PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : وزارت كشور براي عرضه موسيقي مناسب بستر سازي مي كند

akanani
Tuesday 1 January 2008, 07:44 AM
حجت الله ايوبي معاون اجتماعی فرهنگي وزارت كشور از بسترسازي وزارت كشور براي هنرمندان و موسيقي مناسب به تمامي شهروندان ايراني خبرداد.
به گزارش همشهري آنلاين، وي كه براي ديدار از نخستين نمايشگاه موسيقي و آثار شنيداري تهران به نمايشگاه آمده بود موسیقی را هنری دانست که به واسطه آن می‌توان به جهانیان پیام صلح و دوستی رساند.
ایوبی با تاکید بر نقش موسیقی در وحدت ملی گفت: «وزارت كشور به اين اعتقاد و باور رسيده كه براي تقويت هويت ملي و اتحاد ملي بايد از زبان فرهنگ و هنر و ادبيات و معنويت استفاده كرد. طبيعتا موسيقي هم جايگاه خودش را در اين امر دارد به ويژه در بحث اقوام كه مهمترين زبان ميان آن‌ها همين آواي موسيقي است. از اين جهت وزارت كشور اميدواركننده است كه بتواند در حد خودش كمك كند.»
وی، برگزاری چنین نمایشگاهی را بسیار مفید ارزیابی کرد و گفت: «از اينكه ديدم بخش خصوصي هم دركنار بخش دولتي فعال است، بسيار خوشحال شدم. در میان مشكلاتي كه موسيقي در ايران دچار آن است؛ اين تلاش می‌تواند برای حل آن مشکلات بسيار اميدواركننده باشد.»
ایوبی در ادامه گفت: «اعتقاد من اين است كه ما خيلي از حرف هايمان را به مردم جهان از طريق موسيقي مي‌توانيم بزنيم. يعني آوا و لحن و نت‌ها و سازهاي ما مي‌توانند پيام صلح و دوستي و معنويت و عرفان اسلامي را به دنيا عرضه كنند.
من در سال هايي كه رايزن فرهنگي ايران در فرانسه بودم معجزه این هنر را از نزدیک ديدم. كساني كه حاضر نبودند به حرف هاي ما گوش كنند پاي موسيقي ما مي نشستند. جالب است که اگر به حرف هاي ما گوش می‌کردند، پيامي غير از حافظ و مولوي و معنويت براي آن‌ها نداشتيم. يعني همان حرف هایی که درقالبي خيلي زيبا توسط فرهنگ و هنر به مردم جهان زده شد.»
وی، موسیقی را در ایران دیرپا دانست و حفظ آن را یکی از مهمترین وظایف بخش فرهنگی وزارت کشور عنوان کرد: «بايد براي حفظ هويت ملي‌مان آيين‌هاي اقوام را حفظ كنيم. من معتقدم كه ميراث فرهنگي مردم ايران فقط ساختمان‌ها و پل‌ها و بناها و معماري نيست. در كنار اين امر آيين‌های ما هم جزو ميراث فرهنگي كشور است و آن‌ها را هم بايد حفظ كنيم. يكي از اين آيين‌ها آواي موسيقي ايراني است كه وزارت كشور مي‌تواند در حفظ آن‌ها بكوشد.»
معاون اجتماعی فرهنگي وزارت كشور درباره اقدامات این وزارتخانه در حفظ موسیقی ایرانی گفت: «درحال حاضر تمام سالن‌هاي وزارت كشور فعال شده است و تمام ظرفيت‌هاي سالن‌هاي ما درحال استفاده است. اخيرا حركتي را شروع كرده‌ايم كه يكي از آن‌ها احياي مقبره شمس تبريزي در شهرستان خوي بود. در احياي اين مقبره كه يك آرزو براي مردم بود اهالي موسيقي برجسته‌اي حضور داشتند. مختاباد، آقاي سراج، آقاي ناظري، آقاي عندليبي و ديگران بودند. يعني وقتي ما براي احياي يك نماد ملي و اسلامي قدم پيش مي گذاريم از كمك‌ اهالي موسيقي بهره‌مند مي‌شويم.»
وی در ادامه افزود: «يكي از برنامه‌هايي كه ما در وزارت كشور تعيين كرده‌ايم احياء هويت‌هاي ملي مردم ايران است و براي احياي اين هويت ها از اصحاب موسيقي كمك خواهيم گرفت.»
ایوبی با تاکید بر این موضوع که انتظار فرهنگی از وزارت کشور باید در حد این وزارتخانه باشد، گفت: «اينكه وزارت كشور به سمت فرهنگ آمده، اينكه معاونت اجتماعي اين وزارتخانه به معاونت اجتماعي فرهنگي تبديل شده، اينكه سالن‌هاي وزارت كشور فعال شده‌اند، اينكه وزارت كشور براي احياي يك اثر هويت ملي، اسلامي، به سراغ اصحاب موسيقي مي‌آيد، نشانه‌هاي خوبي است كه بايد صبر كرد تا آرام آرام توسعه يابد.»
وی درخصوص برگزاری دوره های بعدی این نمایشگاه و کمک وزارت کشور در این خصوص گفت: «بنده خودم را عرض مي كنم و درخصوص وزارت كشور حرفي نمي‌زنم. به دليل باور و اعتقادي كه به برپايي اينگونه نمايشگاه‌ها دارم هر كمكي از من ساخته باشد انجام مي دهم. اعتقاد دارم كه حركت بسيار خوبي است و بايد ادامه پيدا كند. وزارت كشور آمادگي كمك به برپايي چنين نمايشگاهايي را دارد.»

You can see links before reply (You can see links before reply)