PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مصاحبه با يک خون آشام ( البته از ديد خواننده ها )

Leon
Sunday 9 December 2007, 10:39 AM
مصاحبه با يک خون آشام ( البته از ديد خواننده ها )

بهزاد بلور / حمیدرضا حمیدی

You can see links before reply
برای اینکه بدونیم آهنگهای پاپ ایرانی چطوری برای دانلود مجانی روی این سایتها قرار میگیره، گفتگویی داشتیم با کیوان که صاحب چندین وب لاگ موسیقی ایرانی است.
کیوان برای ما از خودت و وب لاگهات بگو.
من، کیوان، 17 ساله ساکن شهر کرمان هستم و سه وب لاگ متفاوت، یکی در زمینه موسیقی ایرانی، يکی موسیقی خارجی و یک سایت ***** شکن دارم.
این آهنگها رو چطوری روی سایتت میگذاری؟
آهنگها رو از سایت خود خواننده ها میگیرم و روی سایت خودم میگذارم، یا اگر سی دی اون تو بازار باشه اونها رو به فایل صوتی اینترنتی تبدیل میکنم و روی سایتم میذارم. بعضی هاش هم از روی آنتن(ماهواره) بر روی کامپیوترم ضبط میکنم و ویدئوها رو به صدا تبدیل میکنم. بعضی ها رو هم دوستام از شرکتهای های خارجی خریداری می کنند و برای من می فرستند.
You can see links before reply

این آهنگها چطوری بدست تو و دوستات میرسه؟
اینارو دوستام میگذارن تو سایتشون، دیگه من متوجه نمیشم چطوری و از کجا میارن.
آهنگهای مجاز داخل ایران چطور؟
نوارهاش و یا سی دی هاش را خریداری می کنم و بعد روی کامپیوترم ضبط می کنم و روی سایت میگذارم.
انگیزه تو از این کار چی هست؟
خوش گذرونی و علاقه به معروف شدن … همین
آیا به این فکر نمیکنی که این کار، نوعی تقلب و باعث ضرر برای خواننده ها میشه ، چون دیگه مردم آلبومهارو نمیخرن و این کار تو باعث ترویج این مسئله میشه. به نظر تو این مسئله اشکال نداره؟
به نظر من برای ایرانیها این کار اشکال نداره، چون داخل ایران سی دی های این خواننده ها موجود نیست و اصلاً گیر نمیاد.
ولی آلبومهای مجاز که داخل ایران هست؟
بله، مجازها هستن ولی خود خواننده ها راضی هستن و از خداشونه که کارهاشون روی اینترنت قرار بگیره و معروف بشن. کسانی مثل محسن چاووشی و دی جی هاکان خوشحالند از اینکه روی اینترنت بیان.
محمد اصفهانی که خودش معروف هست و نیازی به این کار نداره، ولی آلبوم جدید اونرو روی سایتت برای دانلود گذاشتی.
محمد اصفهانی خودش معروفه، دکتره و و پولداره دیگه!
ولی لزوماً خواننده ها چنين چیزی رو دوست ندارن و ترجیح میدن مردم آلبومهاشون رو بخرن تا از روی اینترنت مجانی دانلود کنن.
بله دیگه بقول شما تقلب بازی هست دیگه.
به غیر از مسئله معروفیت، سود این کار چی هست برای تو؟
والا من ماهانه 40 هزارتومان پول تلفن میدم، حالا کارت اشتراک اینترنتش بماند. در سه ماهه گذشته، ماهانه نزدیک 40 تا 50 هزار تومان کارت اینترنت خریدم و حتی یک ماه 100 هزار تومان پول اینترنت دادم.
دردسته که تو این آهنگها رو در اختیار ایرانیهای داخل کشور می گذاری، ولی بسیاری از افراد خارج از کشور هم این آهنگها رو دانلود میکنن و باعث ضرر بزرگ خواننده ها و بازار فروش خارج از ایران اونها میشه. آیا نگران نیستی که اینکار باعث بشه که ماههای آینده این خواننده ها موفق نشن آلبوم تهیه کنن و یا آلبومها با آهنگهای کمتر به بازار بیاد و به نوعی خواننده ها ورشکسته بشن. آیا اون موقع خود تو می خواهی آهنگ بخونی تا روی سايتت بگذاری؟
والله، به اینجاش دیگه فکر نکرده بودم.
آهنگهای جدید که روی سایتت اومده چیا هستن؟
سروش و کارمن کارتیو. خیلی زیاد شدن خواننده ها به حدی که آدم نمیدونه کدوم رو دانلود کنه.
تعداد بازدید از سایتت چقدر بوده؟
من روزانه بیش از 210 بازدید کننده فعال دارم.
آیا در شهر کرمان دوستی هم داری که این کار رو بکنه و نگران نیستی که دستگیر بشی؟
نه! من تنها اینکارو میکنم و دوستی هم در این کار ندارم و مسئله دستگير شدن هم مشخص نیست حالا، مگر اینکه شما سعی بکنین!
به این فکر کردی که آلبومهای ایرانی هر دفعه کوتاهتر میشن و متوسط یک آلبوم ایرانی در حال حاضر نزدیک به سی دقیقه است؟ برای این آلبومها بیش از 100 یا 150 هزار دلار هزینه میشه و این قاچاق، اونها رو به کارهایی مثل خوندن در عروسی ها و کارهای جانبی دیگه وادار میکنه. این کار که باعث تمسخر خواننده ها میشه به دلیل عدم برگشت سرمایه آلبومها هست.
من هنوز به این مسئله فکر نکرده بودم. ما یه آهنگی میریزیم و دیگه کاری به این کاراش نداریم.