PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گلايه از بي‌توجهي به بزرگان موسيقي نواحي

akanani
Thursday 24 January 2008, 08:26 AM
چهار روز پس از درگذشت استاد حاج قربان سليماني، عبدالله سرور احمدي نوازنده نامي دوتار از شرق خراسان گفت
اين راه و رسمش نبود که مسوولان اين پير موسيقي دو تار را در حالت بيماري در روستاي علي‌آباد تنها بگذارند و تنها زماني که درگذشت بگويند: "حاج‌قربان"!
ايسنا ضمن نقل اين گفته از سرور احمدي آورده است: با درگذشت حاج‌قربان سليماني (You can see links before reply) در واقع مقام‌هاي شمال خراسان از بين رفت و او اين همه "مقام" را با خود برد.
به گزارش همشهري آنلاين سرور احمدي كه با دوتار شاخصش به نام قلندر ،از گنجينه هاي موسيقي شرق خراسان به شمار مي رود و سال ها در جشنواره هاي مختلف با حاج قربان همراه بوده است ، درباره يار ديرينه اش مي گويد: حاج‌قربان مرد محترم و درستي بود، او هنوز هم براي من دوست داشتني است. با توجه به اين که من نوازنده موسيقي شرق خراسان هستم و ايشان نوازنده موسيقي شمال خراسان، از شنيدن موسيقي او لذت مي‌بردم. [گفت وگوي پنجه و سيم (You can see links before reply)]
You can see links before replyوي گفت: از سال 69 در فرانسه و آلمان و اکثر جشنواره‌هاي داخلي همراه حاج‌قربان بودم و به مدت سه‌سال پي‌درپي حاج‌قربان در موسيقي شمال خراسان و من در موسيقي شرق خراسان اول شديم.
سرور احمدي تصريح کرد: مسافرت‌ها، بگوبخندها و صحبت‌هاي او، خاطرات خوبي را براي من به‌جا گذاشته است.
او تاکيد کرد: با وجود درخشش ما در جشنواره‌هاي خارجي، مسوولان کاري براي ما نکردند و همواره نخواهند کرد.
وي گفت: "حاج‌قربان" اين همه "مقام" را با خود برد،
او عنوان كرد: در سفر به کشورهاي خارجي فهميديم فرهنگ ايران، حافظ و فردوسي چه ارزشي دارند؛ خارجي‌ها به فرهنگ ما اهميت بيشتري مي‌دادند، حتا در يکي از اجراها در فرانسه، حاج‌قربان سه بار پس از اجرا، مي خواست صحنه را ترک کند، ولي آن‌ها اجازه نمي‌دادند و مصصم براي اجراي بعدي بودند.
سروراحمدي تاکيد کرد: هنرمندان موسيقي کشور ما مظلومند تا اين حد که اگر به‌خاطر احقاق حق خود اعتراض کنند به جشنواره‌هاي بعدي دعوت نخواهند شد.
وي مدعي شد: سه سال قبل براي اجراي يک جشنواره هزينه کردم، وقتي براي دريافت هزينه‌ام به اداره‌ي ارشاد رفتم آنها کاري براي من نکردند، تنها کار آنها اين بود که ديگر مرا به جشنواره دعوت نکنند!
استادي ديگر در بستر بيماري
از سوي ديگر به گزارش همشهري‌آنلاين استاد عباسقلي رنجبر، ديگر نوازنده نامي قوچاني دوتار كه در سال 80 به عنوان پديده جشنواره موسيقي نواحي كرمان معرفي شده بود نيز به دليل بيماري قلبي به بيمارستان منتقل شده است.
اين خبر را هم ايسنا داده و اضافه كرده است:
استاد رنجبر در ديدار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران در مشهد در حالي که از شنيدن خبر درگذشت حاج‌قربان سليماني به‌شدت متاثر بود، گفت: مدت چند روز در سي‌سي‌يو بستري بودم، امروز با انتقال به بخش عمومي اميدوارم بتوانم سلامتي‌ام را بازيابم.
استاد حاج عباسقلي رنجبر از نوازندگان نامي دوتار متولد سال 1310 اُترآباد قوچان است.
وي نواختن دوتار را نزد پدرش که او هم از شاگردان زنده‌ياد سيد‌محمد بخشي‌استخري بود آموخته است.
به گزارش ايسنا، روز گذشته پس از مراسم تشييع و خاک‌سپاري حاج‌قربان سليماني، جمعي از مسوولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي، از او عيادت كردند.

You can see links before reply (You can see links before reply)

Amir
Sunday 17 February 2008, 12:24 AM
خیلی از این افراد با ارزش وقتی از جمع ما می روند یا مشکلی براشون پیش می آید تازه متوجه می شویم که چه اتفاقی افتاده است

به نظر من ما باید این افراد را در سایت معرفی کنیم و ازشون بیشتر بگیم

دوستان از آثار و کلا فعالیت های حاج قربان سليماني یا استاد عباسقلي رنجبر اطلاعاتی دارید قرار دهید تا دوستان علاقمند با این استاد خراسانی بیشتر آشنا بشوند

با تشکر