PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بزرگداشت همايون خرم

Leon
Friday 18 January 2008, 07:18 PM
بزرگداشت همايون خرم در لندن

آزاده سعيدی

You can see links before reply
در انتهای این مراسم لوح سپاسی از سوی لرد تمپل موریس رئیس انجمن ایرانیان به همایون خرم اهدا شدجمعه شب 25 مه (چهارم خرداد) مراسم بزرگداشتی برای همایون خرم نوازنده و آهنگساز شهیر ایرانی در دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن برگزار شد.
"انجمن ایرانیان"، ترتیب دهنده این مراسم، بر آن بود که همايون خرم را به جامعه بریتانیا معرفی کند و از یک عمر زندگی هنری اش تقدیر به عمل آورد.
در این برنامه ابتدا زندگینامه هنری همایون خرم با نشان دادن تصاویری از مراحل مختلف فعالیت هنری او و پخش همزمان قطعات موسیقی ساخته وی، ارائه شد.
همایون خرم که بیش از شصت سال در عرصه موسیقی ایرانی فعال بوده از یازده سالگی موسیقی را نزد ابوالحسن صبا فرا گرفته و همان سنين در رادیوی ایران موسیقی اجرا کرده است.

You can see links before replyگزارشی در همین زمینه (You can see links before reply)

You can see links before replyگفتگو با همایون خرم (You can see links before reply)

او اگرچه در رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شده اما زندگی حرفه ای خود را در زمینه موسیقی ادامه داده است.
همایون خرم آهنگساز برخی تصنیفهای بسیار معروف از جمله سرگشته (تو ای پری کجایی)، غوغای ستارگان ( امشب در سر شوری دارم)، رسوای زمانه منم، آیا همه شما بیگناهید و آهنگهای بسیار دیگری است که بیانگر سبک خاص وی در کار آهنگسازی است.
You can see links before reply You can see links before reply بیژن مرتضوی در مراسم بزرگداشت همايون خرم به اجرای زنده ویولون با همراهی گروه ارکستر پرداخت

همایون خرم، طی سخنانی که در مراسم بزرگداشتش ايراد کرد، دیدگاه هنری خود و تلاش برای نو آوری در عرصه موسیقی سنتی یاران را مرهون ابوالحسن صبا دانست و گفت: " آقای صبا به من گفتند سعی کن خرم باشی نه صبا، تو باید بر پایه هایی که من به تو دادم، ساختمانهای جدیدی به پا کنی، البته او شناختی به من داد که فهمیدم هر یک از گوشه های موسیقی ایرانی خود شهری است، مثلاً من فهمیدم که گوشه بیداد همایون جا برای سازندگی بسیار زیاد دارد، کما اینکه من چندین آهنگ فقط در همین گوشه ساخته ام، مثل اشک من هویدا شد، و در مخالف سه گاه من چیزی ساختم در گلها، به نام رسوای زمانه منم ... "
همایون خرم یادگار شصت ساله موسیقیایی اش را نه تنها در تصنیف و ترانه که در عشق و ارتباط می داند:
" آنچه گویم عشق را شرح و بیان چون به عشق آیم خجل گردم از آن"
وی ادامه داد: "به این نتیجه رسیده ام که بهترین راه ارتباط مردم با هم فقط موسیقی است، موسیقی خوب است، من احساس می کنم هر جا می روم همه با من آشنا هستند، حتی اگر نام من را ندانند اما آهنگ من را بشنوند، احساس می کنم با من آشنایند".
برخی از هنرمندان دیگر موسیقی ایران از جمله بیژن مرتضوی نوازنده ویولن و ایرج جنتی عطائی هم به افتخار همایون خرم به اجرای برنامه پرداختند.
بیژن مرتضوی هم در بخشی دیگر به اجرای زنده ویولون با همراهی گروه ارکستر پرداخت.
او که خود را از نوازندگان نسل بعد از خرم می داند، در تفاوت کار همايون خرم با سایر استادان همدوره اش گفت: " آقایان تجویدی، یاحقی و آقای خرم تأثیر عمیقی بر موسیقی ما گذاشته اند، بخصوص آقای خرم که بیشتر در زمینه موسیقی عامیانه کار می کرده اند در زمان خودشان، برای همین است که وقتی به آثارشان بعد از چهل و پنج سال، پنجاه سال گوش می کنیم هنوز از طراوت خاصی برخوردار است".
در انتهای این مراسم لوح سپاسی از سوی لرد تمپل موریس رئیس انجمن ایرانیان به همایون خرم اهدا شد. این انجمن در سال 1911 تاسیس شد.

bbcpersian

Leon
Friday 18 January 2008, 07:19 PM
نکوداشت همايون خرم، آهنگساز معاصر

لادن پارسی

مينای شکسته، تو ای پری کجايی، رسوای زمانه، غوغای ستارگان، بگذراز کوی ما، پيک سحری و طاقتم ده از آثار مشهور مهندس همايون خرم استعصر دوشنبه هفدهم ارديبهشت ماه به مناسبت شصتمين سال فعاليت هنری مهندس همايون خرم آهنگساز برجسته معاصر مراسم نکوداشتی از سوی مجله بخارا در تالار بتهوون و تالار ناصری خانه هنرمندان ايران برگزار شد.
در اين مراسم که با حضور جمع زيادی از علاقمندان در دو سالن و راهروهای خانه هنرمندان اجرا شد، محمد سرير آهنگساز، رضا يکرنگيان ناشر و عليرضا ميرعلی نقی پژوهشگر موسيقی سخن گفتند، فيلم کوتاهی درباره همايون خرم پخش شد و سه قطعه موسيقی از آثار خرم توسط شاگردانش اجرا شد.
مراسم با خوشامد گويی علی دهباشی، سردبير مجله بخارا و متولی شب همايون خرم آغاز شد و پس از آن فيلم کوتاهی درباره همايون خرم پخش شد که در آن همایون خرم، معينی کرمانشاهی و بيژن ترقی از موسيقی می گفتند.
سپس محمد سرير آهنگساز و رئيس هيات مديره خانه موسيقی سخن گفت. وی با پرهيز از وجوه فنی آثار همايون خرم به دليل تخصصی بودن آن، هشت ويژگی آثار موسيقايی همايون خرم را برشمرد.
به نظر وی در موسيقی رديفی – دستگاهی و چارچوب آن يعنی گوشه ها بسيار مشکل است بدعتی بوجود آورد که در چند هزار سال گذشته خلق نشده باشد و رمز ماندگاری آثار آهنگسازان ممتاز از جمله همايون خرم يکی همين نکته است.
به گفته محمد سریر، ويژگی دوم قائم نبودن موسيقی خرم به خواننده است. يعنی موسيقی او خواننده محور نبوده است.
او داشتن زيرساخت های محکم فرهنگی را از ديگر ويژگی های خرم برشمرد و افزود داشتن تحصيلات عاليه در علوم دقيقه سبب حرکت معمارگونه و هنرمندانه ای در خلق آثار موسيقی خرم شده و احاطه به ادبيات و داشتن محفوظات بسيار در حوزه های مختلف شعر به کار او تعالی بخشيده است.
محمد سریر گفت موسیقی خرم قائم به خواننده نیست
محمد سرير جمع آوری موسيقی مقامی و رديف – دستگاهی و جمع آوری موسيقی های محلی و فولکلوريک ايران را از خدمات برجسته همايون خرم برشمرد و از وجه نويسندگی و پژوهشگرانه اين استاد برجسته در آثار مکتوب و شفاهی ياد کرد و نقش او را به عنوان هدايت کننده و رهبر ارکستر که توانسته روح واحدی را در اجرای آثارش در مجموعه تفکر واحدی در ارکستر گلها متجلی کند، ستود.
سرير سخنانش را با گفتن اينکه آثار همايون خرم پلی از هويت ملی همه ايرانيان در سراسر جهان است به پايان برد.
در اين مراسم بابک شهرکی، از شاگردان جوان همايون خرم، با ويولن با همراهی پيانوی سامان احتشامی قطعه ای در دستگاه همايون از ساخته های اين آهنگساز برجسته معاصر را اجرا کرد.
در اين نکوداشت گروه موسيقی رهروان عشق به رهبری علی چراغچی نيز قطعاتی از آثار همايون خرم را اجرا کرد و در هر دو اجرای موسيقی پس از پايان قطعه ها همايون خرم از جای برخاست و جوانان نوازنده را بوسيد و تشويق کرد.
عليرضا ميرعلی نقی، پژوهشگر موسيقی سخنران بعدی بود. او نام همايون خرم را از نام های ماندگار هنر ايران دانست و گفت او با موسيقی ايرانی رابطه عميق و درونی داشته، مجذوب موسيقی غربی نشده، از آهنگ های محلی تقلید نکرده و تابع دستگاه های موسيقی نبوده است.
اين پژوهشگر توانايی در ترسيم رابطه های شهودی، حفظ سطح زيبايی شناسی اثر، عقلانيت و منطق در پس درونمايه زيبای اثر، توجه هوشمندانه به اشعار همراه با موسيقی، تنوع فضاهای نغمه ای و استفاده خلاقانه از مايه های ايرانی را از ويژگی های کار همايون خرم برشمرد.
رضا یکرنگیان گفت خرم با ماندن در ایران دین خود را ادا کرد
رضا يکرنگيان مدير انتشارات خجسته نيز گفت از دوره ساسانيان به بعد هنرمندان موسيقی هنرشان را سينه به سينه منتقل کرده و سلسله اصيل موسيقی ايرانی را تداوم بخشيده اند.
او اشاره کرد که بعد از سال 57 تعدادی از هنرمندان از ایران مهاجرت کردند ولی همايون خرم با تمام مشکلات به کار هنری خود ادامه داد و شاگردان زيادی تربيت کرد و بدينسان دين خود را به ايران ادا کرده است.
در پايان برنامه، همايون خرم در ميان استقبال پرشور حاضران سخن گفت. او از ابوالحسن صبا ياد کرد و گفت وقتی در نوزده سالگی صبا به او گفت کار آموزش خود را درباره او به پايان رسانده، تازه زمان آموزش آنچه صبا به آن معرفت می گفت آغاز شد و او معرفت را در همان نقل ظرايفی که سينه به سينه منتقل می شوند، آموخت.
خرم به کار هنری و عشق نيز اشاره کرد و گفت عشق بر مبنای شناخت بيشتر و عميق تر می شود و اگر کار هنری با معجون عشق همراه نباشد، پايا نخواهد شد.
همايون خرم با اشاره به جمعيت حاضر که سه نسل را در برمی گرفت، گفت آشنايی از راه هنر بسيار قوی است و نسل ها را به هم مربوط می کند.
همایون خرم (سمت چپ) موسيقی را در هفت سالگی بانواختن نی آغاز کرد
او از اينکه برخی از جوانان با موسيقی ارتباط برقرار نمی کنند، سخن گفت و افزود:" به موسيقی ايران جفا شده و معتقدم جوانان می توانند پايه های محکمی برساختمان عظيم موسيقی ايران بگذارند."
همايون خرم در ۱۳۰۹ در بوشهر متولد شد. مادرش به موسيقی و به ويژه دستگاه همايون در موسیقی ایرانی علاقمند بود و از اين رو نام فرزند را همايون گذاشت.
همایون موسيقی را در هفت سالگی بانواختن نی آغاز کرد و در ۱۱ سالگی به آموختن ويولن نزد ابوالحسن صبا پرداخت.
نخستين بار در ۱۴ سالگی به عنوان تکنواز در راديو نواخت. در کنار موسيقی از دانشگاه در رشته مهندسی برق فارغ التحصيل شد. او با برنامه گل ها همکاری داشت و بخشی از به ياد ماندنی ترين آثار خود را در اين دوره خلق کرد. همایون خرم مدت ها رهبر ارکستر شماره شش و دو راديو و عضو شورای موسيقی راديو وسرپرست ارکستر سازهای ملی بود.
مينای شکسته، تو ای پری کجايی، رسوای زمانه، غوغای ستارگان، بگذراز کوی ما، پيک سحری و طاقتم ده از آثار مشهور همايون خرم است.

bbcpersian

Hes_r
Friday 18 January 2008, 10:08 PM
کسی دلیل عدم حضور ایشون در مراسمی که در بابل ازشون دعوت شده بود رو میدونه ؟؟

البته ایشون استاد مدیر بخش ویولن آکانینی هم هستند .

akanani
Friday 18 January 2008, 10:12 PM
حسام جان من دلیلش را به مجتبی گفتم . اگر بخاطر داشته باشین آنروز که ایشان می خواست بیاد جاده هراز بعلت تعمییرات بسته بود و جاده فیروزکوه هم برف و بارندگی بود . حتی ایشان کلاسهایشان را هم کنسل کرده بودند تا با همکارانشان بیان ولی به این دیلایلی که قبلا هم گفته بودم در تاپیک حضور استاد در آمل نتونستند :ak

AliB
Sunday 27 January 2008, 07:03 AM
akanini عزیز یک سوال دارم که بی مناسبت با این تاپیک نیست . فیلمی دیدم از مراسم بزرگداشتی که برای استاد خرم برگزار شده بود و در اون که با حضور خود استاد و همسرشون بود یک گروه به اجرای موسیقی و قطعات ایشون پرداخت. در این گروه که تشکیل شده بود از یک نوازنده ویلن و یک نوازنده ی تار و یک نوازنده ی تارباس و یک نوازنده ی تنبک + 5 یا 6 نفر نوازنده ی جوان ویلن (خوب همه را گفتم برای این) نوازنده ی ویلن اصلی فردی بود لاغر اندام و اندکی هم کم مو آیا شما اسم ایشان را می دانید؟ بسیار فوق العاده ساز می زد و خیلی عالی . من خیلی لذت بردم از ساز ایشون و می خواهم اسم ایشان رو بدانم.
با تشکر

akanani
Sunday 27 January 2008, 07:45 AM
علی جان حقیقتا من چون چند تا فیلم از ایشان می دانم هست . یکی از آنها در ارسباران است . یکی در لندن و یکی در وحدت و .... همگی آنها ایشان همراه همسرشان بودند . ولی اگر منظور شما فیلم تالار وحدت باشه . آن آقای لاغر اندام و تکنواز آقای شهرکی هستند . اگرمی خواهید کلیپ را بفرسید من دقیقا به شما بگم :ak

AliB
Sunday 27 January 2008, 06:08 PM
Akanani عزیز فکر فیلم را در PDF TV مشاهده کردم و فکر می کنم با توجه به فضا احتمالا همان فرهنگسرای ارسباران بوده چون داخل ایران بود. در همین برنامه شخصی به اسم مصطفی مداحی هم در قسمتی جداگانه به تکنوازی تار و خواندن پرداخته بوده(که الحق کار ایشان هم بسیار عالی بود و من قبل از دیدن این فیلم اسمی از ایشون نشنیده بودم) اما این جناب ویلنیست لاغر اندام ما که شباهتی هم به جوانی های استاد یاحقی داشت ، اشک ما را درآورد و بسیار باحال ساز زد (هر چند که فیگورها و جمله بندیها و حالات موجود در ساز ایشان چیز جدید و یا فراتر از آنچه که اساتید متاخر نواختنه اند نبود) ب هر حال نزدیک شدن به آن لحن بیان و شیرینی گفتار و ملاحت در ساز ویلن کار هر کسی نیست و بسیار جای امیدواری بود دیدن ایشون. قطعاتی که اجرا می شود در دستگاه همایون بود.
نمی دانم این اطلاعات کمکی می کند یا نه. اگر امکان دارد در مورد آقای شهرکی که فرمودید کمی توضیح دهید که ایشان چند سال دارند و چه کرده اند و چه می کنند.
با تشکر و ارادتمند شما
علی

Hmd_N
Sunday 27 January 2008, 10:53 PM
با اجازه از akanani عزیز !

عزیزم اون برنا مهای که گفتید رو من هم دیدم . عزیزم اون آقایی که در اون ارکستر ( رهروان عشق ) ویولن سلو مینواختند و به قول شما شباهت زیادی هم به جوانیه استاد یاحقی داشتند آقای چراغچی هستند. آقای چراغچی هم از هنرجویان خوب استاد خرم هستند.
آقای بابک شهرکی نسبت به آقای چراغچی جوانتر هستند. یه تاپیکی توی قسمت دانلود و درخواست آهنگ گذاشتم به اسم کلیپ تصویری: همنوازی بابک شهرکی و سامان احتشامی. تو اون کلیپ میتونید آقای بابک شهرکی و نوازندگیشونو ببینید.

AliB
Monday 28 January 2008, 01:48 AM
خیلی متشکر . به هر حال من اطلاعاتی در این زمینه نداشتم و مطالب شما بسیار کمک کرد.
سپاسگزارم

akanani
Monday 28 January 2008, 07:52 AM
علی جان اگر آن فیلمی که می گی در فرهنگسرای ارسباران بوده . ایشان آقای وکیلی هستند و از شاگردان استاد . اگر تالار وحدت بوده باشه آقای چراغیچی هستند . اگر در خارج از کشور بوده به همراه آقای شرکی بودند . من دیروز هم گفتم به شما ایشان چند تا فیلم از بزرگداشتاشون دارن و همانطور که حمید عزیزم گفت اگر آقای چراغچی بودند . فیلم مال تالار وحدت است .:ak