PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تنبک در طرف راست بدن یا تنبک در طرف چپ بدن ؟

Hmd_N
Thursday 31 January 2008, 09:42 PM
میخواییم به بحثی رو شروع کنیم دلمون میخواد همه ی عزیزان شرکت کنند و نظرشونو بگن. حتی اونایی که تنبک نمینوازند.:aq

تنبک به صورت رسمی و کلاسیک در طرف چپ بدن قرار میگیره. نت هایی هم که از روی آن نوازنده مینوازه، به این ترتیب نوشته شده، منظور دست ها. حالا میخواییم بحث کنیم که اگه تنبک رو در طرف راست بدن واسه نواختن بزاریم آیا به طور کلی اشکال داره؟ یا اصلا نمیشه اینجوری نواخت؟ نت ها تغییر میکنه؟ خللی در نوازندگیه به این صورت پیش میاد؟ خلاصه هر چی که در این مورد به نظرتون میرسه رو بیان کنید ما هم استفاده ببریم !

قربونتون:t

خان
Thursday 31 January 2008, 10:07 PM
سلاااااااااااام . خان وارد می شود.

حمید جان در نواختن سازی مثل تنبک به هیچ وجه طرز گرفتن ساز اهمیت نداره و نمیشه گفت که نوازنده های دست چپ اشتباه سازو گرفتن(دقیقا مثه نوشتن می مونه).
اساتید بزرگی مثل استاد ناصر فرهنگفر و بهمن رجبی دست چپ بودن و همه می دونین که به خوبی ساز میزدن.

در مورد نت ها هم هیچ مورد خاصی پیش نمیآد و نوازنده میتونه به راحتی نت ها رو اجرا کنه.
تازه یه چیزه جالب اینکه کسانی که دست چپ هستند و تنبک می زنند خیلی دستشون فرزه.علت کارو نمیدونم ولی برای خودم هم جالب بوده.

در نت یک خط هر حرکتی که با دسته راست(دست عادی )داریم در دست چپ هم به کار می ره و دقیقا همون حرکات استفاده میشه.اگه نوازنده ماهر باشه و کمی تمرکز داشته باشه می تونه تنبک رو بر عکس بگیره و بجای اینکه دست چپ رو روی ساز بخوابونه دسته راستو بخوابونه.

:ak

خان
Friday 1 February 2008, 01:53 PM
کسی نمی خواد تو این بحث شرکت کنه؟؟؟؟

خیلی جا داره ها.:ag

tonbakist
Wednesday 3 September 2008, 10:08 PM
به نظر من هم خیلی تفاوت نداره. مثلا من خودم چپ دست هستم ولی تنبک را سمت چپ بدن قرار میدهم. ولی چیزی که به صورت تجربی به نظرم اومده این هست که اصولا افراد راست دست تکنیکهای با دست راست و افراد چپ دست تکنیکهای با دست چپ را قوی تر و بهتر اجرا میکنند. فکر میکنم دیگه انتخاب با خود نوازنده هست که در اجرای دست تکیه گاه راحت تر باشه و با در اجرای تکنیکها با دست دیگر.

خان
Wednesday 3 September 2008, 10:56 PM
سلام به دوست عزیز و محترمم tonbakist (You can see links before reply).

به سایت خودت خوش اومدی،خیلی خیلی از اینکه یک نوازنده دیگه تمبک به جمع ما اضافه شده خوشحالم .
اگه خدا بخواد و بچه ها کمی همت کنن مثل اینکه داریم،کم کم زیاد میشیم و از مظلومیت در میایم.
به هر حال دوست من این بخش متعلق به شماست خیلی عالی میشه که در بحث های ما شرکت کنی و خودت هم تاپیک و بحث راه بندازی.و از همه بهتر اینکه خودت رو برای ما معرفی کنی تا با هم بیشتر آشنا بشیم.
ممنون.

من هم همان طور که در پست قبلیه این بحث میبینی زیاد بین این مقوله که ساز در کدام طرف بدن قرار میگیره فرق قائل نیستم ،این تنها بستگی به عادت نوازنده و سلیقش داره و این که در کدام حالت راحت تره.
یک فیلم داشتم میدیدم از یه بنده خدایی که داشت تمبک میزد بعد از مدتی که از ساز زدنش گذشت سازو در طرف دیگه بدن گذاشت و همان قطعه رو زد.
به نظر من این کار یک عمل خارق العاده نیست و با تمرین میشه برامون عادی بشه ولی اینکه همان قطعه رو دوباره بزنیم و فقط حرکات را با دست مخالف بزنیم به عقیده من خیلی سخت میشه.بدون اینکه دست تکیه گاه رو عوض کنیم.
نظر شما دوستان چیه؟

tonbakist
Wednesday 3 September 2008, 11:09 PM
سلام و ممنون
من هم خیلی خوشحال و ذوق زده شدم وقتی اینجا را پیدا کردم. تمام تاپیکهای قسمت تنیک را هم خوندم. باید از شما تشکر کنم که اینقدر فعال و دلسوز دارید عمل میکنید.

خان
Wednesday 3 September 2008, 11:51 PM
خوب من ازت معزرت میخوام اگه امکان داره در این قسمت هم خودت رو معرفی کن.
ممنون دوست جون.
You can see links before reply

arian
Thursday 4 September 2008, 08:06 AM
دوستان سلام
الان كه پست ها را خوندم خيلي پيش خودم تصور كردم تا بتونم تمبك را سمت راست قرار بدم . اصلا نشد ، قاطي كردم .
دست راستم را نميدونم چي كار كنم ،من فكر ميكنم دست راستم كمي كجه يا زياديه . خلاصه براي من تصورات خيلي خنده داري پيدا ميشه.

tonbakist
Thursday 4 September 2008, 10:00 AM
به نظر من هم تعویض جای تنبک اولش خیلی سخته. دستها به حرکات خاصی عادت کردند که با تعویض جاشون آدم واقعا گیج میشه

Khashayar
Thursday 4 September 2008, 10:18 AM
درود
من کوچک تر از اون همستم که در حضور شما اساتید نظر بدم.اما به نظر من هم فرق نمیکنه تمبک در کدوم سمت قرار بگیره.البته تفاوت هایی میکنه.مثلا از نظر روانی برای نوازنده این دو حالت متفاوت هست و ممکن است احساس نوازنده نسبت به نوازندگیش تفاوت هایی پیدا کنه.ولی به نظرم اگر کسی بتونه در هر دو حالت مسلط بشه روی موزیکالیته و تسلط بر روی نوازندگی و ساز تاثرات خوبی میذاره.

smd1369
Monday 4 January 2010, 01:28 PM
نظر منم همینه که بستگی به عادت فرد داره
ولی اول که می خواستیم تنبک رو یاد بگیریم بهمون میگفتن که معولا چپ دستها تنبک رو میذارند طرف راست وراست دست ها برعکس. به خاطر اینه که چپ دست ها دست چپ وراست دست ها دست راستشون قویتره.همون طور که جناب خان فرمودند اساتیدی مثل رجبی و فر هنگفر تنبک روسمت راستشون میذارند. ولی من خودم یه چپ دست هستم و تنبک رو میذارم طرف چپ هیچ مشکلی هم ندارم.

shahrdad
Thursday 7 January 2010, 08:21 PM
با سلام خدمت دوستان نازنین بخصوص جناب خان .
به نظر اینجانب اگر هدف از تعویض مکان تنبک صرفاً ایجاد مهارت در به خدمت گرفتن هردو حالت نواختن است، خب میتوان گفت با تلاش ممکن است امکان پذیرباشد. اما چنانچه دوستانی که تنبک را روی پای راست میگذارند منجمله اینجانب تحقیقاً به این رسیده باشیم که تعویض مکان تنبک برای نوازندگی به دلایلی مناسب تراست، طبیعتاً ارزش زحمات این دگرگونی را خواهد داشت. به جمع آقایان فرهنگ فر و رجبی، آقایان محمد اخوان و مرتضی اعیان را هم نیز میتوان اضافه نمود که اینگونه مینوازند. حتماً حکمتیست!!! دوستان این بحث مهم را یک کار تحقیقی تلقی نموده ویکدیگر را از نتایجی که به دست آورده ایم آگاه نماییم. باسپاس

rumour
Thursday 7 January 2010, 08:34 PM
به راست دست یا چپ دست بودن ربطی نداره؟

shahrdad
Thursday 7 January 2010, 08:38 PM
به راست دست یا چپ دست بودن ربطی نداره؟

چه چیزی دوست من؟

rumour
Thursday 7 January 2010, 08:43 PM
اینکه روی پای رات باشه یا پای چپ

shahrdad
Friday 8 January 2010, 07:47 PM
اینکه روی پای رات باشه یا پای چپ
ارتباط مستقیم نمیتونه داشته باشه، چه بسا تنبک نوازانی که راست دست هستند اما تنبک را آنگونه که مورد بحث است میگذارند.اما به نظر من عمده آنها که روی پای چپ میگذارند چپ دست هستند.

r_a_m_i_n
Friday 21 May 2010, 10:23 PM
هيچ فرقي نداره....و تقريبا غير ممكنه كه يكي بتونه هم روي پاي راستش بذاره هم چپ....چون تكنيك دستها متفاوته

ali1melis
Tuesday 7 December 2010, 09:03 AM
با سلام
بر حسب نظريه استاد بهمن خان رجبي نوازندة تنبك ميبايست نتها را با سلولهاي مغزش بنوازد بعد با انگشتان دست . بنا براين به نظر من اگر اين نظريه را به عنوان پايه و اساس قرار بديم فرقي در چپ دست بودن يا با لعكس وجود ندارد .