PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راز اینکه چگونه آکوردهای باره دار را واضح بنوازیم (قسمت دوم)

Babak_mix
Monday 17 December 2007, 09:21 AM
فرض می کنیم که گیتار شما خوب کوک شده و شما از سیم هایی با کشش معقول استفاده می کنید . ( استفاده از سیم هانا باخ یا آرانخوئز با کشش بالا برای یادگیری آکوردهای باره دار خوب نیست این مارک ها نسبت به دیگر سیم ها کشش بالاتری دارند اما سیم هایی عالی هستند .)
انگشت سوم خود را روی سیم پنجم فرت پنجم بگذارید . انگشت چهارم ( انگشت کوچک) را روی سیم چهارم فرت پنجم بگذارید . انگشت دوم را روی سیم سوم فرت چهارم بگذارید .
مطمئن شوید که انگشت دوم با فرت موازی است و عمود بر دسته گیتار باشد ٬ نه اینکه کج و یا متمایل به چپ باشد . همچنین مطمئن شوید که انگشت شصت شما در وسط ٬ دسته گیتار در جهت عکس فرت سوم و یا چهارم و نسبتا قائم بر دسته و شاید کمی به سمت چپش چرخیده باشد حال انگشت اول را روی سیم 6 فرت سوم باره بگیرید در حالیکه مطمئن شوید که بند انگشت پشتی بالا است ٬ حتی همسطح یا اندکی بالاتر از نوک انگشت . بله ٬ شما یک باره کامل سل ماژور در فرت سوم را گرفته اید . ( من فرت سوم را توصیه می کنم زیرا کشش سیم برای گرفتن باره در فرت سوم نسبت به فرت اول کمتر است .)
حال آکورد را از سیم شش تا سیم 1 بصورت آرپز اجرا نمایید میتوانید با انگشت P این کار را انجام دهید و تک تک نت ها را بصدا در آورید . باید صدایی واضح بدهد . اگر چنین نیست ٬ هر سیم را به طور جداگانه بزنید و ببینید کدام سیم یا سیم ها صدای گز می دهد بعضی اوقات اصلا باره نیست که صدای گز می دهد بلکه یکی از انگشتان دیگر است که این صدا را می دهد .
اگر اینطور باشد که خوب است چون شما آن انگشتان را بیشتر فشار می دهید و یا جای آنها را اندکی تنظیم می کنید و همه چیز درست می شود . همچنین ممکن است لازم باشد شما جایی را که نوک انگشت باره نشسته اندکی حابه جا کنید یا به طور قائم بر سیم ششم و یا شاید اندکی جلوتر از آن بگذارید برای اینکه سیم های دیگر را خارج از نقاط نرم و یا شکاف های انگشت باره نگه داشته باشید .

در شروع همیشه باره را آخر بگیرید . این مسئله برای جایگیری درست بسیار مهم می باشد . روی بدست آوردن یک آکورد واضح بیشتر از 15 ثانیه کار نکنید . وقتی دست یا انگشتان شما خسته شوند آکورد بد و بدتر خواهد شد . یک دقیقه استراحت کنید تا دست شما نیروی خود را دورپباره بدست آورده و دوباره تمرین کنید .

طی همین زمان دستور عمل پاراگراف بالا را دوباره بخوانید برای اینکه دوباره چک کنید ٬ که همه چیز را به درستی انجام می دهید پس دوباره تمرین کنید ٬ مطمئن شوید که وقتی با بازوهای خود گیتار را می کشید ٬ بعد انگشت پشتی را ناگهان پایین نیاورید و یا موقعیت انگشت شصت را جابه جا نکنید و یا انگشت دوم را به طرف چپ باره متمایل نکنید . انگشت دوم را به طور قائم بر دسته و موازی با فرت نگهدارید .
من 100% در آموختن آکوردهای باره دار به شاگردان موفق هستم اگر آنها این دستور عمل را دنبال کنند . تلاش واقعی و تعیین کننده در نواختن آکوردهای باره داردر این قسمت می باشد . شما باید بتوانید آکوردهای باره دار را بدون اینکه انگشت شصت اصلا روی دست گیتار باشد بنوازید !
یکباره دیگر ٬ شما می خواهید سنگینی کار را از روی انگشت شصت برداری

. این بازوها هستند نه انگشت شصت که باید منبع قدرت باشند . شما می توانی آکورد سل ماژور را طبق دستور بالا بگیرید ٬ انگشت شصت را از روی دسته بردارید . صدا باید خوب باشد مانند زمانیکه انگشت باره صاف وانگشت شصت وانگشت دوم در جاهای درست خود هستند.

اگر بخواهید در این مسئله مهارت بیشتری پیدا کنید ٬ یک تمرین خوب و مفرح نواختن با آکوردهای باره دار بدون انگشت شصت روی دسته ( و همچنین با انگشت شصت روی دسته ) می باشد. ٬ آکورد سل ماژور را به شکل بالا بگیرید . اما در فرت دوم . ( باره در فرت دوم ٬ برای ایجاد آکورد فا دیز ماژور ) .آکورد را سه بار بزنید . بعد آکورد را روی فرت هفتم ( سی ماژور) ببرید و دوباره بزنید
. آکورد را 2 فرت دیگر بالا برده در فرت نهم اما انگشت دوم را بردارید . ( آکورد دو دیز ماژور ) . 3 بار بزنید . دوفرت عقب به سمت فرت هفتم رفته و انگشت دوم را روی سیم سوم فرت هشتم . ( سی ماژور دوباره ) بگذارید . دوباربزنید .
( ما داریم در گام فا دیز ماژور می نوازیم برای اینکه از گرفتن آکورد باره دار در فرت اول جای که کشش سیم زیاد است دوری کنیم .) این روند را دوباره تکرار کنید . اما زیاد از حد این تمرین را انجام ندهید .اگر صدا رو به بدی گذاشت ٬ استراحت کرده تمرین را بعد از یک دقیقه دوباره انجام دهید .
اگر شما تمرین را بدون انگشت شصت روی دسته انجام می دهید حتما گهگاهی آن را به چپ و راست تکان دهید تا مطمئن شوید که منقبض نیست شما می توانید در حالیکه از نیروی بازوی خود به درستی استفاده می کنید انگشت شصت را هم منقبض کنید که ما نمی خواهیم آن را انجام دهیم . ما داریم سعی می کنیم که انگشت شصت را نسبتا در حال استراحت نگهداریم وقتی که آکوردهای باره دار را می نوازیم ٬ برای اینکه سنگینی کار را روی بازوها بگذاریم .
اگر هنوز می خواهید که این مهارت را در سطح بالاتری انجام دهید ٬ آهنگی را که نسبتا خوب می نوازید بردارید ( حتی لازم نیست که دارای آکوردهای باره دار باشد ) و آن را بدون انگشت شصت روی دست گیتار بنوازید این هم به شما می آموزد که چگونه از نیروی بازوی خود و نه ماهیچه های ضعیف انگشت شصت استفاده کنیم . اشتباه برداشت نکنید . شما نخواهید توانست که آهنگ را به همان خوبی بدون انگشت شصت روی دسته بنوازید . انگشت شصت واجب و ضروری است ٬ اما فقط به عنوان پایدار کننده ٬ نه بعنوان یک عضو ماهیچه ای فعال . نواختن قطعات بدون انگشت شصت روی دسته فقط یک تمرین آموزشی و آگاه کننده است . اما این مسئله را بدرستی دریابید که وقت شما از بکار بردن نیروی شصت به نیروی بازو تغییر موضع می دهید ٬ نواختن شما جسورانه تر ٬ امن تر ٬ دقیقتر و قوی تر خواهد بود .

منبع : گيتار براي همه

moomak
Monday 17 December 2007, 01:36 PM
بابک جان مرسی از مطالب و مقالات خیلی خوبی که در تالار میزاری
فقط یه خواهش
لطف کن مقالاتی که به صورت دو قسمتی میزاری در یک تاپیک بزار و قسمت دوم را در ادامه همون
چون ازدیاد موضوعات باعث سردرگمی خواننده و شلوغی تالار میشه
با احترام به شما

shbaharehs
Monday 17 December 2007, 11:13 PM
به نظر منم راحت ترين راه يادگيري اكوردهاي باره اي اينه كه از ساده ترينشون شروع بشه و همينطور يه اهنگ با اكوردهاي سردسته زده بشه و توي اون اهنگ به تدريج از اكوردهاي سردسته هم استفاده بشه.
ممنون

Mohsen_M
Saturday 6 March 2010, 09:07 AM
سلام،
من خیلی سخت می تونم باره بگیرم، ولی چند روز پیش که با یکی از دوستان تبادل فن می کردیم ;-) دیدم خیلی راحت و حتی بدون شصت آکورد می گیره و هیچ فشاری هم به دسته نمیاره!
وقتی ازش پرسیدم و یکم روش فکر کردم دیدم تنها فرقش یکم تمرین بیشتر و اینکه اون سیم ها رو دقیقا با انگشت های عمود شده می گیره ولی انگشت های من یکم مایله!
برای اینکار لازمه مچ یکم بیاد بالاتر و تمرکز و تسلط خودتون رو آکورد ها بیشتر کنید،( اونقدر که چشم بسته جای آکورد ها رو بدونید!)
حالا دارم سعی می کنم عادت گذشته رو کنار بزارم و انگشت هامو درست روی ساز بزارم
شما هم تمرین کنید، نتیجه رو بگید!