PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ترانه . . . . . . مکرم

Leon
Friday 18 January 2008, 05:43 PM
ترانه . . . شهرام صولتی ، شهرام کاشانی ، محمد اصفهانی . . . مکرم

بهزاد بلور

You can see links before reply
ترانه خيلی زحمت کشيده و کلی از خودگذشتی کرده ( بخدا راست می گم چون از ۱۲ سالگی می شناسمش ! تو مصاحبه افشا می کنيم ) تا به اينجا رسيده. فکر کنم داستانش راهنمای خوبی باشه برای خيلی از جوونای شاعر که هنوز دارن برای خواننده ها فکس می فرستن و جوابی نمی گيرن.

به مصاحبه اينجا گوش کنيد (You can see links before reply)

دروود ترانه، حالت خوبه؟
سلام بهزاد جان، دروود بر شما و برنامه خوبتون روز هفتم.
تو خودت قبلاً از شنوندگان قديمی ما بودی، درسته؟
بله. من از هفته های اولی که برنامه شما شروع شد شنونده پروپاقرص روز هفتم بودم و به وسيله فکس خيلی با شما در تماس بودم.
چه عالی! از خواننده هايی که اون موقع گوش می دادی، کدوم رو بيشتر دوست داشتی براش يک روز شعر بگی؟
من اون موقع که شما آهنگ های خارجی و ترجمه اون رو که پخش می کرديد رو خيلی دوست داشتم. چون رشته من مترجمی زبان انگليسیه. در عين حال به نوعی علاقه داشتم با آقای داريوش در ترانه های عاشقانه اش کار بکنم.
تا حالا سعی کردی با آقای داريوش تماس بگيری؟
خير. تا الان موفق نشدم. شايد موقعيتش فراهم نشده! ولی شايد جزو برنامه های آينده من باشه.
تو برای شهرام کاشانی يک شعر به نام "دروغه" نوشتی. از اين کار برامون بگو.
در واقع شروع اين کار تابستون پارسال بود و من روی ملودی يکی از دوستان ما در ايران، اين شعر رو کار کردم. وقتی اين کار رو انجام دادم سی دی اون رو به دست آقای کاشانی توی دوبی رسوندم. اين ترانه يک ترانه واقعیه و تمام فضا و اتمسفر کاری که شما می شنويد حقيقت داره و من در همون حال و فضا اين ترانه رو نوشتم! اين کار خيلی مورد توجه شهرام کاشانی قرار گرفت.
چند جمله از اين شعر رو برامون ميگی؟
حرف های تو يه دروغه که دلم رو ميشکنه
اما قلب من ميگه که از تو دل نمی کنه
نم نم بارون آبی توی کوچه می زنه
توی خلوت دلم پرنده پر نمی زنه
گريه ابرها دروغه قصه چشات دروغه
دارم از نگات می خونم همه حرفات دروغه

پس اون موقع اين اتفاق برات افتاده بوده؟
بله. اون موقع داشت بارون می اومد و شايد به نظر من همه چيز در اون روز دروغ بود!
اميدوارم غم آخرت باشه!!! ( با خنده شيطانی! )
ممنون.
تا حالا برای چه خواننده هايی شعر گفتی؟
آقای خشايار اعتمادی، محمد اصفهانی، شهرام صولتی، شهرام کاشانی، امين، افشين تيموری، پرهام، شهياد، خانم سپيده، شهرزاد، سوزان روشن، آقای رامين، آريا و خيلی از دوستانی که در خارج از کشور زندگی می کنند.
از شعرهايی که افشين قراره توی آلبوم آينده اش داشته باشه بگو.
دو ترانه از من قراره که توی آلبوم افشين باشه به نام های"بدون تو" و "بار آخر". در ترانه بار آخر ميگه:
دوست دارم دوست دارم نذار که بی تو بمونم
هنوز برای داشتنت يه عاشقم يه ديوونم
عمری به من کلک زدی می گفتی عشق رو بلدی
فکر می کردم عاشقمی نمی ديدم چقدر بدی
دوست دارم اما ميرم اينطوری خيلی بهتره
هزار دفعه بخشيدمت اين ديگه بار آخره
يکی از شعرهايی که برای شهياد گفتی رو برامون می خونی؟
شهياد عزيز خودش از من خواسته تا موقعی که کار بيرون نيومده برای کسی شعر رو نخونم! فقط يک قسمت کوچيک رو براتون می خونم...
بی تو هرگز نمی خوام عشقی رو باور بکنم
با تو من عمری می خوام زندگی رو سر بکنم
از ترانه هايی که برای خواننده های داخل ايران درست کردی لطفاً برامون بخون.
ترانه "دردسر" که برای آقای خشايار اعتمادی درست کردم رو براتون می خونم...

عزيزم برو می خوام تنها باشم بودنت برای من دردسره
می دونم تو هم ازم خسته شدی اگه ما با هم نباشيم بهتره
ترانه، برای ما بگو که چقدر مشکله که آدم بتونه شعرش رو از کتابچه اش به يک خواننده تحويل بده و از کاست و بلندگوها بشنوه؟
من از سال ۱۳۷۹ اين کار رو شروع کردم. البته از سال ۱۳۷۲ به نوشتن ترانه پرداخته بودم اما از سال ۱۳۷۹ به صورت حرفه ای شروع به اين کار کردم. خيلی مشکله چون موانعی که برای آدم به وجود مياد غيرقابل پيش بينیه. اعم از مشکلاتی که در تهيه و تدارک آلبوم باهاشون مواجه می شيم و يا در انتشار آلبوم به اونها بر می خوريم. جو رقابت هم هميشه وجود داشته. من بار اولی که کار حرفه ای رو شروع کردم و ديدم که از شعر من توی استوديو استقبال ميشه، يک مقدار اعتماد به نفس گرفتم. فکر می کنم بيشتر از همه چيز، پيگيری و جدی گرفتن اين کار بود که موفق شدم.
چطوری به اون مرحله رسيدی که بتونی شعرهات رو به دست آهنگ ساز برسونی؟
هميشه همه چيز توی زندگی ما حادثه است. من به صورت خيلی اتفاقی يکی از دوستانم رو بعد از سال ها ديدم. ايشون همسر نوازنده يکی از خواننده ها بود. ما منزل ايشون دعوت شديم و اون خواننده، محمدرضا عيوضی هم اونجا بودن. اتفاقاً روز بعد از مهمونی هوا برفی شد و من خيلی اتفاقی شروع کردم يک ترانه درباره برف نوشتن که الان توی کاست آقای عيوضی به نام "يه روز برفی" هست.

بعد از اون ماجرا وقتی در استوديو رفت و آمد می کرديم، کم کم آهنگ سازها و خواننده های ديگه سوال می کردند و من ترغيب می شدم که باز هم ترانه بنويسم. فعاليت خودم رو باز هم به صورت اتفاقی با يک گروه به نام "وندا" ادامه دادم. کم کم من به بقيه خواننده ها و آهنگ سازها معرفی شدم. من حتی دوستی در خارج از ايران نداشتم و خيلی اتفاقی يکی از ترانه هام رو فکس کردم و ديدم که مورد قبول قرار گرفت و همينطور کار توسعه پيدا کرد.
يکی از خواننده هايی که براش شعر گفتی و آلبوم اون قراره به زودی وارد بازار بشه، سعيده، درسته؟
بله. سعيد يک خواننده جديد در لس آنجلسه و تنظيم کارهاشون رو هم آقای محمد مقدم و شهياد عزيز انجام ميدن. يک ترانه به نام "دونه دونه" و يک ترانه ديگه به نام "کبوتر" در کاستشون دارن که من سرودم. در آهنگ دونه دونه افتخار اين رو هم دارم که آقای اندی با ايشون همخونی کردن.
سعيد چند سالشه؟
فکر می کنم آقای سعيد تقريباً ۳۰ سالشون باشه!
حالا بريم سر آهنگ داغ روز، "حاليته" از شهرام صولتی. بعضی از بچه ها ميگن که اين شعر مثل اول آهنگ شاهکاره ... داستان اين شعر چيه؟
من فکر می کنم يک تريبون خيلی خوب پيدا کردم که بتونم درباره اين موضوع يک توضيح کوتاه بدم! من تا به الان با آقای شاهکار صحبت نکردم و از خود ايشون اين صحبت رو نشنيدم. ولی اصولاً در حرفه ما کسانی هستن که بيشتر از خود شاعر ادعا می کنن. اين ترانه کلاً تلفيق دو ترانه منه.
لازم به گفتنه که کلمه "حاليته" و "نازنين خيلی می خوامت" در ابتدا مال جناب آقای شاهکار هم نبوده! اين مال يک ترانه ای بوده که در يک فيلم فارسی به نام "گدای ميليونر" چهل سال پيش خونده شده و در واقع اين ها الهام از اون ترانه بوده! اما در اينجا بايد بگم که تک مصرع اول اين ترانه شايد به نوعی سليقه آقای شهياد بوده که به صورتی که دلخواه ايشون بوده در اومد. در نهايت من از اين ترانه دفاع می کنم چون اگر تا انتهايش رو دوستان گوش کنن، متوجه ميشن که هيچ ربطی بين اين ترانه و ترانه آقای شاهکار وجود نداره!
گفتی اين ترانه تلفيق دو تا از کارهاته. ميشه برامون بيشتر توضيح بدی؟
اين ها جزو اسرار کاری آقای شهياد و منه! اما اين ترانه تلفيق دو شعر به نام "اگه بهت برنخوره" و "سپيده" بوده!
چند بيت از اون رو برامون ميگی؟
اگه بهت برنخوره می خوام بگم دوست دارم
دلم فقط مال توه تو زندگيم تو رو دارم
به قلب من شک نکنی عاشقی حاشا نداره
وقتی می گم دوست دارم امروز و فردا نداره
هر چی ميشد بذار بشه تو زندگيت پا می ذارم
می خوام اين رو خوب بدونی خيال رفتن ندارم

غير از اينکه طبع شاعری داری، مثل اينکه يواشکی به عنوان صدای دوم يا کر در بعضی از آهنگ ها می خونی، درسته؟
من نمی دونم شما اين خبرها رو از کجا ميارين!!! ولی بله تقريباً اين کار رو انجام دادم چون علاقه زيادی به خوندن دارم. من ابتدای کار "خوشگل عاشق" از آقای فريدون رو هم خونی کردم که به قول آقای صفاريان از صدای من جای صدای فلوت استفاده کردن!
خوشگل عاشق همونی هست که الان شده "گل هياهو" از آلبوم "غريبه"، درسته؟
بله. البته اسم من در آلبوم نيست. من هميشه سعی کردم به هر نحوی، به کاست يک کمک کوچيک کرده باشم.
يعنی آهنگ می سازی و شعری که خودت ساختی رو روش می خونی؟
نه! من اگه بخوام به تنظيم کننده کمکی بکنم، يک خط ملودی روی شعرها بهشون ميدم. اما سعی کردم ببينم اگر تنظيم کننده صدای کر رو در آهنگ قرار ميده، چون شعر مال خودم بوده و دوستش داشتم خوب خودم کمکشون کردم!
دوست دارم برای حسن ختام، برای ما يک شعری بخونی...
به خاطر اينکه از محبت های آقای اصفهانی هم تشکر کرده باشيم از ترانه های ايشون برای شما می خونم که اميدوارم اين کاست به زودی به بازار بياد.
"با تو ستاره می شوم"
هميشه از نگاه تو ساده عبور می کنم
از اينکه عاشق تو ام حس غرور می کنم
دوباره با سلام تو تازه تازه می شوم
با نفس ساده تو غرق ترانه می شوم
با تو ستاره می شوم با تو ستاره می شوم
سپاس ترانه مکرم که با ما بودی. راستی چند سالته؟
من متولد سال ۱۳۵۹ هستم. ۲۴ سالمه.
taranehh@gmail.com می تونيد با اين آدرس با ترانه تماس بگيريد