PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال : آرشه کمانچه

Hes_r
Saturday 19 January 2008, 12:41 PM
سلام

دوستان کمانچه کار لطفا توضیح بدید که تفاوت آرشه ی کمانچه با ویولن چیه ؟؟ ( اصلا آیا داره ؟؟ )

دوم این که میشه از آرشه ی ویولن برای کمانچه هم استفاده کرد ؟؟؟؟ آیا شما تا حالا استفاده کردید ؟؟

یا علی

AliB
Saturday 19 January 2008, 02:54 PM
حسام جان من کمانچه نواز نیستم و در کمانچه هنوز مبتدی هستم اما از شرکت در بحث های مربوط به اون لذت می برم و یاد می گیرم.
تا اونجا که من دیدم و تجربه کردم عملکرد هر دو یکیست یعنی به ارتعاش در آوردن سیمهای ساز با استفاده از مو اما در ساختار تفاوتهایی با هم دارند.
در آرشه ویلن همانطور که شما بهتر می دانید موها به صورت مرتب بر روی دوپایه در دو انتهای یک میله ی چوبی قرار گرفته و با استفاده از یک پیچ ریگلاژ در انتهای قسمتی که آرشه را به دست می گیرید قبل از نواختن موها را به میزان مطلوب در حالت کشش قرار می دهید به طوری که نوازنده در هنگام نواختن فقط به حرکت آرشه و فشار آن بر روی سیمها توجه دارد و چوب آرشه ویلن اندکی به خارج(به سمتی بیرون) تقعر دارد.
در آرشه ی کمانچه موها در یک طرف آرشه به یک بست و در طرف دیگر که در دست نوازنده قرار می گیرد به یک تسمه ی چرمی (برای ریگلاژ شل و سفتی موها) متصل است و تسمه به آرشه متصل است. و برای کشیده نگه داشتن موها هنگام نوازندگی نوازنده ی کمانچه باید انگشتان سوم و چهارم خود را زیر موهای آرشه قرار داده و آنها را به حالت کشیده نگه دارد و البته در مواقع مختلف و با توجه به صداگیری از ساز می تواند کشش موها را کم و یا زیاد کند. و چوب آرشه ی کمانچه اندکی به سمت داخل تقعر دارد.
آرشه ی ویلن رو من امتحان کردم روس کمانچه از نظر فنی امکان پذیر نیست چرا که شما برای فشار دادن موها بر روی سیمهای ساز که در حالت عمودی قرار دارد دچار مشکل می شوید. آرشه ی کمانچه ساختاری کاملا مناسب برای این ساز دارد. یکی از دوستان می گفت که آرشه ی کمانچه های چینی هم جالب است من ندیدم و اصلا نمی دانم که چه کاربردی دارد.
آنچه که روشن است این است که همه ی نوازندگان درجه یک این ساز از آرشه های سنتی کمانچه استفاده می کنند منتها خوش ساختی ارشه کمانچه ریزه کاریها و اهمیت فراوان دارد همانطور که آرشه ی خوب ویلن . آرشه ی خوب ویلن بسیار گران قیمت است دوستان ویلن نواز بهتر می دانند.
ارادتمند شما
علی

Kamanche
Saturday 19 January 2008, 05:01 PM
سلام

دوستان کمانچه کار لطفا توضیح بدید که تفاوت آرشه ی کمانچه با ویولن چیه ؟؟ ( اصلا آیا داره ؟؟ )

دوم این که میشه از آرشه ی ویولن برای کمانچه هم استفاده کرد ؟؟؟؟ آیا شما تا حالا استفاده کردید ؟؟

یا علی
در مورد تفاوت ها علی آقا فرمودند
در مورد سوال دوم میشه از آرشه ویولون برای کمانچه هم استفاده کرد اما در کمانچه باید موهای آرشه شل باشه تا به وسیله نوازنده شدت و ضعف صدا تنظیم بشه و این در مورد آرشه کمانچه مسلما بیشتر کاربرد داره تا ویولون
صدای حاصل از آرشه ویولون هیچ تفاوتی با صدای آرشه کمانچه نداره.
ضمنا آرشه ویولون معمولا بلندتر و سنگین تر از آرشه ی کمانچه س و به نظر من یه کم برای نوازنده ی کمانچه دست و پا گیره.

Hes_r
Saturday 19 January 2008, 06:52 PM
خوب از لحاظ شلی میشه موهای ویولن رو هم شل کرد .

Kamanche
Sunday 20 January 2008, 01:16 AM
خوب از لحاظ شلی میشه موهای ویولن رو هم شل کرد .
میشه شل کرد ولی دست نوازنده به اون راحتی که آرشه ی کمانچه رو میگیره نیست آرشه ی کمانچه سبکه و محل مخصوصی برای قرارگرفتن انگشتان نوازنده داره.
شاید این عکس ها بتونه کمکی بکنه:

You can see links before reply You can see links before reply

You can see links before reply
همون طور که گفتم بلندی وسنگینی آرشه ی ویولون بیشتره و فاقد اون محل مناسب برای قرارگیری انگشتاس.و کمی ممکنه نوازنده رو خسته کنه.

Hes_r
Sunday 20 January 2008, 12:40 PM
درسته . تازه با این آرشه میشه در وسط نوازندگی هم آرشه رو شل و سفت کرد با دست .

ممنون