PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ادبیاتی دیگر

Leon
Wednesday 23 January 2008, 02:05 AM
You can see links before reply (You can see links before reply)
بینش پژوه
ازعشق
سخن می گويد

بینش پژوه
در آهنگ سرا:
click here (You can see links before reply 9%86%D8%B4+%D9%BE%DA%98%D9%88%D9%87&search_in_description=1&osCsid=sfge65l90jt6kdu9qfbmav26r0)

آلبوم جديدی که اين روزها طرفداران موسيقی پاپ را به خود مشغول کرده است اثر تازه ای از شاهکار بينش پژوه خواننده شاعر و ترانه سرای جوان است. او عنوان ادبياتی ديگر را برای آلبومش انتخاب کرده است. اين سومين اثر موسيقايی شاهکار است.بيشتر مردم شاهکار را با آلبوم اسکناس که می توان گفت اولين اثر موسيقی بود که در ايران به سبک رپ منتشر شد می شناسند. جالب اينجاست که به لحاظ سبک هيچ شباهتی به دو کار قبلی اش يعنی بانوی شرقی و اسکناس ندارد. اگر چه آن دو کار هم چندان شباهتی به هم نداشتند. يکی هارد راک و ديگری رپ بود.

You can see links before reply (You can see links before reply) برای گوش کردن به آلبوم اسکناس: click here
(You can see links before reply)
شاهکار در آلبوم سوم به سراغ سبک موسيقی لاتين رفته است وقتی از او می پرسم که چرا يک سبک را برای کارهايش انتخاب نمی کند می گويد: «آخر می دانی من عاشق تنوع هستم.» بعد هم ادامه می دهد: «اگر آلبوم بعدی ام را با سبک موسيقی سنتی و دستگاهی ايران ساختم اصلا تعجب نکنيد چون خودم هم نمی دانم در آينده چه کار خواهم کرد.»

برای ادبیاتی دیگر: click here
(You can see links before reply)
شاهکار بينش پژوه در زمينه جغرافيای اقتصادی و سياسی تحصيل کرده است اما کاری جز موسيقی، ترانه سرايی و ترجمه آثار ادبی خارجی ندارد. او خواننده ای است که برخلاف هم سن هايش عاشق پوشيدن لباس های رسمی است. همه عکس هايش روی جلد آلبوم ها با کت و شلوار های بسيار فرمال همراه با دستمال گردن، پاپيون يا کراوات است انگار او راهی يک ميهمانی است. اين هم از نکته های ديگری است که او را از ديگر خواننده های هم نسلش متفاوت کرده است.

او اين بار با ادبياتی ديگر از عشق سخن می گويد. با ادبياتی که عموما در ترانه های عاشقانه مورد استفاده قرار نگرفته است و تنها در گفتگوهای امروزی جوان های ايرانی ديده می شود. او درباره تغيير سبک سرودن ترانه های عاشقانه می گويد اين طور بهتر است و دليلی ندارد که به آنچه عادت کرده ايم تن دهيم. البته قرار نبود که ادبياتی ديگر يک اثر عاشقانه باشد: «دلمشغولی های من مفاهيم سياسی و اجتماعی را در بر می گرفت اما متاسفانه همه منهدم شدند و آنچه باقی ماند موضوعات عاشقانه بود. اساسا سياست های جاری فرهنگی حاضر در ايران به گونه ای است که هنرمندان و آثار را به سمت جدی نبودن سوق می دهد. از طرف ديگر بعضی از همکاران هم به اين موضوع دامن زده اندو فقط به فروش البوم هايشان و درآمدش فکر می کنند. در صورتی که بسياری مشاغل ديگر بهتر می تواند غم معيشت را حل کند.»

نکته ديگری که در اين آلبوم وجود دارد اجرای دو آهنگ به زبان ايتاليايی و اسپانيايی است. اين دو ترانه را هم خودش سروده است. دو قطعه آن هم مربوط به ترانه های فيلم کافه ستاره است که در ميان موسيقی های فيلم امسال بسيار گل کرد و ميان مردم خوانده شد.

او تابه حال کتاب های کافه نادری (مجموعه ترانه)، من سياسی نيستم (مجموعه شعر)، بی شعورستان (مجموعه ترانه)، دستهايت را دوست می دارم (مجموعه شعر)، آقای نخست وزير (ترجمه اشعار برتولت برشت)، ابديت يک بوسه (ترجمه اشعار پابلو نرودا) و تبارستان (ترجمه گزيده اشعار امريکای لاتين) را منتشر کرده است اما برای چاپ مجموعه اشعار تازه اش دچار مشکل شده است. او نتوانسته است مجوز چاپ کتاب تازه اش را بگيرد و می گويد اگر وضع به همين منوال صورت بگيرد، سکوت اختيار می کند.

او از نظر مالی در وضعيت مناسبی به سر می برد و در خيابان فرشته تهران خانه دارد. شاهکار دوستان زيادی دارد و گاهی با آنها در کافی شاپ کلاسيک نزديک منزلش ملاقات می کند. از اين وضع راضی است و حاضر هم نيست روش خود را برای چاپ کارهايش تغيير دهد: «تنها راه پرداختن به ژانر اجتماعی اضافه کردن چاشنی طنز است. با این وجود با اضافه کردن چاشنی طنز سه سال و نيم طول کشيد تا مجوز آثار برشت را بگيرم. او در ايران تنها به عنوان يک نمايشنامه نويس شناخته می شد اما با اين کتاب اشعار او هم شناخته شد. حالا هم مجموعه اشعارم سه سال است در وزارت ارشاد بايگانی شده است سه بار تغيير کرده ۸۰ درصد آن حذف شده اما هنوز نتوانسته ام مجوزش را بگيرم.»

او در انتقاد از مراحل طولانی گرفتن مجوز البوم موسیقی می گوید: فکرش را بکنيد برای آلبومی که در بيست روز آماده می شود بايد سه سال صبر کنم و آنوقت هم که به بازار می آيد بخش اعظم آن دلمشغولی های من نيست. گمان می کنم سکوت اختياری در اين اوضاع بهترين راه چاره باشد.»

بعضی از کليپ های شاهکار در از تلويزيون های ماهواره ای پخش می شد و همين موضوع او را دچار مشکلاتی کرده است. او برای تهيه کليپ های آلبوم تازه اش به اسپانيا، ايتاليا و امارات متحده عربی سفر کرده است اما هنوز جايی برای پخش اين آثار انتخاب نکرده است. احتمال دارد اين کليپ ها به صورت يک مجموعه در قالب سی دی منتشر شود البته اگر مجوز بگيرد.

آلبوم جدید عليرضا عصار بعد از دو سال وقفه به بازار آمد. اين آلبوم اولين کار مشترک او و شهرداد روحانی آهنگساز و رهبر ارکستری است که با رهبری ارکستر يانی در آکروپليس شهرت چند برابری بين مردم ايران پيدا کرد. در اين آلبوم هم تعدادی از آثار شاهکار بينش پژوه را با صدای عليرضا عصار میتوانید بشنوید.

منبع : بي بي سي