیچ تفاوتی با تنبک معمولی نکند.

دکتر عمومی عنوان كردند، در خارج از كشوراین دو طرح با استقبال زیادی روبرو شده است، ولی چون ایشان امكانات ساخت ساز را در تعداد زیاد ندارند، متاسفانه امکان پاسخگویی به درخواست نوازندگان تاكنون میسر نشده.

harmonytalk.com

Majed
Tuesday 27 November 2007, 08:30 AM
نمیدونم من این احساس رو میکنم یا واقعا اینجوریه؟

بدنه ی این تنبک از چوب گردو هست؟

Hmd_N
Tuesday 27 November 2007, 02:21 PM
جیگر من خودم از نزدیک این نوع تمبک رو تا حالا ندیدم، ولی از روی مشخصات و نوع کاربرد فکر کنم از چوب گردو باشه ! تفاوت زیاد فاحشی با تمبک معمولی از نظر ساختمان کلی فکر نکنم داشته باشه فقط همون ابزرا کوک فکر کنم اضافه شده باشه با یه موارد کوچک دیگر ! قربونت

Majed
Tuesday 27 November 2007, 06:37 PM
ولی اگه چوب گردو باشه صداش خیلی متفاوت میشه با تنبک معمولی که......

چه طور میگی صداش هیچ فرقی نداره

Hmd_N
Tuesday 27 November 2007, 11:06 PM
ولی اگه چوب گردو باشه صداش خیلی متفاوت میشه با تنبک معمولی که......

چه طور میگی صداش هیچ فرقی نداره

جیگر من کی گفتم صداش هیچ فرقی با تمبک معمولی نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من گفتم از نظره ساختمان بجز اون ابزار های کوک و مواردی دیگر زیاد فرقی نداره !

در متن اصلی هم آمده که : گذشته از این صدایی که از این ساز(تنبک کوکی آقای حلمی)خارج می شود قابل تمیز با تنبک معمولیست این عوامل باعث شده که اساتید امروز ترجیح دهند با همان تنبک معمولی به اجرای قطعات بپردازند

Majed
Wednesday 28 November 2007, 08:14 AM
ثانیا"، از لحاظ صدایی هیچ تفاوتی با تنبک معمولی نکند.

پس این چیه؟

Hmd_N
Thursday 29 November 2007, 01:33 AM
جیگر این حالا یه طرحه که هنوز به طور کامل ارائه نشده ! گفتند که این طرح موجب میشود که ... و ثانیا با تنبک معمولی از لحاظ صدایی هیچ تفاوتی نکند، ولی تونستن که هیچ تفاوتی بین این دو تمبک از لحاظ صدایی ایجاد کنند یا نه ؟؟؟ جیگر منم اولش گفتم، نه هنوز همچین تمبکی رو دیدم، نه باهاش زدم، و نه نظره خاصی دربارش دارم، اینم یه اطلاعاتی بود که گیر آوردم، شرمنده اگه نظره خاصی نمیتونم زیاد دربارش بدم ! بزار ساخت این تمبک زیاد بشه و جوابش رو بده، اونموقع میشه دربارش به طور کامل قضاوت کرد !

قربونت

خان
Saturday 29 December 2007, 04:01 PM
تمبکه کوکی زیاد حال نمیده.
من دیدم.به نظرم صداش یه کم زیادی بمه.

peasegonzo
Monday 18 February 2008, 08:19 AM
سلام
دوستان ببخشید من وارد بحثتون میشم ولی من یک سوال داشتم اگه مربوط به این بحثتون بود به ما هم پاسخ بدید.
چد روز پیش توی تهران دو تن از استادان موسیقی سنتی (متاسفانه اسامیشون و به خاطر ندارم) اجریی داشتند با عنوان بداهه نوازی تار و تنبک.
استادب که ساز تنبک میزد به ظاهر از خارج از کشور اومده بود و طی محاصبش من خوندم که نوشته بود:
بنده برای این نوع بداهه نوازی دوجور تنبک استفاده کردم که یکی از اونها با نت می کوک شده بود.
من متوجه این یک تیکه نشدم!!!
حالا سوال من:
تنبک کوک میشه و اگه میشه به چه صورت؟؟؟
با تشکر

خان
Wednesday 20 February 2008, 10:15 AM
سلاااااام خدمت همه دوستان گلم.

peasegonzo عزیز مطلب جالبی رو مطرح کردی.
عزیز تنبک یه ساز پوستی هستش که رکن اصلی اون همین پوستش هست.پوست هم که خیلی خیلی حساسه و در اثر تغییر شرایط آب و هوایی صداش تغییر می کنه(اگر در جایی مرطوب قرار بگیره صداش اصطلاحا افت می کنه یا بم تر میشه و اگر در آب و هوایی خشکتر بزاریمش پوست خودشو جمع میکنه و صداش تیز تر میشه.)
خوب برای این که این مشکل رفع بشه و تنبک اینقدر حساس نباشه اومدن تنبک کوکی رو ساختن.اولین و بهترین تنبک پوستی رو آقای قنبری ساخت.
ولی هنوز هم از این نوع تنبک استقبال زیادی نشده اگه مطالب بالا رو بخونی به دلیلش پی میبری.

و این که تنبک رو در وی کوک کنیم :راستش رو بخوای من تا قبل از این که مطرحش کنی چنین چیزی نشنیده بودم.
هر جور هم که بخوای فکر کنی بازم این قضیه مشکل داره.
من یه تحقیق میکنم اگه چیزی دست گیرم شد بهت میگم.

مرسی.