PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جيمز بلانت : از خدمت در ارتش تا دنيای موسيقی پاپ

Leon
Saturday 17 November 2007, 05:29 PM
جيمز بلانت : از خدمت در ارتش تا دنيای موسيقی پاپ

اردوان غفوری

You can see links before reply
بالاخره جيمز بلانت (James Blunt) خواننده - ترانه سرای انگليسی بعد از هفت هفته با آهنگ You Are Beautifull بر صدر جدول بهترين تک آهنگ های بريتانيا نشست. در حالی که آلبوم Back to Bedlam او نيز دو هفته گذشته از آلبوم اکس اند وای گروه کلد پلی (Coldplay) پيشی گرفت و برای سومين هفته پر فروشترين آلبوم بريتانيا شد.

آلبوم Back to Bedlam در سبک پاپ راک تهيه شده است. آلبومی است با تمپوی متوسط ، با حسی دل گرم کننده و موسيقی دلنشين. در قلب آهنگ ها، ترانه های بلانت با صدای جذاب او قرار دارند. گام صدای بلانت زير، ظريف و اصيل است. از اين رو در آهنگ های آرام و کم پرداخته شده يا همراه با سازهای آکوستيک، صدای بلانت بيشتر جلوه می کند.
ترانه های بلانت به مراتب از ترانه های ديگر آلبوم های موجود اين سبک در بازار پخته ترهستند. يکی از گيراترين ترانه های آلبوم "بدون شجاعت"No Bravery است که بلانت هنگامی که در کوزوو( Kosovo )مشغول خدمت در ارتش برای برقراری صلح در پيريشتينا( Pristina در پی يکی از خونين ترين جنگ های داخلی آن دهه) بوده آن را نوشته است. او گيتارش را محکم به کنار تانکش بسته بود و در لحظه های آرام تر شب به آهنگسازی و ترانه سرايی مشغول می شد.
بلانت : " No Bravery تنها ترانه کاملی است که من در کوزوو نوشتم. من آن را در حالی که چکمه به پا روی کيسه خوابم دراز کشيده بودم، نوشتم. چون بايد با چکمه هايمان می خوابيديم، هر لحظه ممکن بود اتفاقی بيافتد." آکوردهای غمگين پيانو که ترانه را همراهی می کنند حس مضطرب و نگران ترانه را دو چندان می کنند.
خدا حافظ معشوق من Goodbye My Lover ترانه عاشقانه تند و تلخی است که باز هم با پيانو همراه است و اين بار شيوه خواندن بلانت است که شنونده را به باور کردن ترانه وا می دارد. ملودی و ترانه به قدری با هم در آميخته اند که بلانت به راحتی می توانست آن را بدون همراهی هيچ سازی بخواند. بلانت اين ترانه را هنگامی که در سال 2003 به کاليفرنيا برای ضبط آلبومش رفته بود در خانه دوست بازی گرش روی پيانوی قديمی در گوشه راهروی خانه نوشت.

از آهنگ های شاد به ياد ماندنی آلبوم می توان ازمردان خردمند Wisemen نام برد. موسيقی اين آهنگ حس شادی دارد و همراهی پيانوی الکتريکی به حالت نشااط بخش آهنگ می افزايد. ولی در اصل هارمونی های بلانت در قسمت همسرايی آهنگ است که به آن روح می بخشد.
تو زيبايی You Are Beautiful آهنگی است که بلانت را به شهرت رسانده و در ضمن آهنگ مورد علاقه التون جان نيز است. التون جان معتقد است که You Are Beatiful جانشين آهنگ Your Songخود او خواهد شد. ترانه در باره لحظه ای است که بلانت دختر زيبايی را در ايستگاه قطار می بيند و شيفته او می شود ولی او همراه مرد ديگری است و بلانت می داند که ديگر او را نخواهد ديد.
جيمز بلانت در يک بيمارستان ارتشی در استان Hampshire انگلستان بدنيا آمد. پدرش کلنل ارتش بوده که به تازگی ارتش را ترک کرده است. در سن هفت سالگی به مدرسه شبانه روزی فرستاده شد و در شانزده سالگی موفق به کسب جواز خلبانی هواپيما شد. برای مدتی به دانشگاه بريستول رفت و بخاطر پافشاری پدرش به ارتش پيوست.

بلانت می گويد:" ارتش هزينه تحصيل مرا پرداخت پس من چهار سال خدمت به آن بدهکار بودم. ولی هميشه تصميم داشتم که موسيقی کار کنم. من نواختن ويلن را از پنج سالگی و نواختن پيانو را از هفت سالگی شروع کردم. چهارده ساله بودم که به نواختن گيتار الکتريکی پرداختم و هميشه مطمئن بودم که چه راهی را از آن به بعد ادامه خواهم داد. می دانستم که بعد از پايان خدمت چيزی که علاقه دارم دنبال خواهم کرد."
بلانت در سال 2002 ارتش را ترک کرد و هنر موسيقی را بطور حرفه ای پيشه کرد. ديری نپاييد که با چند نمونه از آهنگ های خود موفق شد تا قراردادی هم برای مديريت و هم برای انتشار آهنگ های خود به امضاء برساند. بلانت می گويد:" آن موقع بود که با Linda Perry (تهيه کننده و اهنگساز که تا به حال با Pink و Christina Aguilera کارکرده) آشنا شدم. کمپانی ای که آهنگ های مرا منتشر می کرد چند تا از آنها را برای او فرستاده بود و آن باعث شد که من با کمپانی موسيقی خودش (Custard Records) قرار داد امضاء کنم."
آلبوم Back to Bedlam از تجربه Tom Rothrock نيز برخوردار است که تا به حال با Beck و Elliot Smith نيز کار کرده است.