PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آرشیو بخش سوالات و رفع اشکال

3tar
Wednesday 4 April 2007, 11:10 AM
دوستان عزيز
در دستگاه شور سيم چهارم ?ا کوک ميشه. ولي آيا بايد همون صدايي را بده که ?ا در سيم اول ميده؟ يعني ?ا در پرده پنجم ششم؟
اگه بايد همان صدا را بدهد آيا ممکنه؟ آخه اين سيم خيلي کل?ت تر از بقيه هست!
تشکرات من را پذيرا باشيد :)

alireza_amirsamimi
Monday 16 April 2007, 11:10 AM
دقیقا یک صدا ندارند.سیم بم یک اکتاو بمتر کوک میشه.برای اینکه بهتر درک کنی مثل شباهت صدای سل دست باز و سل میان دسته.یه جیز دیگه وقتی سیم بم رو ?ا کوک کردی پرده دومش رو یعنی همون جای پرده ر رو سیم 1 و لا رو سیم2 باید با دست باز سل یک صدا بدهند.?کر کنم یه جای دیگه گ?تم برات.نه؟

3tar
Friday 11 May 2007, 12:15 PM
دوستان عزيز
آيا علت اينکه تار بسيار بيشتر از سه تار مورد است?اده قرار ميگرد ?قط صداست؟ يعني مزيت تار نسبت به سه تار در بلندي صداست؟ اگه اين طور نيست دليل چيست؟ آخر دامنه‌ي صدا که يکي است و پرده يکي و خلاصه....

3tar
Saturday 12 May 2007, 04:47 AM
چرا کسي از دوستان دانشمند من جواب نميده؟ يکي به داد اين بنده برسد.

alireza_amirsamimi
Saturday 12 May 2007, 06:22 PM
نمیشه گ?ت بیشتر است?اده میشه یا بگیم تار به جای سه تار چون صداها مت?اوتند مثل سه تار و سنتور :e !.1.به سلیقه آهنگ ساز بر میگرده 2.دستگاه های صوتی در کنسرت ها گاهی قوی نیستند و حجم صدای سه تار کم هست 3.هنوز سه تار در ارکستر شناخته نشده 4.تنظیم های گروه نوازی بعضی گرو ه ها هنوز م?هوم گروه نوازی را نداره 5.نوازنده جدی سه تار مثل بهداد بابایی و حمید متبسم و قشنگ کامکار و مسعود شعاری و ... که تکنیک کار در ارکستر ها را داشته باشند کم داریم :b

moomak
Thursday 14 June 2007, 09:06 PM
دوست عزیز
تار به علت نوانس ؛ حجم و نوع صدا قابلیت بیشتری برای مانور در آهنگ داره مثلا در مجالس و محا?ل اما سه تار به خاطر حجم کمتر صدا ... ریز تر بودن اون و غمی که در نوای اون نه?ته است و همین طور به خاطر نحوه مضرابش باعث می شه تا قدرت مانور کمتری داشته باشه و کمتر مورد استقبال وارد بشه.
این امر البته نسبیه و به جمع و شخص بستگی داره
با احترام
,moomak

AliB
Thursday 17 January 2008, 05:43 PM
دوست عزیز به این تاپیک مراجعه کنید
You can see links before reply
با تشکر

Hes_r
Thursday 17 January 2008, 07:57 PM
ممنونم دوست من بابت راهنمایی .

ولی این تاپیک به کم قدیمی شده .

قربانت

AliB
Thursday 17 January 2008, 10:21 PM
حسام جان به نکته ی خوبی اشاره کردید . :j من چون تازه رسیدم فکر میکنم همه ی تاپیکها مال همین دیروزه :bb. اگر مدیران عزیز این بخش زحمت بکشند و بعضی از تاپیکهای قدیمی رو آرشیو کنند خیلی عالیه و من هم قول می دهم که چند تا تاپیک جدید بزنم تا بخش یک تکانی بخوره.:b

Hes_r
Friday 18 January 2008, 10:50 AM
دقیقا متوجه میشم که چی میگی . آدم فک میکنه همه تاپیکا تازه هست .

یا علی

AliB
Thursday 31 January 2008, 11:16 PM
دوستان عزیز سلام.
در این قسمت تاپیک های قدیمی را آرشیو خواهیم کرد.
با تشکر

ashkan_inc
Monday 8 February 2010, 11:05 PM
سلام دوستان
روی بعضی از نت ها علامت _ که معمولا بالای خطوط حامل قرار داره رو چطور باید نواخت ؟ میشه توضیح بدین ممنونم
یه چیز دیگه علامت vib به چه مناست و چطور نواخته میشه ؟ ممنون میشم اگه زود پاسخ بدین

AliB
Monday 8 February 2010, 11:51 PM
درود بر شما
اول باید عرض کنم که سوالتون رو در تاپیک نامناسبی پرسیدید و به هر روی پاسخ سوال:
متاسفانه عدم توافق جمعی در علامت گذاری استاندارد برای نت نگاری قطعات موسیقی ایرانی مشکلات فراوانی رو برای هنرجویان پدید می آورد .
علامت _ که در زیر یا بالای یک نت در برخی سیستم های نت نگاری استفاده میشه به معنای اجرای اون نت بصورت ""ریز"" یا ""با مضراب ریز"" به اصطلاح هست یعنی نتی که چنین علامتی در زیر و یا بالای آن قرار گرفته باید بصورت ریز اجرا شود . و نشانه ی vib. همه به معنای ویبراسیون هست که به طرق گوناگون در سه تار امکان اجراش هست ولی معمولا فرم متناسب با این نشانه به این صورت هست که سیم رو همراه با حرکت عرضی نوک انگشت به صورت سریع حرکت میدهیم به صورت رفت و برگشت در عرض دسته ی ساز به نحوی که در اثر این کار قدری سیم کشیده شده و صدای نت اندکی بالاتر میرود و دوباره به جای خود بر میگردد . نکته اینکه باید با فشار مناسب نوک انگشت در حین حرکت عرضی همواره سیم را بر روی پرده فشرده تا ار تعاش آن(و بالطبع صدای آن) خفه و قطع نشود .
امیدوارم پاسخم مورد استفادتون قرار بگیره

ashkan_inc
Friday 12 February 2010, 12:19 PM
سلام
ممنون ALib جان دستت درد نکنه . من باید سوالاتمو کجا مطرح کنم ؟ مگه اینجا تاپیک رفع اشکال سه تار نیست
راستی دوباره به مشکل خورمl این نت رو چه طور اجرا کنم ؟ یک تیکه از نت مجنون نبودمه
و در باره ی اجرای این تیکه از نوایی نوایی توضیح بدین ممنون میشم .tr رو چه جور اجرا کنم

AliB
Friday 12 February 2010, 01:39 PM
اشکان جان اینجا ""آرشیو"" سوالات هست یعنی سوالاتی که مدت ها پیش پرسیده شده و پاسخ داده شده رو بعد از مدتی اینجا آرشیو می کنیم تا برای مراجعات بعدی دوستانی که سوال مشابه ای دارن باقی بمونه اما سوالات جدید رو باید در بخش "بحث و گفتگوی فنی و نظرخواهی (You can see links before reply)" پرسید .
اما پاسخ
من تیکه نت ها رو برات اجرا کردم :
مجنون نبودم (You can see links before reply)
نت رو دقیق دنبال کن و اون نت زینت رو پیدا کن و ببین چطور باید اجرا بشه . در اجرا کاملا واضح اجرا شده . اون دو نت، نت های زینت هست و باید به این طریق اجرا بشه که روی سی مضراب میزنی، بلافاصله انگشت دوم رو بر میداری تا ادامه ی ارتعاش سیم، نت لا که نت اصلی هست رو اجرا کنه و در آخر انگشت اول رو با کمی کندن ِ سیم، بلند میکنی تا ادامه ی ارتعاش ، نت زینت سل رو اجرا کنه و همه ی این اتفاقات در همون ضرب اول انجام میشه .
نوایی (You can see links before reply)
این هم این تیکه نت از نوایی . این یکی رو با وضوح کامل برات اجرا کردم و اون تیکه تریل رو هم بصورت مجزا چند بار زدم بنابر این فکر نکنم به توضیح لفظی نیازی باشه
در ضمن اگر بتونی از یوتیوب استفاده کنی من این قطعه رو از روی نت انوش جهانشاهی برای یکی از دوستانم ضبط کرده بودم تصویری و موجود هست الان فکر می کنم همین نتی هست که شما قسمتیشو گذاشی و منم کاملا خشک اجرا کردم و مطابق نت و آموزشی . امیدوارم مورد استفادت باشه.
از اینجا (You can see links before reply) ببین
اگر باز هم سوالی داشتی لطفا در بخش مورد نظر و در یک تاپیک جدید بپرس.
Lonely3tar
Wednesday 24 February 2010, 06:49 PM
دوستان گلم من شدیدا دنبال فونت سری و کرن برای برنامه ی Encore می گردم ...
اگه کسی سراغ داره لطفا بذاره اینجا !
ممنونم !

amirhassan
Thursday 25 March 2010, 11:58 PM
سلام به همگی دوستان.این اولین پست منه!

یه درخواست از دوستان داشتم.آیا فایل صوتی وجود داره که تمام پرده های ممکن سه تار رو به صورت نواخته باشه؟یعنی منظورم اینه که از بم ترین صدای سه تار تا زیر ترین صدای اون رو پشت سر هم و با کمی فاصله داشته باشه ؟ من که خیلی دنبالش گشتم ولی پیدا نکردم.اگه کسی بتونه زحمتشو بکشه واقعا کار ارزشمندی انجام داده.:41:

AliB
Friday 26 March 2010, 12:23 AM
سلام دوست خوبم .
من سعی میکنم این کار رو در اولین فرصت انجام بدم . البته اگر دوستان دیگه هم وقت داشتن و انجام بدن خیلی خوبه.
موفق باشید

amirhassan
Friday 26 March 2010, 10:50 PM
سلام دوست خوبم .
من سعی میکنم این کار رو در اولین فرصت انجام بدم . البته اگر دوستان دیگه هم وقت داشتن و انجام بدن خیلی خوبه.
موفق باشید

مرسی AliB.باور نمیکردم کسی پیدا بشه همچین کاری رو قبول کنه.فقط اگه زحمت این کار رو کشیدید اسم نت هایی رو که نواخته میشه پشت سرهم تو یه فایل تکست یا هر جور که خودتون صلاح میدونیدبنویسید چون با سه تار میشه ربع پرده هم زد و افرادی مثل من که مبتدی هستند متوجه اونها نمیشیم.ان شاالله بتونم یه روزی جبران کنم:am

AliB
Friday 26 March 2010, 10:55 PM
مرسی AliB.باور نمیکردم کسی پیدا بشه همچین کاری رو قبول کنه.فقط اگه زحمت این کار رو کشیدید اسم نت هایی رو که نواخته میشه پشت سرهم تو یه فایل تکست یا هر جور که خودتون صلاح میدونیدبنویسید چون با سه تار میشه ربع پرده هم زد و افرادی مثل من که مبتدی هستند متوجه اونها نمیشیم.ان شاالله بتونم یه روزی جبران کنم:am
خواهش می کنم ! فقط سوالی که پیش میاد اینه که منظور از همه ی پرده ها ، همه ی پرده های اصلیست دیگه؟
مثلا گام ماهور ! با این نوشته ی شما من مشکوک شدم نکنه شما صدای تک تک پرده ها شامل نیم پرده و ربع پرده رو می خواهید برای کوک کردن و تنظیم ساز؟ آیا اینطوره؟
اگر ممکنه بگید دقیقا منظورتون چی هست .

amirhassan
Friday 26 March 2010, 11:24 PM
خواهش می کنم ! فقط سوالی که پیش میاد اینه که منظور از همه ی پرده ها ، همه ی پرده های اصلیست دیگه؟
مثلا گام ماهور ! با این نوشته ی شما من مشکوک شدم نکنه شما صدای تک تک پرده ها شامل نیم پرده و ربع پرده رو می خواهید برای کوک کردن و تنظیم ساز؟ آیا اینطوره؟
اگر ممکنه بگید دقیقا منظورتون چی هست .

همیشه اینقدر شما سریع جواب میدید؟!منظور من پرده های اصلی است.فکر میکنم تو گام ماهور هم نیم پرده وجود داشته باشه.در کل هدف من تنظیم صدای خودم باصدای این ساز است.باز هم ممنون.

یه سوال هم برام پیش اومد:پرده های سه تار از لحاظ هماهنگی با پیانو چه جوریه؟

AliB
Saturday 27 March 2010, 09:13 AM
:) هر وقت سوالی رو ببینم و بتونم جواب بدم بلافاصله جواب خواهم داد :)
در مورد هماهنگی پرده های سه تار با پیانو بحث اندازه گیری فواصل موسیقی ایرانی پیش میاد که یک تفاوت هایی با موسیقی غربی داره . حتی در فواصل اصلی . مثلا می بکار که در سازهای ایرانی اساسا کمتر از مقدار غربی و استاندارد و معتدل شدش هست. و یا همینطور در بمل ها که ممکنه تفاوتهایی داشته باشه! اما از اونجا که پرده ها ی ساز متحرکه اگر زمانی مثلا نیاز به همنوازی بین دو ساز باشه میشه فواصل رو هماهنگ کرد .

amirhassan
Saturday 27 March 2010, 02:06 PM
:) هر وقت سوالی رو ببینم و بتونم جواب بدم بلافاصله جواب خواهم داد :)
در مورد هماهنگی پرده های سه تار با پیانو بحث اندازه گیری فواصل موسیقی ایرانی پیش میاد که یک تفاوت هایی با موسیقی غربی داره . حتی در فواصل اصلی . مثلا می بکار که در سازهای ایرانی اساسا کمتر از مقدار غربی و استاندارد و معتدل شدش هست. و یا همینطور در بمل ها که ممکنه تفاوتهایی داشته باشه! اما از اونجا که پرده ها ی ساز متحرکه اگر زمانی مثلا نیاز به همنوازی بین دو ساز باشه میشه فواصل رو هماهنگ کرد .

ممنون.اگه بیایم فواصل را از بم ترین تازیرترین فرکانس در پیانو برای گام مازور مثلا به شکل زیر بنویسیم

C1 D1 E1 F1 G1................................................ ....................C6 D6 E6 F6 G6 A6 B6 C7

طبق تحیقیقات من محدوده صدایی سه تار از C3 تا A5 است.حال سوال من اینجاست که مطابقت فرکانسی و نوشتاری سه تار با پیانو چه جوریه؟خلاصه باید یه قاعده ای داشته باشه.لطفا منو یه نفر راهنمایی کنه چون کلا گیج شده ام!یه سوال دیگه: کوک های مختلف سه تار فرکانس های متفاوتی با اسم نت اون ایجاد میکنه؟
و اما آخرین سوال:اگه ما فرضا گام سل مازور درنظر بگیریم آیا میشه با سه تار از نتc3 شروع کرد و یه بار به صورت ربع پرده-ربع پرده بالا رفت تا به نت A5 برسیم وصداشو ضبط کنیم و یه بار هم به صورت نیم پرده-نیم پرده ازC3 بالا رفت تا به نتA5 برسیم . (که البته بین نت هایی مثل سل و فا خودش فاصله نیم پرده وجود خواهد داشت).من دنبال یه همچین کاری هستم!

AliB
Saturday 27 March 2010, 03:26 PM
ممنون.اگه بیایم فواصل را از بم ترین تازیرترین فرکانس در پیانو برای گام مازور مثلا به شکل زیر بنویسیم

C1 D1 E1 F1 G1................................................ ....................C6 D6 E6 F6 G6 A6 B6 C7

طبق تحیقیقات من محدوده صدایی سه تار از C3 تا A5 است.حال سوال من اینجاست که مطابقت فرکانسی و نوشتاری سه تار با پیانو چه جوریه؟خلاصه باید یه قاعده ای داشته باشه.لطفا منو یه نفر راهنمایی کنه چون کلا گیج شده ام!یه سوال دیگه: کوک های مختلف سه تار فرکانس های متفاوتی با اسم نت اون ایجاد میکنه؟
و اما آخرین سوال:اگه ما فرضا گام سل مازور درنظر بگیریم آیا میشه با سه تار از نتc3 شروع کرد و یه بار به صورت ربع پرده-ربع پرده بالا رفت تا به نت A5 برسیم وصداشو ضبط کنیم و یه بار هم به صورت نیم پرده-نیم پرده ازC3 بالا رفت تا به نتA5 برسیم . (که البته بین نت هایی مثل سل و فا خودش فاصله نیم پرده وجود خواهد داشت).من دنبال یه همچین کاری هستم!

چند تا مطلب باید اشاره کنم :
اول اینکه فواصل پیانور رو در مطابقت با تئوری موسیقی پورتراب باید به اینصورت در نظر بگیربد :
َ
A-2 - B-2 - C-1 - D-1 - E-1 - F-1 - G-1 .................. A6 - B6 - C6
و با توجه به این گستره ی صوتی محدوده ی صوتی سه تار همونطور که اشاره کردم از C2 تا A4 هست. نکته ی بعد منظور شما از مطابقت فرکانسی و نوشتاری سه تار با پیانو چیست؟
گستره ی صوتی استاندارد ساز سه تار مطابق اونچه در بالا بهش اشاره شد مشخصه و در همین محدوده هم با صدای پیانو مطابقت داره . البته چون اساسا در موسیقی ایرانی صدادهی سازها به گونه ایست که لزوما بر مبنای فرکانس های استاندارد منطبق نیست قابلیت تولرانس در حد یک تا دو پرده وجود داره و این به این معناست که بجای منطبق شدن سیم دست باز اول ساز سه تار که به اصطلاح دو کوک میشه ، با صدای Do 3 ، اون رو la2 و یا حتی Sol2 کوک میکنن که به همین نسبت همه ی فواصل ساز یک یا دو پرده پایین تر میاد! و نسبت به پیانو حالت انتقالی پیدا میکنه در واقع!
در مورد کوک های مختلف فرکانس های مختلفی ایجاد میکنه ! متوجه منظور شما نیستم! اگر منظور همون تفاوت مبنای کوک هست که در بالا توضیح دادم! و اگر هم منظور زدن مایه های مختلف از پرده های مختلف هست که بحث جداگانه ایست . در تطابق سازها از نظر گستره ی صوتی و همینطور گامهایی که برای زدن یک مایه مورد استفاده قرار می گیره و همینطور تغییرات مبنای کوک برای همپوشانی این گامها ، بحث انتقال مطرح میشه.
و اما اومدی نسازی ها!
من دقیقا متوجه شدم شما چی مورد نظرت هست و تو پست قبلی سوال کردم ولی شما گفتی که نه پرده های اصلی رو لازم داری که اساسا با هر ساز دیگه ای هم میتونی این پرده ها رو بگیری .
حالا من صداهای اصلی گام دو ماژور رو با کوک منطبق بر دیاپازون (یعنی از دو دوم تا لا چهارم ) برات ضبط کردم .
باید در یه فرصت دیگه همه ی نیم پرده ها و سه چهرم پرده های ساز رو بزنم حالا یا پشت سر هم یا بصورت نیم پرده های کروماتیک جدا و سه چهارم پرده های کروماتیک جدا .
این هم لینک (You can see links before reply) دانلود پرده های اصلی دو ماژور

amirhassan
Saturday 27 March 2010, 04:15 PM
انصافا شما بی نظیرهستید دراین انجمن!
اما باید همه چیز رو برای روشن شدن مطلب توضیح بدم.نرم افزاری که من باهاش برای تطبیق صدای خودم دارم انجام میدم برنامه sing and see هست.که عکسشو تو ضمیمه قرار دادم.همونجور که میبینید از C2 شروع شده و تا C6 با پرده و نیم پرده طبق گام ماژور نشون داده شده.(که خلاف حرف شماست که گفته اید از A2 شروع میشه)که هرگاه صدای نتی رو چند ثانیه داخل میکروفون کشش بدی بهت میگه در حال خوندن چه نتی هستی!حالا من میخوام بدونم با سه تار این فواصل چه صدایی میده. و آیا در موسیقی ایرانی میشه مطابقت را خودم انجام بدم و وقتی مثلا یاد گرفتم نت C2رو چه جوری باید خوند وقتی سه تار هم زده شد وگفتند داریم نت C2 رو میزنیم من هم دقیقا همون رو خونده باشم که البته طبق گفته های شما برای فواصل پیانو و این که در سه تار یک یا دو پرده پایین تره من الان دارم دیوونه میشم چون غاط زدم.آخرش یک پرده است یا دو پرده! در ضمن چون درنرم افزار بحث ربع پرده ها مطرح نیست من میخواستم صدای اونها رو هم خودم یاد بگیرم.از ارسال لینک خیلی متشکرم .شرمنده پرحرفی شد.

AliB
Sunday 28 March 2010, 02:23 PM
انصافا شما بی نظیرهستید دراین انجمن!
اما باید همه چیز رو برای روشن شدن مطلب توضیح بدم.نرم افزاری که من باهاش برای تطبیق صدای خودم دارم انجام میدم برنامه sing and see هست.که عکسشو تو ضمیمه قرار دادم.همونجور که میبینید از C2 شروع شده و تا C6 با پرده و نیم پرده طبق گام ماژور نشون داده شده.(که خلاف حرف شماست که گفته اید از A2 شروع میشه)که هرگاه صدای نتی رو چند ثانیه داخل میکروفون کشش بدی بهت میگه در حال خوندن چه نتی هستی!حالا من میخوام بدونم با سه تار این فواصل چه صدایی میده. و آیا در موسیقی ایرانی میشه مطابقت را خودم انجام بدم و وقتی مثلا یاد گرفتم نت C2رو چه جوری باید خوند وقتی سه تار هم زده شد وگفتند داریم نت C2 رو میزنیم من هم دقیقا همون رو خونده باشم که البته طبق گفته های شما برای فواصل پیانو و این که در سه تار یک یا دو پرده پایین تره من الان دارم دیوونه میشم چون غاط زدم.آخرش یک پرده است یا دو پرده! در ضمن چون درنرم افزار بحث ربع پرده ها مطرح نیست من میخواستم صدای اونها رو هم خودم یاد بگیرم.از ارسال لینک خیلی متشکرم .شرمنده پرحرفی شد.

خواهش می کنم امیرحسن جان(اگر اسم شما همین باشه)
این بار دومی هست که جواب سوال شما رو تایپ می کنم بار اول دیشب بود که بنا بر اشکال اینترنت ارسال نشد و متنش هم از دست رفت برای همین موکول کردم به وقت دیگری پاسخ دادن رو.
با توجه به این مطلبی که شما بیان می کنی پس در واقع قصد داری سلفژ کار کنی به نوعی و توصیه ی من به شما اینه که همچین نرم افزاری در دراز مدت نه تنها کمکی نخواهد کرد در این راه بلکه به دلیل اینکه بار پردازشی رو از روی مغز شما بر میداره مهارت و پیشرفت شما رو در نهایت به تعویق میندازه .
بهترین راه کار کردن سلفژ استفاده از پیانوست و مرحله ی مقدماتیش هم از تقلید صدا آغاز میشه البته با تکیه بر گوش خودتون تا کم کم فواصل صوتی در مغز شما ثبت بشه. در واقع اونچه که در مغز شما ثبت میشه صدای نت نیست بلکه فاصله ی صوتی دو صدای موسیقاییست که نسبت مشخصی با هم دارند و بر این مبنا از هر صدایی که آغاز کنی می تونی نت ها رو با فواصل مشخص اجرا کنی .
پس توصیه می کنم برای گیج نشدن درباره ی اسم نتها و نسبت اونها با هم درباره ی فواصل صوتی مطالعه کنی و مفهوم اون رو درک کنی . وقتی اینجور شد شما با هر سازی که نتی رو اجرا کنند می تونی فواصل مورد نظر رو بخونی . در مورد کرن و سری هم باید گوش موسیقی ایرانی داشته باشی .
یعنی با گوش دادن بعد از اینکه فواصل اصلی رو خوب خوندن بتونی کرن و سری هم بخونی در واقع گام های موسیقی ایرانی رو بتونی بخونی . در مورد نرم افزار شما هم باید بگم نمی دونم بر مبنای پیانو هست یا نه اما پیانو بم ترین صداش نت لای منفی دو هست و تا دوی مثبت شش هم ادامه پیدا میکنه این مطابق گستره ی صوتی هست که در کتاب تئوری مو سیقی پورتراب مطرح شده!
پس شما باید مفهوم فاصله ی صوتی و گام رو فرا بگیرید تا این انتقال ها و تطابق ها گیجتون نکنه دوست من .
امیدوارم مفید باشه این مطالب.

amirhassan
Sunday 28 March 2010, 04:40 PM
خیلی ممنون .اتفاقا یه نرم افزار فوق العاده در همین زمینه تقویت گوش پیدا کرده ام که هم آموزش میده و هم آزمون داره که طبق تحقیقات من قیمتش فوق العاده بالاست ولی ما ایرانی ها فقط دانلود میکنیم....! این هم لینکش You can see links before reply
من دارم از هر دوی این نرم افزارها کمک میگیرم و به نظرم خیلی دقیق کار میکنند.البته برای آواز پیش استاد میرم که فعلا منو پیچونده و میگه باید برای یاد گرفتن فواصل بری یه ساز مثلا سه تار یاد بگیری و بعدا بیای پیش من!
یه سوال دیگه:منظور شما اینه که فعلا تا یاد گرفتن فواصل به طور کامل از خوندن اونها صرف نظر کنم؟ یا هنگام نواخته شدن پرده های پیانو همراه اون تمرین کنم تا فواصل رابرای صدای خودم پیدا کنم؟
در ضمن اگه برای شما زحمت نبودو وقت داشتید اون فواصل نیم پرده و ربع پرده هارو بزارید.با سپاس

DesironnA
Sunday 28 March 2010, 07:47 PM
سلام. من یه مشکل درباره کار با مولتی افکتم دارم.
مولتی افکت من ZooM G9.2tt هست.
وقتی میخوام دایرکت ریکورد کنم، باید کابل USB رو به سیستمم وصل کنم و در این موقع ساند کارت کامپیوترم میشه ساند کارت مولتی افکتم.
یه برنامه دارم که توش میشه پچ ها رو کنترل کرد و حتی پچ هایی که از اینترنت دانلود میکنمو از طریق کابل USB توی مولتی افکتم Upload کنم.
اما مشکل اینجاست که توی برنامه مولتی افکتمو نمیشناسه و من نمی تونم هیچ تغییراتی رو توی پچ ها ایجاد کنم و همچنین نمی تونم هیچ پچی رو آپلود کنم.
آیا کسی هست که بدونه چکار میشه کرد؟
لطفا راهنمائیم کنین.
ممنون مهیار.

amirhassan
Monday 29 March 2010, 02:40 PM
سلام.من دایره نت های موسیقی ایرانی رو پیدا کردم.(برگرفته از کتاب خودآموز آواز ایرانی از علی تهرانی)

یه سوال هم داشتم:آیا فا کرن همون می سری میشه؟

AliB
Monday 29 March 2010, 07:29 PM
اساسا این چارت که به نام دایره ی نت های موسیقی ایرانی معرفی شده در این شکل حالت تئوریک داره و در عمل و در پرده بندی سازهای ایرانی و فواصل دستگاه ها از برخی از این نت ها اصلا استفاده نمیشه! از جمله همون می سری!
اساسا می دونید که دو علامت تغییر دهنده ی کرن و سری مخصوص موسیقی ایرانی هست و کرن به اندازه ی یک چهارم پرده صدای نت رو بم تر میکنه (پایینتر میاره) و سری هم صدای نت رو به اندازه ی یک چهارم پرده زیر تر میکنه (بالاتر میبره) ، از نظر تئوریک بله در واقع پرده ی می سری و فا کرن در واقع همپوشانی دارند با هم اما اساسا نه می سری مورد استفاده در پرده بندی و فواصل موسیقی ایرانی هست بطور معمول و نه فا کرن! به همین خاطر هست که عرض کردم بیشتر جنبه ی تئوری داره و نه عملی !

amirhassan
Sunday 4 April 2010, 12:17 AM
یکی از دوستان (وبلاگ میرزاعبدالله) کمک کرد و فایل قبلی من را برای سه تار تصحیح کرد.

اگه دوستی زحمت بکشه و 50 نت مربوطه برای سه تار را طبق دایره بزاره خیلی خوب میشه

amirhassan
Thursday 8 April 2010, 11:11 PM
البته من یادم رفت بگم در چند پست قبلی 20 تا از اونا موجود هست.

پس در کل 30 نت باقی مونده.....

در ضمن یه سوال: چرا نمیشه سازی ساخت مثلا شبیه همین سه تار که فقط یک سیم داشته باشه و بشه با دست همه نت ها رو به صدا درآورد؟!

AliB
Thursday 8 April 2010, 11:18 PM
امیر حسن جان من گرفتار بودم و فرصت نکردم برات ضبط کنم . حتما در یکی دو روز آینده این کار رو برات انجام میدم.
در مورد ساز هم ! شدن که میشه :دی ولی همچین سازی فکر نکنم قابل استفاده باشه! پیشنهاد من ساخت ساز بی سیم و وایر لس هست :)) :دی اینجوری اساسا مطابق تکنولوژی روز هم هست ! (شوخی می کنم بخندی)
چرا دنبال ساخت همچین سازی باید باشیم؟

amirhassan
Friday 4 June 2010, 11:47 PM
سلام بر دوستان.باز سر و کله من تو این فروم پیدا شد تا دوباره سوالها و درخواستهای بی مورد خودم را تکرار کنم؟! یه سوال جدید: چرا سه تار به جای سه تا سیم چهار تا سیم داره ؟

درخواست: هم همون سریال قبلیه!:43:

you3f
Saturday 5 June 2010, 12:28 AM
سلام بر دوستان.باز سر و کله من تو این فروم پیدا شد تا دوباره سوالها و درخواستهای بی مورد خودم را تکرار کنم؟! یه سوال جدید: چرا سه تار به جای سه تا سیم چهار تا سیم داره ؟

درخواست: هم همون سریال قبلیه!:43:
دوست عزیز، من در مورد سازهای سنتی اطلاعات چندانی ندارم ولی تا اونجا که از کتابا خوندم: سه تار، اولش ساز محلی بوده و سه تا سیم داشته. ولی بعدها که شهری شده یه سیم بهش اضافه کردن.
سیم چهارم سه تار رو یه درویش سه تار نواز بنام "مشتاق علیشاه" به این ساز اضافه کرده... نوازنده های قدیمی این سیمو به همون اسم مشتاق میشناسن.

amirhassan
Friday 11 June 2010, 12:37 AM
سلام.
از دوستانی که سه تار دارن کسی هست بتونه خواسته منو که قبلا داشتم(فواصل نیم پرده و ربع پرده سه تار) عملی کنه؟(البته قبلا علی آقا زحمت گام ماهور رو کشیده بودن ):am

J.D.M
Wednesday 11 January 2012, 11:43 AM
سلام دوستان
این علامت C که جلوی سرکلید سل (بدون کسر میزان) بعضی وقت ها توی نت های سه تار مشاهده میشه به چه معناست و چه جوری هست قضیش؟

Honey_Shababi
Wednesday 11 January 2012, 11:46 AM
علامت C يعني اون آهنگ در ميزان 4/4 نوشته شده.

J.D.M
Wednesday 11 January 2012, 11:55 AM
آها مرسی
بعد یه سوال دیگه اگر جلوی 1 یه لا چنگ 4 نقطه گذاشته بشه باید اون رو به صورت 4 سه لا چنگ بزنیم؟

Honey_Shababi
Wednesday 11 January 2012, 12:04 PM
آها مرسی
بعد یه سوال دیگه اگر جلوی 1 یه لا چنگ 4 نقطه گذاشته بشه باید اون رو به صورت 4 سه لا چنگ بزنیم؟

من درست متوجه نشدم...اگه ميشه يه عكس ازش بذاريد.

J.D.M
Wednesday 11 January 2012, 12:14 PM
بفرما اینم لینک:

Honey_Shababi
Wednesday 11 January 2012, 12:32 PM
به اين علامت ميگن Double Dotting و اگه سه نقطه بياد ميگن Triple Dotting...يك نقطه هم ميگن Dotting.

يعني

You can see links before reply .png
You can see links before reply (You can see links before reply)

Double Dotting در واقع به اين صورت هست كه ارزش زماني نت را + نصف ارزش زماني آن + 1/4 ارزش زماني آن نت ميكند.

AliB
Wednesday 11 January 2012, 01:33 PM
ای کاش تصویری که گذاشتی(دوست سوال کننده) محدوده ی بیشتری رو نشون میداد! مثلا دو سه میزان متوالی که بهتر بشه تجزیه تحلیل کرد!
ضمن تشکر از دوست گرامی برای توضیحات خوبشون ، از نقطه در نشانه گذاری نت نویسی موسیقی ایرانی استفاده های دیگه ای هم شده به این صورت:
You can see links before reply .PNG
که البته نمونه ی بالا از کتاب ردیف میرزاعبدالله ، نت نویسی استاد طلایی هست و خوب محل قرار گیری نقطه ها در زیر نت هست که با موردی که شما نمونش رو گذاشتی متفاوته فقط خواستم این رو هم مطرح کنم جهت اطلاع دوستان.
البته اگر تک نقطه هم زیر نت باشه اجرای استکاتو ی نت هست !
You can see links before reply .jpg
که اطلاحش تو موسیقی ایرانی میشه خفه کردن صدای نت! که تو سه تار نوازی تکنیک خودش رو داره و عبارت است از خفه کردن صدای نت بعد از اجرا با استفاده از انگشت سوم و یا چهارم دست چپ(پنجه) !

AliB
Wednesday 11 January 2012, 01:45 PM
و این هم ادامه ی توضیحات مربوط به استفاده های دیگر نقطه :
You can see links before reply .PNG

J.D.M
Wednesday 11 January 2012, 05:09 PM
مرسی از دوستان عزیز
خیلی کمک کردید ...
من اون نمونه ای رو که گذاشته با نرم افزار Finale 2010 که تقریبا نرم افزار کاملی هست (واسه نت نویسی بدجور توصیه میشه) نوشتم و حوصله نداشتم بقیش رو بنویسم ولی اون چیزی که توی اجرای نت من خواسته شده افزایش دیرند( اگه اشتباه نگفته باشم) نت هاست و دقیقا حرف Honey_Shababi (You can see links before reply) عزیز
از AliB (You can see links before reply) خیلی ممنونم‼
دم همگیتون گرم اولین تالاری بود که اینقد سریع تونستم به جواب برسم ...

AliB
Wednesday 11 January 2012, 06:50 PM
بالاخره نت آهنگی گفتن! فرق داره با باقی فروم ها! ;)