PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال:نحوه ی اجرای دراب در کمانچه؟!

AliB
Monday 11 February 2008, 11:40 PM
دوستان عزیز و ویشتاسب گرامی سلام
سوالی در باره ی نحوه ی اجرای حالت دراب در آرشه کشی کمانچه دارم. آیا دراب در کمانچه همانند ساز های مضرابی تشکیل شده از سه آرشه ی پشت سر هم و سریع راست چپ راست ؟
و یا اینکه در هر دو حالت می توان دراب داشت یعنی چپ راست چپ؟
اگر امکان دارد در مورد مکانیزم اجرای دراب توضیح بدید و اینکه آیا بهتر است با کدام قسمت آرشه دراب را اجرا کرد.
با تشکر

AliB
Tuesday 12 February 2008, 06:14 AM
ویشتاسب عزیز ، من در کمانچه واقعا اطلاعات تثبیت شده ای ندارم چون هنوز در این ساز شاگردی نکرده ام. مطالبی که می دانم از این طرف و آن طرف و بر مبنای تجربیات قبلیست که بر روی سه تار داشتم .
من از دوستی که خبره هستند در مورد دراب پرسیده بودم و پاسخ ایشان این بود که در هر دوحالت هم در آرشه ی راست و هم در آرشه ی چپ می توان دراب داشت.
خود من بیشتر با سر آرشه و با آرشه ی راست دراب می زنم و البته در حال تمرین هستم که به درستی و شفاف اجرا بشود.

خان
Thursday 21 February 2008, 05:37 PM
من نمیدونستم که در ساز های آرشه ای هم میشه دراب زد.
خیلی جالبه.اگه بشه باهاش زد .(که بچه ها میگن میشه)پس دراب در این ساز ها یک تعریف دیگه داره .
نه؟

AliB
Thursday 21 February 2008, 07:40 PM
محمد جان چون ویشتاسب عزیز نیست من فضولی می کنم. کلا هدف از دراب در سازی مثل کمانچه هم تاکید و زینت در اجرای یک نت هست با فرم مخصوصی که در موسیقی ایرانی معمول و متداول هست . صدا هم به این صورت هست مثلا"دا دا دا" تبدیل به "را دا دا " میشه (خیلی دیگه عالی توصیف کردم خدایی آخرشه ((: ) و مکانیزم اجرا هم شبیه به ساز های مضرابیست سه آرشه ی پشت سر هم و سریع که در زمان یک آرشه اجرا بشه .
راستی البته شاید باید در بخش تنبک مطرح کنم اما فکر می کنم ارزش تاپیک جداگانه رو نداشته باشه ولی چون مربوط به این بحث میشه همینجا از محمد عزیز می پرسم که آیا در تنبک هم چنین زینتی وجود داره یعنی در اجرای نت ها آیا حالتی دراب گونه هم هست ؟
متشکرم.

خان
Friday 22 February 2008, 11:52 AM
سلام سلام.
در تبنک انواع و اقسام زینت ها رو داریم که به ریتم زیبایی خاصی میده چه با یه دست چه با دوتاش.
اره در تنبک هم دراب داریم به این صورت که با پلنگ های دو و سه زده میشه_با دو تا دست_که در بخش آموزش تنبک توضیح میدم. (اینجا که نمیشه ویشتاسب کلمونو میکنه).