PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تنظیم پرده سه تار

Khashayar
Thursday 10 January 2008, 10:15 AM
درود دوستان.
یکی از مشکلات در نوازندگی سازهای ایرانی نداشتن پرده ثابت است.که خوب با جابجا شدنش تقریبا ساز نا کوک میشه.حالا این مشکل برای منم پیش اومده .البته من گوشام تقریبا قویه چون 9 ساله گیتار کلاسیک کار میکنم و تا حدودی تونم میزون کنم پرده هارو.اما از اساتید محترم میخواستم سوال کنم که راح حل جامع ودستوره خاصی برای تنظیم پرده ها وجود داره که من بتونم دقیق اینکارو بکنم.چون هنوز به نظرم چند کما فالشه.
سپاس.

haddadmusic
Thursday 10 January 2008, 03:54 PM
من ساز تخصصيم باغلاما هست اما تا اونجا كه سركار دارم با آْات موسيقي ميتونيد با استفاده از يك تيونر ديجيتال ربع پرده دار و از روي كتاب اول هنرستان براي سه تار نوشته روح اله خالقي به خوبي تنظيم كنيد

You can see links before reply

AliB
Saturday 12 January 2008, 12:42 AM
دوست عزیز سلام
متحرک بودن پرده های ساز های ایرانی در موسیقی ما به نوعی یک ضرورت و حتی مزیت هست . زیرا که این مساله نشن دهنده ی ظرافت و حساسیت گوش موسیقیدان و نوازنده ی ایرانیست که حتی تفاوت یک کما را در زیاد و یا کم بودن مثلا صدای کرن تشخیص می دهد و نیز همانگونه که میدانید حتی تنظیم ربع پرده ها در فواصل دستگاههای مختلف ایرانی متفاوت است. اساتید مختلف نیز تا حدودی بنا بر ذائقه ی شخصی در میزان ربع پرده ها تغییرات ایجاد کرده و می کنند.
در مورد فواصل درست نیز اگ شما پرده شناسی را بر روی ساز بدانید که می دانید به راحتی با کوک کردن سیمهای ساز یه صورت صحیح و کمی آمادگی گوش در تشخیص اصوات می توانید به کوک کردن پرده ها بپردازید البته برای چک کردن و تنظیم برخی پرده ها نیز می توانیداز تغییر کوک سیم واخوان استفاده کنید.
در کل فرایندیست که ساده است و فقط نیاز به مهارت شنیداری در تشخیص اصوات دارد.
نکته بعد اینکه در سه تار به دلیل متحرک بودن خرک گاهی به دلیل جابجایی آن و تغییر طول سیمها بالطبع تنظیم فواصل و پرده ها به هم می خورد . همواره قبل از تنظیم پرده ها این مورد را چک کنید.
موفق باشید