PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چه ویولنی برای شما مناسب است؟

vioman
Thursday 4 January 2007, 12:14 AM
به نام تصنیف گر هستی
سلام بر شما دوستان هنرمند و هنردوست انجمن موسیقی نت آهنگ
از صمیم قلب و با تمام وجود آرزو می کنم سلامت و دلشاد باشید

در این ارسال می خواهیم درباره اندازه ویولن و اینکه که چگونه می توانیم ویلن (با اندازه)مناسبی انتخاب کنیم با هم صحبت کنیم.در این رهگذر به برخی از سوالات نیز پاسخ داده می شود مثلا ممکن است روی برخی لوازم مربوط به ویلن مانند صدا خفه کن (سوردین)چند عدد کسری دیده باشید و این سوال برای شما پیش امده باشد که مفهموم این کسرها چیست یا دوست شما از شما پرسیده ویلن شما چند چندم است و شما نتوانسته اید پاسخ مطمئنی بدهید و یا گاهی در همان روزهای اول آشنایی با ویولن که هنرجو مشغول یادگیری نحوه گرفتن ساز است ممکن است احساس کرده باشید گرفتن ساز برایتان راحت نیست و نمی توانید ان را مهار کنید خوب از کجا معلوم که ویلن شما( برای شما) مناسب است ؟با خواندن ابن مقاله به جواب سوالات بالا خواهید رسید.
اندازه ویولن را معمولا به صورت کسری بیان می کنند.این اندازه از 4/4 شروع می شود سپس 4/3 2/ 1 4/1 8 /1 10/1 16/1 32/1 .طبیعی است که هر چه این کسر کوچکتر می شود اندازه ویلن نیز کوچکتر است بنابراین بزرگترین اندازه ویلن همان 4/4 است که از دیگر اندازه ها هم رایج تر است.به طور کلی اکثر ویلن هایی که دربازار موجود است 4/4 4/3 یا 2/1 است و مابقی اندازه ها به ندرت یافت می شود (یک ویلن 16/1 یا 32/1 بسیار کوچک است و فقط مناسب یک کودک 2.3ساله است) .توجه داشته باشید این کسر ها با اندازه واقعی ویلنها و با همدیگر نسبت مستقیمی ندارند یعنی مثلا یک ویلن 2/1 نصف یک ویلن 4/4 نیست!به عنوان توضیح بیشتر باید بگویم که اندازه بدنه یک ویلن 4/4 (بدون احتساب دسته یا گردن ساز یعنی از ابتدا تا انتهای صفحه رویی یا زیرین )35 سانتی متر یا 14 اینچ(هر اینچ 54/2سانتی متر) است .ویولن 4/3 33 سانتی متر و 2/1 30 سانتی متراست.(حالا می توانید با اندازه گیری بدنه سازتان از اندازه ان با خبر شوید).
شایان ذکر است که در بازار ویلنی با اندازه 8/7 هم موجود است که به lady's violin معروف است و کمی از ویلن 4/4 کوچکتر است( تقریبا 5/13اینچ)است اما کیفیت صدای ان در حد 4/4 است برخی به خصوص نوازندگان زن این اندازه را ترجیح می دهند چون ضمن داشتن کیفیت عالی کوچکتر و مها رکردن ان راحتر است البته برخی از این نوع ویلن ها کمی گران هستند.
خوب تا اینجا بااندازه های مختلف ویلن آشنا شدید حالا می خواهیم ببینیم چگونه بفهمیم کدام اندازه مناسب ماست.
اصل کلی این است که شما به عنوان نوازنده در هنگام گرفتن و نواختن ساز احساس راحتی کنید و مهار ان برای شما به سهولت امکانپذیر باشد اما از انجایی که گاه هنرجویان خود (به خاطر طبیعت این ساز که گرفتنش نسبت به خیلی از سازهای دیگر به تکنیک و مراقبت بیشتری نیاز دارد)در گرفتن ساز مشکل دارند و این را به اشتباه به حساب اندازه ویلن می گذارند و گاه نیز هنرجو تمام سعی خود را می کند اما ویولن اندازه مناسبی ندارد و هنرجو قربانی می شود من در این جا روش هایی برای ازمایش درستی اندازه ساز بیان می کنم با در نظر گرفتن همه انها امکان ندارد در انتخاب ویلن مناسب اشتباه کنید.

روش اول: روش گردن-کف دست

دست چپ خود را کاملا باز و کشیده بالا اورید سپس فاصله بین گردن خود تا وسط کف دست چپ خود را اندازه بگیرید .این اندازه را یادداشت کنید و با اندازه های زیر مقایسه کنید:(اندازه به اینچ 1 اینچ=سانتیمتر2.54)

4/4 23
4/ 3 22
2/1 20
4/1 5/18
8/1 5/16
10/1 15
16/1 14

روش دوم: گردن-مچ دست

روش دوم در اصل مشتق از روش اول است برخی هنراموزان میگویند اگر اندازه بین گردن تا مچ دست چپ را اندازه بگیرید بهتر است اندازه ای که از این روش به دست می اید کمی از اندازه های بالا(سمت چپ)کمتر است .در حقیقت اگر بر اساس روش دوم ویلنی انتخاب کنید ویلن انتخاب شده کوچکتر و گرفتنش راحتر خواهد بود.

روش سوم: اندازه-سن

در این روش بر اساس سن شما اندازه ویلن را به شما پیشنهاد می کنیم. سن خود را با ارفام زیر مقایسه کنید تا ببینید چه اندازه ای برای شما مناسب است.

4/4 12 سال و بیشتر
4/3 11-10
2/1 9-8
4/1 7-6
8/1 6-5
10/ 1 5-4
16/1 3 و کمتر

روش چهارم: دست-حلزونی

برخی از هنراموزان می گویند اگر اندازه ویلن مناسب باشد هنرجو باید بتواند (در حالی که ویلن را در حالت صحیح نواختن گرفته)با انگشتان دست چپش قسمت حلزونی یا مارپیچی ویلن (که در بالای جعبه گوشی است) را به راحتی لمس کند .

به هر حال همانطور که در ابتدا گفتم اصل کلی این است که شما خود احساس کنید ساز در تسلط و اختیار شماست .توجه داشته باشید روشهای بالا نیز تقریبی است و فقط به منظور کمک به انتخاب صحیح تر است فکر می کنم برای بیشتر مخاطبین این مقاله همان اندازه 4/4 مناسب باشد.
نکته دیگری که درباره اندازه ساز گفتنی است این است که در بعضی موارد چندین استاندارد برای ابعاد سازی وجود دارد باید دید ساز شما بر اساس چه الگویی ساخته شده است مثلا ویلن سلوی سوزوکی در اندازه 4/3 26 اینچ است در حالی که در استاندارد اروپایی ان 25/27اینچ است البته اندازه هایی که برای ویلن در بالا ذکر کردم تقریبا در کل جهان رعایت می شود و ویلن شما نباید استثنا باشد!
خوب دوستان عزیزم فکر می کنم الان جواب همه سوالاتی که درباره مقاله کردم را می دانید به هر حال امیدوارم این مقاله ملال اور نشده باشد و مثمرثمر باشد.

با بهترین ارزوها برای شما

Amir
Thursday 4 January 2007, 07:56 AM
از ارسال خوبت ممنونم

*nvidia*
Thursday 4 January 2007, 04:56 PM
مرسي عالي بود

Hes_r
Thursday 4 January 2007, 08:32 PM
مرسی داداش دمت گرم

قربانت : حسام cheshm

vioman
Friday 5 January 2007, 01:52 AM
از همه دوستان ممنونم
لط? دارین
توجه:در مقاله جایی که با سه نقطه خالی شده یه کلمه جا ا?تاده و ان:lady's violin است.
معذرت می خام

vioman
Wednesday 10 January 2007, 05:27 PM
سلام

در بین شما دوستان کسی ویلن 8/7 داره؟

Hes_r
Wednesday 10 January 2007, 10:18 PM
راستی من در ادامه ی توضیحات دوستم باید بگم که در بیشتر ویولن ها اگه که از سوراخ f مانند به داخل نگاه کنید در زیرش یه برچسب هست که ساز ویولن رو به همین صورت کسری نوشته

وش همچنین محل ساخت ویولن و اسم اونو

حسام cheshm

vioman
Wednesday 24 January 2007, 05:28 PM
سلام

در بین شما دوستان کسی ویلن 8/7 داره؟

Hes_r
Wednesday 24 January 2007, 06:17 PM
عزیز من اون ladys violon رو دست کردم

من این سری ر?تم یه ?رشگاه ساز نداشت میخواستم ببینم که چه طوریه

vioman
Saturday 27 January 2007, 05:01 PM