PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روغن کاری نی

خسروانی
Sunday 13 January 2008, 11:37 PM
درود بر شما دوستان گرامی
میخواستم بدونم برای روغن کاری نی از چه نوع روغنی بهتره استفاده کنم

nayzan
Monday 14 January 2008, 07:29 AM
با سلام
دوست عزيز
براي روغنكاري ني مي توان از روغن زيتون - پارافين-روغن مايع خوراكي استفاده كرد .به شرح ذيل:

يكي از مهمترين كارها براي صاف شدن صداي ني و همچنين جلوگيري ازباقي ماندن رطوبت دهان درون ني روغنكاري ني مي باشد كه با توجه به عمر ني فرق مي كند .
شيوه اي كه من براي روغنكاري ني بكار مي برم به شرح ذيل مي باشد .
روغنكاري ني هايي كه تازه مورد استفاده قرار مي گيرد :
از آنجا كه ني هايي كه نو هستند و تازه سوراخ شده اند ( يا بقول ما تازه داغ شدن) بوي سوختگي و دود مي دهند حتي موقع نوازندگي اين بو و خاك اره آن وارد حلق مي شود و روي نوازندگي اثر نامطلوب مي گذارد لذا ما بايد طوري ني را روغنكاري كنيم كه بطور كامل ني تميز شود . و در اين موقع بايد حداقل هر 10 روز يكبار روغنكار شود تا مدت دو يا سه ماه .
اما ني هايي كه بيشتر از 6 ماه از عمرشان مي گذرد فقط هر يك ماه يكبار روغنكاري شوند كافي است.
دوستان بياد داشته باشيد كه روغنكاري زياد باعث خفه شدن ني مي شود. ( اين را بر اساس تجربه خودم ميگم كه 5 سال پيش اولين ني كه گرفتم خيلي روغنكاري كردم و خفه شد .)
براي روغنكاري شيوه هاي متفاوتي بكار مي برند بعضي ني را توي لوله پر از روغن ميگذارند كه زياد مطلوب نيست يا سوراغهاي ني رو مي بندد و ني را پر از روغن مي كنند كه باز هم مطلوب نيست بهترين شيوه اي كه من با تجره خودم به آن رسيده ام اين است كه :
بايد يك نخ حدودا يك متري را يك سر آن يك ميخ و سر ديگر آن تكه اي اسفنج ببنديم ( اندازه اسفنج زياد بزرگ نباشد طوري باشد كه با كمي كشيدن جمع شود و از درون ني عبور كند .)

You can see links before reply
ابتدا سري ني را برميداريم ، ميخ را از بالاي ني وارد مي كنيم و نخ را بالا نگه مي داريم و ني را تكان مي دهيم تا نخ از ني عبور كرده و از پايين ني بيرون بيايد. حالا ني را مي گذاريم و اسفنج را آغشته به روغن مي كنم و از زير ميخ را مي كشيم تا اسفنج طول ني را طي كند واز پايين ني بيرون بيايد كه هم ني را روغنكاري كند و هم آنرا تميز كند ، حالا يكبار ديگر از قسمت پايين ني يا دم ني اين كار را انجام مي دهيم .

حالا بايد ني را كنار يك ديوار تكيه داد و زير آن هم يك ظرف گذاشت كه روغن آن خالي شود براي اين كار بايد چند ساعت بعد حالت ني را تغيير داد يعني سر و ته آن را جابجا كرد تا ني كاملا خالي شود بعد ني را از بيرون با يك پارچه تميز پاك مي كنيم .

نكته مهم : روغني كه انتخاب مي كنيم بايد روغن مايع باشد كه در بازار موجود است ضمنا روغن بايد هيچ بويي نداشته باشد و از روغن زيتون هم در صورتی که تصفیه شده و بی بو باشد استفاده شود چون باعث می شود که روغن درون نی ماسیدگی پیدا نکند.
منبع : ني نامه You can see links before reply

خسروانی
Tuesday 15 January 2008, 12:06 AM
از راهنمایی شما بی نهایت ممنونم
اگر در مورد طلقی که به جای فلز سر نی استفاده می گردد هم یه توضیحی بفرمایید خیلی خیلی ممنون میشم
و توصییه شما به آنهایی که بین دندانشان فاصله وجود ندارد چیه

nayzan
Tuesday 15 January 2008, 07:32 AM
با سلام و تشكر
استفاده از سر ني بستگي به شكل دندان و سليقه فرد دارد .
فلز امكان دارد خطرناك باشد و ممكن است دندان آسيب ببيند بعضي ها استفاده نمي كنند ولي يه كمي روي صدا تاثير دارد.
طلق بي خطر بوده و انعطاف پذير است. و صداي خوبي هم دارد. خيلي ها از طلق استفاده مي كنند مثل استاد ناهيد و ...
بعضي هم از خود ني استفاده مي كنند مثل استاد كسايي سر ني را از داخل سوهان مي كنند تا نازك شود و استفاده مي كنند كه ممكن است به مرور لبه ني خراب شود. ولي صداي خوبي دارد.
در خصوص اينكه دندان جا نداشته باشد بايد به دندان پزشك مراجعه كرد و يك شيار به اندازه طلق يا فلز هر كدام كه دوست داريد ايجاد كنيد.
من در خدمتم.

خسروانی
Tuesday 15 January 2008, 03:09 PM
درود بر شما دوست عزیز
من شنیدم که یک راه حل دیگه برای این مشکل وجود داره و اون اینه که به جای ایجاد فاصله بین دندان های جلو،
میشود شیاری چند میلی متری در فلز یا طلق ایجاد کرد. نظر شما در این مورد چیست.
خیلی خیلی سپاس گزار میشم

Hes_r
Tuesday 15 January 2008, 04:15 PM
من یه سوال داشتم . ببخشید چون از نی هیچ سر رشته ای ندارم . میخوام بدونم که تو هر 10 روز به این شکل 8-9- ساعت نی میخوابه و قابل استفاده نیست به نظر شما این طوری یه کم بد نیست ؟؟؟؟

Hes_r
Tuesday 15 January 2008, 04:17 PM
منظور اصلی بنده اینه که آیا راهی نیست که بشه در زمان کوتاه تری نی رو تمیز و روغن کاری کرد ؟؟؟

خسروانی
Wednesday 16 January 2008, 01:06 AM
درود بر شما دوست گرامی
روغن کاری نی معمولا 1تا2 ساعت اونم هر 30 روز یه بار بیشتر وقت نمی بره
(البته این تجربهء شخصی من هست)

nayzan
Wednesday 16 January 2008, 05:32 AM
دوست عزيز خسرواني
اين شيوه كه گفتيد يعني ايجاد شيار روي فلز يا طلق شيوه اي است كه استاد موسوي ابداع كرده من تا حالا نديده ام و نمي دانم چقدر روي صدا اثر دارد شما آزمايش كنيد روي طلق و به من هم خبر دهيد.

mehdiney navaz
Monday 26 May 2008, 02:15 PM
سلام بله این روش که شیار هفت مانند روی سری فلز و طلق کشیدن بهترین روش برای دندانهای کیپ هست
استاد من میگفت بعد از روغن کاری نی نباید تا زمانی که روغن خشک شود باهاش نواخت اب دهنی که وارد نی میشود باعث غیر رسوب شدن روغن به منفعض های نی میشود