PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فخرالديني و نبود موسيقي در سبد مصرفي خانواده ها

akanani
Sunday 23 December 2007, 09:29 PM
فرهاد فخرالديني، آهنگساز نامي و رهبر اركستر ملي از بي توجهي مردم به خريد درست موسيقي و قرار نداشتن اين هنر در سبد مصرفي خانواده ها انتقاد كرد.
به گزارش همشهري آنلاين، وي كه با خبرگزاري مهر گفت و گو مي كرد در خصوص نبود موسيقي در سبد مصرفي خانواده‌ها گفت: متاسفانه هم تيراژ كتاب و هم آثار صوتي در ايران پايين است.
مردم ما براي يك غذاي خوب كه نيم ساعت از آن لذت مي‌برند پول هاي زياد خرج مي‌كنند، ولي براي يك CD سه هزار توماني حاضر نيستند پول بدهند. در صورتي كه مي‌توانند از شنيدن آن به جاي نيم ساعت، سالها لذت ببرند.
رهبر اركستر ملي در باره بي توجهي رسانه ها به حقوق معنوي اهل موسيقي و به خصوص آهنگسازان گفت: به عقيده من بايد دولت يك مقدار كمك كند و به موسيقي بها و ارزش دهد.
ما در طول هفته شاهد اين هستيم كه كانال‌هاي مختلف تلويزيون در زمينه هاي مختلف فرهنگي دهها ساعت برنامه ويژه و مخصوص دارند، اما در زمينه موسيقي كه به اذعان همه بيشترين زمان شبكه هاي مختلف به آن اختصاص يافته است، برنامه هاي ويژه يا نيست و يا بسيار كم و بي قدر و ارزش است.
فخرالديني از بي توجهي تهيه كنندگان بخش هاي مختلف صدا و سيما به حقوق معنوي و مادي هنرمندان موسيقي گله كرد و گفت: مگر امكان دارد كه به موسيقي و فرهنگ اينقدر بي توجهي شود كه اصلا اسم آهنگساز، خواننده و نوازنده را نگويند كه مردم هم آنها را بشناسند.
وي با بيان اينكه هنرمند بايد الگوي جامعه خودش باشد،اظهار داشت: بايد به هنرمندان بها و ارزش داد و آنها را به مردم شناساند كه بتوانند براي جوانان الگو و ايده‌آل شوند.
آهنگساز سريال شهريار با اشاره به اينكه مردم به خاطر هنرمان به ما مهر مي‌ورزند، گفت: من به شخصه مديون ملت بزرگوارمان هستم و هر كجا كه مي رويم با مهر و محبتشان با من برخورد مي‌كنند كه اين نه به خاطر خودم بلكه به خاطر هنرم است. ما انتظار داريم يك مقدار به هنر بيشتر توجه شود.
فخرالديني درباره تاثير برگزاري نخستين نمايشگاه موسيقي وآثار شنيداري (You can see links before reply) گفت: در شرايطي كه حتي بسياري از مردم و جوانان ساز را نمي شناسند برگزاري چنين نمايشگاهي مي‌تواند در معرفي موسيقي تاثيرگذار باشد.
به گزارش خبرگزاري مهر فرهاد فخرالديني درباره رابطه ميان هنر و صنعت گفت: اگرهر كاري با ظرافت خاص ساخته شود و در آن خلاقيت به كار برود يك كار هنري محسوب مي شود ولي اگر يك تكنيك معيني براي ساختش به كار رود ،صنعت خواهد بود.مرز اين دوتنها در خلاقيت است.به عقيده من موسيقي تنها هنر است و صنعت نيست.
رهبر اركستر ملي درباره تأثير برگزاري نمايشگاه موسيقي در اقتصاد هنر و شكوفاشدن آن افزود: اگر برگزار كنندگان درست عمل كنند، فكر مي كنم در شرايط فعلي كه حتي مردم شكل سازها را نمي شناسند، مي‌تواند تاثيرگذار باشد.
وي ادامه داد:متاسفانه جوانان ما از فرهنگ موسيقايي و شناختن سازها محرومند و اين نمايشگاه قدم خوبي در اين زمينه خواهد بود.البته به نظر من بايد اين اتفاقات از طرف تلويزيون بيفتد چرا كه تاثيرش از برگزاري يك نمايشگاه در طول سال بيشتر است.
فخرالديني درباره وضعيت موسيقي ايران در بازارهاي جهاني گفت: رشد حضور موسيقي ايران در بازارهاي جهاني به بازاريابي و ايجاد غرفه‌هايي در مراكز هنري شهرهاي مهم دنيا نياز دارد كه متأسفانه جايش خالي است. ما حتي غرفه فروش آثار صوتي خودمان را در يك شهر معتبر اروپايي نداريم و اين خود بي توجهي است كه به اين هنر خوب مي شود.
عضو شوراي عالي خانه موسيقي درباره بودجه موسيقي تصريح كرد: ما هنوز نمي دانيم بودجه‌اين هنر در كشورمان چقدر است يعني مجلس ما هنوز به اين مسئله توجه نكرده است.مسئولين موسيقي نيز با ندانستن چنين امري نمي‌دانند كه چقدر مي توانند خرج سالن، هنرستان، خريد ساز و.... كنند متأسفانه اصلا به اين مسائل رسيدگي نمي شود.
فخرالديني در خصوص عدم گرايش هنرمندان به انتشار آثارشان گفت: توليد آلبوم خيلي گران در مي آيد و مسئله اين است كه خود ضبط و انتشار اثر خرجش بيشتر از آن است كه در اختيار مخاطبان قرار بگيرد كه البته اين مسئله شامل حال كتاب هم مي‌شود چرا كه يك نويسنده سالها و ماهها براي نوشتن كتابش زحمت مي كشد و در مقابل پول كمي از هنرش به آن مي‌رسد اينها همه دردهاي بزرگي است.
وي درخاتمه ورشكستگي شركتهاي موسيقي را از جمله مشكلات موسيقي در وضعيت كنوني دانست و گفت:وقتي يك cd منتشر مي‌شود يك نفر آن را مي خرد و براي 10 نفر كپي مي كند بر اين اساس تيراژها پايين مي آيد.