PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خداوندگار سنتور قسمت 1

mojgan
Tuesday 19 December 2006, 02:48 PM
مرگ حبیب سماعی (استاد بزرگ سنتور) در سال 1325، ضربه جبران ناپذیری بر پیکره موسیقی ایرانی و همینطور
ساز سنتور وارد ساخت و از آن به بعد بود که دوران رکود این ساز آغاز شد.
دیگر سنتورنواز چیره دستی وجود نداشت که بتواند راه وی را ادامه دهد زیرا همه آنها کم مایه و کم تجربه بودند
. بله مرگ حبیب مصادف شد با مرگ سنتور! در این زمان استاد ابوالحسن صبا (که از شاگردان سماعی بود)،
آینده این ساز و همینطور موسیقی ایرانی را در خطر دید و در این راه اقدام به پرورش چندین شاگرد نمود.

سال 1328 نوجوانی 17 ساله به قصد یادگیری سنتور به خانه استاد صبا می رود و
استاد نیز به گرمی او را می پذیرد و این آغازگر سالها دوستی و همکاری بین آنها بود.
چه کسی فکر می کرد که زمانی همین نوجوان جای حبیب سماعی را بگیرد و آینده موسیقی ایرانی را تغییر دهد.
فرامرز پایور در 21 بهمن ماه 1311 در تهران دیده به جهان گشود
پدرش استاد زبان فرانسه و نقاش بود و همچنین معرف وی به استاد صبا.
پدربزرگش، مصورالدله نیز نقاش مخصوص دربار قاجار بود که آثارش را در کاخهای گلستان و صاحبقرانیه نگهداری می کنند.
این دو، ویولن و سنتور را خوب می نواخنتد و با استادان زمان خود معاشرت داشتند.
استاد پایور در چنین خانواده ای رشد و تکامل یافت.
تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبستان عسجدی و درالفنون تهران به پایان برد،
در سال 1331 به خدمت نظام رفت و در سال 1332 به خدمت وزارت دارایی درآمد.
در سال 1333، حسین دهلوی از وی دعوت کرد تا در
قطعه « دئو سنتور» (در سه گاه از ساخته های خود) در کنار داریوش صفوت به نوازندگی بپردازد.
در سال 1334 وی قطعاتی از علینقی وزیری را در حضور خود او اجرا کرد و در همین دوران بود
که وی اولین قطعه کامل خود را به عنوان « ترانه » (در ماهور) ساخت و یک سال بعد از آن نیز برای
مسابقه سنتور از طرف جامعه لیسانسیه های دانشسرای عالی، انتخاب شد.
وی در مدت 6 سال، تمام ردیف موسیقی ایرانی را فراگرفت و
پیشرفت و استعدادش در کار چنان زیاد بود که بارها توانست در
کنار استاد خویش به ضبط در رادیو و اجرای کنسرتهای متعدد بپردازد
قطعه «گفتگو» که استاد پایور آن را در سال 1335 برای سنتور و ویلون در شور نوشته بود،
در همان سال بوسیله سنتور خودش و ویولن استاد صبا ضبط شد.
ساخت این قطعه در 24 سالگی، نشانه ذوق و نبوغ سرشار وی و همینطور تسلط کافی بر ردیف موسیقی است.
همچنین صفحه ای در دشتی از آن دوران باقی مانده است که استاد پایور در آن به تکنوازی می پردازد
و سپس به همراهی ویولن استاد صبا قطعه «تمرین دشتی» (از ساخته های صبا)
را اجرا می کند که در آنجا نیز بسیار زیبا و لطیف ساز زده است

ادامه دارد.

HONOTA
Saturday 1 December 2007, 09:19 PM
با سلام خدمت MOJGANخانم فکر کنم شما سنتور نواز خوبی هستید اگه زحمت نباشه منو راهنمایی کنید واگه اموزش سنتور کتابو...دارید تو سایت قرار دهید قربان شماIHONOTA

mohammad99
Saturday 1 December 2007, 09:55 PM
با سلام خدمت MOJGANخانم فکر کنم شما سنتور نواز خوبی هستید اگه زحمت نباشه منو راهنمایی کنید واگه اموزش سنتور کتابو...دارید تو سایت قرار دهید قربان شماIHONOTA

سلام دوست من

البته من سنتور نوازی خوبی نیستم ولی شاید نظرم به دردتون بخوره

شما اگه میخوای از صفر شروع کنی خب باید با کتاب سنتور نوازی استاد پایور مبتدی شروع کنی.برا ردیف خونی و اموزش دستگاه و اینا هم که یه دوره استاد نیاز داری:aq

ایشالله همیشه موفق باشی:bg

Amir
Saturday 1 December 2007, 09:58 PM
سلام دوست من

این آقا محمد خالی می بنده واسه خودش استادیه

11 , 12 ساله که سنتور میزنه

هر سوالی داشتی بپرس جوابتو می ده