PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تو ای پیری کجایی

Leon
Monday 10 December 2007, 03:33 PM
با وجود اینکه قدمت ساز ویولن در کشور ما شاید به بیش از یکصد سال نرسد، ولی این ساز به خاطر توانایی اجرای ربع پرده های ایرانی، محدوده صدایی وسیع تر نسبت به اکثر سازهای ایرانی و عدم وجود صدای تو دماغی در مقایسه با سازهای مشابه ایرانی همچون کمانچه و قیچک، به سرعت در میان موسیقی ایرانی جای باز کرد. البته در این میان نباید خدمات استاد ارزنده ابولحسن صبا را فراموش کرد. ایشان ساز ویولن را به نوعی ایرانی کردند و اکثر نوازندگان شهیر ویولن از جمله شاگردان ایشان بودند.

از جمله ویولنیستهای مشهور میتوان از مهدی خالدی، پرویز یاحقی، حبیب الله بدیعی، علی تجویدی، اسدالله ملک و همایون خرم نام برد. این افراد به غیر از اینکه نوازندگان ماهری بودند اکثر ترانه های ماندگار دهه های ۳۰،۴۰ و ۵۰ ا ز ساخته های این بزرگان است. که متاسفانه به غیر از همایون خرم همگی از دنیا رفته اند.

تصنیف سرگشته یا تو ای پیری کجایی از ساخته های استاد همایون خرم تنها موزیسین باقی مانده از دوران طلایی موسیقی ایرانی است. هر چند که فعالیت ایشان بعد از انقلاب بسیار محدود شد و بیشتر آثاری را به شکل تکنوازی و یا همنوازی با سایر اساتید ارائه کردند.
این اثر که در دستگاه همایون و با شعری از استاد هوشنگ ابتهاج (سایه) ساخته شده اولین بار با صدای مرحوم حسین قوامی اجرا شده ولی چند سال قبل این اثر به همراه چند اثر دیگر استاد همایون خرم با تنظیم آقای کامبیز روشن روان و صدای محمد اصفهانی دوبار اجرا شد. هر چند که اکثر این آثار برای خواننده مرد مناسب نبودند ولی به خاطر وجود محدودیتی که برای صدای زن وجود دارد چاره ای جز اجرای دوباره آنها با خواننده مرد نبوده است.
تصنیف سرگشته با صدای حسین قوامی (You can see links before reply)
تصنیف سرگشته با صدای محمد اصفهانی (You can see links before reply)
شبی که آوای نی تو شنیدم
چو آهوی تشنه پی تو دویدم
دوان دوان تا لبه چشمه رسیدم
نشانه ای از نی و نغمه ندیدم
تو ای پری کجائی ؟ که رخ نمینمائی
از آن بهشت پنهان دری نمیگشائی
من همه جا پی تو گشته ام
از مه مهر نشان گرفته ام
بوی ترا زگل شنیده ام
دامن گل از آن گرفته ام
دل من سرگشته ی تو
نفسم آغشته ی تو
به باغ رویاها چو گلت بویم
بر آب و آئینه چو مهت جویم
تو ای پری کجائی ؟
در این شب یلدا ز پی ات پویم
به خواب و بیداری سخنت گویم
تو ای پری کجائی ؟
مه و ستاره درد من میدانند
که همچو من پی تو سرگردانند
شبی کنار چشمه پیدا شو
میان اشک من چو گل وا شو
شعر از استاد هوشنگ ابتهاج ( سایه)
وبسایت رسمی استاد همایون خرم (You can see links before reply)