PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كمك و راهنمايي

sam7star
Thursday 24 January 2008, 09:54 PM
كسي ميتونه منو در زمينه ي خوانندگي كمك كنه موسيقي سنتي ايراني چه تمريناتي بايد انجام بدم؟

.t.A.T.u
Thursday 24 January 2008, 10:18 PM
انتقال

خان
Friday 25 January 2008, 11:33 AM
انتقال یعنی چی عزیز؟

sam7star
Friday 25 January 2008, 11:37 AM
تاتو جان انتقال يعني چي؟

Khashayar
Friday 25 January 2008, 11:50 AM
یعنی تاپیک انتقال یافت.

.t.A.T.u
Friday 25 January 2008, 12:04 PM
یعنی از یه قسمت انجمن به قسمت دیگه انجمن انتقال پیدا کرد، صرفا برای این گفته میشه که کسی که تاپیکش جا به جا شده تعجب نکنه.

mahmood-salehi
Sunday 16 March 2008, 10:37 PM
سلام دوست عزیز ، sam

ابتدا باید خدمتتون عرض کنم که خوشحالم که میخواین به آواز سنتی ایرانی بپردازین .

اساتید آواز بر 2 دسته هستند :

گروهی اعتقاد دارند که هنر جوی آواز باید از یک صدای ذاتی برخوردار باشد و با انتخاب یک استاد مناسب به آموختن ردیف آوازی بپردازد اگر هم مشکلی در صدای هنرجو موجود باشد ، به مرور و درحین فراگیری ردیف بر طرف خواهد شد.

گروه دیگری از اساتید بر این اعتقاد هستند که یک هنر جوی آواز در ابتدا باید بر روی صدای خودش کار کند و ادوات آوز را اگر ندارد بدست آورد و پس از به سراغ فراگیری ردیف برود .

حال شما ببینید به کدام دسته گرایش دارید.

اگر صدای شما ذاتا صدای خوبی است ، به سراغ فراگیری ردیف آوازی ، آن هم نزد یک استاد خوب ، آشنا به ردیف و حدالامکان صاحب سبک بروید.

اگر احساس میکنید اگر کمی بر روی صدایتان کار شود ، بهتر میتوانید نتیجه بگیرید ، و اگر صبر و حوصله دارید میتوانید به سراغ آن دسته اساتیدی که تحت عنوان کلاسهای صدا سازی به ترمیم و پرورش صدای هنرجوها میپردازند بروید.و کارتان را شروع کنید.

سواد بنده در همین حد بود. بد ندیدم آن را در اختیار حضرتعالی هم قرار بدهم .

خان
Thursday 20 March 2008, 11:56 AM
مرسی محمود عزیز راهنماییت خیلی خوب بود و یه سری سوال رو در ذهنم پدید آورد.
به نظر من هر جند هم که صدای یک هنر جو آنقدر قوی نباشد ولی باز هم میتوان روی آن کار کرد و در بسیاری حالات قویش کرد تا از قبل بهتر باشد.تا بتواند در نت های پایین هم خوب بخواند ومشکل نداشته باشد.
اینکه کسی چون صداش وسعت کافی رو نداره و نمیتونه خیلی از نت ها رو بخونه نباید به آواز خوانی روی بیاره کمی بیانصافی هست که خیلی از اساتید روی آن پا فشاری میکنند.
به نظرتون میشه از دنبال کردن آلبوم های خوانندگان بزرگ و تقلید کردن از آنها صدای خودمون رو تقویت کنیم؟؟

mahmood-salehi
Thursday 20 March 2008, 09:59 PM
ممنونم جناب خان

با نظر شما موافقم و اعتقاد دارم افرادی که از صدای 6 دانگ و خیلی خوب برخوردار نیستند هم میتوانند به آواز بپردازند ... اما ذکر این نکته هم لازمه که این قبیل افراد به تلاش و کار بیشتری نیاز دارند؛ بسیار بیشتر از افرادی که صدای خیلی خوبی دارند.

اما در جواب سوال حضرتعالی باید عرض کنم : با این روش میشود به تقویت صدا پرداخت. اما ، بسیار نیک است که این کار تحت نظر شخصی که در این زمینه تجربه ی خوبی دارد انجام بپذیرد.

دنبال کردن کاراهای بزرگان و اساتید ، کاریست که اغلب آواز خوانان ، برای بهبود وضعیت صدا و تکنیک های آوازی بدان میپردازند.

لحظات پایانی سال رو سپری میکنیم ، برای تمامی شما دوستان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم که سال بسیار خوبی را در پیش داشته باشید.

خان
Friday 21 March 2008, 01:15 AM
ممنون از نظرات خوبت محمود عزیز.
اگه کسی از دوستان در کلاس های آواز شرکت کرده و از نحوه کارشون آگاهی داره_مثلا چجوری به هنر جویان تمرین میدن و یا این که به چه صورت صدا رو میپردازند و قوی میکنند_مختصر توضیحاتی برای من و دوستانی مثل من که اطلاعات کافی در این باره ندارن بده خیلی خیلی عالی میشه.
راستی به نظرتون در کل تقلید کردن یا بهتر بگم تمرین کردن از روی آلبوم های هنرمندان بزرگ برای بهبوده صدا کاری درست میباشد؟چون اکثر خواننده ها دارای سبک و شیوه ای در آواز خونی دارن و این کار میتونه هنرمند رو تنها به ره رویی چشم بسته و بدونه علم تبدیل کنه یا نه؟؟یعنی بعد از گذشت زمانی شیوه آواز خوانی هنرجو همانند فرد اصلی میشه یا نه؟؟؟
ممنون از شما دوستان.

mahmood-salehi
Wednesday 26 March 2008, 02:30 PM
سلام دوستان گرامی:53:

جناب خان ، ممنون از شما:53:

ببخشید که من میام همیشه و پاسخ میدم ... دوس دارم که دوستان دیگه هم در این گفتگوها شرکت کنند تا چیزایی زیادی رو که اونا میدونن و من نمیدونم رو ازشون یاد بگیرم.

اگر اشکالی نداشته باشه میخوام پاسخ سوالتون رو بدم ( هرچند ناقص و دست و پا شکسته هست ، اما از بنده پذیرا باشید )...

اگر منظور حضرتعالی کلاس های صدا سازی باشه ... در این کلاسها به تمرین کشش صدا و تحریر میپردازند ... که معمولا حدود یک سال به طول می انجامد.

به این ترتیب که استاد ، بر روی حجاهای آ ، او ، ای ، َ ، ِ ، ُ ، تمرینهایی رو به هنرجو خواهند داد و هنرجو به تمرین آنها خواهد پرداخت ... مهمترین جنبه ی کلاس صدا سازی ، حضور در کلاس و رفع ایرادات صدا با توجه به تذکراتی است که استاد در کلاس به هنرجو خواهد داد.

با انجام این تمرینات ... به مرور ... هنرجو پی به جای مناسب تولید صدا و ایجاد تحریر خواهد برد ... صدا از قوت بیشتری برخوردار خواهد شد و کنترل صدا به دست هنرجو می آید.

استاد شجریان بر صدا سازی تاکید بسیاری دارند و معتقد هستند که صدا سازی همیشه همراه آواز خوان هست و باید به تمرین آن بپرداخت ... ( یعنی این تمرینات فقط مختص آن زمان که هنرجو به فراگیری آن نزد استاد میپردازد نیست ، بلکه لازمه ی کار یک آواز خوان است به جهت سر حال نگه داشتن صدا. )

و اما در مورد تقلید از اساتید گرامی ...

باید خدمتتون عرض کنم ، که تقلید لازمه ی کار یک آواز خوان است همانطور ی که اساتید ما نیز برای شروع به تقلید از اساتید قبل از خودشان میپرداختند. به طور مثال : استاد گلپا ، استاد ایرج ، استاد شجریان ... هر کدام یک از این اساتید به تقلید از صدای اساتید قبل از خود نظیر : ادیب ، تاج ، اقبال آذر ، بنان و ... میپرداختند.

اما ، تقلید باید باید به صورت آگاهانه انجام بپذیرد. یعنی هنر جو باید بداند که جنس صدایش به جنس صدای کدام خواننده نزدیک است و به تقلید از او بپردازد. در ضمن ، تقلید تا زمانی خوب است. اگر از حد بگذرد ، بلای جان خواننده خواهد شد.

مثلاً گاهی اوقات دیده میشود که برخی خواننده های جوان ، برای تقلید از اساتید ، حتی حالات چهره ی خود را نیز تقییر داده و به تقلید میپردازند. که این اصلا خوب نیست ، هر صورتی فیزیک مخصوص به خود را دارد.

و همچنین بعد از گذشت چندین سال ، خواننده باید به استقلال صدایی برسد و خودش باشد . نه کپی دست چندم استاد مورد علاقه اش ...

هر کدام از اساتید ی که نام بردم ، دارای صدای مستقلی هستند و در واقع خودشان هستند. نه کپی خواننده ی دیگری.

...

ببخشید که صحبت بنده طولانی شد .

خان
Wednesday 26 March 2008, 11:45 PM
مرسی محمود عزیز خیلی خوب مطلب رو شرح دادی .من خودم به خوانندگی علاقه فراوان دارن و بسیار دوست دارم که نزد استادی آشنا به فن مشغول یاد گیری بشم به خاطر همین هم بود که بسیار دنبال اطلاعات در این زمینه میگشتم.
به طور حتم صدا سازی از مراحل اصلی در آواز خوانی به خصوص در ابتدای آن است و در رشد هنر جو همان طور که خودتان گفتید تاثیر فراوان دارد.که فکر میکنم استاد بر اساس توانایی های هنر جوی خودش به این بخش میپردازد_بر اساس توانایی که یک هنر جو در حنجره خود دارد_به هر حال به عقیده من آواز خوانی یکی از هنر های ناب و در عین حال از ایتدایی ترین از اصیل ترین آثاری میباشد که آدمی در زمینه هنر ابداع کرده است.که فرا گیری آن میتواند لذت بخش باشد.
ولی یک سوالی که دارم اینه که آیا امکان دارد استادی به هنر جو پیش نهاد کنه که مثلا آواز به درد شما نمیخوره و حتی آموزش هم برای آن وجود نداره؟یا نه هر حنجره ای را میتوان با آموزش های صحیح به نوعی از کیفیت و رشد رساند که نوعی پیشرفت در آن احساس شود؟
و این که در ابتدا که نزد استاد میریم آیا چیزی به عنوان امتحان یا تست انجان میشه که به قدرت خواننده پی ببره یا در طی مراحل مختلف این دانش حاصل میشه؟
ممنون.

mahmood-salehi
Saturday 5 April 2008, 07:11 AM
سلام جناب خان

تاخیر بنده رو ببخشید ، امکان ورد به سایت رو نداشتم .

خیلی خوشحالم از تصمیمی که گرفتید

با نظر شما کاملا موافقم.

اما در پاسخ به سوال حضرتعالی باید عرض کنم :

بله ، امکان این هست که استادی به هنر جو پاسخ رد بدهد ، کما اینکه بنده خودم بارها شاهد این پاسخ از جانب اساتید گرامی بودم.

البته همانطوری که مستحضر هستید ؛ قبلا اساتید رو به 2 دسته تقسیم کرده بودم ...

اگر قصد شما شروع آواز از مرحله ی صدا سازی باشد ، احتمال گرفتن تست و رد شدن بسیار پایین است ( البته به استاد بستگی دارد ) ... اما در غیر این صورت ، حتما باید تست بدهید و اگر استاد پسندید ( امیدوارم که اینگونه باشد ) می توانید به ادامه راه بپردازید.

براتون آرزوی موفقیت دارم .

باز هم اگر سوالی هست ، در خدمتم.