PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كوتاه‌ترين راه در نوازندگي پيانو

Leon
Sunday 3 February 2008, 10:49 AM
نواقصي كه رفع و حذف آنها براي تكنيك كامل پيانو ضروري است. همچنين از طريق گوش كردن مدام احساس براي درك زيبايي و ظرافت نوانس‌ها تربيت مي‌شود، تا حدودي كه هنرجو قادر به نواختن پيانو با تكنيكي غير قابل ايرادگيري مي‌شود و احساسي لطيف براي خلق صدايي زيبا پيدا مي‌كند. اجراي دقيق و درست ريتم نيز تنها از طريق به خود گوش كردن جدي ميسر است. نارضايتي و يا بهتر بگويم غير قابل تحمل بودن اجراي غلط موسيقي، براي شنونده‌اي كه درك او از ريتم، تركيببات آن و دگرگوني‌هايش تا حد بالايي پيشرفت كرده، غير قابل توصيف است. به طوري كه اجراي موسيقي اغلب فاقد ارزش هنري مي‌گردد. هرگز دقت كافي به اين امر مبذول نشده كه اجراي دقيق نت به نت تمام علايمي كه مصنف خواسته است، اولين قدمي است كه نوازنده بايد در آن استاد باشد. من هنوز هم مرهون آقاي لايمر هستم، زيرا او مرا طوري تربيت كرده كه بدون چون و چرا به مقاصد مصنف احترام بگذارم. تنها پيروي دقيق از همة علائم داده شدة مصنف است كه اجازه مي‌دهد تا در افكار و هيجانات يك استاد زندگي كرد و بدين وسيله درك و اجراي كاملي از كارهاي وي عرضه داشت.در فعاليت‌هاي موسيقايي خود اين طور فهميده‌ام، نوازنده‌هايي كه داراي قريحه و استعداد كمتري از نظر تكنيك و احساس هستند، محتوا و پيام يك اثر را به طور كامل درك نمي كنند و به دليل همين نارسايي‌ها و محدوديت‌ها براي اين كه اثر را جالب توجه‌تر كنند به خود اين اجازه را مي دهند تا آن را دستكاري كنند، عملي كه هميشه خطا و اشتباه است. نوازندگان جوان اغلب نمي‌دانند كه اجراي واقعاً درست تا چه حد مشكل است. اين گفته تنها شامل تكنيك انگشت‌ها نمي‌شود بلكه شامل بيان دقيق خواسته‌هاي مصنف نيز مي‌شود. اين مورد تنها با استادي كامل در اجراي انواع مختلف نواختن‌ها و نوانس‌ها حاصل مي‌شود. اين توانايي بايد تا آنجا پيش رود كه نوازنده را قادر به معرفي تصويري از يك نت يا يك جمله كند به طريقي كه اين كار به صورت خودكار و بي اختيار به حركت‌هاي انگشت‌ها و بازوها منتقل شود. شيوة لايمر با پرهيز از حركت‌هاي غير ضروري و به كار نگرفتن ماهيچه‌هايي كه در لحظه نيازي به آنها نيست و به كار بردن ماهيچه‌هايي ضرور در حالتي لخت و آسوده بدون شك، شيوه‌اي است كه نوازنده را خيلي زود به هدفش مي‌رساند.در اثر اصرار من بود كه آقاي لايمر تصميم به انتشار اصول پايه‌اي شيوة خودش (يا بهتر شيوة ما) گرفت و من اميدوارم كه نوازندگان بتوانند از آن سود برند

محسن الهامیان

justnooryes
Friday 9 October 2009, 09:58 PM
با سلام
دو هفته پیش بطور اتفاقی کتابی را در انتشارات پارت پیدا کردم بنام " کوتاهترین راه در نوازندگی " ترجمه استاد محسن الهامیان برگردانی از کتاب " تکنیک پیانو " اثر والتر گیزکینک. همانجا یاد این پست قدیمی لئون عزیز افتادم.
در طی این مدت این کتاب را دو بار خوانده ام و می دانم که مکررا به آن رجوع خواهم کرد زیرا مثالهای ذکر شده در آن نیاز به تمرینهای مستمر دارد .
حقیقتا کتاب مفیدی است که موضوعات مهم را به سادگی توضیح داده است . مطالبی که بعضا تصور می شود قبلا یاد گرفته ایم. مثلا همه نوازندگان می دانند موضوعاتی نظیر نواختن گام ، آرپژ ، آکورد ، تریل و ... و لگاتو ، پدال گیری و غیره چیست اما وقتی کتاب خوانده شود تازه متوجه خواهیم شد که تکنیک پیانو یعنی چه ؟
خواندن این کتاب را به همه علاقمندان پیانو ، در هر سطح نوازندگی توصیه می کنم.

قبلا دو یا سه فصل از کتاب " آنچه که یک پیانیست باید بداند " را خوانده بودم . حداقل برای من ابدا کتاب کاربردی و مفیدی نبود . کتابی که انگار صحبتهای یک استاد موسیقی از روی نوار پیاده شده بدون هیچگونه شرح عملی و غیره ثانیا نیاز است که حداقل یک سی دی نیز ضمیمه آن باشد تا خواننده متوجه شود موضوع از چه قرار است !! شاید بهتر باشد عنوان " آنچه که یک پیانیست باید بداند " را به کتاب " کوتاهترین راه در نوازندگی " اطلاق کنیم .

با تشکر