PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنکوپ در موسیقی و آهنگ سازی

Leon
Wednesday 12 December 2007, 06:52 PM
همه ما با کلمه سنکوپ و تا اندازه ای با کاربرد آن در موسیقی آشنا هستیم! اما آیا سنکوپ تنها در ملودی صورت میگیرد؟ می توان گفت تمام قسمت های موسیقی اعم از ملودی تا افکت و ریتم و ... می تواند دستخوش تغییرات سنکوپ قرار گیرد.
اما قصد دارم با نمونه ای از سنکوپ در موسیقی شما را آشنا سازم.
در قطعه Help از گروه بیتلز یک نوع ملودی برای گیتار بیس نوشته شده است که در آن سنکوپ به کار رفته! اما من ملودی را بدون حضور سنکوپ در زیر قرار میدم.

You can see links before reply

نت مشخص شده قرار است در سنکوپ به نت بعدی خود متصل شود و به گونه ای زیبا خودنمایی کند! این روش معمول ترین روش برای سنکوپ است یعنی ضرب ضعیف یک میزان رو به ضرب قوی میزان بعدی وصل کردن! (لازم به ذکر بگم این کار از هنر شما کم نمیکنه و مطمئن باشید که هنر شما با این قانون بهتر هم جلوه میکنه اصلا هم نمیتونه یه حس باشه پس باید در قطعاتمان از این روش استفاده کنیم! هنر اینه که ما بدونیم کجای ملودی رو سنکوپ بذاریم You can see links before reply )
اما شکل زیر ملودی را با حضور سنکوپ نشان میدهد. این کار قطعه رو فوق العاده زیبا میسازد من که در تمام این قطعه تنها از این قسمت سنکوپ شده ملودی لذت می برم!

You can see links before reply

امیدوارم شما هم از این سنکوپ ها در موسیقی استفاده کنید

Leon
Wednesday 12 December 2007, 06:53 PM
نوعی دیگر سنکوپ که بیشتر در آهنگ های مدرن دیده میشه در افکت گذاری آهنگه! وقتی یک شعر دوبار تکرار میشه (یعنی 2 بیت از شعر در آهنگ بصورت تکرار شونده هستند و شاید هم دوبار اجرا شوند) میتونه در اولین با از یک نوع افکت استفاده بشه و بار بعد اون افکت حذف بشه!
برای مثال از شعر فرنگیس سیاوش قمیشی استفاده می کنم!

شب، شب که میشه تو کوچه غم/ اشک من میشه ستاره
من چشمام رو به ابرا میدم / آسمون بارون می باره

....... [و وقتی این دو بیت از شعر در اواسط آهنگ تکرار میشه اتفاقاتی در نوع افکت پیداست و اون هم از افکت اکو استفاده شده که در اولی کمی ضعیف است و در دومی وقتی که شعر دوباره تکرار میشه مشهوده. کلمات داخل پرانتز در شعر پایین با اکو همراه هستند]

(شب)، شب که میشه تو کوچه (غم)/ اشک من میشه ستاره
(من) چشمام رو به ابرا میدم / آسمون بارون می باره

این کار بسیار در قطعات استفاده شده و میشه اما لازم دونستم که این ها رو مطرح کنم و از کاربرد سنکوپ در موسیقی کم نذاشته باشم!
اغلب مواقع تکنیک های مدرن زودتر کهنه میشن و در استفاده از این تکنیک ها باید با دقت خیلی بیشتری به کار برد!

Leon
Wednesday 12 December 2007, 06:55 PM
تاکید در موسیقی فرمول یا عمل عجیبی نداره فقط یه جابچایی ساده یا یه تغییر غیره منتظره هست .

اما یکی از متداول ترین راه های ایجاد سنکوپ با توچه به بحث تاکید در موسیقی - جابجا کردن ضرب قوی و ضعیف و در کسر میزان های بالا تر از 4/4 جابجا کردن ضرب های قوی - ضعیف و نیمه ضعیفه که مورد استفاده خیلی زیادی داره . مثلا شما با استفاده از تاکید و سنکوپ اون میتونید حالتی از پاساژ رو ایجاد کنید که شنونده احساس کنه زیر پاش خالی شده ( یعنی با صداهای همراه و تراکم اونها شنونده رو به اوج ببری و در یک آن با یه سنکوپ تو ضرب اول میزان بعد کاری کنی که فکر کنه دچار حالت وا ماندگی شده )
این تکنیک تو موزیک های Psy Trance خیلی استفاده میشه .

تو این سبک از موسیقی که خیلی از حاضران این جمع هم بهش علاقه دارن این تکنیک رو بوسیله یه یک شده انجام میدن . اصولا تو موسیقی سای ترنس ما کوردهای زیادی نداریم و خیلی از مواقع موزیک 8 دقیقه ای رو روی یک کورد میسازن و برای ایجاد تنوع از [B]صدا سازی و تکنیک های این چنینی یا ابتکاری استفاده میکنن .

برای ایجاد این حالت کافیه شما یه پد رو تو نت کورد موزیک قرار بدی و بعد از اکسپورت گرفتن با فرمت Wave اون رو ایمپورت کنی و به حالت Reverse درش بیاری. بعد اون رو قبل از پاساژ بصورتی قرار میدی که پایان پد با ضرب اول میزان بعد که شروع پاساژه یا تا ضرب دوم یا سوم میزان خود پاساژ ادامه میدیم ( البته با سکوت ریتم و پاساژ های معمول تو سبک ترنس ) .

توجه کنید که با این کار شما باید ترتیب ضرب های ( قوی - ضعیف - نیمه ضعیف - ضعیف ) رو به حالت هایی شبیه ( ضعیف - نیمه ضعیف - قوی - ضعیف ) یا ( ضعیف - ضعیف - قوی - نیمه ضعیف ) تغییر بدید .

اتفاقی که این بین می افته اینه که از اونجایی که صدای پد خیلی تاثیر گزاره و همیشه بهترین همراه برای موسیقی های بدون کلام ( حتی با کلام ) محسوب میشه و از طرفی نقش صدای پس زمینه رو تو موزیک ایفا میکنه کسی متوجه ورود پد به موزیک نمیشه و نا خود آگاه با زیاد شدن صدای پد با موزیک همراه می شه و احساس بلند شدن یا یه چیزی شبیه پرواز بهش دست میده . توجه کنید که Pad Revers افکت Reverb نداشته باشه و خیلی خشک تموم شه ( در صورت نیاز با اوتو می شن ولوم پد رو در سر ضرب مورد نظر صفر کنید ) این حالت یه جور احساس پرواز و بعد سقوط غیر منتظره ای رو برای شنونده ایجاد میکنه که تا مدت ها تو ذهن شنونده میمونه . اما قشنگی این تکنیک وقتیه که شما فقط یکی دو بار از اون تو موزیکتون استفاده کنید و اگر این کار رو زیاد تکرار کنید یقشه شما برای شنونده رو شده و این کار لوس میشه .

تصویر ذهنی که من از این تکنیک دارم مثل یه موتورسیکلت میمونه که با سرعت به سمت تخته پرش میره . وقتی پد به موزیک اضافه میشه انگار موتور سوار روی تخته پرش ارتفاع میگیره و موقعی که پد بصورت ناگهانی قطع میشه انگار موتور از روی سکو پرید و در هوا معلق شد ..