PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فرامرز پایور در قیاس با هم عصرانش

mojgan
Wednesday 20 December 2006, 11:53 PM
?رامرز پایور در قیاس با هم عصرانش

?رامرز پايور شاگرد و ادامه دهنده روش استادش ابوالحسن صبا ، همچنين علي نقي وزيری است.
او از معدود موسيقي داناني است که طرح های وزيری در موسيقي را به بهترين شکل به اجرا در آورد،
نيز جزو چند چهره موسيقي ايران است که حتی مردم عامی هم سازشان را با نامشان می شناسند،
مانند حسين تهرانی با تنبک, کسايي با نی.

?عاليت های ?رامرز پايور از چند منظر قابل بررسی است:
نوازندگي، آهنگسازی، تدريس، تآلي?، سرپرستی گروه های ايراني
?رامرز پايور شايد تنها کسی باشد که در تمام اين رشته ها جزو سرآمدان است.
در مورد نوازندگی پايور كا?يست به آثار گذشتگان وی نظری بياندازيم.
نوازنده شاخص سنتور قبل از پايور که از سبک و سياق قابل توجهی برخوردار بود، حبيب سماعی است

که با توجه به آثار نوشته شده از وی،اثر مهمی از سنتور نوازی وی كه ضبط شده باشد، در دسترس نيست
تحول شگر? شيوه سنتور نوازی پايور را به وضوح مي توان ديد
?رامرز پايور برای يك نوازنده سنتور از مبتدی تا عالی قطعات و متد هايي دارد که از لحاظ علمی و عملی نوازنده را کامل می کند
. وقتی نوازنده مکتب پايور به دوره عالی ميرسد غير از آشنايي با ردي? و انواع ?رم های مضرابی،
آشنايي كلي با حالت آهنگسازی در گوشه های مختل? پيدا می کند
در مورد آهنگسازی پايور بقدری مطلب زياد است که می توان م?صلا در مورد آثار بی شمار
وی کتابی تآلي? کرد، البته جالب است که جناب پايور، با توجه به تحصيلاتی که زير نظر مليك اصلانيان و حسين دهلوی داشته اند،
خود را آهنگساز نمی دانند!،
آثار پايور غير از اين که با ارکستر يا بدون ارکستر با بهترين كي?يت اجرا شده اند،
اکثرا پارتيتور آنها نيز نوشته و تعدادی منتشر شده اند.
پايور، دهلوی، عليزاده، مشکاتيان از معدود موسيقيدانانی هستند که آثارشان بصورت نت شده موجود است
قانون مداری و انضباط استاد پايور، باعث اين موضوع است
معدل او در ?عالیت مثبت در موسیقی بدون شک در تاریخ موسیقی ایران بالاترین است.

طعنه ای در ميان موسيقي دانان رايج است، که
تا جايي بی برنامگی مي بينند،
می گويند اين موسيقي يك پايور می خواهد

برای استاد ?رامرز پايور آرزوی سلامتی و بازگشت به ميدان موسيقي را داريم.

.

Hes_r
Thursday 21 December 2006, 11:18 AM
واقعا عالی بود من که است?اده کردم

حسام cheshm

salemi
Saturday 11 October 2008, 11:46 AM
خانم مژگان عزيز.بنده نيز چون شما به مراتب بلند مرتبگي اقاي پايور معتقد و معترفم واصولا كيست كه نباشد.اما تقاضا دارم قياس نفرماييد كه بحث طولاني و بي نتيجه ميشود.نن از نزديك با اقاي پايور اشنا هستم.فقط به قول فقها:اثبات شيئ نفي ما ادا نميكند اينكه اقاي پايور بالاست دليل نيست كه ديگران بالا يا بالاتر نباشند در بخش نوازندگان تار نيز در تايپيكي كه سوال شده بود بهترين نوازنده تار كيست؟مطلبي نوشتم و خواهش كردم به جاي اين عنوان جدل انگيز بگويند:از نواي ساز كداميك از اساتيد تار بيشترين لذت را ميبريد تقاضا دارم مطلب بنده را در ان بخش بخوانيد.در پايان از مژگان عزيزم تقاضا دارم هيچگاه بزرگان را با هم قياس نكنيد بخصوص پايور و هم عصرانش يك از يك بزرگتر ونازنينتر بوده و هستند و خواهند بود

Khashayar
Saturday 11 October 2008, 12:12 PM
درود
آرش خان سالمی مرسی از مطالب خوبتون من نیز با شما موافق هستم.اما این تاپیک مربوط به خیلی قدیم هست اگر تاریخ آن رو نگاه کنید متوجه میشوید.و خانم مژگان مدتی است که به سایت سر نمی زنند.
البته من خودم از این که این تاپیک ها مجددا استارت بخورد و بتونیم از اطلاعات و آگاهی های شما و دیگران استفاده کنیم بسیار موافق هستم.
سپاس.