PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تمیز کردن ویالن

Amir
Wednesday 27 December 2006, 09:26 AM
حتما با ماده ی کولی?ن آشنایی دارید (ماده ای که نوعی صمغ درخته و برای جلوگیری از لغزش موهای آرشه روی سیمها است?اده میشه)

همین ماده که ابزار اصلی است?اده کنندگان ویولنه وقتی که روی سیمها کشیده میشه بصورت گرد س?یدرنگی روی بدنه ی ویلن پخش میشه و با مرور زمان باعث مات شدن بدنه ی ویلن میشه و شکنندگی اون رو باعث میشه و البته عمر م?ید چوب های است?اده شده رو کم می کنه.

برای جلوگیری از این عامل:

۱- با دستمال خشک بدنه رو از این گرد پاک می کنیم (از دستمال مرطوب به هیچ وجه است?اده نشه)

۲- با کمی پنبه ی آغشته به روغن زیتون بدنه رو چرب می کنیم طوری که به تمام قسمت ها(غیر از سیمها) برسه

۳- با پنبه ی خشک روغن اضا?ی رو از سطح چوب پاک می کنیم تا از چسبندگی سطح جلوگیری کنه

۴- این عمل رو ۲ ه?ته یکبار انجام دهید.

با این کار شما هم از مات شدن ویلنتون جلوگیری می کنید و هم باعث ا?زایش طول عمر اون میشید

امیدوارم که م?ید باشه اگه سوالی هست در خدمتیم

Hes_r
Wednesday 27 December 2006, 01:00 PM
مرسی امیر جان مطلب کاملا م?ید

قربانت : حسام cheshm

*nvidia*
Thursday 8 March 2007, 03:55 PM
براي تميز كردن داخل ويولن هم مي تونيد مقداري برنج را داخل ساز بريزيد و چند بار بچرخونيد تا خوب تميز بشه بعد سازو برگردونيد تا برنجها بياد بيرون.

Hes_r
Thursday 8 March 2007, 04:03 PM
مطمئنی همه برنج ها راحت میاد بیرون ؟؟

*nvidia*
Thursday 8 March 2007, 07:17 PM
من خودم توي كتاب شش درس ويولن يهودي منوهين خوندم وقتي هم كه امتحان كردم همه ي برنج ها بيرون اومد البته تقريبا با سختي.اما حداكثر 10 دقيقه وقت ادمو مي گيره.
وقتي برنج ها ميان بيرون روشون پر گرد و خاكه.

Hes_r
Thursday 8 March 2007, 08:22 PM
اون که آره ولی من میترسم یه وقت بیرون نیاد درد سر شه

*nvidia*
Friday 9 March 2007, 11:16 PM
من خودم امتحان كردم اومد بيرون البته با سختي.بازهم ميله خودت.اما اگه نيومد بيرون من تقصيري ندارم.
اما خداييش ?كر كنم توي ويولونم برق ا?تاده باشه از تميزي!!!

sara
Tuesday 24 April 2007, 11:26 AM
ممنون امیر ویولن گ?ت بیام و ازت تشکر کنم بابته پیشنهادی که برای تمیز کردن گ?تی کلی کی? کرد

Hes_r
Tuesday 24 April 2007, 12:31 PM
کی گ?ت بیای تشکر کنی ؟؟

دکمه ی تشکر رو بزن سارا جان پست تشکر نده

sara
Thursday 26 April 2007, 02:23 AM
ویولنم گ?ت خودم نگ?تم اگر خودمگ?ته بودم می زدم ده د?عه یه حر? و نگو ?همیدم جسام جان

Hes_r
Thursday 26 April 2007, 02:27 AM
خوب قانون سایته و منم مامورم

*nvidia*
Friday 27 April 2007, 06:25 AM
خواهش مي كنم!

n.jelveh
Friday 27 April 2007, 06:40 AM
hessam behesh karet e zard bede bekhandim

Hes_r
Friday 27 April 2007, 07:22 AM
بحث رو منحر? نکن جلوه جون به تو حسابی خندیدیم :دی ( شوخی )

n.jelveh
Friday 27 April 2007, 08:36 AM
:))
man kolli ba in kart e hal mikonam....

Hes_r
Friday 27 April 2007, 08:39 AM
هر وقت خواستی جون من تار? نکن در خدمتم

ذیگه خدایی پست نده بحث به هم ریخت

مرسی

ذوالقرنین
Thursday 24 December 2009, 11:27 AM
دوستان سلام.راستش توی اینترنت خوندم شما میتونی سیمها و حتی بدنه ویلن رو با دستمال نرمی که کمی به الکل اغشته شده(خیلی خیلی کم)تمیز کنی.تازه گفته بود بعد از هر بار تمرین این کار رو انجام بدین تا گرد کلیفن اصلا روی اون نمونه.نظر شما چیه دوستان عزیز؟

forever
Thursday 24 December 2009, 11:36 AM
سلام
من تقریبا هر دفعه بعد از ساز زدن این کار رو انجام میدم...

Gharibe Ashena
Thursday 24 December 2009, 11:49 AM
سلام دوست عزیز
اینکه باید بعد از هر استفاده از ویولن اونو تمیز کرد درسته چون گرد کلیفن اگه مدت زیادی روی سازتون بمونه نم میکشه و مثل یه ماده چسبناک روی ساز میمونه و منافظ چوبو میبنده در نتیجه کم کم صدای سازتون افت میکنه ، منم همیشه سازمو با یه حوله کوچیک تمیز میکنم ولی نه با الکل ، تا حالا الکل به سازم نزدم چون فکر کنم رنگ سازو از بین میبره ، به شما هم توصیه میکنم تا مطمئن نشدین از الکل استفاده نکنید...

forever
Thursday 24 December 2009, 12:10 PM
سلام دوباره
بله، من امتحان کردم(البته بعد از اینکه از استادم پرسیدم و گفتن اشکال نداره!!!)
فقط یک کم الکل سفید بزنین روی یک تیکه پنبه، بعد آروم بکشین روی سیم...لازم نیست کل قسمت های سیم رو تمیز کنین فقط قسمتی که ارشه میکشین(نزدیک خرک)
در کل بهتره که بعد از هر بار ساز زدن هم ساز رو با یک تیکه دستمال تمیز کنین این جوری ساز همیشه نو به نظر میاد و خیلی دیر خراب میشه...
موی آرشه هم باید چند وقت به چند وقت باید با آب و کمی مایع ظرفشویی یا صابون تمیز بشه که نذارین سیاه بشه...در اون صورت دیگه تمیز کردنش غیر ممکنه...

linda_6811
Thursday 24 December 2009, 12:29 PM
موی آرشه هم باید چند وقت به چند وقت باید با آب و کمی مایع ظرفشویی یا صابون تمیز بشه که نذارین سیاه بشه...در اون صورت دیگه تمیز کردنش غیر ممکنه...
النا جان مطمئنی با آب و مایع ظرفشویی!!!!!!!؟
در این صورت باید فاتحه آرشه رو بخونی که!
در ضمن شما نباید به هیچ عنوان ماده ی روغنی یا آب یا الکل به سیم ویولن بزنید چون به کیفیت سیم صدمه می زند و سیم بعد از مدتی صدای گرفته به خود میگیرد

forever
Thursday 24 December 2009, 12:46 PM
راستش من خودم امتحان نکردم اما دیده بودم که آرشه بعضی ها که چند سال باهاش کار میکنن انتهای ارشه خیلی سیاه میشه بعد از مدتی...از استاد پرسیدم گفتن میشه که پیچش رو شل کنی بعد آروم توی یک ظرف با اب و صابون که خدمتتون عرض کردم، تمیزش کنی جوری که به چوبش اصلاً آب نرسه...تاکید می کنم که خیلی اروم و با دقت...خراب نشه آرشه هاتون بعد بندازین تقصیر من...:ap:42::39:
در مورد سیم هم من سوال کردم، گفتن الکل سفید و استون اشکال نداره...این رو من خودم امتحان کردم

Gharibe Ashena
Thursday 24 December 2009, 04:00 PM
منم تمیز کردن سیم رو با الکل به صورت مستقیم امتحان نکردم ولی هر چند وقت با یکم ادکلن تمیز میکنم (که اونم الکل داره) صدای سیمها کمی بهتر میشه ، ولی در مورد آرشه تا حالا امتحان نکردم...

ذوالقرنین
Thursday 24 December 2009, 05:29 PM
سلام مجدد.راستش من یه ویلن دست دوم خریده بودم ارشه اش رو با الکل تمیز کردم.کاملا تمیز شد ولی اینکه در درز مدت روی اون اثر بگذاره یا نه رو نمیدونم.در مورد سیمها هم فکر کنم که حداقل گرد و غبار و مواد زائد روی سیم رو میگیره البته اگه به خود سیم ضرر نزنه.
اینم متنی که من پیدا کردم نظر شما دوستان چیست؟

MyViolon
Thursday 24 December 2009, 07:49 PM
از تجربه تلخی که من هم دارم مطلع شوید
متاسفانه یکی از فامیلهامون بعد از میل کردن شام با دستان چرب و چیلی آرشه بنده رو دستشون گرفتن و گفتن این جنسش چیه . مهلت نداد بگم دست نکش روش .
خلاصه 100 بار با پودر لباسشویی و الکل و صابون و بنزی و وایتکس و مایع ظرفوشویی به این نتیجه رسیدم که بندازمش و یکی نو بخرم و 30 تومن رفت تو پاچم
حتی یکم هم از چربیش کم نشد بعد از شستشو
و انگار این آرشه رو براش صدا خفه کن گذاشتن چون دیگه هیچ استکاکی نداره
پس فکر نمیکنم شستشو برای آرشه هیچ تاثیری داشته باشه .
ولی این که آثار گرد کلیفون میمونه رو قبول دارم چون روی ویولونم مونده و پاک نمیشه . ولی دیگه یاد گرفتم هفته ای یک بار پاکش می کنم .