PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شاهین شهیدا

Leon
Friday 28 December 2007, 10:28 AM
آشنایی با شاهین شهیدا آهنگ ساز ایرانی مقیم واشنگتن

خشایار مهیم
بی بی سی، واشنگتن
You can see links before reply
شاهین شهیدا آهنگ ساز و نوازنده ایرانی در واشنگتن اقامت دارد به تازگی از دوستی که از سفر مکزيک برگشته بود يک سی دی موزيک هديه گرفتم که نام آشنای 'پاشا' را بر خود داشت.
شنيدن موسيقی پاشا که ترکيبی از ريتم های آرامش دهنده به همراه نجوا و همهمه های نا آشنا است، برای من تازگی داشت.
آهنگ ساز و تنظيم کننده آلبوم پاشا يک ايرانی به نام شاهين شهيدا است و پس از کمی جستجو متوجه شدم که پيش از اين نيز آثار او را شنيده ام.
شاهين پيش از اين به همراه سپهر حداد هفت آلبوم موسيقی به سبک نئو فلامنکو توليد کرده است و هشتمين آلبوم مشترک آنها هم به زودی روانه بازار می شود.
شاهين شهيدا ۲۲ سال است در واشنگتن اقامت دارد و پس از تحصيل در زمينه امور مالی و معماری به صورت حرفه ای مشغول موسيقی شده است.
آلبوم پاشا دستاورد همکاری او و گوستاوو نارانهوی مکزيکی است.
برای آشنايی بيشتر با شاهين و آثارش به استوديوی موسيقی او رفتم و از او خواستم تا مرا با سبک کارش بيشتر آشنا کند.
شاهين شهيدا سبک به کار گرفته شده در آلبوم پاشا را اين گونه توضيح داد: "سبک پاشا ترکيبی از موسيقی جاز و آمبيئنت است. اين کار برای من مثل يک تابلوی نقاشی بزرگ است. برای ساخت قطعه های مختلف اين آلبوم ابتدا با ساختن يک ريتم ملايم شروع کردم و سپس با به کارگيری سازهای مختلف، به غنای اين موسيقی اضافه کردم."
از او درباره موسيقی آمبيئنت پرسيدم. او گفت: "موسيقی آمبيئنت همانند آواز ايرانی در ابتدا با يک ريتم آرام و ملايم به ايجاد يک حال و هوای خاص در ذهن شنونده می پردازد. اين ريتم سپس با استفاده از سينتيسايزر و سازهايی مانند گيتار، سه تار، سنتور و کمانچه کامل می شود. دوست دارم با استفاده از سازهای موسيقی ايرانی به کارهای خودم هويت شرقی هم بدهم."
You can see links before reply موسیقی پاشا برای من مثل يک تابلوی نقاشی بزرگ است. برای ساخت قطعه های مختلف اين آلبوم ابتدا با ساختن يک ريتم ملايم شروع کردم و سپس با به کارگيری سازهای مختلف، به غنای اين موسيقی اضافه کردم."

شاهین شهیدا

شاهين شهيدا می گويد آلبوم جديدی را در دست تهيه دارد که به سبک آلبوم پاشا و به صورت با کلام توليد خواهد شد.
همايون خان نوازنده و خواننده افغان همکار شاهين در اين آلبوم جديد است و قرار است قطعاتی از اشعار مولانا را به صورت قوالی در آن اجرا کند.
از شاهين در باره استقبال عمومی از سبک جديدش پرسيدم.
او می گويد شرکت آمريکايی يونيورسال در يک ماه گذشته پخش آلبوم پاشا را در آمريکای لاتين آغاز کرده است که با استقبال زيادی مواجه شده است.
به گفته او اين آلبوم هنوز در بازار آمريکا عرضه نشده است ولی با توجه به علاقه مخاطبان به نمونه های قبلی آثارش اميدوار است پاشا نيز با استقبال گسترده ای روبرو شود.
شاهين شهيدا همچنين اميدوار است بتواند به زودی به اجرای موسيقی خود در ايران بپردازد.
شاهين می گويد هربار که به ايران سفر می کند آثار خود را از راديو و تلويزيون می شنود ولی هيچ اشاره ای به نام او و سپهر به عنوان سازندگان و نوازندگان آن نمی شود.
در اين حال به گفته او بعضی از آلبوم های شاهين و سپهر، بدون اطلاع آنها و با نام ديگری در بازار موسيقی ايران توزيع شده اند.