PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بداهه نوازی در موسیقی کلاسیک غربی؟

.t.A.T.u
Monday 4 February 2008, 07:45 PM
سلام!
کمبود اطلاعات چه سوالاتی که برای آدم درست نمی کنه!:bh
می خواستم بدونم در موسیقی کلاسیک غربی هم بداهه نوازی وجود داره؟
مرسی!:u

ماریا
Monday 4 February 2008, 08:19 PM
سلام تا جایی که من میدونم و از استادم دیدم بله وجود داره
شما با توجه به شناختی که روی فواصل دارید یا واریاسیون یه قطعه یا ملودی خاصی که دوست دارید
می تونید بداهه نوازی کنید
من به شخصه سر کلاس خیلی از تمرینها رو به صورت بداهه نوازی به شکلهای مختلف اتود و واریاسیون تبدیل میکنم البته با راهنمایی استادم(بعنی خود استادم میگه اینجوری بزن ...) تا نواختن راحت تر و نکات هر درس ملموستر بشه .:e
خیلی مفیده چون باعث میشه که اهداف هر درس برای هنرجو به وضوح مشخص بشه
از ارشه کشی گرفته ،تعویض سیم به صورت صحیح ، اکول مناسب ،رعایت سنکپها در قطعات و به طور کلی حفظ ریتم و تمپو در قطعات بداهه نوازی :aq

One_Violinist
Wednesday 18 April 2012, 01:12 PM
بداهه نوازی در سازهای غربی فقط به منظور ساخت اتودها و تمرینات شخصی و هچنین شناخت نکات و کنجکاوی در تکنیک ها هست و هیچ جنبه ی رسمی ندارد.
بداهه نوازی را در شاخه های مدرن موسیقی کلاسیک مثل موسیقی جز می توان یافت...

amir1055
Monday 21 May 2012, 07:42 AM
بداهه نوازی در سازهای غربی فقط به منظور ساخت اتودها و تمرینات شخصی و هچنین شناخت نکات و کنجکاوی در تکنیک ها هست و هیچ جنبه ی رسمی ندارد.
بداهه نوازی را در شاخه های مدرن موسیقی کلاسیک مثل موسیقی جز می توان یافت...

اساس آهنگسازی در بسیاری از بزرگان موسیقی غرب مثله موتزارت بتهوون شوپن شوبرت لیست اسکریابین ..... مبتنی بر بداهه بوده شما چطور میفرمایید بطور رسمی وجود نداره ؟

شاخه مدرن موسیقی کلاسیک مثله جز؟؟؟ عجب !

alirezaaa1371
Thursday 9 August 2012, 11:24 AM
این تاپیک عالیههههه

pianoviolin
Saturday 11 August 2012, 10:39 PM
این تایپیک جالبه
خسته نباشید

M_T
Sunday 12 August 2012, 10:49 AM

چرا؟ علت خاصی داره؟

LiOneL999
Sunday 12 August 2012, 09:49 PM
من دوست دارم بدونم چرا.
علتش چیه؟

M_T
Monday 13 August 2012, 09:39 AM
خب بنظر میرسه موسیقیدانان دورۀ کلاسیک اصلا دنبال کار بداهه نبودند، یعنی شاید در فرهنگ موسیقایی اون ها بداهه نوازی جایگاه خاصی نداشته.
بر عکس موسیقی Traditional که هم در غرب و بالأخص در شرق که در اون Improvisation جایگاه خاصی داره و بداهه نوازی رو یک هنر عالی می دونند که فقط اساتید کهنه کار از عهده اش خوب بر میان.

amir1055
Monday 13 August 2012, 09:41 AM
خب بنظر میرسه موسیقیدانان دورۀ کلاسیک اصلا دنبال کار بداهه نبودند، یعنی شاید در فرهنگ موسیقایی اون ها بداهه نوازی جایگاه خاصی نداشته.

بنظر من کاملا اشتباه میکنید.

M_T
Monday 13 August 2012, 10:48 AM
بنظر من کاملا اشتباه میکنید.

این رو یکی از دوستان چند پست قبل تر گفته:

بنظرتون درست نیست؟ چرا؟

amir1055
Monday 13 August 2012, 11:03 AM
این رو یکی از دوستان چند پست قبل تر گفته:

بنظرتون درست نیست؟ چرا؟

خیر درست نیست.
بداهه نوازی قدمتی بسیار زیاد در موسیقی کلاسیک غرب داره و همونطور که در پست اولم عرض کردم آهنگسازان بنامی روی این امر کار کردند. شاید داستان بداهه نوازی های باخ رو شنیده باشید. یا بداهه نوازی بتهوون در نوجوانی در حضور موتسارت. آهنگسازان کلاسیک غرب آثار سترگی درین باره پدید آوردند.

M_T
Monday 13 August 2012, 02:08 PM
دست شما درد نکنه.
منم به ذهنم رسیده بود که اصلا موسیقی بدون بداهه که نمیشه.

LiOneL999
Thursday 16 August 2012, 01:01 PM
بداهه خیلی چیز خوبیه!
آدم هرچی به ذهنش می رسه رو با زبان موسیقی بیان می کنه!

RaziYeH
Thursday 16 August 2012, 03:42 PM
برای بداهه نوازی تو سبک کلاسیک باید اصول خاصی را بدونیم ...؟!!!!

Pathetique
Thursday 16 August 2012, 03:47 PM
برای بداهه نوازی تو سبک کلاسیک باید اصول خاصی را بدونیم ...؟!!!!

یکی آشنایی کامل با گامها و تسلط به اونها .

RaziYeH
Thursday 16 August 2012, 07:39 PM
یکی ...؟!!!!

و قدم بعدی ... ؟!!!:D

یعنی اگر تسلط به گامها داشته باشیم .... در هر گامی میتونیم بداهه بزنیم ...؟!!!!

آیا هر بداهه ای بداهست...؟!!!! :)

Honey_Shababi
Thursday 16 August 2012, 07:51 PM
مهمترین اصل در بداهه نوازی، داشتن گوش موسیقیایی قوی هست...در صورتی که نوازنده به همراه ارکستر باشه، باید از طریق شنیدن بتونه اول گام مورد نظر رو تشخیص بده و بعد با توجه به دانش و شناختی که از اون گام داره، به اجرای بداهه بپردازه...کمی هم باید قدرت پیش بینی داشته باشه و بتونه حدس بزنه که در میزان های بعدی چی پیش میاد.

RaziYeH
Thursday 16 August 2012, 08:04 PM
اینکه در میزانهای بعدی چی پیش میاد که .... بر اساس ذوق و سلیقه نمیتونه باشه .... ؟!!!.... که در واقع به خلق کردن 1 اثر همراه ....؟!!!!

اینجور نیست ... ؟!!!

ساخت 1 قطعه ... همون بداهه نیست ...؟!!!!

Honey_Shababi
Thursday 16 August 2012, 08:08 PM
اینکه در میزانهای بعدی چی پیش میاد که .... بر اساس ذوق و سلیقه نمیتونه باشه .... ؟!!!.... که در واقع به خلق کردن 1 اثر همراه ....؟!!!!

اینجور نیست ... ؟!!!

ساخت 1 قطعه ... همون بداهه نیست ...؟!!!!

قدرت پیش بینی رو برای همنوازی با ارکستر گفتم...الان یه ارکستر بیاد یه قطعه رو شروع کنه و شما اگه قرار باشه پارت ویولن رو به صورت بداهه بزنید، باید با توجه به نوع آهنگ و آکوردها حدس بزنید که در میزان های بعدی ممکنه آکورد ها چطوری باشن تا توی گام مورد نظر بداهه بزنید.

اگه نوازنده تنهایی بخواد بداهه بزنه همون دونستن گام کافی هست...به علاوه تکنیک های نوازندگی.

RaziYeH
Thursday 16 August 2012, 08:11 PM
ا.ه اوه ... پس خیلی سخته ... با ارکستر ... بداهه نوازی ... !!!!

Honey_Shababi
Thursday 16 August 2012, 08:11 PM
ا.ه اوه ... پس خیلی سخته ... با ارکستر ... بداهه نوازی ... !!!!

نه زیاد...مثل همین بداهه نوازی های ما با گیتار الکتریکه :)) ... باید حست رو قوی کنی...با آهنگ باید حس بگیری.

RaziYeH
Thursday 16 August 2012, 08:13 PM
شما عزیزم ... استادی ... :D

hdhamid
Thursday 16 August 2012, 08:14 PM
سلام ..
من خنگتر از اونم که نظر بدم .. اونم جایی که استاد هانی عزیزم نظر میده .. ولی در زمینه بداهه نوازی چنتا نکته به ذهنم میرسه!! ...

1-مهمترین رکن .. گام نوازیه!! .. و تسلط پیدا کردن رو گام در تمام پوزیسیونها در گیتار.. و در اکتاوها در سازای دیگه ..

2-داشتن درک ذاتی از هارمونی!! .. درک اینکه شما تو گام دو ماژور میتونی از آکورد A هم استفاده کنی و اونو لینکش کنی به Dm ! .. این یعنی درک هارمونی!! .. حالا یه قسمت بزرگیش به نظر من ذاتیه ... و قسمتیش هم اکتسابی!! ..

3-تمرینات گام نوازی فقط بالا و پایین رفتن تو دل یه گام نیست .. و اینکه تمپوی کارو بالا ببری!! ..درک خوب داشتن از فواصل و اجرای اونا در گام مهمه .. !! .. فواصل مختلف رو تو گام تست کنین .. برین بالا و پایین .... این کار تسلط شما رو بالا میبره !! .. (تمرینای مانالوفه ها مفت دارم در اختیارتون میذارم!! خخخخخخخخخخخخخخخخ )

4- جرات داشتن ... این یکی جنبه روحی روانی داره!! .. یوخ هس باس با کله بپری تو آب یخ .. این همون وختس!! .. پس بپر توش .. !! .. اصلا یه جاهایی کروماتیک بزن .. کی به کیه!؟ .. فقط بزن ..

5- تسلط روی آکوردای موجود در اون گام!! .. نکته مهمیه .. تو آکورد گیری شما اقلا 3 نت رو گرفتی.. پس کارت بیشتر پیش رفته!!!!!!!!!!!!!! ....

خیلی از موزیسین ها کاراشونو از دل همین بداهه ها در اووردن .. من که عددی نیستم ولی تمام قطعه های پاپ تلفیقی که تا الان ساختم از دل بداهه نوازیم روی یه هارمونی و ریتم خاص بوده! ... چه اونا که یه ربعه در اووردم .. چه اونا که روشون 2.. 3 روز وقت گذاشتم!! .. (البته تا الان نداشتم قطعه ای که 2..3 روز وقت بذارم .. حال ندارم با!!)

سانتانا هم همه ملودیاشو از بداهه هاش در میاره!! ...

شاد زی...

Honey_Shababi
Thursday 16 August 2012, 08:15 PM
شما عزیزم ... استادی ... :D

کی؟؟!!!!...من؟!!!...:22:

M_T
Thursday 16 August 2012, 08:16 PM
غیر از گام ها باید به مدهای کلیسایی هم آشنا و مسلط بود، درسته؟

RaziYeH
Thursday 16 August 2012, 08:18 PM
مد های کلیسایی چیه ...؟!!!! :D

...................

کی؟؟!!!!...من؟!!!...:22:

Yes .... U :D

Honey_Shababi
Thursday 16 August 2012, 08:19 PM
غیر از گام ها باید به مدهای کلیسایی هم آشنا و مسلط بود، درسته؟

کلا...هرچی که به ساخت موسیقی مربوط میشه رو باید درنظر گرفت

گام ها، مدها (هم کلیسایی و هم غیر کلیسایی) ... دونستن هارمونی و ...

hdhamid
Thursday 16 August 2012, 08:22 PM
مجی چرا قضیه رو میپیچونی؟!.. مد کلیسایی و اینا رو بریز دور! .. بداهه نوازی نصفش این حرفاس .. نصفش تجربس...
پیچیدش میکنین الکی....

hdhamid
Thursday 16 August 2012, 08:24 PM
حواسم نبود اینجا بحث کلاسیکه مثال سنتی زدم .. کلا .. نظر این بود که اینا نصف قضیس... بیشترش تجربه هست .. این بلد بودنای گام و مد و این حرفا همش!! . همش.. زمین بازی رو مشخص میکنه .. بازی چیز دیگریست .. خیلی هم سادس!!

Honey_Shababi
Thursday 16 August 2012, 08:28 PM
دقیقا حق با حمید هست.

RaziYeH
Thursday 16 August 2012, 08:32 PM
دوستان ... مد کلیسایی چیه ... دقیقا :D

hdhamid
Thursday 16 August 2012, 08:36 PM
مدهای کلیسایی .. :
از تاریخچه تا فواصل ...

You can see links before reply_424

RaziYeH
Friday 17 August 2012, 01:09 PM
الان یه ارکستر بیاد یه قطعه رو شروع کنه و شما اگه قرار باشه پارت ویولن رو به صورت بداهه بزنید، باید با توجه به نوع آهنگ و آکوردها حدس بزنید که در میزان های بعدی ممکنه آکورد ها چطوری باشن تا توی گام مورد نظر بداهه بزنید

هانی عزیزم ... ببخش ... من چون سر در نیمیارم ... و در کل مبتدیم ... این سوالا را میپرسم ...!!!! :D

مگه قطعات از قبل پیشبینی شده نیست ... که مثلا ویلنش بیاد بداهه بزنه ...؟!!!!

چطور میشه اینجوری میشه ...!!!!:D

یا حداقل باید قبلا با اون قطعه آشنایی داشته باشه ...؟!!! .... در چه صورت میتونه حدس بزنه ... و خودشو هماهنگ کنه ... خیلی مشکله ..؟!!! :D

Honey_Shababi
Friday 17 August 2012, 01:22 PM
هانی عزیزم ... ببخش ... من چون سر در نیمیارم ... و در کل مبتدیم ... این سوالا را میپرسم ...!!!! :D

مگه قطعات از قبل پیشبینی شده نیست ... که مثلا ویلنش بیاد بداهه بزنه ...؟!!!!

چطور میشه اینجوری میشه ...!!!!:D

یا حداقل باید قبلا با اون قطعه آشنایی داشته باشه ...؟!!! .... در چه صورت میتونه حدس بزنه ... و خودشو هماهنگ کنه ... خیلی مشکله ..؟!!! :D

نه...اصلا قطعات از قبل پیش بینی شده نیست...

یه مثال ساده تر

مثلا من اگه بخوام با دوستم با هم گیتار بزنیم، اون همیشه با چنتا آکورد ریتم میزنه که من نمیدونم قراره از چه آکورد هایی استفاده کنه...مثلا آکوردهای لامینور - می مینور - فا ماژور و سل ماژور...

حالا من که دارم میشنوم باید سریع تصمیم بگیرم که قراره چی پیش بیاد...مثلا اگه دوستم توی آکورد لامینور داره ریتم میزنه، من میتونم یه گام یا مد موسیقی رو انتخاب کنم که با این آکورد جور در بیاد...مثلا خود گام لامینور یا اگه بخوایم وارد مد بشیم هر مدی که حس مینور بودن داره میتونه برای ملودی مناسب باشه...مثلا مد لا مینور بلوز و ...

البته خودم به شخصه از نظر علمی توی این گونه شرایط کار نمیکنم و از طریق گوشی و تجربی کار میکنم...امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم.

RaziYeH
Friday 17 August 2012, 01:45 PM
آره عزیزم ... متوجه شدم ... چی میگی ...!!!!
................................
مرسی ...!!! :D

ولی خوب در کل ... بسی سخت :D

piano4all
Friday 17 August 2012, 02:19 PM
مثلا من اگه بخوام با دوستم با هم گیتار بزنیم، اون همیشه با چنتا آکورد ریتم میزنه که من نمیدونم قراره از چه آکورد هایی استفاده کنه...مثلا آکوردهای لامینور - می مینور - فا ماژور و سل ماژور...
.

داداش گلم ایتقدر هم سخت گیری نیست :9::9::9:

تو بداهه نوازی در سبکهایی مثل جز و بلوز . قوانینی حکم فرماست . چارچوبی مشخص از فضای ملودی و ریتم .

چیزی که خیلی مهمه تجربه هست . تصمیم در لحظه .

البته بداهه نوازی هدف نیست بلکه بمرور زمان بوجود میاد . قرار نیست همه به یه شکل و اندازه قدرت بداهه نوتازی بدست بیارن .

مثلا لالو شیفرین که کل گروهش یک البوم بداهه نوازی رو انتشار دادند . پیشنهاد میدم دذوستان گوش بدن . :9:

Honey_Shababi
Friday 17 August 2012, 02:24 PM

تو بداهه نوازی در سبکهایی مثل جز و بلوز . قوانینی حکم فرماست . چارچوبی مشخص از فضای ملودی و ریتم .

البته بداهه نوازی هدف نیست بلکه بمرور زمان بوجود میاد . قرار نیست همه به یه شکل و اندازه قدرت بداهه نوتازی بدست بیارن .

مثلا لالو شیفرین که کل گروهش یک البوم بداهه نوازی رو انتشار دادند . پیشنهاد میدم دذوستان گوش بدن . :9:

من فقط یه مثال زدم...:22:

قطعا همیشه به این صورت نیست.

در نهایت هم گفتم که خودم از طریق تجربه این کار رو انجام میدم.

piano4all
Friday 17 August 2012, 02:27 PM
من فقط یه مثال زدم...:22:

قطعا همیشه به این صورت نیست.

در نهایت هم گفتم که خودم از طریق تجربه این کار رو انجام میدم.

یه کتاب معرفی میکنم

شیوه نوین ارگ نوازی اثر اکسل بن تین جلد ششم .

5 جلد اول رو کاری ندارم و از شما میخواهم حتما برای بالا بردن تجربه بداهه نوازی این کتاب رو مطالعه بفرمایید . خواهید دید که در کنار تجربه قوانین چقدر کار رو ساده می کنند . :9::9::9::9::9:

Honey_Shababi
Friday 17 August 2012, 02:31 PM
یه کتاب معرفی میکنم

شیوه نوین ارگ نوازی اثر اکسل بن تین جلد ششم .

5 جلد اول رو کاری ندارم و از شما میخواهم حتما برای بالا بردن تجربه بداهه نوازی این کتاب رو مطالعه بفرمایید . خواهید دید که در کنار تجربه قوانین چقدر کار رو ساده می کنند . :9::9::9::9::9:
الان من منظور شما رو نفهمیدم

یه جا گفتین قوانین خوبه و یه جای دیگه گفتین تجربه خیلی مهمه...

و بداهه نوازی در سبکهایی مثل جز و بلوز . قوانینی حکم فرماست . چارچوبی مشخص از فضای ملودی و ریتم .

چیزی که خیلی مهمه تجربه هست . تصمیم در لحظه . شما الان دارید دو پهلو صحبت میکنید.

دوباره پست قبلیتون و پست های قبلی من رو هم مطالعه بفرمایید ... میبینید که منم همین چیزا رو گفتم!

piano4all
Friday 17 August 2012, 02:39 PM
الان من منظور شما رو نفهمیدم

یه جا گفتین قوانین خوبه و یه جای دیگه گفتین تجربه خیلی مهمه...

شما الان دارید دو پهلو صحبت میکنید.

دوباره پست قبلیتون رو مطالعه بفرمایید!!!

خوشحالم یکی پیدا شده که پست ها رو مطالعه میکنه . :am

موسیقی سنتی تکلیفش مشخصه . موسیقی کلاسیک که البته جز و موسیقی جدید هست هم کانلا مجزا شده باید دونست .

من هم تجربه خودمو گفتم داداشی . کسی که قوانین رو مطالعه نکرده باشه و از پشت کوه اومده باشه که نمیتونه بداهه نوازی کنه . داداش گلمممممممممم . :21:

بداهه نوازی = تجربه نوازندگی + مطالعه قوانین بداهه نوازی _ خلاقیت

حالا اگر سنتی نواز هستید دانش ردیف موسیقی ایرانی رو هم باید به اونا اضافه کرد .

البته فاکتور های بیشتری وجود داره برای این کار . مثل داشتن اعتماد به نفس

:9::9::9::9::9:

Honey_Shababi
Friday 17 August 2012, 02:47 PM
خوشحالم یکی پیدا شده که پست ها رو مطالعه میکنه . :am

موسیقی سنتی تکلیفش مشخصه . موسیقی کلاسیک که البته جز و موسیقی جدید هست هم کانلا مجزا شده باید دونست .

من هم تجربه خودمو گفتم داداشی . کسی که قوانین رو مطالعه نکرده باشه و از پشت کوه اومده باشه که نمیتونه بداهه نوازی کنه . داداش گلمممممممممم . :21:

بداهه نوازی = تجربه نوازندگی + مطالعه قوانین بداهه نوازی _ خلاقیت

حالا اگر سنتی نواز هستید دانش ردیف موسیقی ایرانی رو هم باید به اونا اضافه کرد .

البته فاکتور های بیشتری وجود داره برای این کار . مثل داشتن اعتماد به نفس

:9::9::9::9::9:

دوست عزیز

اون قسمتی از حرفتون رو که قرمز کردم رو توی پستهای من میتونید پیدا کنید.

شما تجربه خودتون رو میتونستید به صورت عادی بیان کنید...نه اینکه با نقل قول از حرف های من نظرتون رو بگید.

من اول گفتم بداهه نوازی قواعد داره و هم میشه از طریق تجربه انجام بشه.

اما جواب شما

بعدش اومدید گفتید:

دوباره گفتید:

من به کلی از حرفای شما گیج شدم!

piano4all
Friday 17 August 2012, 02:52 PM
مهم شما هستید نه حرفای من .

ولی

برای بداهه نواز شدن تحقیق کردن هم مهمه . سماجت هم مهمه . شما این دو مقوله را دارید . مرسی

حرف جدید بگویید . چشمک

Horowitz
Friday 6 June 2014, 11:09 AM
سلام
بداهه نوازی وجود داره و آهنگساز های زیادی بصورت بداهه اهنگ ساختن
Impromptu های شوپن شوبرت و........
یا Improvise ها

you3f
Friday 6 June 2014, 11:08 PM
سلام.
بنظرمن بداهه نوازی به اون شکل که ما فکرمیکنیم وجود نداره.
در واقع، در کنسرتها و در همنوازیهای کلاسیک و حتی جَز نوازندگان از قبل در مورد فضا و ریتم باهم صحبت کردند، اما دقیقا مشخص نیست که چی میخواد اجرا بشه، اما هدف و فضا مشخصه. یعنی اینجوری نیست که یهو بگن بسم الله و شروع کنن هر کی هرچی دستش اومد اجرا کنه!!! به عبارتی میشه گفت کلیات مشخصه اما جزئیات بصورت آنی و بداهه است.
در تکنوازی ها هم همینطور. نوازنده یک فضای کلی رو در ذهن خودش مشخص کرده.
حتی بنظرمن همین
Impromptu های شوپن و شوبرت رو که دوستمون فرمودن هم از همین قبیل است.

(البته من در مورد بداهه نوازی حرفه ای و اجرای کنسرت بداهه صحبت کردم. نه اینکه بعضیها توی خونه ریتم کیبورد رو روشن میکنن و هرجا دستشون میره کلاویه ها رو میزنن! اون بداهه نوازی نیست، چرت و پرت نوازیه)

- - - Updated - - -

این را هم اضافه کنم که، برای بداهه نوازی وقتی فضا مشخص باشه دیگه از مشکلات کاسته میشه.
مثلا وقتی ویولن میگه میخوام در می مینور بداهه نوازی کنم، و پیانو میخواد بصورت بداهه همراهی کنه، پیانو میتونه تنها فقط و فقط با سه آکورد اصلی درجه اول و چهارم و پنجم کل آهنگ رو همراهی کنه. و بر اساس علم به همراه تجربه میتونه آکوردهای تزئینی و رابط رو در میان این سه آکورد اصلی بگنجونه و کار رو زیباتر کنه. اما به طور کلی ملودی یک قطعه رو با سه آکورد میتوان همراهی کرد و هیچ مشکلی هم پیش نمیاد. فقط باید گوش و توجه به حرکتهای ملودی باشه و اندکی از حس ششم کمک بگیریم.

chali
Sunday 15 June 2014, 12:02 PM
درود
آیا توی بداهه نوازی مثلن تو گام دوماژور آیا میتونیم از تمام نتهای گام دوماژور که روی کل دسته و توی اکتاوهای مختلف هستند استفاده کنیم؟
آیا الگوی تشکیل دهنده تریاد های گام ماژور همیشه یکسانند یعنی حتمن اولین تریاد ماژور هست یا هفتمی همیشه کاسته هست؟
و این الگو برای هر گامی بسته به ماژور یا مینور یا کاسته و ... بودنش همینطوری یکسان هست؟

chali
Friday 8 August 2014, 08:18 PM
کسی نیست جواب بده
یه سوال دیگه
توالی آکوردها حتمن باید تا آخر قطعه از الگوی 4 تایی یا 8 تایی پیروی کنه یعنی مثلن توالی تو اول قطعه یک چهار یک پنچ هست نمیشه اینو تو توالی بعدی تغییر داد؟ آیا قانون ثابتی هست در این باره؟
آی کمک:46:

piottel
Friday 8 August 2014, 09:28 PM
سلام! برای روشن شدن خودم می پرسم!
توالی آکوردها تا آخر قطعه با الگوی 4 تایی یا 8 تایییعنی چی؟! میشه یه مثال بزنید!...... توالی تو اول قطعه که یک چهار، یک پنچ می گید هست، اصلا به چه معناست؟! چه توالی؟ ممنون! :)

chali
Friday 8 August 2014, 10:30 PM
سلام! برای روشن شدن خودم می پرسم!
توالی آکوردها تا آخر قطعه با الگوی 4 تایی یا 8 تایییعنی چی؟! میشه یه مثال بزنید!...... توالی تو اول قطعه که یک چهار، یک پنچ می گید هست، اصلا به چه معناست؟! چه توالی؟ ممنون! :)

چیزی که من تا حالا یاد گرفتم ، اینه برای نوشتن یک قطعه موسیقی اول هارمونیه افقی براش میسازیم (نوشتن یک سری آکورد برای یک ساز) اگه مثلن میخوایم قطعه رو فقط توی گام دو ماژور بسازیم باید از آکوردهای این گام استفاده کنیم حالا این تعداد آکورد که پشت سرهم میاریمش بهش میگن توالی آکوردها و آوردنشون یک سری قانون و بسته به خلاقیت نوازنده داره :
آکورد سه صدایی هم بهش میگن تریاد ، و با نت تونیک و سوم و پنجم ساخته میشه مثلن آکورد دو ماژور که نت اولش دو هست سه تا میشمریم میشه نت می و از دو پنجتا میشمریم میشه سل ، پس این شد دوماژور، یعنی اگه نتهای دو می سل رو با هم بگیریم میشه یک تریاد (آکورد سه صدایی) دو ماژور ، و چرا ماژور؟ چون کیفیت فاصله ها شامل 4نیم پرده +سه نیم پرده هست
حالا یک سری قوانین دیگه داره که ما توی دوماژور به هفت تا آکورد میرسیم ، یعد این آکورد ها وقتی میخایم تو قطعه بکار ببریم باید یک سری توالی خاص داشته باشه که بسته به نیاز نوازنده مثلن صدای ماژور (شاد) یا حالا هرچی ، بده
بر طبق یک سری قوانین آکوردهای گام دوماژور به ترتیب اینها میشه:
1-دوماژور 2- رمینور 3- می مینور 4- فاماژور 5- سل ماژور 6- لامینور 7-سی دیمینیشد
حالا من میام توی الگوی چهارتایی مثلن یک چهار یک پنج (شماره ها آکوردها هستن) رو میزنم یا توی یک الگوی هشت تایی (یعنی شامل هشت آکورد)
وقتی اینها رو مثلن توی گیتار با ریتم بنوازید شما یک قطعه ابتدایی خواهید داشت (یک هارمونیه ابتدایی)
امیدوارم مطلبو رسونده باشم ، اگر هم نه بپرسید من تا جایی که سوادم اجازه بده در خدمتم :)