PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سؤال :نحوه ی تمرین شما

hichnafar
Wednesday 21 November 2007, 08:41 PM
سلام
لطفا"بگید که چطورتمرین می کنیدواگربرای تمرین کردن توصیه ی خاصی بهتون شده بفرمایید.
(مثلا"اول سلفژمی کنید،یک دورساده نت رااجرامی کنید و...)

Hes_r
Wednesday 21 November 2007, 09:46 PM
آخه میدونی سارا جان بستگی به تجربه و این که فرد در چه مرحله ای هست داره تمرین کردن .

akanani
Thursday 22 November 2007, 07:56 AM
سارا جان من با نظر حسام موافقم ولی شخصا من روزی 4 ساعت به طور نا پیوسته کار می کنم . اول از ردیف های صبا - تجویدی یا نوای مهر استاد خرم یک یا دو قطعه می زنم بعد به سراغ آهنگهای قدیمی و جدید می رم و اینها را می زنم برای یاأوری و تقویت انگشتها :ak

ماریا
Thursday 22 November 2007, 08:31 AM
استاد من به من توصیه کرد که اگه مثلا در روز دو ساعت تمرین دارم دو تا یک ساعت تمرین کنم یا حداقل بعد از هر یک ساعت 10 دقیقه استراحت کنم . تمام بررسیها روی نوازنده ها نشون داده که تمرین ذهنی اولین دلیل موفقیت یک نوازنده است . اگه تمرینات برا اساس فکر باشه حتی میتونه یک ساعت تمرین مفید باشه تا سه ساعت ان هم بدون هیچ سودی .

خوب ویالن زدن یک سری سختی ها رو داره ولی وقتی انها رو پشت سر گذاشته اروم اروم متوجه پیشرفت خودت میشه .

یکی دیگه از دلایل موفقیت نوازنده ها ی حرفه ای ورزش کردن است .خیلی از نوازنده ها به خاطر عادات غلط موقع نواختن به مرور زمان دچار برخی بیماریهای جسمی میشوند ،پس بهتره در روز یه مقداری هم ورزش کنیم . بهترین ورزشی که همه پیشنهاد میکنند شناست چون در این رشته تمام اندام بدن به یک میزان فعالیت دارند و پیاده روی .اما در برخی از ورزشها فعالیت بدن بیشتر بر روی یک قسمت خاصی تمرکز دارند و برخی ورزشها اصلا توصیه نمیشه ( به دلیل صدمات احتمالی وارد بر اعضای بدن هنگام ورزش مثلا بسکتبال ، والیبال ،هندبال .............)

نتیجه تحقیقات بر روی 1432 نفر از اعضای ارکست سمفونیک المان نشان داده است که افرادی که در کنار نوازندگی به فعالیتهای ورزشی مشغول هستند از سلامتی بیشتری برخوردار هستند و دیرتر دچار بیماری میشوند و همواره از ذهنی پویا و خلاق برخوردار هستند.

خود من خیلی از رشته های ورزشی رو تجربه کردم ولی شنا یه چیز دیگه است یعنی تاثیرشو تو نوازندگی خودم دیدم . تازه میشه از نرمشهای کتاب 6 درس ویالن یهودی منوهین هم استفاده کنی .

من برای شروع تمرینهام اول یک سری از تمرینات 6 درس انجام میدم بدون ساز و به صورت ذهنی ، بعد یک سری تمرینات مخصوص با ارشه دارم ( میدونید که 80% بلکه بیشتر از این مقدار نوازندگی در ویالن به ارشه کشی صحیح بستگی داره ، انگشتها کار خودشونو میکنند این ارشه است که باید درست گرفته بشه )
بعد یک سری تمرینات تمرکز و استقلال بر روی سیمها و ارشه کشی :aq
بعد یه اتود از مجموعه اتودهای ولفارت ( یا اگه ایرانی کار میکنی از اتودهای داخل کتابهای خالقی ) اگه حفظ باشی که خیلی کارت درسته

بعد میرسیم سر تمرینات داخل کتاب ل ویولن که من اول از همه با تمپو 40 شروع میکنم که حداقل 3 روز با همین تمپو کار میکنم بعد میبرمش رو 50 سه روز هم با همین تمپو تا بالاخره به تمپو خود قطعه برسه ( تجربه شخصی : اگه بدون جا افتادن صحیح ریتم و تمپو یک دفعه بخواهی سرعت واقعی قطعه رو بزنی به مرور زمان میبینی که استیل زدنت به هم ریخته ا، انگشتات یا امدن جلوتر یا عقبتر )

قبل از تمرین قطعه ها خوندن ریتم صحیح قطعه با تمپویی که در ان چند روز قرار کار کنی ( با کلمه دو ، یا دست زدن بدون ساز . مهم انجام ریتم خ ونی صحیص ) حالا نوبت سلفژ قطعه با اسامی نتهاست و اگه میتونی نتها رو به صورت اوازی با صدای واقعی خودشون بخونی .
حالا میتونی سازت برداری و شروع به نواختن کنی

شاید سنگین به نظر برسه یکی د ور وز اول سخته ولی همه این کارها در نهایت 30 یا 45 دقیقه بیشتر طول نمیکشه و لی جواب میده هزارتا
از ان موقعی که کلاسیک شروع کردم از نحوه تمریناتم خیلی راضیم .

امیدوارم که تو هم موفق باشی :bg

klozy
Thursday 22 November 2007, 11:54 AM
من اول گام میزنم تا پوزیسیون هفت میرم (البته من کلاسیک کار میکنم و از نحوه تمرین ایرانی کارای عزیز اطلاعی ندارم) بعد اتود میزنم با مدل ارشه های متفاوت و بعد کنسرتو یا قطعه ای که باید اماده کنم کاملا با نظر ماریا ی عزیز مبنی بر تمپو موافقم و بارها امتحانش کردم ولی یه نوازنده برای حرفه ای شدن باید زیاد وقت بزاره مخصوصا یکی دو سال اول اکثر اساتید دلیل موفقیتشونو تمرین زیاد عنوان میکنن مثلا 7 ساعت تمرین مفید و با فکر در روز یا بیشتر. پیانو زدن هم خیلی تاثیر داره من به همه نوازنده ها پیشنهاد میکنم در کنار ساز تخصصیشون پیانو هم یاد بگیرن هم نت خونی رو قوی میکنه هم ریتمو هم گوشو من هم 2 سال قبل از ویولنو شروع کنم پیانو میزدم تو پیشرفت تو ویولن خیلی کمکم کرد. با ارزوی موفقیت برای همه نوازندگان این شاه ساز ارکستر:aq

ماریا
Thursday 22 November 2007, 07:37 PM
بله klozy جان فرمایش شما صحیح . تمام استادهای موسیقی روزی 7 ساعت بلکه بیشتر کار میکردند چون حرفه اصلیشون این بوده

ولی برای من که خودم دانشجوی رشته نرم افزارم + تو دانشگاه چند تا کلاس حل تمرین برنامه نویسی و معادلات دیفرانسیل بچه های ترم پایین تر دارم دو ساعت خیلی مفیده و من راضیم استادم هم از پیشرفتم راضیه

حالا اگه حرفه ام فقط موسیقی بود میدونستم که بیشتر از 7 ساعت کار میکردم اخه تو تابستان من حتی روزی 4 ساعت هم تمرین داشتم ولی الان با حجم درسها و کارهای دانشگاه نمیشه

در مورد پیانو هم بگم حتی گوش دادن به قطعاتش هم کمک میکنه . راستی اگه کسی کلاس سلفژ نمیره و یا کیبورد و پیانو هم نداره می تونه از سی دی finale 2008 استفاده کنی یا سی دی earn master ( قدرت شنوایی ) خود من finale رو تجربه کردم عالیه .

در هر صورت ارزومند موفقیت تک تک شما دوستان می باشم
:bg
موفقیت چیزی نیست جز تلاشهای کوچک روزانه

klozy
Thursday 22 November 2007, 09:26 PM
من فقط پیشنهاد کردم منظورم شما نبودید.:akو یه نکته دیگه برای تمرین مفید تر اینه که سعی کنید نتها رو همزمان بخونید(کانتات) اولش سخته ولی عادت میکنید و مسیرتون هموارتر میشه:ah

hichnafar
Sunday 25 November 2007, 07:07 PM
سلام
ممنون ازنظرات همه
به آقاحسام :بله بستگی به سطح نوازنده داره ولی منظورمن کلی بود .
تمرین کردن خودم :
یه مقدارنرمش سبک برای گردن ودست و...می کنم اول ،بعد می رم سراغ درس جدید،اگریه مقدارمشکل بود اول سلفژمی کنم ودرغیراین صورت دوراول روبیشترسعی می کنم ریتمونگه دارم وفالش نزنم ،برای دفعات بعدی نوانس ها وآرشه هاو...هم اضافه می شن .
وسط تمرین هم برای اینکه مطمئن بشم فالش نمی زنم نگه می دارم باسیم دست بازچک می کنم .
باجناب کلوزی موافقم سلفژکردن همزمان خیلی کمک می کنه.

Mojtaba
Sunday 25 November 2007, 07:56 PM
والا ما از اون موقع که ویلن شروع کردیم فقط تمرین زیاد داشتیم تا یه قطعه رو اولا بدون اینکه ضرب پا تغییر کنه و هرچه روانتر بزنیم تمرین میکردیم دیگه سلفژ و از این کار ها یا نرمش نداشتیم شاید هم واقعا تاثیر داشته باشه

akanani
Monday 26 November 2007, 09:30 AM
والا ما از اون موقع که ویلن شروع کردیم فقط تمرین زیاد داشتیم تا یه قطعه رو اولا بدون اینکه ضرب پا تغییر کنه و هرچه روانتر بزنیم تمرین میکردیم دیگه سلفژ و از این کار ها یا نرمش نداشتیم شاید هم واقعا تاثیر داشته باشه

مجتبی جان به نظرم کار سارا درسته چون بعضی ها از بالشتک استفاده نمی کنند و برای اینکه گردن و کتفشان نگیره یک نرمش جزئی می کنند . راستشو بخوای من هم اینو شنیده بودم که قبلش نرمش مختصری می کنند :bh:ak

hichnafar
Monday 26 November 2007, 04:17 PM
من بالشتک می زارم ولی برای وقت هایی که می خوام یه قطعه رو چندین بارپشت سرهم بزنم برای اینکه بعدش دست وگردنم نگیره یکی دودقیقه نرمش می کنم .

sara
Thursday 13 December 2007, 09:55 AM
من بیشتر وقتا اول قطعاتی رو که بلدم می زنم.
استادم می گه بد نیست آدم توی هفته یکی دو بار به گذشته بر گرده حتی نت های گرد و سفیدی که قبلا می زده رو بزنه.قطعاتی رو که دوست داره رو برای خودش بزنه.
شاید این جوری آدم یه اعتماد به نفسی بگیره و از اون خستگی و کسلی در بیاد بیرون.
بعد شروع کنه به تمرین جدید زدن.اگر دید براش سخته خط به خط بزنه اگر باز هم نتونست میزان به میزان ردیفش کنه

akanani
Thursday 13 December 2007, 10:09 AM
من بیشتر وقتا اول قطعاتی رو که بلدم می زنم.
استادم می گه بد نیست آدم توی هفته یکی دو بار به گذشته بر گرده حتی نت های گرد و سفیدی که قبلا می زده رو بزنه.قطعاتی رو که دوست داره رو برای خودش بزنه.
شاید این جوری آدم یه اعتماد به نفسی بگیره و از اون خستگی و کسلی در بیاد بیرون.
بعد شروع کنه به تمرین جدید زدن.اگر دید براش سخته خط به خط بزنه اگر باز هم نتونست میزان به میزان ردیفش کنه

دقیقا با سارا موافقم حتی برخی وقتها باید نت ها را دوباره تکرار کرد تا ملکه ذهن بشه . از نت گرد - سیاه -سفید - چنگ و .... :ak

sara
Thursday 13 December 2007, 10:13 AM
این تمرین و خیلی ها بهم پیشنهاد کردن.می گن باعث بهبود آرشه کشی هم می شه

Mojtaba
Thursday 13 December 2007, 10:56 AM
منم کاملا موافقم من خودم باینکه تقریبا دوسال هست که کتاب 2و 3و 4 خالقی رو تموم کردم ولی ماهی 1 بار از کتاب 2 تا 4 را دوره می کنم خصوصا اتود 10 و 12

ماریا
Thursday 13 December 2007, 07:24 PM
من خودم به شخصه همیشه کتابهای ل ویولن دوره میکنم میتونم بگم هر 2 روز یک بار کل کتاب میزنم شاید به نظر تون غیر ممکن باشه ولی با ور کنید سختیش ماله همون اوایل کاره ولی بعدا عادی میشه و به جایی میرسید که تمام قطعات به تمپو اصلی رسیدند و صدای سازتون عالی شده حالا اگه کنارش کتابهای دیگری هم داشته باشید که دوره کنید حالا چه قطعه چه اتود که دیگه عالی عالی ولی سعی کنید که هر روز تمرین مداوم داشته باشید حداقل یک ساعت باور کنید تاثیرشو می بینید حالا که هر ازگاهی برمیگردم قطعات ایرانی رو میزنم از صدای سازم لذت میبرم البته جلوی دوستان اساتید ما که حرفی نداریم .

خلاصه اینکه دوره خیلی مهمه من تجربش کردم .تقریبا تمام مسائلی که مینویسم تجربیات شخصی خودمه ( البته جسارتا عرض کردم ) موفق و موید باشید تمام دوستان نوازنده :bg

موفقیت چیزی نیست جر تلاشهای کوچک روزانه

sara
Saturday 15 December 2007, 09:17 AM
کتابای ل ویولن خیلی ساده ان.البته من نمی گم برای مرور کردن از این کتابا استفاده نشه.ولی به نظرم کتاب 1 و 2 استاد خالقی برای مرور کردن خیلی بهتر باشن
ل ویولن در یک محدوده آدم و نگه می داره و برای مرور کردن خسته کننده ان.ولی استاد خالقی همش در حاله چرخشه یه لذت خاص خودش و داره

Mojtaba
Saturday 15 December 2007, 11:08 AM
کتابای ل ویولن خیلی ساده ان.البته من نمی گم برای مرور کردن از این کتابا استفاده نشه.ولی به نظرم کتاب 1 و 2 استاد خالقی برای مرور کردن خیلی بهتر باشن
ل ویولن در یک محدوده آدم و نگه می داره و برای مرور کردن خسته کننده ان.ولی استاد خالقی همش در حاله چرخشه یه لذت خاص خودش و داره

منم کاملا با شما موافقم البته من کتاب ل ویلن رو نزدم ولی کتابشو دیدم چیز خاصی نداشت شاید برای یک فرد مبتدی خوب باشه ولی به قول شما کتاب های خالقی یک چیز دیگه هست حالا نمیدونم شما کتاب 4 خالقی رو زدین .. به نظره من دوره یکبار کتاب 4 خالقی برابر هست با 50 بار دوره کتابهای ل ویلن

Hes_r
Saturday 15 December 2007, 11:35 AM
ّبا عرض معذرت ولی بنده مخالفم با نظر شما .

مطمئنا برای یه فردی که تازه شروع میکنه درسهای ل ویولن سخت تر هست ( دلیل : اگه دقت کنید توی کتاب ل ویولن بعد از اندکی تمرین یه قسمت هست که باید 9 نت نیم ضرب رو تو یه آرشه بزنی و این واقعا واسه ی یه شاگرد عادی بسیار سنگین هستش ) در ضمن من از یه چیز تعجب میکنم . بسیاری از اساتید بر این عقیده هستند که مرجع خوبی برای آموزش ویولن سنتی وجود نداره و خیلیا به اجبار این کتاب _ کتاب استاد خالقی ) رو به شاگردان تدریس میکنن . هر چند که نباید از نقاط قوت این کتاب بگذریم ولی نقاط ضعفی هم توی این کتاب هست .

البته این نظر بنده هست امیدوارم به نظرات دوستان دیگه بی احترامی نشده باشه .

Hes_r
Saturday 15 December 2007, 11:37 AM
در ضمن دوستان منظور بنده از این حرف فالش نزدن قطعه هم هست . نه این که کتاب 1 ل ویولن رو کاملا فالش زدن کاری نداره . متاسفانه امر فالش زدن توی ساز ویولن خیلی مشکل زا هست . خیلی از افراد خودشون بعد 3 سال ساز زدن نمیدونن که هنوز فالش میزنن .

Mojtaba
Saturday 15 December 2007, 12:55 PM
ولی حسام جان کتابهای خالقی بصورت پله ای هنرجو رو به سمت سبک ایرانی میبره که در کتاب 3 مثلا بعد از یاد دادن گام شور می نوشته که هنر جو آواز شور را از روی ردیف صبا بزند به نظره من تنها اشکال توی این 4 کتاب در کتاب 3 هست که خیلی از اساتید عقیده دارن نباید آهنگ قطعه ی در ماهور در آنجا نوشته می شد چون خیلی برای هنرجو سخت می باشد در کل این 4 کتاب خالقی از نظر من بهترین منبع برای شروع یک هنرجو تازه کار است

Hes_r
Saturday 15 December 2007, 04:03 PM
نظر شما برای من و همه محترمه مالاریا جان .

مرسی

Mojtaba
Saturday 15 December 2007, 04:25 PM
نه حسام جان من فقط نظرمو گفتم شاید اشتباه باشه

من کتابهای ل ویلن نزدم فقط نگاه کردم و پیش خودم نت خونی کردم دیدم در مقابل کتاب خالقی چیزی نداره

ما :akحسام جون

ماریا
Saturday 15 December 2007, 07:33 PM
چه جالب حالا کیا دارند میگن کتابهای خالقی توپه :ag( جسارتا ) بابا مثله اینکه خود من یک سال و هشت ماه ایرانی کار کردم اگه یادتون هم باشه گفتم که با وجود اینکه تمام قطعات هر 3 کتاب و کتاب 4 تا اواسطش زده بودم ،18 قطعه ، 30 تصنیف ، هوای یار و بی قرار ( البته ماکه ادعایی نداریم ) من مطمئنا و صد در صد تو ایرانی خیلی مسائل بلد نیستم چون ان اواخر تازه ردیفها رو شروع کرده بودم و تقریبا دشتی و اصفهان وقنی می شنیدم درست تشخیص می دادم .بالاخره هر جوری کار کردم در حدی بودم که استادم من پیش برده و به کتاب 4 رسیده بودم و دلیل تغییر سبکم رو هم گفتم .سر تون درد نیارم

ایرانی برای خودش یک سری ظرافتهای خارق العاده داره .کلاسیک هم برای خودش به نظر من که هر دو سبک کار کردم اصلا صحیح نیست که کتاب سبک خاصی رو زیر سوال ببرید چه خالقی چه ل ویولن مطمئن باشید که این کتابها مفید بودند که خالقی نامها و صبا نامهایی متولد شدند ،می شوند و خواهند شد .یا ایزاک پرلمن ،یاشا هایفتز و دیگران متولد شدند ، می شوند و خواهند شد . درسته؟

در هر صورت هر سبکی که کار میکنید با هر استادی که کار میکنید همه میگن دوره خیلی مهمه من هم صحبتم همینه و قصد جسارت به شخصی یا استاد و کتاب خاصی ندارم ( به شخصه برای هر دو سبک هم ارزشهای خاصی قائل هستم )

امیدوارم که همواره تندرست ، شاداب و نوازنده خوش نوازی باشید در هر سبک کاری:aq

موفقیت چیزی نیست جز تلاشهای کوچک روزانه :bg

Hes_r
Saturday 15 December 2007, 09:26 PM
در مورد ( به شخصه برای هر دو سبک هم ارزشهای خاصی قائل هست)

کسی در مورد سبک صحبت نکرد ما در مورد کتاب های آموزشی سبک صحبت میکنیم . مسلما هر سبکی واسه خودش ارزش خودش رو داره .

Mojtaba
Sunday 16 December 2007, 07:55 AM
[quote=ماریا;35222]چه جالب حالا کیا دارند میگن کتابهای خالقی توپه :ag( جسارتا )

ببخشید من متوجه این یه تیکه نشدم میشه بگید منظورتون کیا هستن

akanani
Sunday 16 December 2007, 08:09 AM
نه حسام جان من فقط نظرمو گفتم شاید اشتباه باشه

من کتابهای ل ویلن نزدم فقط نگاه کردم و پیش خودم نت خونی کردم دیدم در مقابل کتاب خالقی چیزی نداره

ما :akحسام جون

منم با مجتبی موافقم . من هر دو کتاب را زدم ولی خالقی بیشتر نکته داره و جمع بندی شده تر است . :ak

sara
Sunday 16 December 2007, 09:11 AM
آقا حسام من کتاب استاد خالقی رو برای کسایی که مبتدی نیستن و فقط می خوان دوره کنن پیشنهاد دادم.
وگر نه کسی که مبتدی لازم به این دوره ها نداره به نظر من هر روز باید از اول کتابی که کار می کنه بزنه.

بعد اینکه شرمنده کسی که با استاد کار می کنه و استاد پا به پای هنرجوش می یاد هیچ وقت بعد از 3 سال فالش نمی زنه خودش نفهمه استادش می فهمه

mohamadreza_4ever
Sunday 16 December 2007, 12:47 PM
سلام به همه دوستان
منم حدود 4 ساله که ویولن می زنم
3 سال ایرانی کار کردم
الانم کلاسیک
هر کدوم از این سبکها زیبایی خودش رو داره
به نظر من تفاوتی که می شه برا این دو سبک بیان کرد نظمیه که برای کارهای کلاسیک وجود داره
شاید خیلی از استادهایی که ایرانی کار میکنن به درست بودن جهت آرشه کشیدن توجه نمی کنن و یا خیلی مسائل دیگه
از دوستانی که ایرانی کار می کنن خواهش می کنم برای یک بار کارهای بزرگان کلاسیک رو به صورت تصویری نگاه کنن مثلا maxim vengrov
اون وقت دیدتون خیلی بازتر میشه

Hes_r
Sunday 16 December 2007, 01:33 PM
آقا حسام من کتاب استاد خالقی رو برای کسایی که مبتدی نیستن و فقط می خوان دوره کنن پیشنهاد دادم.
وگر نه کسی که مبتدی لازم به این دوره ها نداره به نظر من هر روز باید از اول کتابی که کار می کنه بزنه.

بعد اینکه شرمنده کسی که با استاد کار می کنه و استاد پا به پای هنرجوش می یاد هیچ وقت بعد از 3 سال فالش نمی زنه خودش نفهمه استادش می فهمه

به نظر من ولی یه سنتی کار باید ل ویولن رو هم برای تقویت آرشه کشیش تمرین کنه .

به نکته ی جالبی اشاره کردی : متاسفانه استادان ویولن ما اکثرا به گونه ای هستن که وقتی فردی تو 4 تا کتاب خالقی ( و حتی خیلی اوقات ردیف صبا ) فالش بزنه نمیگن که داری فالش میزنی و میگن به مرور زمان درست میشه .

شاید براتون جالب باشه یه بار یکی از دوستان من کتاب 3 خالقی بود . باهاش رفته بودم کلاسش . بعد دیدم داره نت های گاهی اوقات بکار رو حتی فالش میزنه . بعد که به استادش گفتم ، گفت به مرور زمان دستش میاد و درست میشه . به نظر من این یکی از بدترین خصوصیات خیلی ( نمیگم همه ) اساتید ویولن هست . اون دوست من خودش باورش نمیشد تا وقتی که یه بار بهش با دیاپازون اثبات کردم .

sara
Sunday 16 December 2007, 05:00 PM
این دیگه مشکل هنرجوا.وقتی می بینه استاد نمی تونه ساپرتش کنه و از پسش بر نمی یاد باید عوضش کنه.همون طور که من 3 بار استادم و عوض کردم

Hes_r
Sunday 16 December 2007, 06:12 PM
به هیچ وجه به هنرجو مربوط نمیشه . چون 90 درصد اساتید این گونه هستند . در ضمن خود شاگرد از فالش زدنش خبر نداره .

sara
Monday 17 December 2007, 09:09 AM
یعنی 90% اساتید اشتباه می گن شما درست می گید؟حتما یه چیزی می دونن که این کار و انجام می دن.
این جوری هم نیست که هیچی نگن.بعد از چند جلسه به شاگرد تذکر می دن که هنوز جای انگشتت درست نشده روی این انگشتت بیشتر کار کن.هنرجو هم هر سری بنا به دیز و بمول و بکار و... انگشتش و متناسب می کنه.استاد نمی تونه یه دفعه این مشکل رو حل کنه

دیگه اگر استاد این حرفا رو به هنرجو نزد هنرجو خودش عقلش باید برسه که این استاد براش استاد بشو نیست و هر چه زودتر باید دنبال یکی بهتر بگرده

Mojtaba
Monday 17 December 2007, 09:36 AM
به هیچ وجه به هنرجو مربوط نمیشه . چون 90 درصد اساتید این گونه هستند . در ضمن خود شاگرد از فالش زدنش خبر نداره .

اتفاقا حسام جات خیلی به شاگرد مربوط میشه شاگردی که رسیده به کتاب ردیف یا 3 و 4 خالقی دیگه باید همه چی رو متوجه شده باشه به غیر از این که از همون اول انگشتاشگذاریش کمو زیاد باشه و استادش هم بدتر از خودش باشه و بهش نگه آخه بعضی از اساتید حوصله کله زدن با هنرجو رو ندارن که بهش بگن سیت کرن یا بمل

Hes_r
Monday 17 December 2007, 11:33 AM
یعنی 90% اساتید اشتباه می گن شما درست می گید؟حتما یه چیزی می دونن که این کار و انجام می دن.
این جوری هم نیست که هیچی نگن.بعد از چند جلسه به شاگرد تذکر می دن که هنوز جای انگشتت درست نشده روی این انگشتت بیشتر کار کن.هنرجو هم هر سری بنا به دیز و بمول و بکار و... انگشتش و متناسب می کنه.استاد نمی تونه یه دفعه این مشکل رو حل کنه

دیگه اگر استاد این حرفا رو به هنرجو نزد هنرجو خودش عقلش باید برسه که این استاد براش استاد بشو نیست و هر چه زودتر باید دنبال یکی بهتر بگرده

من کی گفتم که اساتید اشتباه میکنن ؟؟؟؟ من فقط گفتم که خیلی از اساتید این کار رو میکنن . من هیچ وقت ادعایی نداشتم تو ویولن که بگم حتما نظرم درست هست .

شما خوب متوحه نمیشی ایشالله وقتی ردیف استاد صبا رو تموم کردی منظور بنده رو متوجه میشی .

پیشنهاد میکنم چهار مضراب دشتی که اولین قطعه ی ردیف صبا هست رو یه بار ایتدای شروع ردیف و یک بار هم پس از اتمام 3 ردیف بزنید . و اون ها رو با هم مقایسه کنید . اونوقت متوجه میشید که منظور من از فالش بودن چیه . اساتید هم نمیگن که فالش میزنی چون میدونن کم کم دست جا میفته .

موفق باشید

Hes_r
Monday 17 December 2007, 12:26 PM
راستی دوستان فک کنم داریم از بحث تاپیک یعنی نحوه ی تمرین بچه ها دور میشیم .

لطفا اگه لزومی برای ادامه ی بحث این تاپیک میبینید یه تاپیک جدید بازکنید .

پس لطفا در این باره دیگه در این تاپیک پست نزنید .

با تشکر:ak

sara
Saturday 22 December 2007, 08:38 AM
وقتی تمرین می کنم پا می زنم.ولی موقع ارائه دادن تمرینم هیچ وقت پا نمی زنم.

Mojtaba
Saturday 22 December 2007, 08:57 AM
وقتی تمرین می کنم پا می زنم.ولی موقع ارائه دادن تمرینم هیچ وقت پا نمی زنم.

شما ضرب پا نمیگیرید یا اینکه استادتون ازتون سوال نمیکنه؟
ضرب پا یکی از مهمترین بخشهای نوازندگی که حتی بعضی از استاید اعتقاد شما اگه آهنگ را فالش بزنید اشکال نداره ولی ضرب پاتون باید حتما درست باشه

البته به غیر از اینکه شما نوازنده ماهری باشید که دیگه اون بحثش جدا هست

violon_malek
Saturday 22 December 2007, 10:03 AM
اگر موقع ارائه تمرین ضرب پا نزنی درآینده در زدن ردیف ها و چهار مضراب ها دچار مشکل میشی ونمیتونی این نتها را با سرعت ایده آل اجرا کنی یا تند میزنی یا کند ضرب پا زدن را باید تا ردن ردیف اول اذامه داد بعد از آن هم باید به صورت ذهنی این کار را انجام بدی

Hes_r
Saturday 22 December 2007, 11:45 AM
به نظر منم نباید ضرب پا در ارائه دادن درس یه استاد ارائه بشه ( به غیر از تو کتاب های اول و دوم و کمی هم برای نوازندگان ضعیف سوم ) .

چون بعد از یه مدت دیگه ذهن نقش پا رو انجام میده و فرد به جای پا زدن خودش با ذهنش ریتم رو تنظیم میکنه .

ولی برای تمرین افراد مبتدی حتما حتما لازم هست .

hichnafar
Saturday 22 December 2007, 08:25 PM
سلام به نظرمنم اگرهنرجوبتونه ذهنی میزان کشش نت هارونگه داره لازم نیست همیشه ضرب پابزنه ،اماعقیده برخی اساتید (مثل استادخودم)این هست که ضرب پازده بشه .
البته برای تقویت پایه ودرآوردن ریتم های سنگین ضرب پا 100%لازم هست .(فکرکنم یه تاپیکی دراین مورددربخش هست)

sara
Sunday 23 December 2007, 08:58 AM
من از اولشم ضرب پا نزدم.همیشه ذهنی کار کردم.
شاید به خاطر اینهکه یه مدت سلفژ و کر کار کردم و اونجا اجازه نداری از ضرب پا استفاده کنی و باید نت ها رو توی ذهنت ضرب بزنی.
من هیچ وقت هیچ کدوم از استادام ازم ایراد نگرفتن و همیشه هم بر طبق سرعت تمام ضرب هام و درست انجام دادم

Mojtaba
Sunday 23 December 2007, 11:43 AM
من از اولشم ضرب پا نزدم.همیشه ذهنی کار کردم.
شاید به خاطر اینهکه یه مدت سلفژ و کر کار کردم و اونجا اجازه نداری از ضرب پا استفاده کنی و باید نت ها رو توی ذهنت ضرب بزنی.
من هیچ وقت هیچ کدوم از استادام ازم ایراد نگرفتن و همیشه هم بر طبق سرعت تمام ضرب هام و درست انجام دادم

معمولا ضرب پا بیشتر برای کسانی هست که مبتدی هستن وریتم را کند یا تند میکنن ولی همونجور که در چند پست قبلی گفتم بستگی به این داره که هنرجو خیلی حرفه ای باشه مثل شما که دیگه ضرب پا را در ذهن خودش میگیره

akanani
Sunday 23 December 2007, 08:37 PM
دقیقا با سارا موافقم کسی که قبلا سلفژ کار کرده باشه می توانه ضربها را ذهنی انجام بده

amiraris
Wednesday 26 December 2007, 03:49 PM
والا اوايل از رو كتاب يه قطعه رو اونقدر بايد ميزديم تا حفظ شيم ولي الان بهم گفتن فقط بايد گوش كنيو بزني.

Mojtaba
Wednesday 26 December 2007, 04:04 PM
بله درستش هم همینه شما اگه یه قطعه رو 10 بار بزنید ممکن حفظ نشید ولی با 10 بار گوش کردن حتما از بر میشین و خیلی راحت تر میتونید اون آهنگ رو بزنید البته این مثله حفظ کردن با گوش بیشتر برای سبک ایرانی هست تا کلاسیک . چون کلاسیک یک فضای بسته ای داره حتما باید ببینی و بزنی ولی ایرانی اینطور نیست این گوش شما هست که میگه چی درست و چی غلطه

ماریا
Thursday 27 December 2007, 01:16 PM
بله درستش هم همینه شما اگه یه قطعه رو 10 بار بزنید ممکن حفظ نشید ولی با 10 بار گوش کردن حتما از بر میشین و خیلی راحت تر میتونید اون آهنگ رو بزنید البته این مثله حفظ کردن با گوش بیشتر برای سبک ایرانی هست تا کلاسیک . چون کلاسیک یک فضای بسته ای داره حتما باید ببینی و بزنی ولی ایرانی اینطور نیست این گوش شما هست که میگه چی درست و چی غلطه

همه صحبتها در مورد حفظ قطعات صحیح ولی یه خواهشی داشتم این جوری نگید که کلاسیک بسته هست یا کلاسیک کارها نگن که سبک ایرانی اله بله جیمبله

جسارتا ( قبلا هم گفته بودم ) بابا هر سبکی برای خودش ظرافتهایی داره که من و تو نوعی بی خبریم ( من که ادعایی ندارم ولی شما ها اساتید میدونم که اطلاع دارید )پس لطفا دیگه نگید کلاسیک بسته است ایرانی بی استیله هر سبکی ظرافتهای خودشو داره

قصد جسارت به هیچ دوستی و هیچ سبکی رو نداشتم امیدوارم که ناراحت نشده باشید :ag:aq

amiraris
Thursday 27 December 2007, 08:42 PM
منم هيچ كدوم از سبكارو نفي نميكنم ولي ديگه خيلي ركي شما:ai

Mojtaba
Friday 28 December 2007, 09:02 AM
همه صحبتها در مورد حفظ قطعات صحیح ولی یه خواهشی داشتم این جوری نگید که کلاسیک بسته هست یا کلاسیک کارها نگن که سبک ایرانی اله بله جیمبله

جسارتا ( قبلا هم گفته بودم ) بابا هر سبکی برای خودش ظرافتهایی داره که من و تو نوعی بی خبریم ( من که ادعایی ندارم ولی شما ها اساتید میدونم که اطلاع دارید )پس لطفا دیگه نگید کلاسیک بسته است ایرانی بی استیله هر سبکی ظرافتهای خودشو داره

قصد جسارت به هیچ دوستی و هیچ سبکی رو نداشتم امیدوارم که ناراحت نشده باشید :ag:aq

ببینید منظور من از فضای بسته کلاسیک اینه که همچیش نت هست و وقتی که نت تموم بشه نوازنده هم ویلنشو میزاره پایین . اصلا تو کلاسیک چیزی بنام بداهه نوازی داریم والا من ندیدم تا الان . ولی تو ایرانی اصلا چنین چیزی نیست { در ضمن ما اساتید نیستیم مایه شاگرد تازه کار هستیم که براساس اون چیزهایی که میبینیم نظرمون رو میدیم}

ماریا
Friday 28 December 2007, 11:08 AM
ببینید منظور من از فضای بسته کلاسیک اینه که همچیش نت هست و وقتی که نت تموم بشه نوازنده هم ویلنشو میزاره پایین . اصلا تو کلاسیک چیزی بنام بداهه نوازی داریم والا من ندیدم تا الان . ولی تو ایرانی اصلا چنین چیزی نیست { در ضمن ما اساتید نیستیم مایه شاگرد تازه کار هستیم که براساس اون چیزهایی که میبینیم نظرمون رو میدیم}

چرا تو کلاسیک هم بداهه نوازی هست زیاد هم هست .مثلا تو ایرانی تا جایی که من از استادم دیده بودم و میدونم شما تو یه مایه ای که دلت میخواد میتونی یه قطعه ای رو به صورت بداهه انجام بدی درسته ، ( اصفهان ،ماهور ،دشتی ،بیات ترک و............)

تو کلاسیک هم بداهه نوازی وجود داره یه جوری مثله ایرانی ،تو ملودی یه قطعه که د وست داری یا بر اساس شناختی که روی فواصل داری خیلی راحت میشه بداهه نوازی کرد البته خوب من خودم به شخصه هنوز به ان حد نرسیدم که بتونم همچون کاری انجام بدم .ولی استادم بداهه نوازی زیاد داره
:aq

موفقیت چیزی نیست جز تلاشهای کوچک روزانه :aq

akanani
Friday 28 December 2007, 11:53 AM
دوستان هم در ايرانی ( سنتی ) بداه نوازی داریم هم در کلاسيک نمونه اش نوازندگی سارا چانگ . ايشان نوازنده ای نيست که همش از روی نت بزنه :ak

Mojtaba
Friday 28 December 2007, 04:45 PM
چرا تو کلاسیک هم بداهه نوازی هست زیاد هم هست .مثلا تو ایرانی تا جایی که من از استادم دیده بودم و میدونم شما تو یه مایه ای که دلت میخواد میتونی یه قطعه ای رو به صورت بداهه انجام بدی درسته ، ( اصفهان ،ماهور ،دشتی ،بیات ترک و............)

تو کلاسیک هم بداهه نوازی وجود داره یه جوری مثله ایرانی ،تو ملودی یه قطعه که د وست داری یا بر اساس شناختی که روی فواصل داری خیلی راحت میشه بداهه نوازی کرد البته خوب من خودم به شخصه هنوز به ان حد نرسیدم که بتونم همچون کاری انجام بدم .ولی استادم بداهه نوازی زیاد داره

موفقیت چیزی نیست جز تلاشهای کوچک روزانه :aq

اهههههه................ جلل خالق
پس تو کلاسیک هم بداهه نوازی داریم من تا الان نمیدونستم
اونوقت چهارمضراب یا مثلا قطعات ضربی هم هست؟:g

ماریا
Friday 28 December 2007, 09:14 PM
اهههههه................ جلل خالق
پس تو کلاسیک هم بداهه نوازی داریم من تا الان نمیدونستم :w
اونوقت چهارمضراب یا مثلا قطعات ضربی هم هست؟:g:h:f:aw
بله هست ولی نه به صورت بداهه نوازی ایرانی:ag:ax
خوب همونطور که ایرانی یه حال و هوای خاصی داره و این حال و هوای خاص در بداهه نوازی هاش زیباتر میشه کلاسیک هم برای خودش درخور حال و هوای خودش بداهه نوازی داره ولی اصولا از اصطلاح بداهه نوازی تو کلاسیک به ان معنای بداهه نوازی ایرانی استفاده نمیشه
:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq

موفقیت چیزی نیست جز تلاشهای کوچک روزانه :bg:bg

Mojtaba
Friday 28 December 2007, 09:23 PM
:h:f:aw
بله هست ولی نه به صورت بداهه نوازی ایرانی:ag:ax
خوب همونطور که ایرانی یه حال و هوای خاصی داره و این حال و هوای خاص در بداهه نوازی هاش زیباتر میشه کلاسیک هم برای خودش درخور حال و هوای خودش بداهه نوازی داره ولی اصولا از اصطلاح بداهه نوازی تو کلاسیک به ان معنای بداهه نوازی ایرانی استفاده نمیشه
:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq:aq

موفقیت چیزی نیست جز تلاشهای کوچک روزانه :bg:bg

بابا شما که انقدر اطلاعات دارین چرا نمیگین تا کسایی مثل من یاد بگیرن

ماریا
Friday 28 December 2007, 09:39 PM
بابا شما که انقدر اطلاعات دارین چرا نمیگین تا کسایی مثل من یاد بگیرن
من که ادعایی ندارم یادتونه گفته بودم 1 سال و هشت ماه ایرانی کار کرده بودم و کتاب 4 تا وسطاش زده بود م .الان 6 ماهه که کلاسیک کار میکنم کتاب دوم هستم ولفارت به اتود 5 رسوندم یک سوزوکی رو تموم کردم و هریمالی هم زدم

متاسفانه انقدر اطلاعات زیادی ندارم که بگم خیلی بلدم منتها خوشبختانه از بخت روزگار یه استاد توپ دارم که انقدر فول اطلاعاته که نگو و نپرس .از روزی که سر کلاساش میرم خیلی ذهنم باز شده و وقتی هم که همایش کلاسیک تا معاصر رفتم که دیگه نگو و نپرس تازه دارم میفهمم موسیقی یعنی چی اخه خوب به دلیل برخی مسائل که خودتون بهتر میدنید هر استادی درست و حسابی کار نمیکنه ولی شکر که الان از این نعمت برخوردارم امیدوارم که همتون از این نعمت برخوردار باشید

ولی چشم هر وقت مطلب خاصی یاد گرفتم از شما دوستان عزیز دریغ نمیکنم .برام دعا کنید امتحانات پایان ترمم شروع شده

zohreh
Sunday 3 February 2008, 05:50 AM
سلام
باید بگم من مدتهاست که نتوسنتم تمرین کنم.یعنی بعد از ازدواجم دیگه انقدر با مسکلات جورواجور روبرو سدم که یادم رفت روزی ساز میزدم و با شرایط قعلی من چون استادم اینجا را ترک کرده هیچ انگیزه ای برای اینکه یه بار دیگه سراغ سازم برم ندارم.خوشا بحال شما

akanani
Sunday 3 February 2008, 08:28 AM
سلام
باید بگم من مدتهاست که نتوسنتم تمرین کنم.یعنی بعد از ازدواجم دیگه انقدر با مسکلات جورواجور روبرو سدم که یادم رفت روزی ساز میزدم و با شرایط قعلی من چون استادم اینجا را ترک کرده هیچ انگیزه ای برای اینکه یه بار دیگه سراغ سازم برم ندارم.خوشا بحال شما

دوست گرامی شما می توانید دوباره از همان آموخته های قبلی کمک بگیرید و با تمرین و ممارست دوباره به روزهای اولتان باز گردید . روزی 1 ساعت هم تمرین کنید فکر می کنم برای اوایلش بسته . به هر حال امیدوارم موفق باشین :ak

mosio
Friday 5 September 2008, 11:09 PM
سلام
من کل 4 صفحه این تایپیک را خوندم و درس های خوبی گرفتم هرچند بعضی وقت ها از بحث خارج میشدید
این اطلاعات بدرد ما تازه کار ها خیلی می خوره
با تشکر از نویسندگان فعال این تایپیک