PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنتور در ارکستر اروپایی «باروک»

خان
Tuesday 12 February 2008, 09:22 AM
برای نخستین بار سنتور مکانی در یک ارکستر بزرگ و مشهور موسیقی «باروک» در فرانسه پیدا کرده و راه تازه‌ای برای معرفی موسیقی ایران گشوده است. به لطف حضور یک موسیقیدان و نوازنده‌ی ایرانی، حسن تبار، که موسیقی و فرهنگ کشورش را با خود به سرزمینی که او را پناه داده آورده است، سنتور و موسیقی اصیل ایران در این کشور جا باز کرده است. او به جنبه‌ی علمی کار نیز توجه کرده است، و تز دکترای موسیقی‌شناسی‌اش در دانشگاه سوربن پاریس را به پژوهش درباره‌ی سنتور، موسیقی ایرانی، و قدرت آمیزش آن با موسیقی غربی اختصاص داده است.
تبار شاگردان فرانسوی دارد و مهم‌تر این‌که سنتور را در یک گروه مشهور موسیقی باروک در پاریس به نام «روشنایی 18-21» وارد کرده و در چندین کنسرت این گروه شرکت داشته است. پژوهش‌های این موسیقی‌دان و نوازنده‌ی ایرانی نشان می‌دهد که سنتور که همتاهایی در یونان، ترکیه، و کشمیر هند دارد، در زمان شاه عباس در موسیقی ایران دیده شده، و در قرن نوزدهم جای خود را در موسیقی ایرانی پیدا کرده است. اما این ابوالحسن صبا، موسیقی‌دان برجسته، بود که با نوشتن کتاب ردیف‌های سنتور به این ساز ارزش زیادی بخشید و آن را وارد ارکسترهای بزرگ موسیقی اصیل ایرانی کرد. کمی بعد استاد فرامرز پایور با مهارت و سبک نوازندگی‌اش استفاده از سنتور را گسترش بخشید و آن را در دیگر کشورها نیز عرضه کرد. و در سال 1975 با اجرای چند کنسرت در فرانسه تحسین هنردوستان فرانسوی را برانگیخت. در همان سال نخستین صفحه از تک‌نوازی سنتور فرامرز پایور در مجموعه‌ی «موسیقی ملت‌ها» توسط یک شرکت مشهور فرانسوی وارد بازار موسیقی این کشور شد. در سال‌های بعد دکتر داریوش صفوت در کتابی به زبان فرانسه درباره‌ی «موسیقی سنتی» ایران، به معرفی سنتور ایرانی نیز پرداخت.

You can see links before reply (You can see links before reply)
اما چند کلمه هم درباره‌ی موسیقی باروک که در اواخر قرن شانزدهم در رم، ونیز، و فلورانس به وجود آمد و به‌سرعت در تمام اروپا، جای مناسبی پیدا کرد. این سبک هنرهای دیگر چون مجسمه‌سازی، نقاشی، معماری، و ادبیات را نیز فرا گرفت. نخستین اپرا با سبک باروک را «باخ»، «ریوالدی»، و «هندل»، سه نابغه‌ی آن زمان به وجود آوردند.
حسن تبار، چندی پیش میهمان یکی از نشست‌های فرهنگی «انجمن فرهنگ ایران» در پاریس بود. وی در حضور ایرانیان پرشمار ساکن پایتخت فرانسه به معرفی سنتور و پیشینه‌ی آن در موسیقی ایران پرداخت، و از کارهایی که برای شناساندن این ساز و جا دادن آن در یک ارکستر مشهور اروپایی کرده سخن گفت. در همین نشست او همراه با یک نوازنده‌ی فرانسوی تنبک، قطعه‌هایی را اجرا کرد. در پایان از این هنرمند ایرانی که کتابی با نام «تغییرات موسیقی ایرانی در اوایل قرن بیستم» نیز به زبان فرانسه نوشته، دعوت کردم برابر میکروفن رادیو زمانه از فعالیت‌های هنری خود در فرانسه بگوید.

ماریا
Tuesday 12 February 2008, 09:48 AM
اره من تو همایش موسیقی کلاسیک تا رمانتیک تو صحبتهای اهنگسازان در این مورد مطلبی شنیده بودم و حتی چندین قطعه نیز پخش شد که زیبا بود:41::41:

Mojtaba
Tuesday 12 February 2008, 10:10 AM
بایستی چیز جالبی باشه اگه کسی این جور آهنگاها پیدا کرد حتما بزاره تو سایت

perlman
Tuesday 12 February 2008, 05:34 PM
این نوشته یک توهین به موسیقی کلاسیک است البته من مخالف موسیقی تلفیقی نیستم ولی حاصل زحمات باخ تلمان و... در عصر باروک خیلی بیشتر از شور و ماهور و امثال اینهاست

ماریا
Wednesday 13 February 2008, 08:27 AM
این نوشته یک توهین به موسیقی کلاسیک است البته من مخالف موسیقی تلفیقی نیستم ولی حاصل زحمات باخ تلمان و... در عصر باروک خیلی بیشتر از شور و ماهور و امثال اینهاست
سلام پرلمن عزیز
تمام صحبتهای شما صحیح من خودم هم کلاسیک کار میکنم ولی چه میشه کرد همیشه همه چیز مطابق سلیقه من شما نوعی نیست
تو همایش موسیقی کلاسیک تا رمانتیک من اثرهای معاصر زیادی شنیدم که واقعا از نظر من چرت بود
ولی استادم گفت دلیلی نداره که تو از همه چیز خوشت بیاد یا همه چیز بر وفق مراد تو باشه چه میشه کرد دیگه ولی ان چند تا قطعه که من شنیدم بد نبود
موفق و تندرست باشید:21ox66r::21ox66r:

خان
Wednesday 13 February 2008, 09:19 AM

نه من با حرفت موافق نیستم .
این یک حرکت و اقدام بسیار شجاعانه در معرفی هر چه بیشتر موسیقی ایرانی هست که این هنرمند داره انجام میده.کارش یه کاره تازه و جدیدی هست.
من نمی دونم کجاش به موسیقی کلاسیک توهین شده اگه باخ سنتور میزد بازم توهین بود .تمامه کسانی که دم از موسیقی کلاسیک میزنن و خودشون رو میراث داره این سبک میدونن از این اقدام تقدیر کردن .
چون یواش یواش همه دارن به پتانسیل موسیقی ایرانی و توانایی تلفیق اون پی میبرند(خوشبختانه الان خیلی از جوانان هستن که واقعا قلبشون برای خدمت به موسیقی اصیل میزنه و در خارج از کشور هم در تلاش برای اثبات موسیقی ایرانی و محلی هستن)ولی ما خودمون رو قبول نداریم.و نمیخوایم باور کنیم که منشا خیلی از سازها و سبکها در جهان همین موسیقی و سازهای ایرانی هست.

Mojtaba
Wednesday 13 February 2008, 10:17 AM
این حرفهایی شما کاملا بی معنی کسی که بتونه که یک گروه موسیقی تلفیقی درست کنه کار خیلی بزرگی کرده و شما خیلی خشک نظر دادین اگه اینطور باشه که باید ویلن با تنبک نباید زده بشه ویلن غربی هست و تنبک یک ساز ایرانی یا در بعضی از کنسرتها سنتی مثلا ساکسیفون با ویلن زده میشه شما اگه تونستین نواره خاطره طلایی 2 که نوازده ویلن آن سیاوش زندگانی هست رو حتما گوش کاملا تلفیقی زده و بسیار زیبا حیف که حجمشون بالا هست وگرنه من میزاشتم تو سایت تا همه گوش کنن

خان
Wednesday 13 February 2008, 09:57 PM
سلام خدمت مالاریای عزیز .
من متوجه نشدم که منظوره شما از پستت با من بود یا باperlman (You can see links before reply)
میشه بیشتر توضیح بدی؟
ممنون.

ماریا
Thursday 14 February 2008, 07:53 AM
سلام خدمت مالاریای عزیز .
من متوجه نشدم که منظوره شما از پستت با من بود یا باperlman (You can see links before reply)
میشه بیشتر توضیح بدی؟
ممنون.

سلام نه منظورم با پرلمن بود
همیشه همه چیز بر وفق مراد ما نیست شاید یکی از کارهای معاصر خوشش بیاد ولی من خوشم نیاد و خیلی شاید های دیگه
من که تو همایش موسیقی کلاسیک تا رمانتیک قطعاتی از تلفیق سنتور در ارکسترهای کلاسیک شنیدم بد نبود جالب بود
ولی بازم میگم دلیلی نداره که هر کس هر کاری انجام میده بر وفق مراد ما باشه و ما باید از ان خوشمون بیاد یا نیاد
در هر صورت امیدوارم که همه در کارهاشون موفق باشند :ilovemusic: