PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کلیفن

vioman
Friday 29 December 2006, 12:35 AM
سلام بر شما دوستان گرامی
مخلصانه ارزومند سربلندی شما هستم.

چند وقت پیش بحث کوتاهی درباره کلی?ن (و این که از چه ساخته می شود) شد و برخی از دوستان علاقه مند بودند درباره کلی?ن بیشتر بدانند به همین خاطر بران شدم که کمی از کلی?ن بنویسم.امیدوارم م?ید واقع بشود و بپسندید.

کلی?ن یا Violin Rosin از درخت کاج یا دیگر درختان مخروطی به دست می اید.این صمغ را در حالت مایع حرارت می دهند تا برخی از اجزای ?رار ان بخار شود(جدا شود) سپس در قالب های مخصوص ریخته صبر می کنند تا سرد و جامد شود.کلی?ن نسبتا ش?ا? است و رنگ ان از زرد تا سیاه متغیر است.در دمای اتاق کلی?ن معمولا جامد و شکننده است اما در دماهای بالا(دمای ذوب مت?اوت است معمولا بین 100 تا 120 درجه سانتیگراد) ذوب می شود.کلی?ن همچنین بسیار قابل اشتعال است و و هنگام سوختن دود سیاهی می کند و می سوزد بنابراین هنگام ذوب کلی?ن باید بسیار دقت کرد.کلی?ن در موادی مانند الکل اتر بنزن قابل حل است.از کلی?ن و برخی مواد تشکیل دهنده ان در ساخت صابون انواع واکس ها براق کننده ها چسب ها اهار زنی کاغذ جوهر های چاپ و.... است?اده میشود.
گاهی به کلی?نی که برای سازها است?اده می شود نقره یا طلا می ا?زایند تا خاصیت اصطکاک ان ا?زایش یابد .علاوه بر نوازندگان رقاصان باله نیز هم گاهی از پودر کلی?ن برای ک?ش هایشان است?اده می کنند تا از سر خوردن جلوگیری کنند همچنین بازیکن توپ گیر در بیسبال و در بعضی ورزشها برای پرتاب بهتر توپ از کلی?ن است?اده می شود.
جنوب چین , شمال ویتنام , ایالت های اتلانتیک جنوبی و خلیج شرقی امریکا و در اروپا بخش les landesدر ?رانسه از مناطق تولید کننده کلی?ن به حساب می ایند.
جالب است بدانید که نام کلی?ن از Colophony or Colophonia Resina می اید که مشتق از نام شهری قدیمی به نام Colophon است.

امیدوارم این مطلب م?ید واقع شده باشد اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید با پیام خصوصی به من خبر دهید تا شما را به سایتهای اینترنتی که وجود دارد راهنمایی کنم.

خدا نگهدار شما

nazi _jooon
Friday 29 December 2006, 01:18 AM
خیلی جالب بود نمی دونستم این قدر کاربرد داره .ممنونم ازت.

قربونت نازی جووووووووون

hush
Friday 29 December 2006, 01:28 AM
مرسی واقعا جالب بود

kiss
Friday 29 December 2006, 01:39 AM
من از کلی?ن ?قط می دونستم که شکنندست اونم به خاطر اینکه یه بار از دستم ا?تاد خرد و خاکشیر شد اما حالا خیلی چیزا میدونم
ازت ممنونم ویمن

Hes_r
Friday 29 December 2006, 10:42 AM
دادا دمت گرم خیلی جالب بود

اگه سایتای منبعت رو هم برام پیام خصوصی بذاری ممنون میشم داداش

نوکر همیشگیت : حسام bus

vioman
Friday 5 January 2007, 12:48 AM
باز هم سلام
امیدوارم حالتون خوب باشه و لبتون خندون
از همه دوستان ممنونم
bus شما لط? دارین
bus bus

vioman
Wednesday 10 January 2007, 04:20 PM
سلام
درباره کلی?ن اضا?ه کن که زمانی موثر است که سطح براق روی ان ساییده شود

Hes_r
Wednesday 10 January 2007, 06:33 PM
آره من استادم میگه بهتره روش رو با چا قو ببری یه لایش رو تا اون موقع خوب بشه
این راهیه برا براق شدن در واقع

قربانت : حسام cheshm

poyaomidi
Sunday 3 February 2008, 12:20 PM
سلام vioman جان
خیلی ممنون از اطلاعات جالبی که در مورد کلیفن نوشتی
من یک سوال داشتم : این حقیقت داره که کلیفن خیلی سمی است و حتی نباید گرد اون استنشاخ کرد
ممنون و خدا نگهدار

Mojtaba
Sunday 3 February 2008, 01:19 PM
سلام vioman جان
من یک سوال داشتم : این حقیقت داره که کلیفن خیلی سمی است و حتی نباید گرد اون استنشاخ کرد
ممنون و خدا نگهدار

فکر نکنم انقدر سمی باشه ولی من تا اونجایی که شنیدم میگن بعد از استفاده دست رو بشورید و دور از دسترس اطفال باشه

Hes_r
Sunday 3 February 2008, 01:28 PM
همونقدر که صمغ خطرناکه اون هم خطرناکه .

akanani
Sunday 3 February 2008, 04:06 PM
سلام vioman جان
ممنون و خدا نگهدار

بله دوست عزیز همانطور که حسام جان هم گفت خطرناکه هست ولی از استنشاخش آدم مسموم نمی شه :ak

Guitaro
Sunday 3 February 2008, 05:16 PM
سلام

من این سوالو (که کلیفن سمیه یا نه) رو از استادم پرسیدم ، گفت :

اگه قرار بود انقدر سمی باشه هیچ ویولنیست حرفه ای ای نداشتیم تو تاریخ ! چون قبل از حرفه ای شدن بابت گرد کلیفن و اینا میرفت اون دنیا !
ولی جدا از این ، کلیفن رو نباید لیس یا گاز زد ! چون اینجوری ممکنه آدم مسموم بشه (البته فقط ممکنه ، میتونید امتحان کنید نتیجه رو بگید اینجا ! :bh )
ولی مشکل اصلی کلیفن اینه که اگر گردش روی پوست بشینه پوست رو خشک میکنه و پوست راحت زخم میشه و اگه جایی زخم باشه و کلیفن روش بشینه و شسته نشه بعد از یکی دو ساعت یه سوزش شدیدی میگیره که نگو !

واسه همین بهتره وقتی تمرین تموم شد دست و صورت رو خوب شست ...

این خلاصه ی حرفی بود که استادم گفت ...
البته استاد من یه خورده شوخه ! یه جاهاییشو جدی نگیرید بهتره ! (مثلا همون که نباید لیس یا گاز زد ! :g )

البته کلیفن یه مشکل عمده هم داره که این مشکل فقط واسه یه عده ی محدود مثل منه !
اگه تازه کلیفن کشیده باشید و یه ساعتی تمرین کنید بعد از تمرین هیچی نمیبینید ! چون گرد کلیفن به شدت علاقه به نشستن رو شیشه ی عینک داره متاسفانه ! :ai

خوش باشید.

AliB
Sunday 3 February 2008, 08:09 PM
مطلب خیلی آموزنده ای بود . دست شما درد نکند.
در مورد این مطالبی که گفتید درباره ی گرد کلیفن این مساله در کمانچه به دلیل دور بودن ساز از سر و صورت کمتر هست.:ah
یک سوال: بهترین مارک کلیفن موجود در بازار چیست؟(اگر مانعی نداره دوستان راهنمایی کنند)
با تشکر

amiraris
Sunday 3 February 2008, 08:13 PM
ای بابا من هر دفعه کلیفن میکشم سر تا پام کلیفونی میشه:f

Hes_r
Sunday 3 February 2008, 08:14 PM
دوستان حتما شنیدید صمغ سمیه . باز هم میگم کلیفن هم در همین حد سمیه . نه تا اون حدی که این دوستمون گفت .

در مورد بهترین مارک هم علیب جان شک نکن بهترین مارک پیراسترو هست فک کنم 7 تومن باشه ولی واقعا عالی و خوب و خوشگل هست . من که به خوبیه اون ندیدم .

E_h_s_a_n
Sunday 3 February 2008, 09:40 PM
سلام دوستان
ممنون از همگی خیلی آموزنده بود
استاد منم میگفت استنشاق گردش برای اطفال ضرر داره و یه کمی هم پوست رو خشک میکنه

AliB
Monday 4 February 2008, 04:50 PM
داش حسام خیلی متشکر . ای بابا ما از رده خارجیم کلا من دو سال پیش که کمانچه گرفتم یک کلیفن هم خریدم از همینجا:ah شبیه همون پیراسرو بود ولی ایرانی بود به اسم قمر ما هم که دیدیم"ما غلام قمریم غیر قمر هیچ مگو" ((: تا الان دارم استفاده می کنم خیلی بادوام هست(والبته همین نشون می ده که خوب نیست زیاد ((: )
حالا باید از همین پیراسرو بخرم چون خیلی کلیفن مساله ی مهمی هست.

Hes_r
Monday 4 February 2008, 06:46 PM
دقیقا

کلیفن باعث میشه در سطح آرشه نا همواری بوجود بیاد و همین امر باعث ارتعاش بهتر سیم ها بشه .

AliB
Monday 4 February 2008, 07:02 PM
حسام جان البته بد نیست که پیرامون مکانیزم اثر کلیفن بر موی آرشه یک مقدار صحبت کنیم و دوستان نظراتشون رو بگویند.
من فکر می کنم کلیفن باعث افزایش اصطکاک و دگیری سیم و موهای آرشه می شود. اگر دقت کرده باشید خود یاختار مو(هر نوع میی که باشد مثلا موی سر انسان) دارای ساختار پیژه ایست به نحوی که سطحی ناهموار دارد و از یک طرف مخصوصا بیشتر مثلا به صورت فرضی ساختار مو به این شکل است <<<<<<<<<<<<<<<
که این دندانه ها عامل ایجاد اصطکاک در مو هستند. و مطلب دیگر اینکه کیفین مو خیلی در کیفیت آرشه مهم است زیرا با توجه به ساختار مو است که سیمها ارتعاش می کنند.
کاری که کلیفن انجام می دهد این است که با تاکید بر زبری مو و ایجاد اصطکاک زیاد کمک می کند که سیم در اثر این اصطکاک مرتعش شود.
من فکر می کنم مکانیزم به این صورت است.دوستان چی فکر می کنند؟

AliB
Monday 4 February 2008, 07:06 PM
حسام جان البته بد نیست که پیرامون مکانیزم اثر کلیفن بر موی آرشه یک مقدار صحبت کنیم و دوستان نظراتشون رو بگویند.
من فکر می کنم کلیفن باعث افزایش اصطکاک و دگیری سیم و موهای آرشه می شود. اگر دقت کرده باشید خود یاختار مو(هر نوع میی که باشد مثلا موی سر انسان) دارای ساختار پیژه ایست به نحوی که سطحی ناهموار دارد و از یک طرف مخصوصا بیشتر مثلا به صورت فرضی ساختار مو به این شکل است <<<<<<<<<<<<<<<
که این دندانه ها عامل ایجاد اصطکاک در مو هستند. و مطلب دیگر اینکه کیفین مو خیلی در کیفیت آرشه مهم است زیرا با توجه به ساختار مو است که سیمها ارتعاش می کنند.
کاری که کلیفن انجام می دهد این است که با تاکید بر زبری مو و ایجاد اصطکاک زیاد کمک می کند که سیم در اثر این اصطکاک مرتعش شود.
من فکر می کنم مکانیزم به این صورت است.دوستان چی فکر می کنند؟

Hes_r
Monday 4 February 2008, 08:26 PM
دقیقا دیگه . منظور بنده هم همین بود .

ولی فک کنم اگه میخواد این بحث ادامه پیدا کنه بهتره یه تاپیک ایجاد شه .

farzad226
Monday 9 June 2008, 01:39 PM
دستت درد نفوکوله . یه چیزایی حالیمون شد

bardyaa
Monday 9 June 2008, 08:00 PM
بپریم وسط بحث!

علی جان، Paganini هم خوب‌ه. اما، «انبار شدن» گرد کولوفون روی آرشه و سیم، آرشه‌کشی رو سخت می‌کنه. من، بهترین نتیجه رو وقتی می‌گیرم که گرد کولوفون روی آرشه و سیم رو «نازک» گرفته باشه.

یه روش کاملاً «مادربزرگی» هم دارم که برای آرشهٔ کمانچه، نسبتاً خوب کار می‌کنه:
-- موهای آرشه‌ت رو شل کن. وسطش شکم می‌ده و یه‌جورایی «باز» می‌شه (مثل نمودارای وسط تار مرتعش!)
-- با لبهٔ تیز تیغ کاتر، سعی کن که لایه لایه از روی کولوفونت «بتراشی». این‌جوری، «گرد» کولوفون درست می‌شه.
-- اون گرد رو روی موهای آرشه‌ت بریز، حتی‌الامکان یکنواخت. سعی کن که به همه‌ٔ نخ‌نخای آرشه‌ت برسه، حتی اونایی که به‌نظر می‌آد که می‌رن زیر.
-- آرشه‌ت رو بذار اون‌قدر بمونه که این گرد به‌ش بشینه. کولوفون رطوبت رو جذب می‌کنه و سفت می‌شه (یادت‌ه که گفتن پوست رو خشک می‌کنه؟)؛ پس الانا، «کولر آبی»، تقریباً معجزه می‌کنه!
-- حالا، موهای آرشه‌ت رو برگردون به وضع قبلی، با انگشتای دست راستت اون‌قدر فشار بیار که کاملاً سفت باشه، و محکم (تو مایهٔ فورته‌فورتیسیمو!) و سریع و یکنواخت، بکش روی سیمهای سازت (مخصوصاً سیم اول!). این‌جوری، «ناهمواری»هایی که در اثر یکنواخت نبودن پخش گرد روی موها به‌وجود اومده، از بین می‌ره.
-- سیمهات رو پاک کن، و شروع کن!
اول، یه‌کم سفت‌ه و بعد یکی‌دو روز ول می‌کنه. وقتی احساس کردی که آرشه‌ت روی سیم سر می‌خوره، باز همین کار رو بکن. بعد چند بار (برای من، معمولاً سه یا چهار بار) به خورد آرشه می‌ره. وقتی کولوفون به خورد آرشه رفت، دیگه لازم نیست که زودبه‌زود بری سراغش. من، یه‌کم بیشتر از نصف کتاب دوم هنرستان رو بدون استفاده از کولوفون تحویل داده‌م!

در ضمن، آرشه‌های ارزون فعلی کمانچه، نه از «مو»، که از پلاستیک درست شده‌ن! کولوفون لازمشون‌ه، چون اگه نباشه، دیگه اصولاً اصطکاک به‌دردبخوری در کار نیست و آرشه روی سیم می‌سره. هم کنترلش افتضاح می‌شه و هم صدای سوت درمی‌آره ناجور!