PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفتگو با معلم برجسته فلامنكو

Babak_mix
Tuesday 19 December 2006, 12:38 PM
در طول دو دهة گذشته زندگي خود را وق? تدريس گيتار ?لامنكو كرده است. او كه در هنركدة (بورول) تحصيل كرده است، تصميم گر?ته است كه وقت خودش را به (آثار آموزشي) اختصاص بدهد تا اينكه به دانشي كه از پيشينيان خود به ارث برده نائل آيد. او كه بر اين باور است كه صر? داشتن تخصص بالا دليل اين نمي‌تواند باشد كه شخص يك مدرس خوب نيز مي‌باشد، (مانوئل) سرپرست مدرسة عالي گيتار ?لامنكو هنركده موسيقي عالي بارسلونا تلاش كرده است كه يك مترلوژي (روشي) سازگار با روح موسيقي اين ژانر را پايه‌ريزي كند كه هم به گونه‌اي اورجينال باشد و هم با سطح گاهي و معلومات كارآموزان مطابقت داشته باشد. اين چيز (مسألة روش آموزش) در كتاب‌هاي او مورد (بررسي) مطالعه قرار گر?ته است، كتاب‌هايي كه اكنون براي هزاران كارآموز در سراسر دنيا به عنوان كتاب‌هاي آموزش در اين زمينه مطرح هستند.

س) چطور شد كه شما به موسيقي ?لامنكو علاقه‌مند شديد؟

ج) به طور كلي، علاقه‌ام به گيتار و اينكه بخشي از بچگي‌اي را در بارسلونا در بين مردمي كه خودشان تاريخچه گيتار به ويژه گيتار ?لامنكو هستند، شخصيت‌هايي همچون ميگوئل بورل پدر و كونچا بورل، باعث شدند كه من به سمت و سوي مطالعه گيتار ?لامنكو در همه زمينه‌هاي آن كشيده شوم. ابتدا در به قالب‌هاي Cante (رقص) و Baile (آواز) (دو قالب / شكل ابتدايي در گيتار ?لامنكو) و سپس به گيتار روي آوردم (علاقه‌مند شدم).

س) ?كر مي‌كنيد ارتباط شما با خانواده بورل (Borroll) چگونه بر كار شما تأ‌ثير گذاشت؟

ج) خانوادة بورل خيلي هم يك نماينده خوب براي خانوادة گيتار ?لامنكو نيستند، چرا كه آنها بيشتر به مطالعه مشغول بودند. اگرچه بي‌?ايده نبوده است، ميگوئل بورل شاگرد ?رانسيسكو تارگا و استاد پسرش ميگوئل در گيتار بوده است. جدا از اين‌ها او (ميگوئل بورل) از لحاظ شغلي هم در اداره نمودن يك گروه خوانندگي، ويلاروسايي بارسلون بي‌رقيب بود، كه (اين گروه) در سال‌هاي دهه 20 معرو?يت خاصي به ?لامنكو داد.

س) آيا شما با اشخاص ديگري هم در ارتباط بوده‌ايد؟

ج) استادم، آنتونيو ?رانسيسكو س?را، كسي كه با او گيتار كلاسيك و ?لامنكو را مطالعه كرده‌ام. او شاگرد گيتاريست‌‌هاي بزرگ و اساتيد (كهنه‌كاري) همچون ميگوئل ليوبت، اميليو پوجول، و نيكولاس آل?ونسو و همچنين ژولكوانزامايسوسو در زمينة هارموني و آهنگ‌سازي بوده‌‌ام. بنابراين او يك روش تدريس خاصي براي آموزش ?لامنكو داشت. چيزي كه دانشي كه او اين توانايي را داشت. چيزي كه دانشي كه او اين توانايي را داشت كه در اختيار من بگذارد.

س) به عنوان يك گيتاريست و يك آهنگساز، شما سبك خود و كارهايتان را چگونه (توصي?) مي‌كنيد؟

ج) سخت است كه درباره چنين چيزهايي صحبت كرد، به ويژه اينكه من يك شكل ويژه چيزي كه با ساير ديدگاه‌هاي موجود و رايج پيرامون ?لامنكو مت?اوت است را بوجود آورده‌ام. درست است من چيزي كه احساس مي‌كنم را مي‌سازم به طوري كه ان عصاره (روح) ژانر با جنبه‌هاي مرسوم و رايج آن ح?ظ شود.

س) چرا شما به سمت و سوي تدريس كشيده شديد؟

ج) بيشتر به خاطر دانش و اطلاعاي بود كه از بزرگان (اين رشته) به من به ارث رسيده بود،‌ و همچنين اطلاعاتي كه خودم گردآوري كردم كه مي‌خواستم اين دانش را انتقال بدهم. به علاوه جنبه‌هاي مثبت تدريس را نيز مدنظر داشتم. از طر? ديگر، من اين نياز را احساس كردم بايد گيتار ?لامنكو را ارتقاء بدهم و بتوانم به همة جنبه‌هايي كه آن را به عنوان يك ژانر موسيقي تعري? مي‌كند اعتبار ببخشم.

س) روش شما در اين پيرامون چيست؟

ج) من به شخصيت و نوآوري بسيار اهميت مي‌دهم. من اساس كارم را بر آنها پايه‌ريزي كرده‌ام. و ?كر مي‌كنم كه اين دو م?هوم بايد در وجود هر نوازنده‌اي باشد سؤال) آيا تدريس و يادگيري موسيقي ?لامنكو با ساير ژانرها مت?اوت است؟ ج) در حالت كلي نه، اما بايد به غرابت موجود در آنها توجه بيشتر نمود و آنها را نيز در نظر داشت. شما بايد يك تصوير (بينش) و ديدي از ژانر ?لامنكو را در خود تقويت كنيد، نه اينكه با ساير آموزش‌ها و برداشت‌ها (بينش‌ها) شروع كنيد و به اين اميد باشيد كه آنها در يادگيري ?لامنكو نيز م?يد خواهند بود. س: كارآموزان و شاگردان (شما) از چه راهي مطالعات و آثار و روش‌هاي شما است?اده نمايند به طوري كه بهترين بهره را از آن بگيرند؟ ج) من هميشه كارهايم را به گونه‌اي عرضه‌ نموده‌ام كه بر اساس مشكل بودن‌شان آنها را طبقه‌بندي كرده‌ام، كه اين مسئله از مرحله‌‌هاي آغازين پرداختن به سبك‌هاي رايج و معمول شروع كرده و سپس به مطالعات ?ني دستگاه پرداختن به سبك‌هاي رايج و معمول شروع كرده و سپس به مطالعات ?ني دستگاه پرداخته‌آم و كم كم به سوي مطالعات پيرامون هارموني كه به تازگي با عنوان «هارموني ?لامنكو» چاپ شده است كشيده شده‌ام

س) با كلمات و واژه‌هاي خود محتوا و اهدا? آثار زير (آثار خود گيتاريست) را توضيح دهيد؟

1ـ آموزش گيتار ?لامنكو ج) اين اثر شامل سبك‌هاي معمول اين ژانر است. در مورد ساختار ويژة وزني (آهنگين) قطعات و تمرينهاي زنجيره‌اي بر اساس ميزان مشكل بودنشان دسته‌بندي شده‌‌اند، و هد? اين بوده است كه شاگردان (هنروزران) بتوانند هم ساختار اين قطعات را به درستي ب?همند و هم جنبه‌هاي هارمونيك ـ ملوديك آنها را نيز ياد بگيرند. در مورد سبك‌هاي آزاد، قطعاتي انتخاب شده‌آند كه مانند موارد قبلي بيشتر به جنبه‌هاي هارمونيك، ملوديك آنها مهم است. 2ـ تئوري موسيقي گيتار ?لامنكو اين آثار كه تازگي‌ها با عنوان «هارموني ?لامنكو» به چاپ رسيده است به ميزان زيادي هم به حجم آن اضا?ه شده و هم خيلي بهتر شده است. من اين اثر را به دو قسمت تقسيم كرده‌ام. هارموني سنتي (جايي كه به دستگاههاي الگرياس .?اروكا و گواخيراس و غير پرداخته شده است) (دوم) دستگاههاي ?لامنكو (جايي كه در آن مهمترين دستگاههاي ?لامنكو مانند سولئارس و سگرياس مورد مطالعه قرار گر?ته است)، تمريناتي براي بهبود و?هم عملكردهاي سبك (Mode)، كليه سؤالات (پاسخنامه) و آزمون‌ها نيز در نظر گر?ته شده است. بنابراين يك بينش كامل از جنبه‌هاي هارمونيك ـ ملوديك ?لامنكوي سنتي و اطلاعات جديدي پيرامون (اين) ژانر را در بر مي‌گيرد. 3ـ مطلاعه ?ني گيتار?لامنكو ج) در اين كار (اثر) جنبه‌هاي ?ني مخصوص ژانر به گونه‌اي ارائه شده‌اند كه تركيبات ?ني اصلي كه هر قسمت وجود دارد از اهميت بيشتري برخوردار است. من معمولاً در كارهايم به گونه‌اي عمل مي‌كنم كه به مرور تمرينات دشوارتر بشود، وهمچنين يك شيوه‌اي را ارائه مي‌كنم كه هر دودست از راحتي خاصي برخوردار بشوند، و يك جور تعادل و استقلال برقرار شود، كه در انتها منجر به اين بشود كه مواردي كه قبلاً مورد مطالعه قرارگر?ته شده‌اند، دوباره به آن‌ها پرداخته شود. در اين مجلد (كتاب) به سطوح متوسط و ابتدايي پرداخته‌ام، و تلاش شده است تا يك سطح بالايي از نظرات آهنگ آرپژ (نواختن نت‌هاي آهنگ به سرعت و پشت سر هم)‌بهبود بخشيده است.

س) با توجه به تجربياتي كه در زمينه تدريس داريد ?كر مي‌كنيد بزرگترين مشكلي كه هنرآموزان سطوح ابتدايي گيتار ?لامنكو با آن روبرو هستند چه چيزي مي‌باشد؟

ج) مهمترين مسألة داشتن يك مدرس خوب مي‌باشد كه متأس?انه مدرسان خوب عمل نمي‌كنند. نااميدي هنرآموز به طور مستقيم با ناكارآمد بودن مدرس در ارتباط است. بقيه بستگي به ظر?يت و قدرت ?هم هنرآموز دارد. به طور كلي هنرآموز بهتر مي‌?همد زماني كه‌آنچه كه تدريس مي‌شود از اين نظم وارتباط و هماهنگي لازم باشد.

س) آيا شما برنامه‌هاي آموزشي مداوم دوباره براي گيتاريست‌هايي كه قبلاً سطحي را گذرانده‌اند را پيشنهاد مي‌كنيد؟

ج) البته همانطور بايد برنامه‌هايي آموزشي نيز براي اشخاص حر?ه‌اي در اين زمينه براي تدريس در رشته‌هاي مختل? اين ژانر تدارك ديده شود.

س) به نظر شما ما با چه كمبودهايي در زمينه تدريس موسيقي ?لامنكو روبرو هستيم؟

ج) در واقع، جنبه‌هاي كامل كننده در پيرامون مطالعة دستگاه (?لامنكو) مهم هستند. آموزش يكپارچه هنرمندان حر?ه‌اي آينده، همنوازان و يا معلم (مدرس) بسيار مهم است. مطالعه تاريخچه ?لامنكو، هارموني خود ژانر، شكل‌‌ها، آهنگ‌سازي‌ و غير هنرآموزان و اشخاص حر?ه‌اي در اين رشته را قوي‌تر مي‌نمايد و همچنين آنها را آماده مي‌سازد تا يك استقلال و خودباوري همراه با خلاقيت و سبك خاص داشته باشند.

س) ?كر مي‌كنيد كه همه دست‌اندركاران حر?ه‌‌اي گيتار ?لامنكو مي‌‌توانند مدرسان خوبي باشند؟ (بتوانند از عهدة تدريس آن برآيند)؟

البته كه نه. نه تنها در گيتار ?لامنكو بلكه در ساير دستگاه‌ها و ساي ژانرها نيز چنين است. تدريس خودش يك علم و هنر است؛ و معلم (مدرس) بايد خودش را وق? نيازهاي درس هر يك از هنرآموزان بنمايد. او (مدرس)بايد در برخورد با هر هنرآموزي روش خاص خودش را داشته باشد. يك شخص حر?ه‌اي در زمينه نواختن هرگز يك مدرس خوب نيست.

س) به نظر شما چرا مؤسسات و هنركده‌هاي كشور اسپانيا خيلي دير به منظم نمودن و پرداختن به تدريس ?لامنكو متمايل بشوند؟

بيشتر به اين دليل بوده است كه كليشه‌هاي بسيار زيادي در زمينة تدريس ژانرهاي موسيقي ?لامنكو در اين كشور وجود داشته است. عجب اين است كه همين امروز هم ما اين كليشه‌ها را با نام بزرگان ?لامنكو تقويت مي‌كنم و به اشاعة آنها مي‌پردازيم. و وجود چنين ?عاليت‌هايي و همچني ناتواني آشكار براي به قاعده درآوردن جنبه‌هاي اساسي ژانر به توسط استادان برجسته نسل قبل، من ?كر مي‌كنم كه خيلي سخت بوده است كه ما بتوانيم به يك توا?ق در پيرامون ايده‌هاي مختل? براي منظم‌ نمودن قوانين ?لامنكو برسيم. از طر? ديگر، من ?كر مي‌كنم كه شناساني و نظم بخشيدن به اين مطالعات موجود نيازمند به دوباره‌ساز و بازنگري گسترده‌اي مي‌باشد، چرا كه اين كارها هرگز با دقت و جديت انجام نگر?ته‌اند. اين بخش است كه من در طول دو دهه به آن پرداخته‌ام تا شايد بتوانم به گونه‌اي روش شناسانه همة نقص‌هاي وجود پيرامون مطالعات دستگاه شناسايي كرده و بدون توجه به جنبه‌هاي تجاري بتوانم كاري كنم كه در آيندة نزديك در آثار بعدي دراختيار هنرآموزان قرار بدهم. مسائلي مانند: مؤسس و مدير، اولين هنركدة ?لامنكوي بارسلون و بعداً، از سال 1992 تاكنون. در مدرسه مالي گيتار ?لامنكو كنسرسيوم (هنركدة) موسيقي عالي lIOEO.

منبع : هنر و موسيقي

Hes_r
Wednesday 20 December 2006, 08:49 PM
انتقال : حسام