PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : استاد جواد معروفي

Babak_mix
Tuesday 4 December 2007, 10:46 AM
جواد معروفي

(تاريخ تولد 1291 ــ تاريخ فوت 16/9/1370)

You can see links before reply

زندگــی نـامه

سال هـزار و دويست و نود و يك در تهران چشم بر جهان گشود. مادرش "عـذرا" و پدرش "موسی معـروٿی" از شاگردان برگزیده درویش خان و از موسيقی دانان بزرگ دوره خود بود. پنج سال داشت که خواهـرش "نرگس" به دنیا آمد. چند سال بعـد در هـمان دوره کودکی مادرش را از دست داد و در خانواده پدری بزرگ شد. ابتدا موسيقی را از پدر می آموخت و تار می نواخت و با نواختن ويولن نيز آشنا شد .بعـد از دوره ابتدایی، در چهارده سالگی در دوره ای که وزيری مدير هـنرستان موسيقی بود، به آنجا رٿـت و به تحصيل مشغول شد. به پيانو روی آورد و نزد خانم تاتیانا خاراطیان به یادگـیری تکـنیک نوازندگی پیانوی کلاسیک مشغول شد. اتودها و پرلودهای شوپن، سوناتهای موتسارت، بتهوون، شوبرت و ٿـوگ های باخ را با مهارت می نواخت. در کناد موسیقی کلاسیک، موسیقی ایرانی را هـم ادامه داد و تحصيلات موسيقی را نزد عـلی نقی وزيری کامل کرد.

در هجده سالگی با "شـمس زمان" ازدواج کـرد که حاصل این ازدواج چهـار ٿــرزند بود. "منوچهر" ،" شکوه زمان ( گـیتی )" ، "ژیلا" و "ٿـرهاد".

درسال هـزار و سيصد و دوازده (در بيست و يك سالگی) به دليل استعداد شگـرٿـش در موسيقی به استخـدام وزارت ٿـرهـنگ وقـت در آمد و معـلم موسيقی مدارس تهران شد و به آموزش سلٿـژ و ديکته موسيقی در هـنرستان پرداخت. او از سال هـزار و سيصد و نوزده هـم زمان با اٿـتتاح راديو به اين موسسه پيوست و سال ها تک نواز پيانو بود. از سال هـزار و سيصد و سی و دو به سرپرستی موسيقی راديو منصوب شد و هـمزمان با آن به عـضويت شورای عـالی موسيقی نيز در آمد. معـروٿی هـمچنين رهـبر ارکستر شماره يک و رهـبر ارکستر بزرگ گـلها بود. او تنظيم آهنگ های شيدا، عارٿ، رکن الدين خان و درويش خان و بسياری ديگـر از آهـنگسازان معـروٿ ايرانی را به عـهـده داشت. خودش می گويد:
"از بدو تاسيس راديو در سال هـزار و سیصد و نوزده در آنجا هـم مشغول شدم. در آن موقع سنی نداشتم ولی هـم نوازنده پيانو بودم و هـم رهـبر ارکستر شماره يک. سال اولی که راديو تاسيس شد، در اولين ارکستر راديو اين نوازنده ها بودند: صبا، حبيب سماعی، حسين تهرانی، مرتضی نی داوود و خود من. بعدها که برنامه گلها تاسيس شد من رهـبر ارکستر آن شدم و نوازنده پيانو و سوليست هـم بودم. برای ارکستر گـلها هـم قطعاتی تنظيم می کردم."

او در نواختن پيانو برای موسيقی ايرانی، از روش مشير هـمايون بيشتر از مرتضی محجوبی اقـتباس می کرد. اما شيوه ای ويژه و يکتا داشت که تکـنيک در آن آشکار بود. معـروٿی بيش از چهل سال سابقـه ٿعاليت در زمينه آهـنگسازی دارد. معـروٿی و پدرش نخستين کسانی محسوب می شوند که قـطعاتی در دامنه موسيقی ايرانی برای پيانو ساخته و تنظيم کرده اند. اولين قـطعه ای که مـعروٿی ساخت "ترانه های خیام" بر اساس رباعـيات خيام بود که در سال هـزار و سيصد و پانزده اجرا شد.

از جمله خدمات ٿـرهـنگی و آموزشی استاد می توان به سال های تدريسش در دانشگاه تهران اشاره كرد. در آن زمان روش ساخت آهـنگ و ٿرم های اصيل موسيقی را تدريس می كرد. استاد در سال های عـمرش در دانشگاه تهران و هـنرستان موسيقی شاگـردان بسياری تربيت كرد كه خودشان از هـنرمندان به نام كشور هستند. اردشير روحانی، اٿـليا پرتو، انوشيروان روحانی، پرويز اتابيگی (اتابـكی)، مهين زرين پنجه و ساسان محبی. خودش می گويد:
"سبک من را انوشيروان روحانی، اردشير روحانی، اٿـليا پرتو، مهين زرين پنجه و ساسان محبی خوب می نوازند. آنها شاگردان خوبـم بوده اند. آنها هم موسيقی ايرانی را می دانند و هـم موسيقی غـربی را. موسيقی ايرانی را وقتی به شاگرد درس می دهـيـم که دست روان داشته باشد و موسيقی کلاسيک را زده باشد. چون موسيقی کلاسيک دست را روان و نت خوانی را قوی می کند. بعدا موسيقی ايرانی به او درس می دهـيـم، چون موسيقی ايرانی تکنيک مٿصلی دارد. "

جواد معروٿی ٿردی ٿروتن، خوش مشرب و پرهيزگار بود. شاید بتوان گٿت از جمله کسانی بود که درطول عمرهنری خود سعی واٿری درآشتی موسیقی سنتی و غربی داشت.

جواد معـروٿی در بامداد روز سه شنبه شانزدهـم آذر ماه هـزار و سيصد و هـٿـتاد و دو در يکی از بيمارستان های تهران در گـذشت.
/You can see links before reply
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود
صــحـنـه پــیــوســتـه بـه جــاســـت
خـرم آن نغـمه کـه مردم بـسـپـارند بـه یـاد
ژالـه اصٿـهانـی

Leon
Sunday 3 February 2008, 01:44 AM
جواد معروفی

فرزند استاد موسی معروفی

متولد : ۱۲۹۱ - تهران

وفات : ١٦/٩/١٣٧٠

·
نوازنده پيانو وآهنگساز در موسيقي معاصر ايران .
·
شاگرد علينقي وزيري ، تاتينا خاراطيان ؛ وديگران ... .
·
هنرآموز پيانو در هنرستان موسيقي ملي ، هنرآموز سرود وم موسيقي در مدارس ، تكنواز ، همنواز، رهبر و آهنگساز در اركسترهاي مختلف .

· آثار مكتوب : آهنگهاي ويژه تكنوازي پيانو (قطعات فانتزي ؛ پيش درآمدها و ... )، آلبوم كتاب و نوارهاي رديف موسيقي ايران (تنظيم براي پيانو) ./ با شرح حال و مقدمه تشريحي به قلم سيّد عليرضا ميرعلي نقي.

· آثار مصوّت : سلسله نوارهاي برنامه ً گلها ً ، عاشورا ، رومينا ، طبيعت ، ژيلا ، كوكو ، خوابهاي طلايي ( ضبط در صفحات گرامافون و نوار).

· آثار برگزيده : تكنوازيها : ژيلا ، كوكو ، خوابهاي طلايي ، فانتزي روي تم ارمني . آثار راديويي : بازسازي تصانيف عارف ، شيدا ودرويش خان . تنظيم اركستري آهنگ ً كاروان ً (از مرتضي محجوبي)، همراهي آوازهاي غلامحسين بنان و حسين قوامي .

· شاگردان برگزيده : اردشير روحاني ، افيليا پرتو ، انوشيروان روحاني ، پرويز اتابيگي (اتابكي) و مهين زرين پنجه و ساسان محبي.

.................................................. .......................................

{ آخرین مصاحبه استاد جواد معروفی }

احمدرضا احمدی

» نواختن ساز را در چه سنی شروع کردين؟
بعداز اتمام تحصيلات ابتدايی، موسيقی را نزد کلنل وزيری آغاز کردم. ساز من در ابتدا تار بود ولی بعدا به پيانو علاقه مند شدم و به آن رو آوردم. بعد از مدتی که نزد آقای کلنل کار کردم خواستم بيشتر روی موسيقی کلاسيک اروپايی کار کنم و نزد خانم خالاتيان رفتم. بعدا که سرود وارد موسيقی مدارس شد، بنده سالها در مدارس تدريس موسيقی می کردم.
» چه سالی؟
سال 1311.
» در چه سنی تار را کنار گذاشتيد و به پيانو پرداختيد؟
ده، دوازده سال بيشتر نداشتم. مدتها پيش خانم خالاتيان رفتم. پيش استادم کلنل وزيری هم کار کردم. ايشان هم موسيقی کلاسيک تدريس می کرد، ولی چون خانم خالاتيان از نظر کار موسيقی کلاسيک ديپلم کنسرواتوار برلين و پاريس بود اين بود که من پيش ايشان کار کردم و تمام قطعات موسيقی کلاسيک اروپايی از قبيل کارهای موتزارت، بتهوون، شوبرت را زدم و بعدا تمام نوکتورنها و پرلودهای شوپن را نزد ايشان کار کردم، حتا اتودهای مفصل را.
» ايشان خصوصی تدريس می کرد يا در هنرستان؟
خانم خالاتيان در هنرستان تدريس می کرد.
» همان هنرستانی که وزيری درست کرده بود؟
نه، هنرستانی که در قديم معروف بود به مدرسه موسيقی ملی.
» مدير آن کی بود؟
سالار معزز. در مدرسه دارالفنون در چند اتاق موسيقی تدريس می کردند، بيشتر هم موسيقی نظام بود. بعداً اين مدرسه موسيقی را به آقای کلنل دادند و ايشان در سال 1307 رئيس مدرسه عالی موسيقی شدند.
» شما نزد خانم خالاتيان بيشتر تئوری آموختين؟
اوايل نزد ايشان پيانو آموختم. پيانوی او خوب بود.
» عکسی از شما در کتاب " سرگزشت موسيقی ايران" نوشته روح الله خالقی هست که پيانوYou can see links before reply می زنيد.
بله، بعدها در هنرستان تئوری موسيقی و سلفژ (Solfege) درس دادم. از بدو تاسيس راديو در سال 1319 در آنجا هم مشغول شدم. در آن موقع سنی نداشتم ولی هم نوازنده پيانو بودم و هم رهبر ارکستر شماره يک. سال اولی که راديو تاسيس شد، در اولين ارکستر راديو اين نوازنده ها بودند : صبا ، حبيب سماعی ، حسين تهرانی ، مرتضی نی داوود و خود من. بعدها که برنامه گلها تاسيس شد من رهبر ارکستر آن شدم و نوازنده پيانو و سوليست هم بودم. برای ارکستر گلها هم قطعاتی تنظيم می کردم.
» بعد از اين که علينقی وزيری هنرستان موسيقی را ترک کرد وضع تدريس موسيقی چه شد؟ آيا دولتی بود؟
بله جنبه دولتی داشت. بعد از اين که آقای کلنل هنرستان را ترک کردند، رياست هنرستان را آقای غلامحسين مين باشيان که سرهنگ ارتش بود به عهده گرفت. بعداً در سال 1321 که مدرسه عالی موسيقی توسعه يافت و جزو اداره موسيقی کشور شد ، اين اداره را به آقای وزيری دادند. سالهايی که ايشان رياست داشتند، موسيقی ايرانی هم تدريس می شد.
» از چه سالی دو هنرستان پيدا کرديم، هنرستان عالی موسيقی و هنرستان موسيقی ملی؟
تقريباً در سال 1324 . من در آنجا هم پيانو هم سلفژ و هم ديکته موسيقی تدريس می کردم.
» با روح الله خالقی هم کار می کرديد؟
در مدرسه عالی موسيقی وزيری با خالقی همکلاس شدم. دوره های کلاس آقای وزيری را با هم ديديم و سبکمان در آهنگسازی يکی بود. بعدها خالقی هنرستان موسيقی ملی را تاسيس کرد و برای موسيقی ايرانی خيلی زحمت کشيد. من هم در اين هنرستان تدريس می کردم.
» شما در ايران از معدود کسانی هستيد که برای شاگردانتان قطعاتی تاليف کرديد که معروفترين آن خوابهای طلايی است.
سال چاپ آن دقيقاً يادم نيست. الان شاگردهای من از اين کتابها استفاده می کنند. متدی هم برای رديف موسيقی ايرانی روی پيانو نوشته ام که اميدوارم بزودی چاپ شود.
» مبنای اين رديف ، رديف پدرتان موسی معروفی است؟
بله اصل اين رديف متعلق به آقا حسينقلی، ميرزا عبدلله و درويش خان است.
» يکی از اصول موسيقی ما بديهه نوازی است. شما از کی به شاگرد اجازه می دهيد بدیهه نوازی کند؟
موسيقی ايرانی را وقتی به شاگرد درس می دهيم که دست روان داشته باشد و موسيقی کلاسيک را زده باشد. چون موسيقی کلاسيک دست را روان می کند و نت خوانی را قوی می کند. بعداً موسيقی ايرانی به او درس می دهيم، چون موسيقی ايرانی تکنيک مفصلی دارد.
» کداميک از شاگردان شما که زياد هم بوده اند سبک شما را بهتر اجرا می کنند؟
سبک من را انوشيروان روحانی ، اردشير روحانی ، افليا پرتو ، مهين زرين پنجه و ساسان محبی خوب می نوازند. آنها شاگردان خوب من بوده اند.
» معلمان زيادی موسيقی را از راه گوش به شاگرد می آموخته اند. شما با اين روش موافقيد؟
نه. بدون نت اصلاْ نمی شود. شاگرد بايد مدتها موسيقی کلاسيک زده باشد تا دستش راه بيفتد و بعد موسيقی ايرانی بنوازد.

Leon
Sunday 21 December 2008, 11:31 AM
جواد معروفی

Artist: Javad Maroufi
Album: Tolou Sahar
Genre: Classic
Quality: CD 192 kbps
Tracks: 2

01. Bolbol Sahari
02. Tolou

You can see links before reply (You can see links before reply)
77 MB
Megaupload

---------------------------------------------------

آلبوم " خواب های طلائی " اثر " جواد معروفی "
(قطعاتی برای پیانو)
'موسیقی بی کلام'

استاد جواد معروفی- خوابهای طلائی

Album Download By RapidShare (You can see links before reply)
Album Download By MediaFire (You can see links before reply)

__________________________________________________ ________________

Javad Maroofi - Sadreh II

Track List:

Javad Maroofi - Sadreh II - 01 Bayate Tork
Javad Maroofi - Sadreh II - 02 Chahar Gah
Javad Maroofi - Sadreh II - 03 Shoor

Javad Maroofi - 01 Bayate Tork.mp3

Javad Maroofi - 02 Chahar Gah.mp3

Javad Maroofi - 03 Shoor.mp3

__________________________________________________ ____________

جواد معروفی - عاشورا

Album Download By RapidShare (You can see links before reply)

Album Download By MediaFire (You can see links before reply)

دانلود تک آهنگ

01. Ashoora (You can see links before reply)
02. Raaze Khelghat (You can see links before reply)
03. Faragh (You can see links before reply)
-----------------------------------------------------------------

جواد معروفی

آلبوم: شبنم صبحگاه

Info:
Quality: Mp3 160 kbps
Size: 70 MB

(Download All In A Zip File)

Server 4 (You can see links before reply)

Mahla
Sunday 30 August 2009, 04:08 PM
سلام

شما آهنگ پیش در آمد اصفهان رو دارید؟

سامی
Tuesday 5 January 2010, 12:10 AM
سلام میشه قطعه ی ژیلا رو بذارید؟با تشکر

keeps_gettin_better
Sunday 29 August 2010, 01:09 AM
کسی از دوستان فایل صوتی راپسودی اصفهان رو نداره؟

BaBak_ParSian
Sunday 29 August 2010, 01:16 AM
درود - به به استاد معروفی که یکی از نامدارترین و جاودانه ترین استادهای تاریخ ایران هستند استاد شجریان هم در مصاحبه با بی بی سی در سوال جواب خبرنگار گفت پیانوی جواد معروفی رو هم گوش می کنم - سپاس از شما

faezeh
Monday 6 September 2010, 03:15 PM
آلبوم پرستوها جواد معروفی

حجم : 10 Mb

دانلود:

Mediafire (You can see links before reply)

faezeh
Monday 6 September 2010, 03:16 PM
آلبوم بهار گلها، جواد معروفی و همایون خرم (پیانو و ویولن )

دانلود

Mediafire (You can see links before reply)

faezeh
Monday 20 September 2010, 06:43 AM
قطعه "همایـــون" جواد معروفی - پیانو: افلیا پرتو

حجم: 19.86 MB

دانلـــــود (You can see links before reply)

با توجه به اینکه حجم زیادی داره، ولی واقعا ارزش دانلود رو داره.

soroosh_269
Monday 20 September 2010, 08:35 AM
قطعه "همایـــون" جواد معروفی - پیانو: افلیا پرتو

حجم: 19.86 MB

دانلـــــود (You can see links before reply)

با توجه به اینکه حجم زیادی داره، ولی واقعا ارزش دانلود رو داره.

ووووواییییییی..................خیل ی زیباست......... واقعا زیبا .........ممنونم فائزه خانوم
یه سوال داشتم:این آثار مثلا تو آلبوم ها هست یا نه؟اصلا فول آلبوم از استاد تو بازار هست؟

faezeh
Monday 20 September 2010, 11:06 AM
بله. آلبوم های استاد معروفی تو بازار هست.

چند قطعه زیبای دیگه هم با اجرای افلیا پرتو و . . . از استاد به زودی اینجا می ذارم.

faezeh
Monday 20 September 2010, 05:33 PM
پرلود اصفهان - پیانو : افلیا پرتو

حجم : 4.27 MB

دانلــــــود (You can see links before reply)

faezeh
Monday 20 September 2010, 05:35 PM
قطعه " ماهور " - پیانو : ساسان محبی

حجم : 11 MB

دانلــــــود (You can see links before reply)

bahri-d
Monday 1 August 2011, 12:25 PM
کسی مراسم مربوط به بیماران تالاسمی رو یادشه ؟ شاید سال حول و حوش 1370 بود که من مثل اون تابحال مراسم ندیدم . که استاد معروفی شخصا اومد و ژیلا رو خیلی زیبا اجرا کرد .

saba_pianist
Tuesday 2 August 2011, 07:32 AM
اینجا می تونید اجراهای استاد معروفی رو بشنوید : کلیک کنید (You can see links before reply)

soosansamadi
Saturday 3 September 2011, 11:56 AM
نت اهنگ های جواد معروفی رو از کجا میشه پیدا کرد. ایا تو سایت هستش؟

msp_1988
Saturday 19 November 2011, 11:34 PM
سلام دوستان.خواهشا هرکی ملودیه قطعه پیش درآمد اصفهان اثر استاد معروفی را داره خواهشا لینک دانلودشا بزاره من باید حتما این قطعه را هفته دیگه آماده کنم و میخوام با ملودیش آشنا بشم.حتی اگه میتونید و براتون زحمتی نیست اجراش کنید و توی سایت بزارید .یک دنیا ممنون دارتون میشم.منتظرم