PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نسل امروز امانت دار خوبی برای موسیقی نیست

arian
Saturday 9 February 2008, 11:00 AM
خبرگزاری مهر - گروه موسیقی : مقایسه رشد کیفی موسیقی امروز باموسیقی گذشته از جنبه های مختلف آهنگسازی ، نوازندگی و آواز یکی از موضوعاتی است کهمی تواند در برنامه ریزی و جهت یابی فعالیت های موسیقایی هنرمندان و مدیران فرهنگیموثر و مفید واقع شود.

قالی ابریشم را به فرش ماشینی تبدیل کردیم
محمد جلیل عندلیبی سرپرست ارکستر سنتی دفترموسیقی معتقد است که بازسازی موسیقی ها و کارهای قدیمی شبیه تبدیل قالی ابریشم کاشان به فرش ماشینی بود وبه عنوان حرکتی مخرب در موسیقی ملی ایران تاثیر داشت.
سرپرست گروه مولانا در تشریح وضعیت موسیقی یک دهه گذشته به خبرنگارمهرگفت : یکی از اشتباهات بزرگ دراین مقطع بازسازی قطعات و آهنگهایی بود که به هیچعنوان نمی بایست بازسازی می شدند،حتی تغییر اشعار این آثار از جمله بزرگترین لطماتبه میراث فرهنگی موسیقایی ما محسوب می شد؛ آثاری از قبیل آثار شیدا، عارف و ... کهجزئی از میراث فرهنگی ما است به گونه ای نامناسب بازسازی و تنظیم شدند. برای مثال،تغییر شعر "ای بت چین"از ساخته های شیدا- که خودش شعر و آهنگ آن را ساخته است- ازاشتباهات فاحش این دوران محسوب می شود.
محمد جلیل عندلیبی : از سال 60 به بعد، موسیقی ملی ایران، با نگرش وموجی جدید، حیات دوباره را آغاز کرد. در این دوران نسل جدیدی از موسیقیدانان جوانتحصیل کرده دانشگاه، همچون حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان، محمد رضا لطفی، و ... بهصحنه موسیقی ملی آمدند و رشد مطلوبی را در موسیقی اصیل ایران ایجاد کردند.موسیقیملی ایران، تا سال 75، از اعتلای چشمگیری برخوردار بود. از سال 75 به بعد به دلیلعدم اطلاع و آگاهی مسئولین موسیقی در مهمترین رسانه ملی، مشکلاتی در موسیقی ملیپدید آمد. در آن سالها، پخش موسیقی یکنواخت از صدا و سیما، نتوانست با هجوم موسیقیبیگانه، مقابله کند.

آهنگسازی و نوازندگی مبدل به نوعی فن شده است
جواد لشگری، آهنگساز درباره مقایسه آهنگسازی در گذشته با امروز گفت: امروزه کیفیت کار آهنگسازان و نوازندگان موسیقی ایرانی در مقایسه با گذشته افتکرده است و آهنگسازان و نوازندگان بیشتر بر پایه تکنیک عمل می کنند تا بر پایه ذوقو قریحه و طبعا نتیجه کار مشخص است که ماندگار نخواهد بود.
این نوازنده ویولن درباره رشد کیفی نوازندگی گفت : در گذشته تعدادآهنگسازان و نوازندگان موسیقی سنتی به مراتب بیشتر از امروز بود. بسیاری از آنان ازبین رفته اند و بقیه نیز اغلب به کار گرفته نمی شوند و تعداد موسیقیدانانی که بهموسیقی اصیل ایرانی می پردازند به هیچ وجه کافی نیست چرا که اغلب این هنرمندان بهانواع دیگر موسیقی می پردازند.
هرچند امروزه نوازندگان خوبی در حیطه موسیقی ایرانی داریم، اما کارآنها به هیچ وجه قابل مقایسه با کار نوازندگان ارکسترهای قدیمی، چون فارابی و یاگلها نیست. در آن دوران تمامی نوازندگان، با تمامی وجودشان، غرق در موسیقی ایرانیبودند، اما متاسفانه امروزه همه کتابی کار می کنند در نتیجه، شنونده حس عمیقی ازشنیدن آهنگهای آنها پیدا نمی کند.

موسیقی حاصل شرایط روزگار هر جامعه ای است
از سوی دیگر فرهاد فخرالدینی معتقد است "موسیقی" آیینه زمان است وهمواره تصویری جامع از حیات اجتماعی را ارائه می دهد بنابراین اگر زمانه خوب باشدموسیقی هم خوب است و اگر روزگار زشت باشد موسیقی هم به همان کیفیت تولید می شود.
رهبرارکسترملی درخصوص بررسی سیرکیفی موسیقی ایرانی در یک قرن گذشتهگفت : موسیقی در طول حیات خود همیشه با فرازو فرودهای بسیاری مواجه بوده و بنابرشرایط حاکم برجامعه دستخوش تغییرشده است به همین دلیل بررسی رشد کیفی هنرموسیقیباید درمقایسه با زمان خود مطرح شود.
آهنگساز مجموعه تلویزیونی امام علی درباره رشد کیفی موسیقی فیلم گفت: موسیقی فیلم همزمان با رشد صنعت سینما و ساخت مجموعه های تلویزیونی ارزشمند طی 30سال اخیر بسیار متحول شده است و تکنیک در آهنگسازی امروزحرف اول را می زند ضمناینکه امروزه موسیقی فیلم با وجود انواع و اقسام وسایل دیداری و شنیداری مانندماهواره و همچنین دردسترس بودن فیلم های روزجهان پیشرفت چشم گیری داشته است به همیندلیل است که می گویم پیشرفت و یا پسرفت هنررا باید درزمان خود بررسی کرد.
رهبر ارکسترملی درپاسخ به این نکته که بسیاری معتقدند موسیقی گذشتهاز کیفیت مطلوب تری برخوردار است گفت : البته من هم منکر کیفیت و یا به عبارتیگزیده گویی هنرمند موسیقی در آن دوران نیستم چراکه دوره های مختلفی را از زندگیموسیقی را تجربه کرده ام ولی به گمانم کارکردن در شرایط امروز سخت تر از گذشته شدهاست و باید با وجود همه دل مشغولی هایی که مردم دارند آن نوع موسیقی را تولید کردکه مخاطب برای آن وقت بگذارد و باری به هرجهت به آن گوش نکند ضمن اینکه نوعتفکر،دیدگاه و سلیقه ها هم تغییر کرده و ما نباید انتظار داشته باشیم همه چیز بههمان شکل سابق باشد کما اینکه ارکسترملی امروز هم نسبت به گذشته تغییررویه داده وبا کیفیت بهتری هم درحوزه نوازندگی و هم ساخت قطعات جدید فعالیت میکند.

هنر موسیقی دچار تغییرات بی دلیل شده است
حسین یوسف زمانی گفت : پیشرفت امکانات و تجهیزات در عرصه موسیقیامروز باعث ایجاد تنوع و تغییر در حوزه آهنگسازی شده است اما به نظر می رسد اینامکانات در جای خود مورد استفاده قرار نمی گیرد.
وی درتوضیح افت کیفی آثار گفت : بیش از نیمی از عمرم را صرفهنرموسیقی کرده ام یعنی هم دوران طلایی موسیقی اصیل ایرانی را در برنامه هایی مانندگلها و برگ سبز شنیده ام وهم در جریان تولید آثاری که به نام موسیقی ایرانی در چندسال اخیر از تلویزیون پخش شده بوده ام و درنهایت تاسف باید اعتراف کنم که موسیقیازجهات مختلف مانند ورود آثارنازل به بازار،عدم معرفی موسیقی درست به مخاطب وهمچنین اعمال محدودیت ازسوی متولیان فرهنگی این هنررا دچار آسیب های جدی کردهاست.
آهنگسازاثر"بوی باران" به استعداد های جوان درموسیقی اشاره کرد وگفت : به دلیل نگاه منفی که همیشه در حوزه موسیقی وجود داشته تعداد کسانی که درگذشته اجازه ورود به این حوزه را داشتند بسیار اندک بود و کسانی هم که ماندند وآثارارزشمندی را به یادگارگذاشتند به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسیدند اما امروزشرایط برعکس شده به این صورت که ورود به این عرصه آسان و ماندگاری اثر کم شده است؛البته ناگفته نماند که جوان های با استعداد درموسیقی کم نداریم اما آن تلاش و همتیکه در گذشته وجود داشته در بین جوان امروزی کمتر دیده می شود درنتیجه موسیقی امروزنیز دچار شتابزدگی و رکود در حوزه های مختلف آواز، آهنگساری و نوازندگی شدهاست.

نسل امروز امانت دار خوبی برای موسیقی نیست
احمد ابراهیمی - خواننده گفت : آنچه از موسیقی در حال حاضر باقیمانده حاصل تلاش بزرگان موسیقی از گذشته تا به امروز بوده است و در این رهگذر افرادو هنرمندان بسیاری آمدند و رفتند که به فراخورحال خود برای هنر ارزنده موسیقی خدماتشایسته ای را انجام دادند اما به نظر می رسد نسل امروز موسیقی با وجود استعدادهایشایسته ای که دارد نسبت به این ارزش ها بی اعتنا هستند نسل امروز هنرمندان موسیقیامانت داران خوبی برای حفظ میراث به جا مانده از گذشته نیستند.
وی در تشریح وضعیت موسیقی ازگذشته تا امروز گفت : موسیقی ایران دردوران قاجار حرکت های روبه جلویی را آغاز کرد که نتیجه این حرکت طی سال های طولانی،رشد افرادی چون علی نقی وزیری بود که با جمع آوری نوازنده های توانا در آن دورانارکسترهای متعددی را فراهم کرد؛ در واقع او به نوعی احیا کننده موسیقی ایرانی بودکه درسایه این حرکت رو به جلو، نوازنده ها و خواننده های خوبی مانند مرتضیمحجوبی،حسین یاحقی و ابوالحسن خان صبا رشد کردند که درهمان زمان تاثیر بسیاری برموسیقی اصیل ایران گذاشتند؛ در سال های بعد از انقلاب به دلیل وجود مشکلات اجتماعیوجنگ تحمیلی و...رشد موسیقی تقریبا متوقف شد اما برخی از دلسوزان این هنر فعالیتخود را با پشتکار فراوان دنبال کردند ومیراث دارموسیقی شدند والبته دردو-سه دههاخیرآثارارزشمندی خلق شده که از جمله آنها می توان به آثار محمدرضا لطفی ،حسینعلیزاده ، ومحمدرضا شجریان و همچنین سایر هنرمندان صاحب تفکر در این حوزه اشارهکرد.

جریان موسیقی ثابت نیست
محمد سریر،آهنگساز گفت : بررسی رشد کیفی موسیقی ارتباط مستقیم باشرایط اجتماعی دارد که تنها خاص این هنرنیست بلکه سایررشته های هنری را نیز دربرمیگیرد؛ درواقع جامعه هنری دروجوه مختلف درحال دگرگونی است وموسیقی مانند هر پدیدهاجتماعی و فرهنگی جریان ثابتی نیست و مدام در حال تغییر و تحول است.

رییس هیئت مدیره خانه موسیقی درباره دلایل عدم رشد کیفی موسیقی گفت: اگرچه هنر موسیقی درچند سال اخیربه دلایل اجتماعی و فرهنگی مانند انقلاب و جنگدچار افت کیفیت و یا دیده نشدن قابلیت های آن شده اما به نظرمن درنهایت حرکت رو بهجلو داشته است به این معنا که حافظه تاریخی ما دوران درخشان موسیقی در دهه 30 بهبعد را فراموش نمی کند و در نهایت فکر می کنم تنها حرکت مثبت در جهت رشد کیفیموسیقی ، با حفظ ارزش های فرهنگی ، باز آفرینی وتلاش برای رشد کیفی این هنراست.

رشد موسیقی اصیل ایرانی هرگز متوقف نشده است
داود گنجه ای، موسیقیدان گفت : هرچند سیر تحول هنر موسیقی اصیلایرانی بنابر شرایط اجتماعی و فرهنگی همواره دستخوش افت و خیزهایی بوده اما رشد واعتلای آن به هیچ وجه متوقف نشده است .موسیقی ایران، همچون دیگر پدیده های هنری وفرهنگی در بستر تحولات اجتماعی فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است؛ پیش ازسال 57، صرف نظر ازتولید وپخش انواع موسیقی هایی که وجه تفنن آن بر وجه علمی اشغالب بوده است، موسیقی ردیفی و دستگاهی ما از قوت بالایی برخوردار بود. در ایندوره، موسیقی اصیل ایرانی، چه در شکل اجرای صحنه ای، چه به صورت آثار ضبط شده و چهدر فرم آثار ارکسترال یا فرم ارکستراسیون شده مثل ارکستر گلها از سطح کیفی بسیاربالایی برخوردار بودند.
عضو هیات مدیره خانه موسیقی در ادامه گفت : اما متاسفانه،پس از چندسال، این روند صعودی، به علت نبودن برنامه ریزی صحیح و اصولی در این بخش، بهطورچشمگیری کند شد و در این میانه، تنها موسیقی تفننی و آن وجه از موسیقی که صرفاجنبه سرگرمی را برای عامه مردم ایجاد می کرد، به طور بی رویه ای رشد کرد، از ایندوره بود، که عموم موسیقیدانان و اهالی این هنرنسبت به روند موسیقی اصیل ایران دچارنگرانی و دلواپسی شدند.

موسیقی امروزه آکادمیک تدریس می شود

مصطفی گرگین زاده آهنگساز، گفت : توجه بیش از حد به فرم و ریتم درموسیقی که بیشتر جنبه سرگرمی دارد از خاصیت های موسیقی امروز است که درافت کیفیآثار تاثیر فراوان گذاشته است از نظر اجرایی، اغلب آثاری که با نام موسیقی پاپامروزه تولید می شود از کیفیت بسیار نازلی برخوردار است ؛ درواقع به دلیل شرایطسختی که آهنگسازان جوان دارند در برخی موارد مجبور به پذیرش سفارش کار از سوی مراکزدولتی و یا بخش های خصوصی می شوند ودر نتیجه آلبوم هایی با کیفیت بسیار نازل بهبازارارائه می کنند ولی در گذشته چنین نبود؛ بیشترهنرمندان برای امرار معاش کار نمیکردند بلکه اهداف آنها تعالی هنرموسیقی بود.

موسیقی در حوزه آموزش پیشرفت کرده است
بهمن مه آبادی-نوازنده ویولن معتقد است حوزه آموزش موسیقی امروزنسبت به گذشته از رشد کیفی خوبی برخوردار شده است.
عضوبازنشسته ارکستر سمفونیک تهران گفت : امروزه آموزش هنرموسیقی بهعنوان یک نیاز اجتماعی هم در خانواده و هم در سیستم آموزشی کودک و نوجوان مطرح شدهاست اما در گذشته این آموزش نه تنها مطرح نبود بلکه کسانی که به یاد گیری هنرموسیقیعلاقه داشتند از سوی خانواده مورد سرزنش قرار گرفته و حتی طرد می شدند.

رشد کیفی موسیقی امروز از گذشته کمتر است
اعمال محدودیت برای هنرمندان صاحب سبک و خلاق در عرصه موسیقی باعثشد تا روند پیشرفت موسیقی امروز نسبت به گذشته کندتر بشود.
فریدون شهبازیان- آهنگسازضمن بیان این مطلب گفت : مقایسه رشد کیفیموسیقی امروز با موسیقی گذشته بحث مفصلی را در شاخه های مختلف موسیقی مانند موسیقیکودک ، برزگسال و سنتی می طلبد ولی آنچه در موسیقی امروز بیش از گذشته می بینیم ایناست که اختیارعمل از هنرمند صاحب تخصص دراین حوزه گرفته شده و عنان کار دست افرادنابلد افتاده است.
عضو کانون آهنگسازان خانه موسیقی درباره سیرکیفی آثار گفت : مسائلزیادی در مسیررشد کیفی موسیقی قرار گرفت که از آن جمله می توان وقوع انقلاب و پس ازآن هشت سال جنگ اشاره کرد. در آن دوران به دلیل شرایطی که بر اجتماع آن روز حاکمبود نوعی موسیقی حماسی وهمچنین جنگ ، برکل هنرموسیقی سایه انداخت ضمن اینکه بعد ازانقلاب ممنوعیت و محدودیت هایی به وجود آمده درعرصه موسیقی موجب خانه نشین شدنهنرمندان صاحب سبک موسیقی شد.

در تصنیف خوانی و تنظیم قطعات پیشرفت کرده ایم
مجید کیانی - موسیقدان و نوازنده سنتور در خصوص بررسی سیرکیفیموسیقی ایرانی در یک قرن گذشته گفت : اگر موسیقی را به دو دسته موسیقی عامه پسند وعارفانه و عالمانه و یا به عبارتی موسیقی خاص تقسیم کنیم به خوبی متوجه رشد یا افتکیفیت می شویم به نظر من موسیقی عامه پسند از جهت کمیت و تعدد آثار، رشد بی حساب وکتابی داشته است و از جهت کیفیت در سطح بسیار نازلی قرار دارد ولی به نظرمن موسیقیامروز در ساخت، تنظیم قطعات، تصنیف خوانی و همچنین گروه نوازی نسبت به گذشته پیشرفتکرده است.
این پژوهشگربا اشاره به اینکه موسیقی اصیل ایرانی درگذشته حضورپررنگ تری نسبت به امروز داشته است گفت : با وجود جوان های خوش ذوق ، تولید این نوعاز موسیقی همچنان تداوم دارد هرچند که متاسفانه دیده و شنیده ایم که همین تعداداندک از میراث داران موسیقی گذشته با بی مهری مسئولان
مواجه می شوند.
منبع : خبرگزاری مهر

farnoush
Thursday 31 March 2011, 04:57 PM
شاید شما راست بگی.اما با تمام محدودیت ها و نداشتن یک پشتیبانی خوب از نظرتون میشه بهتر از این بشه؟
بازم از نظرم افرین به این بچه ها که بازم با تمام این محدودیتا پا بر جان

M_T
Thursday 31 March 2011, 05:36 PM
سلام

این ها همه از اساتید بزرگ موسیق ایران اند.

کلام این ها جای تأمل داره.

متشکرم.

musical_destination
Thursday 31 March 2011, 08:53 PM
نسل امروز امانت دار خوبی برای موسیقی نیست قبول ندارم

cx420
Thursday 31 March 2011, 08:56 PM
به نظر من دیدگاه نسل تغییر کرده موسیقی بر عکس شده به هر حال مرسی به خاطر مطلبتون

M_T
Thursday 31 March 2011, 10:12 PM
نمیشه بصورت کلی یک نسل رو زیر سوال برد.
بالاخره در هر دوره و زمانی امانتداران خوبی بوده و هستند و از اون طرف هم خیانت کارانی بوده و هستند.

ولی بنظر من نسل امروز می تونه امانتدار خوبی باشه برای موسیقی.

melanitis
Thursday 31 March 2011, 10:47 PM
یه سوال ...
آیا واقعا موسیقی امانت حساب میشه ؟!

kak_maki_new
Friday 1 April 2011, 12:31 AM
lموسیقی یه ذوق هستش که در ذات آدم نهفته و کاملا سرشار از تاثیراتی هست که در طول زندگی از لحظه ای که جنین بودیم بر ما گذشته ....این چرخه هستش که بر موسیقی و آهنگسازی ما تایر و هر نسلی یه نوع آهنگسازی میکنه ..
اگه اینطوریه ÷س ما هم باید به اونا اعتراض کنیم که چرا شم سازهای اصیل قدیم رو در آهنگاتون استفاده نکردید .....مثلا سازهایی که 100 سال قبل از شما بودند؟؟
من هنوزم که هنوزه نصف روزم رو با سازهای اصیل میگذرونم....
بعد امانتدار نیستم؟
واقعا از این اساتیـــــــــــد انتظار نداشتم.....

M_T
Friday 1 April 2011, 09:24 AM
یه سوال ...
آیا واقعا موسیقی امانت حساب میشه ؟!

بنظرم موسیقی میراثی است کهن که از گذشتگان به ما به ارث رسیده.

باید در حفظ و تعالی آن کوشا باشیم.

mixer
Friday 1 April 2011, 10:54 AM
موسیقی داریم تا موسیقی !!!
شرایط داریم تا شرایط
و همچنین جامعه داریم تا جامعه . . .

لطفا رفقا مطرح کنند که کدام موسیقی ؟!! در چه شرایطی ؟! تو چه جامعه ای ؟!!

سوء تفاهم پیش نیاد نظریه ها متفاوت هست ، اما به نظر بنده وقتی شخصی در حیطه ی موسیقی سنتی فعالیت میکنه هیچ وقت معقول نیست که بخواد مثلا ادوار موسیقی سنتی رو با ساز های الکترونیک یکسان کنه!!
در این زمینه میتوان گفت امانت دار خوبی نبوده!!

یا اینکه نه مثل زنده یاد استاد محمد نوری آواز کلاسیک رو یه جورایی آمیزش داده با موسیقی ما !!!
این فرق میکنه !!! (دوستان در گفته ی من دچار تردید نشوید )

چه بسا کار ایشان ستودنیست . . .
زیاد هستند امثال مرحوم نوری . . .
اما امانت دار واقعی معنای واقعی می خواد .

M_T
Friday 1 April 2011, 02:45 PM
حمید جان باهات موافقم.

نوآوری و ابتکار خوبه.
اما همین ابتکار اگر ناجور از آب در بیاد میشه بدعت و یه جورایی امانت نگه نداشتن.

serin
Friday 1 April 2011, 05:31 PM
فقط موسیقی پاپمون عوض شده
اینکه این آقایان تمام نسل امروز رو به امانت دار خوبی نبودن متهم کردن از نظر من کار بسیار اشتباهی است

mixer
Friday 1 April 2011, 05:44 PM
فقط موسیقی پاپمون عوض شده
اینکه این آقایان تمام نسل امروز رو به امانت دار خوبی نبودن متهم کردن از نظر من کار بسیار اشتباهی است

موسیقی پاپ مگه مال ما هست ؟!!
ما 2 نمونه موسیقی داریم تو ایران که می توان گفت موسیقی ما !

1- موسیقی سنتی ، اصیل ، کلاسیک ایرانی و یا هر چیزی که برداشت شما ازش هست .
2 - موسیقی فولکلوریک ( محلی ) مقامی

موسیقی پاپ مال ما نیست ! به دست ما هم نسپردند که بخواییم ازش محافظت کنیم !
موسیقی سنتی مال ما هست که گاها مشاهده می شود که به دست افرادی به تباهی کشیده میشه !!
بحث این تباهی هم زیر شاخه هایی داره که از حوصله خارج هست گفتنش !

تمام دنیا پاپ می خونند اما تا به حال ملزم نشده کشور خاصی از درجات و گام و متعلقاتش امانت داری کنه
ولی موسیقی ایران مال ایرانه ! من به شخصه ندیدم یک نوازنده آمریکایی ، ساز سه تار بگیره دستش بر روی استیج اجرا کنه !

serin
Friday 1 April 2011, 05:58 PM

موسیقی سنتی مال ما هست که گاها مشاهده می شود که به دست افرادی به تباهی کشیده میشه !!

تمام دنیا پاپ می خونند اما تا به حال ملزم نشده کشور خاصی از درجات و گام و متعلقاتش امانت داری کنه
ولی موسیقی ایران مال ایرانه ! من به شخصه ندیدم یک نوازنده آمریکایی ، ساز سه تار بگیره دستش بر روی استیج اجرا کنه !

حرفت منطقی است و من با آن موافقم همچنین طلب پوزش دارم که پاپ را جزو موسیقی خودمان دانستم

M_T
Friday 1 April 2011, 10:53 PM

حمید جان موافقم.

اما امریکایی ها به موسیقی ما علاقه دارند.
من یک نمونه که خودم دیدم رو میگم.
استاد سید کاظم موسوی شوشتری استاد نی هستند. ایشون در امریکا شاگرد زیاد دارند.
من چند تا کلیپ آموزش نی نوازی از یک شاگرد امریکاییش دارم. تماما هم انگلیسیه آموزشش.
خیلی قشنگ نی می زنه اصلا باور نکردنیه.
اینو گفتم که بگم موسیقی ما در سایر نقاط دنیا دوستدار داره و تمرین میشه.

با تشکر

mixer
Saturday 2 April 2011, 12:09 AM
حمید جان موافقم.

اما امریکایی ها به موسیقی ما علاقه دارند.
من یک نمونه که خودم دیدم رو میگم.
استاد سید کاظم موسوی شوشتری استاد نی هستند. ایشون در امریکا شاگرد زیاد دارند.
من چند تا کلیپ آموزش نی نوازی از یک شاگرد امریکاییش دارم. تماما هم انگلیسیه آموزشش.
خیلی قشنگ نی می زنه اصلا باور نکردنیه.
اینو گفتم که بگم موسیقی ما در سایر نقاط دنیا دوستدار داره و تمرین میشه.

با تشکر

آره می دونم مجتبی جان !!

اما اون ها هر چقدر هم که یادش بگیرند در حد استادی نمی تونن درکش کنند .
مثلا من وقتی آهنگ سنتی چینی رو گوش میدم با تمام جذابیتی که داره باز هم درکش نمی کنم چون نه زبونشون رو می دونم و نه احساساتشون رو !!!

چه طوری بگم مجتبی جان !!

مثلا هیچ آمریکایی رو نمیبینی که سر قبر عزیزش مرثیه سرایی کنه اما من سر قبرستونی ها مخصوصا اقوام لر و بختیاری ها دیدم که زن ها و مادر خواهر ها با یک طنین و نوایی دارند زجه می زنند که ادم گریش میگیره !!!!

کلا توی همین مداحی هایی که شما عاشقشی ، وقتی روضه خونده میشه (( آواز ایرانی )) با استفاده از گوشه هایی مثل عشاق ، حجاز ، شوشتری . . .
وقتی شما می شنوی خود به خود اشکت جاری میشه و دلت میگیره !!
اما اون آمریکایی هیچ وقت اینها رو درک میکنه !!!؟
شاید بکنه !!! اما من فکر نمی کنم اینطور باشه !!

M_T
Saturday 2 April 2011, 08:57 AM
آره می دونم مجتبی جان !!

اما اون ها هر چقدر هم که یادش بگیرند در حد استادی نمی تونن درکش کنند .
مثلا من وقتی آهنگ سنتی چینی رو گوش میدم با تمام جذابیتی که داره باز هم درکش نمی کنم چون نه زبونشون رو می دونم و نه احساساتشون رو !!!

چه طوری بگم مجتبی جان !!

مثلا هیچ آمریکایی رو نمیبینی که سر قبر عزیزش مرثیه سرایی کنه اما من سر قبرستونی ها مخصوصا اقوام لر و بختیاری ها دیدم که زن ها و مادر خواهر ها با یک طنین و نوایی دارند زجه می زنند که ادم گریش میگیره !!!!

کلا توی همین مداحی هایی که شما عاشقشی ، وقتی روضه خونده میشه (( آواز ایرانی )) با استفاده از گوشه هایی مثل عشاق ، حجاز ، شوشتری . . .
وقتی شما می شنوی خود به خود اشکت جاری میشه و دلت میگیره !!
اما اون آمریکایی هیچ وقت اینها رو درک میکنه !!!؟
شاید بکنه !!! اما من فکر نمی کنم اینطور باشه !!

منظورت رو فهمیدم حمید جان. :am
این درک احساسات و زبان ساز خیلی مهم هست. با تو موافقم.
چون خودم دستی بر آتش موسیقی چین داشته ام. :48:
توی عربی هم همینطوره اگه عربی بلد باشی بهتر زبان ساز رو متوجه میشی.
ولی حمید من عاشق مداحی نیستم زیاد. از بعضی هاش خوشم میاد از بعضی ها هم حالم بد میشه. :10:

hdhamid
Saturday 2 April 2011, 09:32 AM
بنظر من .. با توجه به محدودیتهای موجود .. خیلی هم عالی کار کردن بچه های امروز ..
اولا که موسیقی هم مثل هر چیزی رو مد و سلیقه هست .. بابا جان یه غذایی رو ما تا دیروز دوس داشتیم الان نداریم .. مثلا من الان از ماکارونی بدم میاد .. بچگیام عاشقش بودما.. ذائقم عوض شده .. موسیقی سنتی هم نمیتونه ذائقه جوونای امروز رو ارضا کنه .. این که بد نیست .. این غذا نشد .. یه غذای دیگه .. فقط باید مراقب بود چی میخوریم .. یعنی جای ماکارونی .. گوشت خوک نخوریم ... بریم سراغ یه غذای مناسب با ذائقه و مفید برای خودمون ..

الانم شکر خدا کم نیستن بچه های کار بلد و درست و درمون .. فقط چون رسانه ای برای معرفی در دست نیست .. ما خیلیاشونو نمیشناسیم .. همین

نسل الان بنظر من از نسلای قبلی موسیقی .. خیلی هم باسوادتر .. و کاربلد ترن ..

mixer
Saturday 2 April 2011, 11:31 AM
بنظر من .. با توجه به محدودیتهای موجود .. خیلی هم عالی کار کردن بچه های امروز ..
اولا که موسیقی هم مثل هر چیزی رو مد و سلیقه هست .. بابا جان یه غذایی رو ما تا دیروز دوس داشتیم الان نداریم .. مثلا من الان از ماکارونی بدم میاد .. بچگیام عاشقش بودما.. ذائقم عوض شده .. موسیقی سنتی هم نمیتونه ذائقه جوونای امروز رو ارضا کنه .. این که بد نیست .. این غذا نشد .. یه غذای دیگه .. فقط باید مراقب بود چی میخوریم .. یعنی جای ماکارونی .. گوشت خوک نخوریم ... بریم سراغ یه غذای مناسب با ذائقه و مفید برای خودمون ..

الانم شکر خدا کم نیستن بچه های کار بلد و درست و درمون .. فقط چون رسانه ای برای معرفی در دست نیست .. ما خیلیاشونو نمیشناسیم .. همین

نسل الان بنظر من از نسلای قبلی موسیقی .. خیلی هم باسوادتر .. و کاربلد ترن ..

درود

هر چه علم و رسانه ها پیشرفت کنند ، قطعا سواد و سطح علمی بچه های اهل موسیقی هم بالا تر میرود .
مثلا سال 1330 تا 40 موبایلی در کار نبوده که شما بروید نزد استادتان و مثال ها و تمرین ها را ضبط کنید . یا اینترنت موجود نبوده که ازش نت آهنگ ها رو دانلود کنید !

این حرفت رو من کاملا قبول دارم چون قدیما شاید تنها رسانشون یک رادیو و روزنامه بوده و نهایتا تکنوازی و دونوازی های اساتیدی مثل عبادی در همان رادیو . . .
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __

و اما سلیقه ها متفاوت هست در این شکی نیست .

خودتون هم این رو گفتید و تایید کردید . همه مثل هم نیستند .

موسیقی سنتی به ذائقه و طبع من میاد !!! ((یعنی من جوان امروزی نیستم ؟))

از اینها گذشته موضوع چیز دیگری بود !!!
بحث ما این بود که موسیقی سنتی ما با توجه به این همه سواد موسیقی و بند بساط هایی که شما عزیز نیز فرمودید بر روال ناصحیح بعضی افراد ، رو به تباهی میرود .ازش محافظت نمی کنند و چه بسا حتی خود شما نیز این نوع موسیقی را دلیل بر عدم ارضای روحی جوانان می دانید و این برای موسیقی ما خطرناک و بسیار رنجبار میباشد و مایه ی آزردگی دل من و امثال من !

یک سوال هم از شما دارم !

اگر تمام جوان ها ذائقه برای هضم موسیقی سنتی ندارند و نیاز های امروزیشان فرق کرده ، پس تکلیف رنج هایی که گذشتگان و اساتید برای حفظ موسیقی اصیل از زمان ساسانی تا به الان کشیده اند چه خواهد شد ؟
هر چند که از نظر شخصی بنده شما در اشتباهید ولیکن :
پس تکلیف نسل آینده چه خواهد شد که وقتی شعری بخوانند و مفهوم را ندانند !
یعنی زحمت تمام شاعران بزرگی که عمرشان را برای شعر موسیقی وقف کرده اند همه هیچ و فانی !!!!

مولانا :
تیری زکمانچه ی ربابی بجهید
از چنبر تن گذشت در قلب رسید
ربابی چشم بر بسته رباب و زخمه بر دسته
کمانچه رانده آهسته مرا از خواب او افغان

حافظ :
مغنی ملولم نوایی بزن
به یکتایی او ، دوتایی بزن

قاآنی :

زمانه ساز طرب می زند چنانکه به گوش
رسد ز زاویه ی عنکبوت نغمه تار

سعدی :

وز آنجا بیامد به پرده سرای
می آورد و خوبان خوبان بربط سرای

انوری :

آنجا که فتد مال تو در معرض قسمت
تنبک زند و حق طمع ها بگذارد

فردوسی :

نیامد سر مرغ و ماهی به خواب
از آن بزم و آواز چنگ و رباب

بابا طاهر :

دو زلفونت بوه تار ربابم
چه می خواهی از این حال خرابم

عطار نیشابوری :

بنواز مرا که بی تو بر خاست
چون چنگ ز هر رگم فغانی
نی نی چو ربابم از غم تو
یعنی که رگی و استخوانی

نظامی :

دهل زن چو زد بر دهل داغ چرم
هوای شب سرد را کرد گرم

یعنی به همین سادگی فراموش !!!

اگر یک فرد خارجی از شما بپرسد که آیا شما هم موسیقی اصیل دارید یا نه ! آیا جوابتان چیست؟ (( حتما با کمال افتخار می فرمایید ، بلی ! چرا که نه! ما هم موسیقی اصیل داریم )) ولی به ذائقه تان نمی آید !! این برایم عجیب است . . .
صحیح است که می فرمایید هر کس سلیقه ای دارد ولیکن لطفا در مورد ذائقه ی دیگران قضاوت نکنید !!چون دین بزرگی گردنتان می افتد . متشکرم . . .

ما همه افتخار می کنیم که ردیف موسیقی مستقیلی به نام موسیقی اصیل ایرانی به ثبت بین المللی رسیده و به خود می بالیم !

آیا پاسداشت تمام زحمات گذشتگان موسیقی ایران را شما با ماکارونی که قبلا دوست داشته اید و الان دوست ندارید مقایسه می کنید ؟!!!

حتما به این تاپیک سری بزنید تا بدانید موسیقی ما چه بوده و از کجا ها گذشته و جان سالم به در برده تا به دست ما رسیده !!!You can see links before reply

بدرود . . .

hdhamid
Saturday 2 April 2011, 12:14 PM
همه اینا رو گفتین .. ولی تو کت من نمیره اهل هنر این دوره کم کاری کردن .. فقط گرایششون عوض شده همین .. طرف جای سه تار و سنتور .. دستش گیتار و گیتار الکتریک و .. اینا گرفته همین ..
یه سوال ازت میپرسم .. خودت به خودت جواب بده .. برو یکی از نوازنده های الکتریک گیتار رو بیار .. در کنارش یه نوازنده سنتی رو بیار .. بذار کنار هم .. ازشون تست تئوری بگیر .. در زمینه عملی نمیشه تست گرفت چون خودتم میدونی اگر الکتریک گیتار n تا تکنیک داشته باشه .. سازهای سنتی ما 1 از n تکنیک دارن!! ..

در زمینه ذائقه هم .. خوب میتونی خودت ببینی چند درصد جوونای مردم دارن موسیقی سنتی گوش میدن .. چند نفر پاپ و راک و متال و رپ!! .. خودت قضاوت کن .. من از خودم نگفتم که .. دارم میبینم با جفت چشام!! ..

باید قبول کرد .. موسیقی اصیل ایرانی .. حرفی برای گفتن در مقابل موسیقی غنی کلاسیک غرب .. و حتی پاپ اصیل غربی نداره ..
یه کار ساده بکن .. ببین بچه های موسیقی کلاسیک غرب چی شدن؟؟!.. پاپ .. راک .. هوی متال .. و ... همه بچه های موسیقی کلاسیک غربین .. حالا ببین بچه های موسیقی اصیل ایرانی چیا هستن!!!!!؟؟ ..

hdhamid
Saturday 2 April 2011, 12:19 PM
جواب سوالت ..
اگر چیزی بدرد نمیخوره .. یه عمر نپوش .. من با کفشی که پامو یزنه بیرون نمیرم .. موسیقی سنتی هم دلمو میزنه ..

من رو همین شعرایی که گفتی آهنگ پاپ ساختم .. ولی اگر نیاد .. شعر رو میشه بدون موسیقی هم منتقل کرد!! ..

اگر یه خارجی هم ازم بپرسه .. میگم .. خوب تو اون برهه مردم اونو دوس داشتن .. یه چیزایی داشتیم ... الانم مردمم این رو دوس دارن .. خوب اینو داریم ..
ببین موسیقی فقط یه وسیله برای انتقال احساس و فرهنگه .. وقتی فرهنگ من داره عوض میشه .. (اینو دیگه قبول داری که!!؟؟ قبول نداری به دور و برت یه نگاهی بنداز .. از لباسی که میپوشی بگیر تا!!! . )
خوب موسیقی و ابزار هم عوض میشه دیگه ...

البته اینم بگما ... این که من از موسیقی سنتی خوشم نمیاد .. کلی نیس .. هر از گاه کارایی هستن بدل منم بشینن .. ولی خیلی کمن ..
یه ایرادی هم که خیلی بارزه .. تو موسیقی سنتی .. نبود ملودی مشخص تو کاراس ... برعکس موسیقی غربی .. چرا موسیقی سنتی ملودی مشخصی نداره!؟!.. همه باهم میزنن.. صداهای سازا همشون هی با هم قاطی پاتی میشه .. آدم نمیفهمه چی شد؟!! ..

mixer
Saturday 2 April 2011, 12:30 PM
شما با کفشی که پات رو میزنه راه نرو . . .

اما کار به کسی هم نداشته باش که چرا با دمپایی راه میرود یا چرا کفشش پاش رو میزنه !

در آخر در کنار این همه هنر هنر هنر . . . بدک نیست کمی هم به عقاید دیگران احترام بذاریم که بالاترین هنر محسوب میشه !

ضمنا : چیزی رو نگفتم که تو کتت بره ! صرفا جهت اطلاع گفتم ! موفق باشید

hdhamid
Saturday 2 April 2011, 01:32 PM
وا .. من چیکار با دمپایی بقیه دارم .. من نگفتم آی ملت بیاین پاپ گوش بدین .. منم صرفا جهت اطلاعتون فقط گفتم .. مردم دارن پاپ گوش میدن!! با عقاید دیگرانم کاری ندارم .. فقط عقاید خودم رو گفتم .. با چند تا دلیل و مثال منطقی .. همین ... وگر نه عقیده هر شخصی به جاش محرترمه ..
مگه من بدم میاد رقص سمائی باشه .. کنارش سه تار باشه و دف و دیوان!!! .. کی بدش میاد .. ولی بحث اینه که این موسیقی سنتی .. بیش از این جای پیشرفت نداره .. نمیشه باهاش چیز جدیدی ایجاد کرد .. ولی این کار رو تو کلاسیک غربی و پاپ و .... میشه انجام داد...

شما هم موفق باشین

Avazekhan
Saturday 2 April 2011, 03:19 PM
دوستان ِ عزیز ، من خیلی وقته که پامو توی این بحث ها نمیزارم ، چون میدونم به جایی نمی رسه آخرش هم با دلخوری تموم میشه ، اما به خاطر درخواست دوستم نظرمو میگم...

به نظر بنده ریشه ی تمام ِ این گونه بحث های بیهوده و بگو مگو های بی حد و حصر که بیشتر به یک کل کل ِ بچگانه میماند تا یک بحث فنی و علمی اینه که ما بدون داشتن حتی کمترین سطح از معلومات از یک تفکر یا بینش (و در این بحث سبک ِ موسیقی) فقط و فقط بنا بر تخیلات ِ خودمون نظر میدیم و به شدت هم از اون دفاع میکنیم...

نمونه ی بسیار بارزش همونهایی که بدون اینکه کمترین اطلاعاتی از خانواده ی راک و متال داشته باشن اون رو بد و مخرب و شیطون پرستی میدونن ...

البته روی ِ من در این صحبت ، فقط به کسانی که قدیمی ترند و اطلاعاتی از موسیقی ِ جدید ندارند، نیست. بلکه بلعکس؛ بیشتر با کسانی هستم که جدید ترند و اطلاعی از موسیقی ِ قدیم ندارند...

اینکه آقا حمید گفت که راک n تا تکنیک داره و سنتی (که اسم غلطی برای موسیقی اصیل ایرانیه) از n تا یکی هم نداره یا اینکه معلوم نیست چی میزنن وسطش قاطی میشه و نمیفهمم چی شد !!!
با همه ی دوستی ِ قدیمی که با تو در این سایت و احترامی که به خودت و هنرت قائلم باید بگم این اظهار نظر های شما حاصل از نا آگاهی ِ شما نسبت به موسیقی ِ اصیل ایرانیه ...

اینکه شما از یه نوع موسیقی خوشت نمیاد ولی گاها بعضیهاش به دلت میشینه به این معنی نیست که همه ی اون موسیقی به درد نخوره و همون چندتاش خوبه...
باید بگم من هم کلا از راک و متال خوشم نمیاد ولی بعضیهاش به دلم میشینه ... اما این دلیل نمیشه که سلیقه ی خودم رو مبداء تاریخ موسیقی ِ بشر بدونم و به دیگران تحمیلش کنم...

در ضمن این صحبتت که موسیقی ِ ایرانی هیچ ملودی ِ مشخصی نداره -با عرض پوزش- خیلی بوی تعصب و نا آگاهی داره "یه بار دیگه به جمله ای که گفتی فکر کن"

و اینکه همه با هم میزنن باید بگم بله؛ موسیقی ما یه موسیقی تک صدائه هست اما ما کارهای چند صدایی بسیار فراوانی داریم کافیه کمی و فقط کمی کاوش کنی...

و اینکه میگی 2 نفر ، از سبک های مختلف رو بشونن و تست تئوری موسیقی بگیرن :
اول اینکه :آیا کدام موسیقی کدام تئوری؟ اون تئوری که بر اساس موسیقی ِ کلاسیک غربیه؟ یا موسیقی ِ ایرانی؟
چرا ما همیشه سعی داریم خودمونو با بقیه مقایسه کنیم؟ "اینطوری باعث یأس و عقب موندگیمون میشه
بعضی وقتها هم باید دیگران رو با خودمون مقایسه کنیم... آیا اون موسیقیدانِ غربی از ربع پرده های ایرانی و فضا سازی ِ حاصل از اون چیزی میدونه؟ اگه هم چیزی خونده باشه ، هیچ وقت نخواهد توانست اونو درک کنه .

من ( به عنوان یه هنر جوی ِ تازه کار ِ موسیقی ِ ایرانی) حاضرم فقط با صدای خودم و نه هیچ ساز و افکت و... برنامه ای برای اون موسیقی دان ِ غربی اجرا کنم که نتونه از جاش تکون بخوره... یا اینکه احساس شادی یا گریه و هزار حس دیگه رو بهش انتقال بدم... "فقط با صدا یا همون آواز ِ ایرانی"

دوم اینکه : موسیقی ِ ما در رابطه ی تنگاتنگ با شعر و عرفان ِ ماست و موسیقی ِ شعر تاثیر اصلی رو روی ملودی داره
و شعر و عرفان ِ ما هم برآمده از فرهنگ ماست ... آیا موسیقیدانان ِ دیگر قادر به درک این هستند؟
آیا اصلا در جایگاهی هستند که برای ما ارزش گذاری هنری کنند؟ در حالی که فرهنگ ما رو نمیشناسن؟
یا از لحاظ عرفانی : آیا اون شوریدگی و رندی و عاشقی و میخوارگی نظر باز بودن و یا شیدایی رو درک میکنن؟
وقتی فیتزجرالد "می خوردن" در اشعار مولوی و خیام و حافظ رو فقط در همین حدّ
(DRINKING A BOTTLE OF WINE ) تفسیر میکنه (در تمامی اشعار ِ ترجمه شده) ما هم از اون و هم تفکّرانش توقعی نداریم که موسیقی ِ ما رو درک کنه ...

و اما در مورد بچه های موسیقی ِ ایرانی ...
تفاوت در اینجاست که در موسیقی ایرانی این رسم وجود نداره که تا یه سبک به وجود اومد روش اسم بزارن وگرنه روی خیلی از سبک های امروزی که در موسیقی ِ ایرانی به اسم اساتید هست ، باید اسم گذاشت چون واقعا یه سبک ِ جدیده
برای مثال :
تار نوازی علیزاده
تار نوازی ساکت
کمانچه نوازی کلهر
" " کامکار
سنتور نوازی استاد مشکاتیان
" " اردوان کامکار
سه تار نوازی ِ بهداد بابایی و...
یا کارهای مسعود شعاری و علی قمصری و چندین و چند سبک دیگر که تفاوتشون با ردیف های قدیمی ِ ایران خیلی زیاده ... (اما درکش برای هر کسی مقدور نیست...)
به نظر من هر کدوم از اینها رو میشه یه اسم براش انتخاب کرد و یه سبک نامید...

و اما بعد... (هر کی این پست ِ منو بخونه خیال میکنه داره فیه ما فیه مولوی رو میخونه!)
بهت پیشنهاد میکنم پا توی کفش ِ فرهنگ نکنی ، و اینکه فرهنگ ، خیلی بیشتر از تیپ و قیافس...
اینم بگم من خودم اکثر مواقع اسپورت میپوشم! اما ذات ِ ایرانیمو حفظ کردم ...بگذریم...
این رو دوستانه بهت میگم اگر چیزی رو تو نمیبینی دلیلی بر عدم ِ وجودش نیست ...!
دوست من؛ همیشه برای من قابل ِ احترامی ، اگه بعضی جاها رو تند رفتم به بزرگی ِ خودت ببخش
اما به قول سهراب که پیام بزرگی برا هممممممممه ی انسانها داده برای جلوگیری از دلخوری ها و بحث و نظر های یک طرفه؛
این که :

چشم ها را باید شست ، جور ِ دیگر باید دید ...
واژه ها را باید شست .

واژه باید خود باد، واژه باید خود باران باشد.

چترها را باید بست.

زیر باران باید رفت.

hdhamid
Saturday 2 April 2011, 04:06 PM
آخه چرا انقده بحث رو پیچیده میکنین!!؟؟ ..
1. من اصلا از راک و متال خوشم نمیاد که بخوام روشون تعصب داشته باشم ...
2. اینکه به نظر شما میشه رو

"تار نوازی علیزاده
تار نوازی ساکت
کمانچه نوازی کلهر
" " کامکار
" " اردوان کامکار
سه تار نوازی ِ بهداد بابایی و..."

اولا خودتون گفتین .. نظر شماست ... ثانیا من اصلا از موسیقی ایرانی چیزی نمیدونم که بخوام نظر شما رو تایید یا رد کنم ... من فقط واقعیت های جامعه و بازخورداش رو نسبت به دو نوع موسیقی گفتم همین ..

من به عنوان شنونده عادی حرف میزنم .. نه یه استاد موسیقی گردن کلفت .. من بی سواد وقتی میشینم پای موزیک راک .. میفهمم با موسیقی پاپ فرق داره ... و ......
اما وقتی برام از اون لیست بالا همشم پخش کنی .. نمیفهمم با هم فرق دارن!! بجز معدودی از هیچکدومم نمیتونم یه ملودی استنباط کنم که حرف واضحی بزنه برام .... منظورم اینه ... نه چیزی بیشتر از این .. من که از دید یه آدم با علم و دانشمند به موضوع نگاه نمیکنم . از دید بیسوادی خودم میگم ... تنوع در موسیقی غرب 100000 برابر موسیقی اصیل ایرانیه .. از دید من بی سواااااااااااااد!! .. نمیدونم دیگه چجوری میتونم منظورمو برسونم!! .. بلد نیستم دیگه!!

hdhamid
Saturday 2 April 2011, 04:10 PM
ای بابا .. اصلا ما چیکار داریم به این حرفا .. بذاریم هرکی کار خودشو بکنه .. من گیتارمو میزنم .. شما تار و دیوان و کمانچه .. چیزی مگه تو این دنیا عوض میشه .. بیخیال ...
هرکی با اونی که حال میکنه .. باید بگذرونه دیگه .. اینا همش یه وسیله برای جدا شدن از این دغدغه های دنیای مادیه .. بنظرم اصلا نمیارزه بخوایم سرش اینهمه حرف بزنیم .. مهم خودمونیم و خدا و حال و احوالمون ..

من از همه کسایی که حرفام بهشون بر خورد معذرت میخوام ...
شاد زی ...........

Avazekhan
Saturday 2 April 2011, 04:13 PM
بله ! از همون اول ِ پستم حرف ِ من همین بود... شرکت نکردن تو بحث هایی که اظهار نظر های غیر فنی و کیلویی ! میشه...

خوش باشین...
یا حق...

hdhamid
Saturday 2 April 2011, 04:15 PM
راستی یه سوال!!؟؟ ...
گفتین اونا از فرهنگ ما چی میدونن که بخوان ارزش گذاری کنن!!؟؟ .. خوب ما از فرهنگ اونا چی میدونیم که .. مردممون اینجور شیفته ی مثلا گری مور میشن!!؟؟ .. (خدا بیامرزه همه اموات رو) .. چرا من که ایرونیم بیشتر از اینکه از کارای خودیا خوشم بیاد از کارای gipsy king باید خوشم بیاد؟! .. من از فرهنگ اسپانیایی و فرانسوی و کولیهاشون .. هیچی نمیدونم!! ..
یه جای کار میلنگه!!! .. ولی مطمئنم .. اونجا .. کم کاری نسل موزیسین امروز نیست .. عیب یابی با شما .. من نظرمو در مورد عیب کار قبلا گفتم ..

hdhamid
Saturday 2 April 2011, 04:18 PM
بله ! از همون اول ِ پستم حرف ِ من همین بود... شرکت نکردن تو بحث هایی که اظهار نظر های غیر فنی و کیلویی ! میشه...

خوش باشین...
یا حق...

قاطی نکن داداش .. من که از اولم گفتم .. من از موسیقی هیچی بارم نیست .. حرف فنی نزدم که .. فقط تو معاشرت با بچه های موزیسین .. و آهنگساز .. که دور و بر منن .. فهمیدم کسایی که تو کار موزیک غربین . از نظر اطلاعات موسیقی .. وضع بهتری دارن .. این کجاش فنیه؟؟!.. برا همین گفتم تست تئوری بگیریم ..
حالا حرفای من کیلو چند؟!.. :am

mixer
Saturday 2 April 2011, 08:01 PM
دوستان ِ عزیز ، من خیلی وقته که پامو توی این بحث ها نمیزارم ، چون میدونم به جایی نمی رسه آخرش هم با دلخوری تموم میشه ، اما به خاطر درخواست دوستم نظرمو میگم...

به نظر بنده ریشه ی تمام ِ این گونه بحث های بیهوده و بگو مگو های بی حد و حصر که بیشتر به یک کل کل ِ بچگانه میماند تا یک بحث فنی و علمی اینه که ما بدون داشتن حتی کمترین سطح از معلومات از یک تفکر یا بینش (و در این بحث سبک ِ موسیقی) فقط و فقط بنا بر تخیلات ِ خودمون نظر میدیم و به شدت هم از اون دفاع میکنیم...

نمونه ی بسیار بارزش همونهایی که بدون اینکه کمترین اطلاعاتی از خانواده ی راک و متال داشته باشن اون رو بد و مخرب و شیطون پرستی میدونن ...

البته این صحبت ـ من فقط به کسان که قدیمی ترند و اطلاعاتی از موسیقی ِ جدید ندارند نمیشه بلکه بلعکس کسانی که جدید ترند و اطلاعی از موسیقی ِ قدیم ندارند...

اینکه آقا حمید گفت که راک n تا تکنیک داره و سنتی (که اسم غلطی برای موسیقی اصیل ایرانیه) از n تا یکی هم نداره یا اینکه معلوم نیست چی میزنن وسطش قاطی میشه و نمیفهمم چی شد !!!
با همه ی دوستی ِ قدیمی که با تو در این سایت و احترامی که به خودت و هنرت قائلم باید بگم این اظهار نظر های شما حاصل از نا آگاهی ِ شما نسبت به موسیقی ِ اصیل ایرانیه ...

اینکه شما از یه نوع موسیقی خوشت نمیاد ولی گاها بعضیهاش به دلت میشینه به این معنی نیست که همه ی اون موسیقی به درد نخوره و همون چندتاش خوبه...
بیاد بگم من هم کلا از راک و متال خوشم نمیاد ولی بعضیهاش به دلم میشینه ... اما این دلیل نمیشه که سلیقه ی خودم رو مبداء تاریخ موسیقی ِ بشر بدونم و به دیگران تحمیلش کنم...

در ضمن این صحبتت که موسیقی ِ ایرانی هیچ ملودی ِ مشخصی نداره -با عرض پوزش- خیلی بوی تعصب و نا آگاهی داره "یه بار دیگه به جمله ای که گفتی فکر کن"

و اینکه همه با هم میزنن بیاد بگم بله موسیقی ما یه موسیقی تک صدائه هست اما ما کارهای چند صدایی بسیار فراوانی داریم کافیه کمی و فقط کمی کاوش کنی...

و اینکه میگی 2 نفر ، از سبک های مختلف رو بشونن و تست تئوری موسیقی بگیرن :
اول اینکه :آیا کدام موسیقی کدام تئوری؟ اون تئوری که بر اساس موسیقی ِ کلاسیک غربیه؟ یا موسیقی ِ ایرانی؟
چرا ما همیشه سعی داریم خودمونو با بقیه مقایسه کنیم؟ "اینطوری باعث یأس و عقب موندگیمون میشه
بعضی وقتها هم باید دیگران رو با خودمون مقایسه کنیم... آیا اون موسیقیدانِ غربی از ربع پرده های ایرانی و فضا سازی ِ حاصل از اون چیزی میدونه؟ اگه هم چیزی خونده باشه ، هیچ وقت نخواهد توانست اونو درک کنه .

من ( به عنوان یه هنر جوی ِ تازه کار ِ موسیقی ِ ایرانی) حاضرم فقط با صدای خودم و نه هیچ ساز و افکت و... برنامه ای برای اون موسیقی دان ِ غربی اجرا کنم که نتونه از جاش تکون بخوره... یا اینکه احساس شادی یا گریه و هزار حس دیگه رو بهش انتقال بدم... "فقط با صدا یا همون آواز ِ ایرانی"

دوم اینکه : موسیقی ِ ما در رابطه ی تنگاتنگ با شعر و عرفان ِ ماست و موسیقی ِ شعر تاثیر اصلی رو روی ملودی داره
و شعر و عرفان ِ ما هم برآمده از فرهنگ ماست ... آیا موسیقیدانان ِ دیگر قادر به درک این هستند؟
آیا اصلا در جایگاهی هستند که برای ما ارزش گذاری هنری کنند؟ در حالی که فرهنگ ما رو نمیشناسن؟
یا زا لحاظ عرفانی : آیا اون شوریدگی و رندی و عاشقی و میخوارگی نظر باز بودن و یا شیدایی رو درک میکنن؟
وقتی فیتزجرالد می خوردن در اشعار مولوی و خیام و حافظ رو فقط در همین حدّ
(DRINKING A BOTTLE OF WINE ) تفسیر میکنه "در تمامی اشعار ِ ترجمه شده" ما هم از اون و هم تفکّرانش توقعی نداریم که موسیقی ِ ما رو درک کنه ...

و اما در مورد بچه های موسیقی ِ ایرانی ...
تفاوت در اینجاست که در موسیقی ایرانی این رسم وجود نداره که تا یه سبک به وجود اومد روش اسم بزارن وگرنه روی خیلی از سبک های امروزی که در موسیقی ِ ایرانی به اسم اساتید هست ، باید اسم گذاشت چون واقعا یه سبک ِ جدیده
برای مثال :
تار نوازی علیزاده
تار نوازی ساکت
کمانچه نوازی کلهر
" " کامکار
" " اردوان کامکار
سه تار نوازی ِ بهداد بابایی و...
یا کارهای مسعود شعاری و علی قمصری و چندین و چند سبک دیگر که تفاوتشون با ردیف های قدیمی ِ ایران خیلی زیاده ... (اما درکش برای هر کسی مقدور نیست...)
به نظر من هر کدوم از اینها رو میشه یه اسم براش انتخاب کرد و یه سبک نامید...

و اما بعد... (هر کی این پست ِ منو بخونه خیال میکنه داره فیه ما فیه مولوی رو میخونه!)
بهت پیشنهاد میکنم پا توی کفش ِ فرهنگ نکنی ، و اینکه فرهنگ ، خیلی بیشتر از تیپ و قیافس...
اینم بگم من خودم اکثر مواقع اسپورت میپوشم! اما ذات ِ ایرانیمو حفظ کردم ...بگذریم...
این رو دوستانه بهت میگم اگر چیزی رو تو نمیبینی دلیلی بر عدم ِ وجودش نیست ...!
دوست من همیشه برای من قابل ِاحترامی ، اگه بعضی جاها رو تند رفتم به بزرگی ِ خودت ببخش
اما به قول سهراب که پیام بزرگی برا هممممممممه ی انسانها داده برای جلوگیری از دلخوری ها و بحث و نظر های یک طرفه این که :

چشم ها را باید شست ، جور ِ دیگر باید دید ...
واژه ها را باید شست .

واژه باید خود باد، واژه باید خود باران باشد.

چترها را باید بست.

زیر باران باید رفت.

محمد جان درود به شرفت !!!
بسیار واضح برای دوست عزیزمون توضیح دادی !
دقیقا همین هست که شما فرمودید.

z_m
Saturday 2 April 2011, 09:21 PM
درود...:5:

من وقتی این تاپیکو دیدم و نظر آقا محمد رو خوندم دیدم واقعا حرف دل منو زدن ایشون به خاطر همینم تکرار مکررات نمیکنم...
ممنون آقا محمد...:am
موسیقی جدای از بحث سلیقه باید بدونیم که جز فرهنگمون هم هست...... و باید اینو به نسلهای بعد انتقال بدیم ... (راجب این قضیه خیلی حرفا میشه زد...)
چند تا نکته در موردتون باید بگم جناب hdhamid :

- اصلا شما چه جوری اینقدر با اطمینان میگین گرایش عوض شده...:39: گرایش شاید به سمت غرب بیشتر شده ولی عوض نشده...
- من آخه نمیدونم چه جراتی داری شما این حرف رو میزنید...موسیقی ایرانی حرفی برای گفتن نداره؟؟؟؟:39:
- من نمیدونم شما چه جوری واقعیت جامعه رو فهمیدین؟؟؟؟:39: به قول خودتون از روی چند تا دوست که دور و برتونن...؟؟؟

خیلی جالبه اول هر چی دلتون میخواد میگین بعدا میگین به من چه؟؟؟ :106:

خوبه آدم حرفاشو از روی فهم بزنه و مزه مزه کنه... نه ؟؟؟؟؟ جالب اینجاست که خودتونم آخرش گفتین اصلا سررشته ای از موسیقی اصیل ایرانی ندارین... :19:

حالا به هر حال خوشحال میشیم که برید در این مورد مطالعه کنید...

خوب حالا برسیم به اینجا که شما میگین چرا از موسیقی غربی خوشتون میاد...

به نظر من شاید برگرده به خیلی مسائل دیگه در همین جامعه خودمون که یکی از نتایج اون گرایش به سمت این نوع موسیقی ... هست. من نمیگم که این موسیقی بد هستا ...

اینجا همین بحث سلیقه هست ... خوب قاعدتا یه عده ای از موسیقی اصیل ایرانی خوششون میاد و یه عده ای هم از موسیقی غربی و نظر همه قابل احترام ...

به نظر من یکسری محدودیت در همه جنبه ها در جامعمون باعث این گرایش شده به خصوص محروم بودن موسیقی اصیلمون از نمایش در تی وی خودمون... این هم اگر بخوایم بررسی کنیم به نظرم برمیگرده به مملکت داریمون و تحجر و خشک مغز بودن یه عده ای که اگه بخوام ادامه بدم بحث سیاسی میشه و در این سایت چون خلاف هست پس منم نمیگم.... بخوام ادامه بدم باید تا اون بالا بالاها برم...
وقتی ما تو تی وی خودمون از موسیقی اصیل خودمون نشون نمیدیم و عار میدونیم نشون دادن ساز رو خوب معلومه که باید اینطوری بشه...و عده ای مثل شما بیان این حرفو بزنن که الان گرایش همه به اون سمته....

به نظرم رسانه مهمترین وسیله برای نشون دادن فرهنگ ماست...
جالبه من اولش قبل از اینکه تو این سایت عضو شم فکر میکردم زیاد نیستن کسایی که برن و موسیقی ایرانی یاد بگیرن...و بیشتر بین آقایون...:43:
ولی از وقتی عضو شدم و با بچه هایی که ایرانی کار میکنن آشنا شدم... حالم بهتر شد که نه بابا
هستن کسانی هم که عاشقانه و با علاقه و پشتکار موسیقی ایرانی رو کار میکنن...:5:

ولی
ولی
ولی

هنوز فکر میکنم با توجه به آمار سایت بهتره بگم بچه های بیشتری تو این سایت به موسیقی غربی
گرایش دارن... البته این دلیل نمیشه که پس در کل کشورمون اینطور هستا...

حالا بهتره بحث رو ببریم به سمتی که چرا واقعا اینطوره ....

- چرا فکر میکنیم گرایش به سمت موسیقی غربی بیشتره؟

- اصلا چرا گرایش بیشتره؟

- وظیفه ما چیه ؟؟

- راه حلش چیه؟

به نظرم با حرفایی که جناب hdhamid این وظیفه ماست که به فکر باشیم...

این تاپیک خیلی تاپیک خوبیه... حیفه اگه بررسی نشه...
منتظر نظر بقیه دوستان هم هستیم...:5:
سپاسگزار...
:am

ALI2323
Saturday 2 April 2011, 10:05 PM
ببخشید منم قاطی میشم..به درخواست mixer عزیز اومدم...
آقا حمید شما دوتا یاز رو مثال زدی که من میزنم(سنتور و سه تار) و روی این سازها تعصب عجیبی دارم...
اول راجع به حرفتون که میگید موسیقی سنتی(مثلا سنتور) 1 از n تکنیک داره..خواهش میکنم تا اعطلاعاتی ندارید حرف نزنید...اتفاقا تعداد تکنیک های نوازندگی در ساز های ایرانی بسیار بیشتره..من خودم هم پاپ میخونم و هم دوست دارم..اما پاپ در برابر موسیقی ملی ما اصلا قابل قیاص نیست...در باره تئوری من همین الا با خود شما تست میدم ببین کی بیشتر میگیره..من دیپلم توری موسیقی دارم...اما سنتور و سه تار میزنم و عاشق سازهامم هستم...
شما خودت بگو تاحالا از تکنیک تکیه توی سنتور یا پاساژ یا تریوله چیزی شنیدی؟ زدن اینا صدها برابر سخت تر از آکورد گیری و ریتم زنی و ملودی زنی در گیتاره...
در مورد جدید گرایی هم شما کارهای اردوان کامکار با سنتور،کیوان ساکت با تار رو گوش کن همون اصالت ساز ایرانیه اما با تحولی در نوع اون...
شاید راک یا متال باعث شه شما سرتونو تکون بدید اما بیشتر از چند دقیقه نمیشه گوش کرد...ولی شما آهنگ پوپک از استاد پایور رو گوش کن صد بار دیگم گوشش میدی و ازش خسته نمیشی...
زینب خانوم..میدونی چرا توی آمار سایت موسیقی غربی بهتره؟
چون اکثر کسانی که سنتی کار میکنند اگه بخواند یه نوازنده و موسیقی دان خوب بشند وقت اینو ندارند که بیان توی سایت...و اصلا خیلی از اونا دسترسی ندارن یا استفاده نمیکنن همون روش سنتی رو دارند...
وظیفه ی ماست که بتونیم موسیقی ملی و بسیار غنی خودمونو حفظ کنیم...
حمید جان آیا gipsy king میتونه یکی از آثار استاد بنان یا گلپا یا ایرج رو بخونه؟
اما من خیلی هارو میشناسم که خیلی از کارهای پاپ رو بهتر از خوانندشون اجرا میکنند...
بخشید...من دیگه قاطی این بحث که آرخشم از الان معلومه نمیشم....با اجازه

Avazekhan
Saturday 2 April 2011, 10:23 PM
سپاس ِ بسیار از دوستان
اما حواسمون باشه در بحث انصاف رو از دست ندیم...
من امروز خیلی پشتِ سیستم بودم سرم درد گرفته
فردا بقیه ی حرف هامو مینویسم ...

خوش باشین ، یا حق!

hdhamid
Saturday 2 April 2011, 10:49 PM
:24::24::24::24::24:

بابا من خودم حرفای خودمو انقد جدی نگرفتم که شما جدی گرفتین .. من اگه میدونستم این همه یار کشی میشه .. اصلا نمیومدم!! :24::24:

جیگر همتونو ... خوشحالم کردین .. چون حداقل فهمیدم بابا هنوز رو موسیقی مملکتم .. هستن جوونایی که تعصب داشته باشن .. دم همتون گرم .. جدی میگما .. خیلی خوشحال شدم .. :5:

امیدوارم همتون با علم و تکنیک و حس فراوون .. کار کنین .. شاید یه روزی شماها تونستین مهر این سبک موسیقی رو تو دل من و امثال منم.. بندازین ...
به امید اون روز ....

زندگی به همتون خوش بگذره .. :redguitar: (آخ .. ببخشین من گیتار گذاشتم اینجاها .. همه میدونن من اهل دنگ و دونگ گیتارم!!) :21:

Mohammad_ngml
Saturday 2 April 2011, 10:49 PM
دوستان عذر میخوام.. بحث کردن عیبی نداره ولی اگه تبدیل به مشاجره نشه.. لطفا جوری بحث رو پیش ببرید که به توهین به سبکها و سازهای دیگه کشیده نشه.. چون اون موقع هست که هرکس (و حتی خود من) برای دفاع از سبک و ساز خودش وارد مشاجره میشه و بعد وضع خوبی پیش نمیاد.. خوشبختانه همگی تجربه ی حاصل از این بحث ها رو دارید..

hdhamid
Saturday 2 April 2011, 11:01 PM
دوستان عذر میخوام.. بحث کردن عیبی نداره ولی اگه تبدیل به مشاجره نشه.. لطفا جوری بحث رو پیش ببرید که به توهین به سبکها و سازهای دیگه کشیده نشه.. چون اون موقع هست که هرکس (و حتی خود من) برای دفاع از سبک و ساز خودش وارد مشاجره میشه و بعد وضع خوبی پیش نمیاد.. خوشبختانه همگی تجربه ی حاصل از این بحث ها رو دارید..

محمدم نترس.. ما همه از کشور مهد فرهنگ و تمدنیم ... خیالت راحت ... دست به یخه نمیشیم!! :5:

Avazekhan
Saturday 2 April 2011, 11:18 PM

محمد جونم ! حرفت کاملا درسته و از حرف ِ تو بهتر حرف ِ حمید :

محمدم نترس.. ما همه از کشور مهد فرهنگ و تمدنیم ... خیالت راحت ... دست به یخه نمیشیم!! :5:

اینم واسه خاطر ِ حمید جان ِ گل بگم که من شخصا درسته که موسیقی ایرانی کار میکنم
اماعاشق ِ موسیقی کلاسیک ِ غربی مخصوصا ویوالدی هستم چهار فصل رو از حفظم
و همینطور خیلی زیاد فلامنکو رو دوست دارم مخصوصا کارهای دسیلوا ؟؟
و همینطور سبک های دیگه مثل new age رو هم گوش میدم مخصوصا ارهای یانی و ونجلیس و کیتارو...
و حتی کارهای استیو وای!
اینا رو گفتم که فکر نکنی روی کارم تعصب ِ بی مورد دارم...
خوش باشین و خرم
شب خوش ...

yosefnejad
Saturday 2 April 2011, 11:38 PM
با سلام و عرض تبریک سال نو به همه هنردوستان حاضروغایب

یه نکته ای رو فراموش نکنید که در گذشته ابزار اطلاع رسانی و ارتباط جمعی به شکل امروزی وجود نداشته

تا فردی که در یک منطقه جغرافیایی محصور با کوه و جنگل و دریا و کویر زندگی میکنه بتونه به موسیقی ملل

دیگر و الات موسیقی رایج در مناطق دیگر کره زمین دسترسی داشته باشه.

این امکان از زمان ظهور رادیو و بعد تلویزیون و به مرور ضبط صوت و ... تا وسایل ارتباط جمعی صوتی بصری

کم کم به وجود امد و انسانهای سراسر جهان تونستند به مدد تکنولوژی جدید خیلی چیزهای جدید رو

ببینند و تجربه کنند که موسیقی و الات اون یکی از این چیزهاست.

در زمان ما الات موسیقی ای ساخته شده که قبل از اون وجود نداشته.(سازهای الکترونیکی)

بشر امروز از روی کنجکاوی سراغ این ابزار جدید رفته تا ببینه جدای از اونچه که نیاکانش به عنوان غذای

روح براش تدارک دیدند خودش میتونه خالق غذای جدیدی باشه؟!

این به نظر من ربطی به امانت داری نداره.این قضیه یه نوع اختلاط فرهنگیه که با به وجود امدن

وسایل نوین ارتباط جمعی کاملا طبیعیه.

هیچ اجبارومحدودیتی برای بشر وجود نداره که دست به تجربه جدید در امور مختلف نزنه.

حالا هم عده ای مثل بنده ذائقه سنتی خودشون رو دارند و موسیقی سنتی رو به همون شکلی که

بوده دنبال میکنن و عده دیگری به دنبال یادگیری شکل دیگری از موسیقی هستند که در اختیار ملل

دیگر بوده و به لطف ابزار ارتباط جمعی نوین امکان شناخت و تجربه اون نوع موسیقی براشون فراهم شده.

و در اخر اینکه برای قضاوت در مورد نسل امروز باید تا پایان کار صبر کنیم ببینیم ایا این نسل در زمینه

موسیقی سنتی ایرانی میتونه اثار فاخر قابل توجهی از خودش به جا بذاره یا خیر.

اون موقع میشه در این باب نظر عادلانه داد.

موفق باشید.

Dj_MAN
Saturday 2 April 2011, 11:56 PM
آخ خ خ خ .. ... چقدر چیز نوشتین شماها ..... همشو خوندم چشام داره یه وری میره ....
حالا بزارین یه چیزی هم من بگم ... البته از افراد زیر 18 سال و کسانی که بیماری های عصبی یا قلبی عروقی دارند خواهش میکنم پست بنده رو نخونند .... چون می خوام یه کم تند بنویسم .. ممکنه دهنشون بسوزه ........

ببینید یه کلام دغدغه همه ماها اینه که چرا موسیقی اصیل ایران با اون قدمتی که داره به اندازه موسیقی غربی و وارداتی پیشرفت نکرده که هیچ .. کم کم داره محو هم میشه ...!! ( خداییش کم آورده دیگه ! )
خب عزیزان دل برادر هر چیزی رو حمایت نکنند محو میشه ...

موسیقیدان غربی رو هم مسئولان دولتی و هم مردم پشتش هستند ...

مردم برا سرگرمی ... تفریح ... یادگیری .... علاقه .. و هزار کوفت و زهر مار دیگه میرن دنبالش ...
دولتی ها هم میبینن یه صنعت پولسازیه اولا ... دوما اینجوری میشه فرهنگ رو انتقال داد ، پس خیلی خوبه .. چون جهانگرد میاره تو کشور .... خب اینجوری پول هم میاره ... بقیه شرکت ها مثل حمل و نقل ... مسافربری بطور خاص و مستقیم و کلهم شرکت ها و تجارتخانه ها بطور عام از این موضوع سود میبرن ...

پس یه مسئول غربی به این نتیجه میرسه که موسیقی رو باید همه جوره حمایت کرد .. چون هم از لحاظ مالی خیلی خوبه .. هم چیز خوشایندیه ... هم میشه سر مردم رو گرم کرد و حس شادابی و شاید پویایی رو به جامعه انتقال داد که خودش به طور غیر مستقیم به همه چی کشور کمک میکنه ووووووووووو ............. { اگه ادامه بدم تا فردا باید بنویسم بازم کمه}

ولی یه مسئول ایرانی میگه :
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
موسیقی یا همان غناء در اسلام نکوهش شده و امری بسیار خطیر و برای سلامتی جامعه مسلمین مضر است و خطرات آن بمراتب از تریاک و هروئین بیشتر است ....!!! :ae

دیگه نمیگه بابا این اسلامی که همه دوستش داریم ولی هیچی ازش نمی دونیم منظورش چه نوع موسیقی بوده ...
موسیقی با چه نوع کارکردی در اسلام نکوهیده هست ....؟ فقط میگه خوب نیست ....
موسیقی که انسان رو به کارهای بد و افکار بد واداره و موجب تزریق یاس در جامعه بشه یا مردم رو به خوشی های زودگذر واداره از نظر اسلام بده ... که این از نظر غربی ها هم بده ولی خب اونها در بسیاری از موارد سودش رو ترجیح میدن ...
فرق اسلام همین جاست ... در همین نکته منظورش روشن میشه ... اسلام گفته ای انسان ..
آقای ... آدم ... هدف تو گناه نکردنه و اینکه توی این امتحان پیروز بشی ... تو نیومدی این دنیا بزنی و برقصی بعدش بمیری ... به فکر خدا باش ... پس اگه حتی یه میخ !!! آره یه میخ ... تو رو از یاد خدا باز بداره و فراموش کنی واسه چی اومدی همون میخ !!! حرامه ...
که من فکر میکنم خیلی منطقیه ...... حرف اسلام اینه ... نه اینکه اصلا موسیقی جماعت حرامه ...

خب حالا :
این تفکرات غلط باعث میشه که من مسئول بیام تو سر موسیقی بزنم ... هیچی هم که از موسیقی نمی دونم ... پس خوب و بدش رو هم تشخیص نمیدم ... پس بی خیال خوب وبد ... اصلا همش بده ...!!
( ای بابا ):c
بزن تو سرش ......:ar
نتیجه :
اون قسمتهایی از موسیقی که به رشد شعور آدم کمک میکنه هم محو میشه ....
آدمای این رشته که می فهمن چی بلدن همه ناراضی میشن ....
نارضایتی و محروم ماندن از موسیقی ( موسیقی که مردم حس میکنن مال خودشونه ) به دیگر اجزاء جامعه سرایت میکنه و مردم که به طور فطری نیاز به موسیقی دارن به سمت موسیقی های غربی کشیده میشن ...
سی سال بعد مسئوله میفهمه بابا عجب کاری کردیما !!!! از پولش که محروم موندیم هیچ !!! مردم دارن میرن طرف موسیقی غربی ...
ای وای دموکراسی رو چکارش کنم که داره وارد فرهنگ مردمم میشه ....
واویلا ... ف ی س بوک ......!!!!!!!!!!!!!!!
ای فغان ........... بعدشم میره بالای یه تریبونی چیزی میگه که موسیقی اصیل ایران چنین باد و چنان باد .... فکر میکنه آب رفته برمیگرده به جوب .........!!!!!
نتیجه آخرش هم اینه که بچه های نت آهنگ اکثرا GE کار میکنن ... و انجمن گیتار الکتریک همیشه به راهه ... ولی انجمن تنبور یا سه تار اصلا نداریم ..... اگرم هست من توی این دو سال نشنیدم هنوز ....!!!!

ما کم کاری نکردیم عزیز ... موسیقی سنتی هم از نظر تکنیک و هم از نظر احساس از غربی سرتره ...
نشونه هم این که پیانو از سنتور و گیتار از تار و عود ایرانی اقتباس شده ... یعنی پایه موسیقی غربی از ایرانه .... بله .... از ایران ... نمی دونی بدون ....

فقط حمایت نشده ... حمایت نشده ..... نه از لحاظ فرهنگی .. نه مالی ... نه امنیتی ... نه شرعی ... نه عرفی ... نه هیچیییییییییییییییییی ...................

ای ی ی ی ی خدااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااا......!! !!!!!!!!!!

r_a_m_i_n
Sunday 3 April 2011, 12:30 AM
درود
چقدر حرفهای عجیب غریب شنیدم توی این تاپبک
تئوری نوازندگان سنتی ضعیفه؟
نوازندگان ایرانی تکنیک ندارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تا ساز ایرانی نزنی نمیتونی بفهمی
با هم میزنن معلوم نیست کی به چیه؟ خب بستگی داره کی به اون موسیقی گوش کنه.....که بتونه متوجه بشه چی میزنن......چون مسلمه همه نمیتونن درکش کنن و صداها رو واسه خودشون تفکیک کنن

am3000
Sunday 3 April 2011, 01:17 AM
اول سلام و عرض ادب

آخه چرا انقده بحث رو پیچیده میکنین!!؟؟ ..
من اصلا از موسیقی ایرانی چیزی نمیدونم که بخوام نظر شما رو تایید یا رد کنم ...
دوم یک پرسش:
دوست عزیز من پس آخه شما چه فکری کردین که در این تاپیک نظر دادین؟؟بحث کاملآ در مورد موسیقی ایرانی هست.به آدرس تاپیک که همین الان بالای صفحه هم میبینید توجه بفرمایید:
انجمن های بحث و گفتگوی جامعه مجازی موسیقی ایرانیان (You can see links before reply) > سبک های موسیقی (You can see links before reply) > موسيقي کلاسیک ايراني (You can see links before reply) > مباحث عمومي و آموزشي (You can see links before reply) > نسل امروز امانت دار خوبی برای موسیقی نیست (You can see links before reply)

شما به قول خودت "اصلآ" از موسیقی ایرانی چیزی نمیدونی پس چطور در مورد تکنیک،سطح و پتانسیلهای این نوع موسیقی نظر میدی و حتی اونرو با دیگر انواع موسیقی مقایسه کرده و حکم هم صادر میکنی؟ شما میگی این نظر منه. این هم چیزیه که چندیست مد شده که یک نفر نظر میده و بعد میگه خوب این نظر شخصی منه.آخه قبل از اظهار نظر باید یک شناختی هم وجود داشته باشه که این نظر برمبنای اون شناخت ارائه بشه؟یانه؟

من فقط واقعیت های جامعه و بازخورداش رو نسبت به دو نوع موسیقی گفتم همین ..
من به عنوان شنونده عادی حرف میزنم .. نه یه استاد موسیقی گردن کلفت .. من بی سواد وقتی میشینم پای موزیک راک .. میفهمم با موسیقی پاپ فرق داره ... و ......

اما وقتی برام از اون لیست بالا همشم پخش کنی .. نمیفهمم با هم فرق دارن!! بجز معدودی از هیچکدومم نمیتونم یه ملودی استنباط کنم که حرف واضحی بزنه برام .... منظورم اینه ... نه چیزی بیشتر از این .. من که از دید یه آدم با علم و دانشمند به موضوع نگاه نمیکنم . از دید بیسوادی خودم میگم ...
ببین دوست عزیزمن ،اول اینکه شما با کدوم بخش از جامعه در ارتباطی؟جز اینه که شما با افرادی از این جامعه بیشتر در ارتباط هستی که از لحاظ سلیقه و تفکر بیشترین سنخیت رو با خودت دارن؟خوب بدیهیست که از دید شما همه جامعه نظر شما رو داشته باشند.
دوم اینکه یک چیزی رو هم اشتباه نگیریم.موسیقی ایرانی زیر شاخه های متعددی داره.و بخشهایی از اون کاملآ موسیقی پیچیده و سطح بالا هست و هرکسی نمیتونه و قرار هم نیست که بدون داشتن سواد و شناخت کافی باهاش ارتباط درستی برقرار کنه.اگه شما دوست داری با این بخش ارتباط برقرار کنی باید وقت و انرژی و ... بذاری تا بعد از چند سال بتونی تاحدودی متوجه حرف این نوع از موسیقی بشی.همین موسیقی یک بخشهایی تحت عنوان مطربی و سرگرمی و ... هم داره که اون بخش برای عوام هست.

تنوع در موسیقی غرب 100000 برابر موسیقی اصیل ایرانیه .. از دید من بی سواااااااااااااد!! .. نمیدونم دیگه چجوری میتونم منظورمو برسونم!! .. بلد نیستم دیگه!!
ببین!!!الان همین عدد 100000 رو از کجا آوردی؟؟
وقتی شما وقتی یک پدیده رو نمیشناسی چطور میخوای پی به جزییاتش ببری که تنوعش رو بتونی درک کنی؟
اگه من نوعی نمیتونم شعر مولانا رو حتی از رو درست بخونم ولی صفحه حوادث روزنامه رو راحت میخونم ایراد از منه یا از مولانا یا از شعر و ادب پارسی؟؟
من نوعی، یک کتاب قطور میبینم که از اول تا آخرش یک ریتم رو تکرار میکنه و کلماتش هم ثقیله فهمیدن منظورش هم "هلو برو تو گلو" نیست از اونور یک کتاب رمان ساده میبینم که جملاتش ساده س نیازی به درک ریتم زمان بندی و صنایع ادبی و ...هم نداره منظورش هم نهایتآ هرچقدر هم بیسواد یا بی حوصله باشم آخر رمان معلوم میشه!
دو راه دارم: یکی اینکه رمان ساده مو بخونم یکی اینکه برم تلاش بکنم که همون کتاب عجیبه رو بفهمم.انتخاب بامنه ولی اگه راه اول رو انتخاب کردم،باید اینقدر انصاف داشته باشم که بدونم کم کاری از خودمه و نه اون کتاب عجیبه(!) ایراد داره نه نویسندش نه اینهمه آدم تحصیلکرده و صاحب شناخت که در طول تاریخ میلیاردها ساعت وقتشون رو صرف خوندن و فهمیدن این کتاب کردن.

hdhamid
Sunday 3 April 2011, 07:26 AM
درود
چقدر حرفهای عجیب غریب شنیدم توی این تاپبک
تئوری نوازندگان سنتی ضعیفه؟
نوازندگان ایرانی تکنیک ندارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تا ساز ایرانی نزنی نمیتونی بفهمی
با هم میزنن معلوم نیست کی به چیه؟ خب بستگی داره کی به اون موسیقی گوش کنه.....که بتونه متوجه بشه چی میزنن......چون مسلمه همه نمیتونن درکش کنن و صداها رو واسه خودشون تفکیک کنن

سلام به همه ...
بابا تعصبا .. ایول .. خیلی حال میکنم باهاتون که انقده میهن دوستین ... :5:
ولی چون لازمه یه جاهایی.. اینو میگم و میرم ...
با تمام شرمندگی اعتراف میکنم من از موسیقی ایرانی هیچی هیچی نمیدونم .. چون برام جاذبه ای نداره .. فقط یه سوال دارم .. کافیه جمله بالا .. نقل قول از رامین خان رو ببینین..

دیدین؟؟!.. خوب .. اولین مشکل شماها اینه ..

" بستگی داره کی به اون موسیقی گوش کنه.....که بتونه متوجه بشه چی میزنن."

آقایون و خانما .. تا وقتی بخواین برای مردم عادی نزنین .. و بقول خودتون برای اساتیدی بزنین که بفهمن چی زدین .. خوب مشکل 10 چندان میشه .. من فقط به عنوان یه مستمع اینجام .. نه یه استاد موسیقی

یکی از دوستای سنتی نوازتون .. در زمینه کسر میزان که اولین و ساده ترین بحث تئوریه تو یه تاپیک به من نشون داد سطح علمشو در زمینه تئوری .. یه نسبت تناسب ساده سال 3 راهنمایی رو من نتونستم بهش بقبولونم ..و حالا این ادعاها! .. :40:

هیچکس ندونه .. شماها با شنیدن نمونه کارا و مباحث فنی من تو تاپیک گیتار میتونین ببینین در زمینه کاری خودم (پاپ اصیل غرب (نه ایرانی چرت).. پاپ تلفیقی.. کلاسیک) .. لااقل .. بد نیستم .. پس در زمینه این مسائل با من لطفا وارد بحث نشین..

من با تمام بیسوادیم میگم بله ... تئوری موسیقی ایرانی ضعیفه ... چون روش کار نشده اصلا .. تازه شروع کردین به کار ..

1. من تعداد زیادی دوست سنتی نواز دارم .. بابا من تو آموزشگاه موسیقی چند سال باهاشون رفیق بودم ..
2. غرب .. n سال نت نویسی میکنن .. و علمی پیش میرن .. ولی ما از این نظر هیچی نبودیم .. همه گوشی میزدن و سینه به سینه میومد جلو آهنگا .. ولی میتونین برین در مورد کلاسیک و پاپ اصیل غرب تحقیق کنین ..

3. در زمینه تکنیک .. خوب .. من یه پیشنهاد دارم ... تا من بی سواد هم روشن بشم .. بشینین یه روز .. تعداد تکنیکهای سازتون رو بشمرین .. با اسمشون بنویسین تو یه ورق .. بعد بیارین تو یه تاپیک بنویسین .. از بچه های الکتریک گیتار هم بخواین اونا هم این کار رو بکنن .. باشه؟؟! .. هرچند اینا دونوع ساز مختلفن .. نه دو سبک .. ولی هر کدوم نماینده یه سبکن یه جورایی

(توجه .. این کار سابقه داره .. تو آموزشگاه یه کل کل داشتیم .. نتیجشو نمیگم) :5:

ضمنا .. من نگفتم نوازندگان سنتی تکنیک ندارن .. گفتم تکنیک در این سبک .. کمتر از سبکی مثل راک و متاله .. که حالم ازشون بهم میخوره(راک و متال رو میگم) :21: .. ولی با همه تنفرم از راک و متال .. بابت این همه تکنیکشون بهشون احترام میذارم...

am3000 عزیز .. با مثال زدن اعدادی که من گفتم مثل10000000000 یا 100000000000000000 .. چیزی ثابت میشه؟ .. من که گفتم اینا که میگم همش نوع حرف زدنمه .. شما جدی نگیر این عددا رو.. رو مباحث جدیتر حرف بزن ... البته قطعا از آمار موسسه آمار ایران دقیقتره!! :24: :24:
ولی حالا اگه دوس داری بدونی از کجا اووردم . از اونجا اووردم که شما میلیاردها ساعت رو اووردی ..

ضمنا .. من حکمی صادر نکردم!!.. در ثانی .. چیه؟ .. بگم نظر شخصی مامان بزرگمه .. خوب نظر شخصیه خودمه دیگه!!..:48:

شاد زی..

hdhamid
Sunday 3 April 2011, 07:37 AM
اول سلام و عرض ادب
اگه من نوعی نمیتونم شعر مولانا رو حتی از رو درست بخونم ولی صفحه حوادث روزنامه رو راحت میخونم ایراد از منه یا از مولانا یا از شعر و ادب پارسی؟؟
من نوعی، یک کتاب قطور میبینم که از اول تا آخرش یک ریتم رو تکرار میکنه و کلماتش هم ثقیله فهمیدن منظورش هم "هلو برو تو گلو" نیست از اونور یک کتاب رمان ساده میبینم که جملاتش ساده س نیازی به درک ریتم زمان بندی و صنایع ادبی و ...هم نداره منظورش هم نهایتآ هرچقدر هم بیسواد یا بی حوصله باشم آخر رمان معلوم میشه!
دو راه دارم: یکی اینکه رمان ساده مو بخونم یکی اینکه برم تلاش بکنم که همون کتاب عجیبه رو بفهمم.انتخاب بامنه ولی اگه راه اول رو انتخاب کردم،باید اینقدر انصاف داشته باشم که بدونم کم کاری از خودمه و نه اون کتاب عجیبه(!) ایراد داره نه نویسندش نه اینهمه آدم تحصیلکرده و صاحب شناخت که در طول تاریخ میلیاردها ساعت وقتشون رو صرف خوندن و فهمیدن این کتاب کردن.

موقع خوندن ایراد از منه .. ولی قضیه شعر نیست .. شماها با همین چیزا میخواین مشکلات رو قایم کنین .. بحث سر موسیقیه .. نه شعر .. یه ایراد همینه که شما نمیتونین تفکیک قائل شین .. برای یک شعر میشه n تا آهنگ ساخت .. پس آهنگایی که زده میشه رو لطفا نچسبونین به مولانای نازنین ..
قراره برای عموم مردم بنوازین .. خوب یه جوری بنوازین که بیسوادا هم تفاوت سبک رو بفهمن هنر در اینه .. که همه بفهمنش .. نه یه قشر خاص باسواد .. ولی هرکی به قدر خویش .. اما مطمئن باشین مهمه که همه بفهمن .. :26:

ضمنا .. اولا سادگی همیشه بد نیست .. هنر نوازنده همینه که .. با کار سخت .. بتونه منظور رو ساده کنه ...
عزیزم .. تو باید راه سوم رو به عنوان نوازنده انتخاب کنی... سوادتو ببر بالا ... کتاب قطور رو بردار .. بخون .. و به یه رمان ساده برای مردم تبدیل کن

شماها فکر کردین از این قطعه ها که فقط اساتید میفهمن چی هستن .. تو پاپ نداریم؟!.. پاپ ایرانی من دراووردی رو نمیگما ... من همینجا اگه قطعه مودرنولا نیک مانالوف رو بزنم شما قطعا همتون فکر میکنین کلاسیکه .. و اصلا از شنیدنش هم لذت نمیبرین .. در حالی که پاپ هست ... ولی اونا راه توسعه موسیقی رو زود فهمیدن .. تبدیل کردن منظور یک شعر ..یا آهنگ به یک زبون یاده و روون .. و ارائه به همه جامعه ..

راستی بذار یه گیر الکی بهت بدم دلم خنک شه!! .. اون میلیاردها ساعت رو از کجا میگی!!؟؟ .. (شوخی بودا جیگر .. مبابت تنوع)

ولی منم تازه رسیدم به حرف محمد و آوازه خوان ... این بحثا هیچوقت پایانی نداره .. بقول بروبچ کامپیوتریست!! .. تو یه Loop بی نهایت گیر کردیم!! .. برا همین من دستور بریک رو برای خودم صادر کردم!!! .. با اجازه همه دوستان .. ادامه بحث رو میسپرم به اساتید سنتی ..
ببخشین اومدم تو تاپیک اختصاصی سنتیا... به قول آبجی اینا من آتیشم .. هر جا برم یه اتفاق جنجالی میافته!! ..

شاد زی.... و زندگیتون رنگینکمونی ... :redguitar:

r_a_m_i_n
Sunday 3 April 2011, 10:50 AM
آقایون و خانما .. تا وقتی بخواین برای مردم عادی نزنین .. و بقول خودتون برای اساتیدی بزنین که بفهمن چی زدین .. خوب مشکل 10 چندان میشه .. من فقط به عنوان یه مستمع اینجام .. نه یه استاد موسیقی

برای مردم عادی بزنیم؟ بذار بینم......شما مثلا اگه یک نوازنده ی چلو در ارکستر سمفونیک لندن ببینی که کلاسیک نوار ماهری باشه......بهش میگی واسه مردم عامه یک قطعه بزن؟
خب سبک کلاسیک رو هم تا واردش نشی و باهاش شناخت پیدا نکنی نمیتونی ازش لذت ببری........اینکه نشد دلیل

یکی از دوستای سنتی نوازتون .. در زمینه کسر میزان که اولین و ساده ترین بحث تئوریه تو یه تاپیک به من نشون داد سطح علمشو در زمینه تئوری .. یه نسبت تناسب ساده سال 3 راهنمایی رو من نتونستم بهش بقبولونم ..و حالا این ادعاها! ..

حتما شما درست میفرمایید

2. غرب .. n سال نت نویسی میکنن .. و علمی پیش میرن .. ولی ما از این نظر هیچی نبودیم .. همه گوشی میزدن و سینه به سینه میومد جلو آهنگا .. ولی میتونین برین در مورد کلاسیک و پاپ اصیل غرب تحقیق کنین .

آقا جون..ما تحقیق کردیم..میدونیم همه چیو.........شما برو کمی در مورد موسیقی مملکتت تحقیق کن لطفا
اکثر نوازندگان ایرانی و سنتی به تئوری غرب آشنا هستند.......حتی اکثر نوازندگان سنتی....با ساز پیانو آشنایی دارن....حتی خیلی هاشون هارمونی بلدن........دقت کن هارمونی به هیچ درد یک نوازنده ی سنتی نمیخوره.....
ولی آیا نوازندگان غربی...یا نوازندگان ایرانی امثال شما اندکی با موسیقی ایرانی آشنایی دارید..........
میتونید یک دانگ از گوشه ی دلکش رو بنویسید؟
اما من میدونم آکورد می مینور چیه.....فواصل غربیو بلدم....حتی گامهای کلیسایی رو بلدم....پیانو عمومی بلدم....سلفژ غربی رو بلدم.....با موسیقی کلاسیک آشنا هستم....کلا تئوری غربی بلدم.....بافت موسیقایی...گام تونالیته و غیره..........( خودمو به عنوان یک نوازنده ی سنتی مثال زدم ...تازه فقط 6 ساله که نوازندگی میکنم)
اما آیا شما میتونی حتی متعلقات دستگاه شور رو بگی؟

3. در زمینه تکنیک .. خوب .. من یه پیشنهاد دارم ... تا من بی سواد هم روشن بشم .. بشینین یه روز .. تعداد تکنیکهای سازتون رو بشمرین .. با اسمشون بنویسین تو یه ورق .. بعد بیارین تو یه تاپیک بنویسین .. از بچه های الکتریک گیتار هم بخواین اونا هم این کار رو بکنن .. باشه؟؟!

خود من شخصا میگم..تکنیک های ساز من بیشماره...شاید 20 سال زمان ببره واسه یادگیری همشون....
نوازنده سنتی نیستی....وگرنه اسم میبردم.........حتی طرز گرفتن ساز و مضرابش هم یه سبکه....چه برسه به زدنش

mixer
Sunday 3 April 2011, 06:42 PM
درود

آقای hdhamid من نمی دونم مشکل شما چی هست ؟!!!

شما اول میگی من از موسیقی سنتی چیزی نمی دونم و خودت رو (بی سواااااد) خطاب می کنی
پس چرا دوباره از طرفی می فرمایید موسیقی سنتی تکنیک هاش در سبک خودش در برابر موسیقی غربی اصلا به حساب نمیاد !!! چند بار با ساز های ایرانی نوازندگی کردید ؟!!!

رفقای سنتی ما که اکثرا با تئوری و موسیقی غرب آشنایی دارند حرف شما رو تایید نمی کنندمن نمی دونم شما از چه حساب قاطعانه این حرف را می زنید ؟!!!!

جهت اطلاع عرض میکنم این سایت یک سایت آموزشی هست ، بنده خدایی که فرمودید : کسر میزان و نمی دونم فلان . . .

اینجا اومده یاد بگیره ! قرار نیست استاد باشه ( فکر کنم خودتون از بدو تولد استاد ریتم و ضرب بودید ) و حالا چون سنتی کار هم بوده شما موضع گرفتید !!!

هر وقت ساز های ایرانی رو تمام کمال یاد گرفتی (یک عمر ) طول خواهد کشید .
به گوشه های دستگاه های مختلف و حال هوای آنها آشنایی پیدا کردید اعاده این کنید که موسیقی ایرانی تا پای موسیقی غربی 0 هست . . .
میدانید گوشه یعنی چه ؟!!

شرمسار شدم از اینکه یک ایرانی بر این عقیده هست که موسیقی کشورش تا پای موسیقی غربی اصلا به حساب نمی یاد . هر اندازه هم که سلیقه ی شما فرق کند برای خودتان هست چطور اینگونه صریح و در عام مطرح می فرمایید ؟!!!

(( می دونم من هر چی بگم شما نه درک می کنید و نه می دونید چرا رفقای سنتی کار بر روی موسیقی شان تعصب دارند ، ولی به شما توصیه می کنم اگر حرف شما هم درست باشد (که اصلا اینطور نیست ) به کسی و کاری که انجام میده توهین نکنید ))

ضمنا : موسیقی پاپ در معنای واژه یعنی موسیقی عمومی ، سراسری و موسیقی که به کس خاصی تعلق نخواهد داشت ! تمام جهان می خوانند !
اما موسیقی ایران مال ایران هست زاده ی ایران هست ، زحمت ها به پاش کشیده شده و همان مولانای عزیزی هم که شما فرمودید برای اون ساعت ها وقت صرف کرده . از همه گذشته شعر ، موسیقی ، ملودی رابطه ی تنگا تنگی با هم دارند و شما این را نمی دانید وگر نه نمی گفتید شعر مولانا چه ربطی به موسیقی دارد (در تاپیک اول توضیح دادم ) ضمنا مولانا تنبور نواز بوده ! (عارفانه)

متاسفم که شما
امثال : مراغی ، ابو علی سینا ، ارموی ، فارابی ، باربد ، علی نقی وزیری و . . .
را در یک جمله از روی نا آگاهی ، پوچ تلقی میکنید .

موسیقی ایران بد است !!! ؟
ما فرهنگ نداریم !!! ؟
تفکراتمان قدیمیست !
تکنیک سازی نداریم !!! ؟
الکی خوش هستیم (دلنگ دولونگ می کنیم )
ریتم نداریم !!! ؟
(نمی دانم چگونه ساز هایمان با هم جور میشود شما هم درکش نمی کنید، اصلا تنبک مال ما نیست ! )
به پای موسیقی غربی هیچ حساب نمی شویم !!! ؟
( از سایت ما را محو کنید ، کی سنتی کار میکنه ! همه عاشق پاپ و راک ومتال هستند )
هضمش برایت سخت است !!! ؟
( رفقای سنتی ، لطفا چیزی بزنید که با دوستمان ارتباط برقرار کند )
ما بی سواد هستیم !!! ؟
( ما که بی سوادیم (شما هم که گفتی بی سوادی ! کی سواد داره ؟! به ما هم بده )
موسیقی ایرانی تئوری ندارد !!! ؟

( موسیقی ایرانی تئوری دارد ، منتها ما بی سواد هستیم شما ببخشید به بزرگواری خودتان )
باید برای مردم عادی اجرا کنیم ؟!!!

(در همین راستا تصمیماتی گرفته شده که کنسرت بذاریم ، آهنگ در خواستی ، هم اجرا کنیم تا مردم درکش کنند )

تمام حرف های شما درست !! لطفا بی کسی کار نداشته باشید !! کار خودتان را انجام دهید لازم نیست از روی بی آگاهی توهین کنید .

از تمام رفقای سنتی کار عذر می خوام که به احساسات و عواطفشان توهین شد و مجبورشان کرد که نصف صفحه را خرج نوشتن کنند .
من دیگر در این تاپیک شرکت نخواهم کرد . . .

M_T
Sunday 3 April 2011, 07:03 PM
سلام

ما ایرانی هستیم و معتقدیم که هنر نزد ایرانیان است و بس.

شعار هم نمی دهیم.
آقا رامین و حمید جان درست میگن.

الان ما هم نوازندگام جوان خوبی داریم و هم آهنگسازانی خوشفکر.

Mohammad_ngml
Sunday 3 April 2011, 07:10 PM
ای بابا.. چی شده.. از طرف این بنده خدا حرف میزنین.. از طرفش به خودتون فحش میدین.. بعد هم تردش میکنین.. اگه یه ذره انصاف داشتین متوجه منظورش میشدین نه این که از قصد حرفهاشو به توهین تبدیل کنین... من با بی سوادی خودم فهمیدم که حمید هیچ تنفری نسبت به موسیقی اصیل ایرانی نداره.. تمام حرفش این بود که کاری کنین موسیقی واسه منو حمید و امثال ما عوام هم شیرین بشه.. من نمیفهمم این جنگ و دعوا داره؟.. ایول بابا.. موسیقی پاپ و غیره که به قول خودتون مال ما نیست ما نمیتونیم عوضش کنیم.. موسیقی سنتی که جد اندر جد (باز به قوا خودتون) مال ماست .. شما هم که اهالی موسیقی سنتی.. خوب اینکه پیشرفتش بدین بده؟ دیگه من نمیدونم.. اگه فکر میکنین من هم دارم توهین میکنم که دیگه آدم ناچار میشه طرف سنتی هم نیاد.. نه پیشنهادی نه انتقادی..
یا حق...

mixer
Sunday 3 April 2011, 08:10 PM
هیچکس ندونه .. شماها با شنیدن نمونه کارا و مباحث فنی من تو تاپیک گیتار میتونین ببینین در زمینه کاری خودم (پاپ اصیل غرب (نه ایرانی چرت).. پاپ تلفیقی.. کلاسیک) .. لااقل .. بد نیستم .. پس در زمینه این مسائل با من لطفا وارد بحث نشین..

من با بی سوادی خودم فهمیدم که حمید هیچ تنفری نسبت به موسیقی اصیل ایرانی نداره.. تمام حرفش این بود که کاری کنین موسیقی واسه منو حمید و امثال ما عوام هم شیرین بشه.. من نمیفهمم این جنگ و دعوا داره؟.. ایول بابا.. موسیقی پاپ و غیره که به قول خودتون مال ما نیست ما نمیتونیم عوضش کنیم.. موسیقی سنتی که جد اندر جد (باز به قوا خودتون) مال ماست .. شما هم که اهالی موسیقی سنتی.. خوب اینکه پیشرفتش بدین بده؟ دیگه من نمیدونم.. اگه فکر میکنین من هم دارم توهین میکنم که دیگه آدم ناچار میشه طرف سنتی هم نیاد.. نه پیشنهادی نه انتقادی..
یا حق...

من نمیدونم شما به این چی میگید !! (قسمت های قرمز نقل قول دوستتون رو مشاهده بفرمایید )

این تنفر رو نمی رسونه ؟!!! (داره میگه موسیقی ایرانی چرت هست )
آیا این توهین نیست ؟!!!! ( موسیقی ایرانی چرت هست ؟!!!! )

اگر این توهین نیست حتما شما اسمش رو میذارید پیشرفت در ضمینه کارمون !! نه ؟!!! :21:

متاسفم محمد عزیز ! شما دیگه چرا ؟!

hdhamid
Sunday 3 April 2011, 08:48 PM
قل قول: نوشته اصلي بوسيله hdhamid You can see links before reply (You can see links before reply)

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله Mohammad_ngml You can see links before reply (You can see links before reply)
من با بی سوادی خودم فهمیدم که حمید هیچ تنفری نسبت به موسیقی اصیل ایرانی نداره.. تمام حرفش این بود که کاری کنین موسیقی واسه منو حمید و امثال ما عوام هم شیرین بشه.. من نمیفهمم این جنگ و دعوا داره؟.. ایول بابا.. موسیقی پاپ و غیره که به قول خودتون مال ما نیست ما نمیتونیم عوضش کنیم.. موسیقی سنتی که جد اندر جد (باز به قوا خودتون) مال ماست .. شما هم که اهالی موسیقی سنتی.. خوب اینکه پیشرفتش بدین بده؟ دیگه من نمیدونم.. اگه فکر میکنین من هم دارم توهین میکنم که دیگه آدم ناچار میشه طرف سنتی هم نیاد.. نه پیشنهادی نه انتقادی..
یا حق...

من نمیدونم شما به این چی میگید !! (قسمت های قرمز نقل قول دوستتون رو مشاهده بفرمایید )

این تنفر رو نمی رسونه ؟!!! (داره میگه موسیقی ایرانی چرت هست )
آیا این توهین نیست ؟!!!! ( موسیقی ایرانی چرت هست ؟!!!! )

اگر این توهین نیست حتما شما اسمش رو میذارید پیشرفت در ضمینه کارمون !! نه ؟!!! :21:

متاسفم محمد عزیز ! شما دیگه چرا ؟!

پروفسوووووووووووور.... پاپ ایرانی رو گفتم چرت .. نه موسیقی اصیل ایرانی!!! :24::24::24::24:
منظورم اینه که موسیقی پاپ اصیل غربی رو قبول دارم .. نه پاپ ایرانی که ریشه ای نداره!!! .. بابا چقد شماها دوس دارین برا خودتون دشمن بتراشین!!!
یکمم خوش فکر باشین .. من هیچوقت به چیزی که از نیاکانم بهم رسیده باشه .. توهین نمیکنم .. من کی باشم آخه!! ..
ولی در مورد پاپ ایرانی میگم .. چررررررررررررررررررته .. ذره ای هنر توش نیست .. ذره ای علم هم توش نیست ... اینو میگم چون خودم تو کار پاپ هستم و میدونم چه خبره ...

hdhamid
Sunday 3 April 2011, 08:57 PM
ای بابا.. چی شده.. از طرف این بنده خدا حرف میزنین.. از طرفش به خودتون فحش میدین.. بعد هم تردش میکنین.. اگه یه ذره انصاف داشتین متوجه منظورش میشدین نه این که از قصد حرفهاشو به توهین تبدیل کنین... من با بی سوادی خودم فهمیدم که حمید هیچ تنفری نسبت به موسیقی اصیل ایرانی نداره.. تمام حرفش این بود که کاری کنین موسیقی واسه منو حمید و امثال ما عوام هم شیرین بشه.. من نمیفهمم این جنگ و دعوا داره؟.. ایول بابا.. موسیقی پاپ و غیره که به قول خودتون مال ما نیست ما نمیتونیم عوضش کنیم.. موسیقی سنتی که جد اندر جد (باز به قوا خودتون) مال ماست .. شما هم که اهالی موسیقی سنتی.. خوب اینکه پیشرفتش بدین بده؟ دیگه من نمیدونم.. اگه فکر میکنین من هم دارم توهین میکنم که دیگه آدم ناچار میشه طرف سنتی هم نیاد.. نه پیشنهادی نه انتقادی..
یا حق...

محمدم نیا تو بحث فدات شم .. اینجا مثکه دنبال یکی میگردن سرش آوار کنن همه عقده ها رو!! .. من یه غلطی کردم .. توش موندم .. درس عبرت بشه برام به 100 متری جماعت سنتی رسیدم راهمو کج کنم!!:18:

یه چیزی گفتیم .. همه اومدن گفتن "نمیخواستم پست بزنم ولی فلانی اومد گفت بیا پست بزن!!" ...

آخه مگه بچه زدن داره!! .. چرا منو میزنین!! .. بابا لا اقل ناهار بدین بخوریم بعد بزنین... ناهار نخردیم نه!! :42::42::42:

جون من نزنین منوووووووووووووووووووو :42:

باباتون خوب .. ننتون خوب .. بابا به خدا موسیقی اصیل ایرانی تو دنیا تکه .. گور بابای گری مور خدا بیامرز .. گور بابای آرمیک و فرح .. که من میمیرم برا کاراشون .. تف به قبر بابای جد پدر بزرگ یانی .. اصلا بتهوون کر بود حقش بوووووووود ....
عشق است شجریان .. شهرام ناظری .. و دیگر هیچ .. خوبه؟؟!.. الان حله مشکلات .. ؟؟!.. :42:

زنده باد سه تار .. زنده باد سنتور .. زنده باد دیوان .. دف .. کمانچه ..
مرگ بر الکتریک گیتار .. مرگ بر گیتار فلامنکو .. تف به قبر گیتار کلاسیک و آکوستیک .. مرگ بر موسیقی کانتری .. گور پدر جد موسیقی راک و متال ..

فقط جون مادرتون منو نزنیییییییییییییییییییییی یییییییییییییین!!

mixer
Sunday 3 April 2011, 09:02 PM

پروفسوووووووووووور.... پاپ ایرانی رو گفتم چرت .. نه موسیقی اصیل ایرانی!!! :24::24::24::24:
منظورم اینه که موسیقی پاپ اصیل غربی رو قبول دارم .. نه پاپ ایرانی که ریشه ای نداره!!! .. بابا چقد شماها دوس دارین برا خودتون دشمن بتراشین!!!
یکمم خوش فکر باشین .. من هیچوقت به چیزی که از نیاکانم بهم رسیده باشه .. توهین نمیکنم .. من کی باشم آخه!! ..
ولی در مورد پاپ ایرانی میگم .. چررررررررررررررررررته .. ذره ای هنر توش نیست .. ذره ای علم هم توش نیست ... اینو میگم چون خودم تو کار پاپ هستم و میدونم چه خبره ...

اگر تاپیک های قبلی رو با دقت مطالعه کرده بودی این حرف رو نمی زدی !:30:
واست گذاشتم که مطالعه کنی !!!

عجیب هست که برات چرت هست ولی خودت ایرانی هستی و پاپ هم کار میکنی ( کار به غربی شرقیش ندارم )

hdhamid
Sunday 3 April 2011, 09:14 PM
عزیزم .. نمیدونم تو چه قرنی داری زندگی میکنی .. جشن تولد 6 سالگی رپ ایرونی رو گرفتن .. داری از پاپ ایرونی میپرسی؟؟!.. من منظورم از پاپ ایرونی .. پاپی که همه میشناسن ..

به دست یه ایرانی خنگولی گیتار رسید .. دید جز 4 تا آکورد ماژور و مینور هیچی نمیتونه بگیره .. بعد شروع کرد دنگ و دونگ کرد ... روشم 4 تا سوسن خانم فدات شم .. قربون کفش پات شم خوند ...

این آهنگایی که الان میشنوی .. پاپ ایرونیه .. یه موسیقی که اصلا پاپ نیست .. ما اسمشو گذاشتیم پاپ ایرونی .. .. چون پاپ اصیل رو اگر شما بشنوی نمیتونی تفاوتش رو با کلاسیک بفهمی .. این موسیقی بی اصل و نسب رو منم قبول ندارم .. خودتم تو دسته بندی موسیقی ایرونی نیاوردز .. خوب کردی .. چون اصلا تو هنرای 7 گانه هم قرار نمیگیره!!!!!!!!!!!!!! ... چون فعلا تو هنر بودن شک هست!!!..

حالا شما بگو .. آهنگای رضا صادقی رو چی بذارم اسمشو؟!.. مجبورم بگم پاپ ایرانی دیگه!! .. چی بگم خوب .. آهنگاش همش تو دو ماژور و لا مینوره!!! .. شما یه اسم بگو .. من صداش کنم ...
تازه رضا صادقی آبروی این سبکه ..

فقط منو نزنیییییییییییییییییییییی یییییییییییییین!!!

hdhamid
Sunday 3 April 2011, 09:15 PM
من همیجا .. از کل نت آهنگ استعفاااااااااا میدم!! ..

yosefnejad
Sunday 3 April 2011, 09:35 PM
ثمره ارتباط با عالم شعروموسیقی و کلا ادبیات اصیل ایرانی

باید در رفتار و گفتار ما نمود پیدا کنه

وگرنه:

علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی

و اینکه:

طـــواف کعبه ی دل کن ! اگــر دلـی داری
دلست کعبه ی معنی ! تو گل چه پنداری
طــــواف کعبه ی صورت حقت بدان فرمود
که تا به واسطه ی آن دلی به دسـت آری
هــــزار بار پیــــــاده گر طـــــواف کعبــه کنی
قبــــــول حق نشود گــــــر دلی بیـــازاری

یه صحبتی هم با حمید عزیز:

سکوت کنی تا تورا به سخن گفتن دعوت کنند بهتر است

تا

سخن بگویی و تو را دعوت به سکوت کنند

(سقراط)

hdhamid
Sunday 3 April 2011, 09:54 PM
ثمره ارتباط با عالم شعروموسیقی و کلا ادبیات اصیل ایرانی

باید در رفتار و گفتار ما نمود پیدا کنه

وگرنه:

علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی

و اینکه:

طـــواف کعبه ی دل کن ! اگــر دلـی داری
دلست کعبه ی معنی ! تو گل چه پنداری
طــــواف کعبه ی صورت حقت بدان فرمود
که تا به واسطه ی آن دلی به دسـت آری
هــــزار بار پیــــــاده گر طـــــواف کعبــه کنی
قبــــــول حق نشود گــــــر دلی بیـــازاری

یه صحبتی هم با حمید عزیز:

سکوت کنی تا تورا به سخن گفتن دعوت کنند بهتر است

تا

سخن بگویی و تو را دعوت به سکوت کنند

(سقراط)

آخی.... چه آقای خوبی هستیا .. کلا یوسفای نت آهنگی خیلی خوبن ...
یه نفر پیدا شد تو جمعتون از خوندن پستش احساس آرامش بگیرم .. امیدوارم آرامش قبل طوفان نباشه .. یا سونامی ژاپن!! ..
نوکر سقراط و ارسطو هم هستم .. ولی من فقط یه پست زدم یهو یه لشکر ریختن سرم .. حرف هم حرف میاره دیگه .. ولی چشم .. از الان میسکوتم!! ..

am3000
Monday 4 April 2011, 12:11 AM
بابا حمید جان کجا؟؟با بدبختی جوابتو نوشتم!!حالا د برو که رفتی؟؟؟؟حقیقتش کامپوترم یه ویروس گرفته که بیچارم کرده!!بخش ابزار زبان هم از کار افتاده مجبورم تو notepad فارسی بنویسم کپی پیست کنم تو browser
اما حالا چون نمیخوام بحثو کشش بدم فقط بهت میگم که اون میلیاردها ساعت از کجا اومده.

شما ببین چند قرنه آثار مولوی بوجود اومده و یک حد متوسط برای افرادی که در هر قرن در سراسر دنیا این آثار رو مطالعه کردن در نظر بگیر و در تعداد قرنها ضرب کن.در بین این افراد افرادی هستند که عمرشون رو صرف شناخت چیزی که خوندن کردن و افرادی هم هستند که در طول عمرشون شاید ده ساعت رو صرف شناخت مولوی وآثارش کردن.خودشما در فاصله راهنمایی تا پیش دانشگاهی و بعد کنکور و بعد احتمالآ در دانشگاه چند ساعت روی این مساله وقت گذاشتی؟؟؟حالا خودت کلاهتو قاضی کن ویه متوسط هم برای تعداد ساعاتی که هرنفر صرف شناخت در این زمینه کرده در نظر بگیر و در عدد قبلی که حساب کردی ضرب کن.
میلیاردها رو که بطور تقریبی عرض کردم از اینجا آوردم.

Dj_MAN
Monday 4 April 2011, 05:03 AM
من فقط یه پست زدم یهو یه لشکر ریختن سرم .. حرف هم حرف میاره دیگه .. ولی چشم .. از الان میسکوتم!! ..

ببین برادر ..... من بنده دقیق متوجه منظورت شدم ... البته این پست خطاب به شما تنها نیست ... خطاب به همه است ...
ببین تو منظورت اول این بود که موسیقی سنتی به حاشیه رفته و موسیقی پاپ نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا داره رواج زیادی میگیره و عموم مردم دنیا که صاحب گوش هستند از موسیقی پاپ ( یا همون غربی با همه شاخه هاش ) خوششون میاد و طرفدارشن ...
خب اینو ما هم میدونیم ..... بعد شما معتقدی که موسیقی اصیل غربی ارزشمند هست و اینکه یه ایرانی بیاد از چارچوب موسیقی غربی استفاده کنه و پارامترهای ایرانی رو بهش اضافه کنه هنر نکرده و نتیجه کارش قابل مقایسه با موسیقی که یه استاد غربی میسازه نیست .... شیرین !!!

ولی این همه گیری موسیقی غربی اصلا به معنای این نیست که موسیقی اصیل ایرانی ضعفی داشته باشه ...
شما چند جا هم تلویحا به این اشاره کردی که اطلاعات عمیقی ازش نداری ... خب شما تنها نیستی ... اصلا بافت جوان جامعه ما شناخت کافی از موسیقی اصیلمون نداره ... چون بهش عرضه نشده ... همین قدر رو هم از صدقه سری امثال شجریان و ناظری و مشکاتیان و چند تای بقیه داریم ...

اینه که مثل شما زیاده که فکر میکنن دلیل این درخشش کم موسیقی اصیل ایران کمبود تکنیک یا ضعف ساختاریه ....

در صورتی که کاملا برعکسه ... هم تکنیک بیشتری داره و هم ساختار منسجم تری ... شما ببین چند دستگاه داریم ...؟ تعدادشون از غربی بیشتره ... ببین هر دستگاه چند گوشه داره .. و در هر گوشه تکنیکهایی خاص همون گوشه و دستگاه وجود داره ... بعد این تکنیکها در هر سازی باز متفاوته .. دیگه خودت حساب کن چقدر میشن ...
مثلا پیانو نوازی به سبک سنتی رو با پیانو نوازی غربی مقایسه کن ... در روش ایرانی در آن واحد تکنیکهای خیلی خیلی زیادتری اجرا میشه به نسبت غربی ... مثلا در پیانوی غربی ما به ندرت ریز داریم ولی در ایرانی مرتب از ریز استفاده میشه ... اونهم نه ریز معمولی ...! ریزی که با تکنیکهای مختلف دیگه آمیخته میشه و تکنیکهای جدیدی بوجود میاره ... در غربی بر عکس اکثر اجراها تک نت هستند ولی با سرعت های مختلف ...
سنتی ایران ساختار محکم تری داره ... شاهدم هم اینه که در طول زمان انشعابات خیلی خیلی کمتری داشته و حتی هر سازی رو نمیشه به راحتی وارد کرد ... و سنتی نواخت ... ضایع شدنش خیلی معلوم تره ... در حالی که خود من با سنتور میتونم آثار ویوالدی و خیلی آثار بتهوون رو همراه پیانو اجرا کنم ... به راحتی .... و سنتور هم اصلا کم نمیاره ... نمونشو توی فیلم علی سنتوری دیدی .....

اگه از کوچکی گوش شما عادت به شنیدن موسیقی سنتی میکرد الان مثل ما علاقه شدیدی بهش داشتی ... شما سنتی رو درک نمیکنی چون توی بهرش فرو نرفتی ... شما اکثرا گیتار شنیدی احتمالا ... خب پس به گیتار علاقه پیدا کردی ....

حالا یه سوال کلیدی :
اگه یه نفر ایرانی یه موسیقی خیلی قوی به سبک پاپ بسازه ولی اولا شعر پارسی روش بخونه و دوما میونش از سازهای سنتی هم استفاده کنه ، آیا این موسیقی از نظر شما ارزش داره یا نه ؟

در ضمن آقای کیییییییییییییییییییه !!!! چرا بسکوتی ... نترس ... اظهار نظر کن ... عقیدتو بیان کن ولو اشتباه هم باشه ... من از پست های شما چیز یاد میگیرم اگرچه مخالفشم ......!

HamedSedighi
Monday 4 April 2011, 08:07 AM
ببخشید ، بحث راجع به چیست ؟

bardyaa
Monday 4 April 2011, 01:44 PM
ببخشید ، بحث راجع به چیست ؟
این رو هستم ـــ جداً!

بذارین من هم دلخوش باشم که چن کلمه گفته‌م و لال از دنیا نرفته‌م:

ــ قاعدتاً، چیزایی باهم مقایسه می‌شن که از یه‌وجوهی باهم هم‌شکل باشن، و وقتی هم مقایسه می‌شن، از همون وجوه مقایسه می‌شن. به‌صرف این که داریم دربارهٔ «صدا» بحث می‌کنیم، چندان معقول نیست که همه‌چی رو بریزیم توی یه دیگ و هم بزنیم.

ــ بحث، مادام که دربارهٔ «علاقه»ست، چیزی ازش در نمی‌آد و اساساً نمی‌شه دربارهٔ «تجربهٔ شخصی» نظر داد. اگه من بگم «شور، حال عارفانه دارد» و همین hdhamid خودمون، بعد از اینکه به «شور شنیدن» مجبورش کردیم، بیاد و ازش بپرسیم «حالت عارفانه گشت؟» و بگه «ندانم، ازیرا که خوابم برده بود سخت»، می‌شه تکفیرش کرد؟

ــ درهمون مایهٔ قبلی، اگه کسی آبگوشت دوست نداشت، ایرانی نیست و با فرهنگ ایران هم میونه نداره ؟[از شاملو کش رفتم!] اگه به آبگوشت «توهین روا داشت»، می‌شه کاریش کرد؟ اصلاً باید کاریش کرد؟

حالا اون‌وری:

ــ به‌نظرم معقول نیست که کسی بگه «آقا این آبگوشتتون بدجوری سنگین‌ه. یه‌کاریش کنین ما هم بتونیم بخوریم». اگه اونقد دست به ترکیبش بزنی که خواصش هم بره هوا، دیگه «آبگوشت» نیست ـــ هرچند که ممکن‌ه از یه وجوهی چیز بهتری بشه.

ــ شمردن تعداد تکنیک‌ها هم البته کاری‌ه برای خودش؛ اما نمی‌دونم دردی دوا می‌کنه یا نه. تکنیک چی‌ه؟ چیزی جز یه دنبالهٔ «مشخص» و قابل تکرار؟ وقتی داریم تکنیک می‌شمریم، احتمالاً اینجوری نیست که درواقع داریم چیزایی رو که «رسمی» شده‌ن می‌شمریم؟ اصولاً، اینکه چیزی تکنیک شمرده بشه، امر «نظری»ه ـــ در «نظر»ه که «صورت‌بندی» انجام می‌شه. اگه من نتونم نظریهٔ مناسبی برای باریدن بارون بدم، بارون نمی‌آد؟

ــ «جزئیات فنی» برای مقایسهٔ چیزایی که بدجوری از فضای بیرونشون متأثرند چیز مناسبی نیست. شکی داریم که تعداد دفعات «تغییر صدا» توی تقریباً هر اجرای حتی درپیتی از شمشال کردی [مثلاً] به‌طرز وحشتناکی بیشتر از کاپریس‌های پاگانینی‌ه؟ پس یعنی هرکی ویولن می‌زنه از هرکی «شمشال» می‌زنه ضعیف‌تره؟ واقعاً هرکی ویولن کلاسیک می‌زنه از این ویولنیست‌های کولی مجار «قوی»تره؟

و بالاخره، حواسمون باشه که یه زمانی، اون‌چه که از موسیقی توی این مملکت بود «همین» بود ـــ «پاپ»ش همین بود، «فاخرش»ش هم همین بود. هنوز تصنیف‌های «قدیمی»مون به برکت حافظهٔ آقای دوامی و پایمردی آقای پایور هست، و توش از «وطن» تا «گلین معروفه» ریخته. موسیقی‌مون «ابزار» بود برای بیان چیزایی، برای «حال کردن»، برای حفظ کردن، همون‌جور که شعرمون بود. همین موسیقی «سنتی» هم همیشه «فاخر» نبوده؛ همون‌جور که مرحوم میرعماد احتمالاً فحش هم که می‌خواسته بده نستعلیق می‌نوشته!

اتفاقی که افتاده و شاید «محل اشکال» باشه، یه شکلی از «انقطاع»ه که تو فرهنگمون اتفاق افتاده و شاید هم ناگزیر بوده، و به‌هرحال اونقدر داستان رو عجیب کرده که یکی از خودمون داره می‌گه «بابا آخه اینا چی‌ن!». حالا من می‌تونم به‌ش گیر بدم که همون‌جور که ایرانی‌هایی هستن که «عاشق» فلان گونهٔ موسیقایی هستن، اروپایی‌ها و آمریکایی‌هایی هم هستن که «عاشق» موسیقی «سنتی» هستن یا مثلاً موضوع تئوری احتمالاً به آموزشگاه ایشون برمی‌گرده [حالا اگه اصولاً این موضوع رو مهم بشمریم که من بدونم چه‌جوری موسیقی‌م رو با متر یکی دیگه بسنجم!] و چه‌وچه، اما مهم این‌ه که همه‌مون بچهٔ همین آب و خاکیم، همه کم‌وبیش همین شکل و قیافه رو داریم، سن و سال هم چندان فرق نمی‌کنه، اما دنیاهامون یه دنیافرق دارن [و بحثی هم نداریم که کدوم «بهتر»ن ـــ «فرق» دارن]. این دادشمون داره می‌گه «آخه این چه وضعی‌ه؟» [و البته همچین یه‌هوا هم «بد» می‌گه]، و بقیه می‌گن «اصلاً تو چه می‌دونی که وضع کیلویی چند متره؟» ...

serin
Monday 4 April 2011, 06:51 PM
بابا دمت گرم عالی بود :41::41::41:

z_m
Tuesday 5 April 2011, 12:49 PM
اگه از کوچکی گوش شما عادت به شنیدن موسیقی سنتی میکرد الان مثل ما علاقه شدیدی بهش داشتی ... شما سنتی رو درک نمیکنی چون توی بهرش فرو نرفتی ... شما اکثرا گیتار شنیدی احتمالا ... خب پس به گیتار علاقه پیدا کردی ....

درود...

راستش آقا مهدی من با این نظرتون مخالفم که میگین اگه از بچگی به هر چی گوش بدیم به همون علاقه پیدا میکنیم.....:10:
والا همین نمونش خود من ... اونطوری که من یادم میاد همچین زیاد تو این وادیا نبودم....تا به سنی که رسیدم خودم موسیقی سنتی رو انتخاب کردم... و اتفاقا الان بهش علاقه شدیدی دارم...

bardyaa
Tuesday 5 April 2011, 01:50 PM
درود...

راستش آقا مهدی من با این نظرتون مخالفم که میگین اگه از بچگی به هر چی گوش بدیم به همون علاقه پیدا میکنیم.....:10:
والا همین نمونش خود من ... اونطوری که من یادم میاد همچین زیاد تو این وادیا نبودم....تا به سنی که رسیدم خودم موسیقی سنتی رو انتخاب کردم... و اتفاقا الان بهش علاقه شدیدی دارم...
یه داستان‌های معروفی هست [و معمولاً «شناختی [=cognitive]»] که واقعاً همین‌جوریاست ـــ حتا درمورد نظام فواصل هم، جز اکتاو و چهارم درست و معکوس، بقیهٔ صداها تربیتی‌ن (و این مبانی روهوایی که «هفت نت» رو با «هفت آسمان» و هفت کوتوله و اینا مربوط می‌شمرن و فکر می‌کنن که از «اول» همین‌جوریا بوده، یه‌کم بد نیست برن گام‌های پنتاتونیک رو بشنون!). اما این «تربیت»، بدجوری «ناخودآگاه» انجام می‌شه. می‌دونی، من هم تا 10 - 11 سالگی به شوق خودم نرفته‌م «سنتی» بشنوم؛ اما اولین باری که تو مدرسه «سرود» بازی می‌کردیم، «آزادی [=آن زمان که بنهادم سر به‌پای آزادی]» رو «حفظ» بودم! می‌دونی چرا؟ شاید، چون دایی‌هایی داشتم که تقریباً مدام کارهای روز کانون چاووش رو پیدا می‌کردن و می‌شنیدن، و من که لای دست‌وپای اونا ول بودم هم این سروصداها رو می‌شنیدم. هنوز که هنوزه، تقریباً همهٔ شور «شبنورد» رو [مثلاً] یادم‌ه! «این در حالی است که» در بازهٔ دوم تا پنجم ابتدایی، نوع موسیقی‌ای که خودم گوش می‌کرده‌م لزوماً در «لوس‌آنجلس» تولید می‌شده (و البته، اون وقتا هنوز به این فضاحت نبود ـــ «هایده» مثلاً هنوز بود، و «خوب» هم بود ...).

mostafaAX
Thursday 15 March 2012, 10:35 PM
هست و خواهد بود

نسلی که دغدغه هاش فرق میکنه و نباید بدون تغییر باقی ماند

و افرادی مانند همایون شجریان و سالار عقیلی و ....... امانت دارهای خوبی هستند.

nima3tari
Wednesday 27 January 2016, 04:01 PM
اخه کی به داد ما میرسه کی حمایت میکنه کی پشتیبانی میکنه
منی که هزارجور سختی تو زندگی میکشم تا ساز ایرانی بگیرم تا بتونم امانت دار باشم هیچ کسی نیومد نگفت مشکلت چیه
بیخیال بذار نگم..... فقط میگم هنر نزدایرانیانست و بس ولی هنری که نفسای اخرشه یه روز همه متوجه میشن