PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نوید افقه

خان
Thursday 14 February 2008, 03:44 PM
فرا گیری ساز تنبک را از سال 1362 در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی نزد محمود فرهنمد بافی آغاز نمود.
و در طی دوره های مختلف از تجربیات ایشان بهره مند شدند.
حضور و نظارت برادرش مسیح افقه(نوازنده سنتور)پایه گذار مراحل بعدی آموزش وی شد.نوید با نواختن تار و سه تار آشنایی دارد و دروس هارمونی_کنترپوان ارکستراسیون و سبک شناسی را نزد کامبیز روشن روان فرا گرفته است.
او در سال 1378 اولین اثر خود با نام آوای خیال (تک نوازی تنبک)منتشر ساخت که این اثر توسط شرکت
cda فرانسه نیز انتشار یافت.اثر دیگر وی پیدایش نام دارد که در سال 1382 توسط نشر موسیقی هرمس انتشار یافت.و آخرین اثر نوید افقه معبد پیکره های چوبی نام دارد.
او تجربه اجرای کنسرت های متعددی را در داخل و خارج از کشور را در کارنامه خود دارد و گروه های مختلفی از جمله سروش فرامرز پایور_دالاهو_آینه و مسیحا نیز همکاری داشته است.وی تاکنون سه نمونه تنبک باصدا دهی و تکنیک اجرایی متفاوت طراحی نموده است.
You can see links before reply

خان
Friday 15 February 2008, 11:29 PM
نوید افقه یکی از اون تنبک نوازانی هست که روی تک نوازی بسیار مانور داده و به نتایج مطلوبی رسیده.
کارهای زیادی از نوید افقه دیدیم که همه شاهده این گفته هستن.
تکنیک مناسب ریتم شناسی و داشتن حسی قوی همه و همه به آقای افقه این اجازه رو داده که در تک نوازی تنبک دستی داشته باشه.اخیرا در کنسرتی که آقای مشکاتیان برگذار کرده بودن(حدوده یک ماه قبل)نوید افقه هم تنبک میزده که در بخشی از برنامه نوبت به ایشون رسیده که به هنر مندی بپردازه.و آقای افقه در حضور تعداده کثیری از بزرگانه موسیقی همه را مجذوب تنبک نوازی کرد.

اگه فیلم های نوازندگی ایشون رو دیدید بیاینو نظر بدین که آیا نوید افقه از تکنیک های نوازندگی زیاد استفاده میکنه به صورتی که دیگه تنبک زدنش اون حالو هوای خودشو از دست میده (خیلی کارو شلوغ میکنه)یا نه در نوازندگی تمامه جوانب رو در نظر میگیره و از زیاده روی جلوگیری میکنه.
نگران نباشین آقای افقه از شما نمیتونه شکایت کنه:az:ap

alireza_amirsamimi
Saturday 16 February 2008, 08:55 AM
این شکل نوازندگی الان توسط بعضی از نوازندگان به نام استفاده میشه مثل کیوان ساکت.به نظر من سلیقه ای هست.هر کس هر طور که دلش بخوات و حال میکنه میتونه ساز بزنه

خان
Saturday 16 February 2008, 01:52 PM
این شکل نوازندگی الان توسط بعضی از نوازندگان به نام استفاده میشه مثل کیوان ساکت.به نظر من سلیقه ای هست.هر کس هر طور که دلش بخوات و حال میکنه میتونه ساز بزنه

میشه بیشتر توضیح بدی.یعنی چی این طور نوازندگی.نظرت رو نگفتی که نوید افقه چه جوری ساز میزنه.
میشه بگی هر کس هر جور خواست میتونه ساز بزنه یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟

rhusseiny
Monday 30 November 2009, 06:53 PM
بلافاصله پس از خوندن این پست، تصمیم گرفتم چند ویدیو از کارهای افقه رو از اینترنت بگیرم و ببینم. نتیجه ای که گرفتم حیرت آور بود! نمیدونم از بخت بد آقای افقه بود یا دلیل دیگه ای داشت که من درست اونایی رو دیدم که نباید میدیدم.
جناب ایشون رو دیدم در حالیکه آرنجش رو گذاشته رو تمبک و در حالی که ژست بسیاز متفکرانه ای گرفته با اون یکی دستش هر از گاهی ضربه ای به جایی از تمبک میزنه!!! حیرت کردم! فکر کردم شاید ویدیو به اشتباه به نامش ثبت شده (چون اصلا نمیدونستم چه شکلیه) برای همین چند تا دیگه گرفتم و دیدم و باز هم شگفتا که توی همشون حرکاتی از همین دست دیدم. به نوبه ی خودم به عنوان یک مبتدی تمبک نوازی، خجالت کشیدم که یعنی دیگه کار به جایی رسیده که باید اینجوری نوآوری کنیم؟ آخه درسته نوآوری خوبه، اما نه به هرقیمتی و شکلی! خیلی دلم میخواد بدونم اون آرنج رو تمبک و اون ژست متفکرانه به چه کار تمبک نوازی میاد و چه تاثیری تو صدای شنیده شده از ساز داره!!!!

یاد کلمه ی معروف و پر معنی بهمن رجبی افتادم: شارلاتانیزم! آیا میشه اسم دیگه ای براش گذاشت؟

mos167
Monday 30 November 2009, 07:27 PM
من کاملا با rhusseiny مخالفم به نظرم نوید افقه خیلی جالب کار می کنه و واقعا آدم رو مجذوب تنبک نوازیش می کنه

moein babayee
Monday 30 November 2009, 08:15 PM
برعکس
ببین هر کاری یک اصولی داره و شهرت دلیلی بر توجه نکردن به اون کارا نیست
این آقا که معصوم نیست اشتباهم تو زندگیش زیاد کرده(احتمالا)! پس دلیل واسه دفاع نداری

دیگه من بیام این وری بگیرم چون متفکرانس یکم دور از حالت طبیعی یک فرده!
اگه دقت کرده باشید اول اکثر مطالب موسیقی سنتی نوشته موسیقی 3 بخشه : (1) 25% ریتم، (2) 25% ملودی و (3) 50 % طرز گرفتن و استفاده کردن!
حالا من تنبک رو نمی دونم ولی تو رشته ی خودم اینو مطمئنم که طرز گرفتن از درست و روا زدن بیش تر تأثیر داره

mos167
Monday 30 November 2009, 08:48 PM
...
اگه دقت کرده باشید اول اکثر مطالب موسیقی سنتی نوشته موسیقی 3 بخشه : (1) 25% ریتم، (2) 25% ملودی و (3) 50 % طرز گرفتن و استفاده کردن!
حالا من تنبک رو نمی دونم ولی تو رشته ی خودم اینو مطمئنم که طرز گرفتن از درست و روا زدن بیش تر تأثیر داره
این درصد بندی ها رو کی کرده ؟؟؟ معیار و متر چیه ؟

نکته دوم طرز درست گرفتن چطوره ؟ بازم معیار و متر چیه ؟

به نظر من نتیجه و حاصل کار مهمه . بزارید یه مطلبی رو بگم : یه روز یه بنده خدایی که کمانچه میزد ـ هنر جو - از طرز کمانچه گرفتن کیهان کلهر ایراد می گرفت و می گفت که ساز رو جلو تر از خودش می ذاره و اینطوری زور خسته می شه !
در رابطه با ساز خودم هم همین حرف به نوع دیگه پیش اومده بود ؛ یکی می گفت آقای افشارنیا وقتی ساز میزنه سرش رو خیلی تکون میده ! - چه ربطی داره نمیدوم - یا یکی دیگه می گفت فلانی موقع سه تار زدن سرش رو خم می کنه .
جواب برای همشون اینه که آیا این ایراد ها - فرض کنید ایراد - توی نتیجه و عملکرد این نوازنده ها تاثیری داشته ؟ ........... قطعا نه !
اگه آقای کلهر ساز رو اون جوری میگیره خب حتما اونجوری راحت تره و یا همینطور در مورد بقیه...

moein babayee
Monday 30 November 2009, 09:13 PM
اولین بار این درصد بندی ها رو اولین استادم تو اولین جلسه وقتی داشت تئوری ها رو می گفت بهم گفت
بعد توی یک جزوه که نوشته ی اگه اشتباه نکنم پایور بود همون عبارتا رو خوندم - استاده از رو اون حفظ می کرد می اومد حرف می زد-
معیار اونا احتمالا کیلو متره! ... من از کجا بدونم عزیزم معیار اونا چیه؟!؟
یک سوال یکی راحت تره وقتی رانندگی می کنه ترمز نگیره! یا تنبک رو بزاره بین پاهاش با پاهاش بزنه و شایدم خیلی بهتره از خیلی از استادا بزنه پس اون دیگه ....

هر چیزی یک اصولی داره، نمی شه شخصی تصمیم گرفت چون (مثلا، من نمی دونم بهترینه یا نه) بهترین تنبک نواز ما اون طوری می زنه پس اون درسته!؟!
نواختن یک موضوعه، طرز نواختن یک موضوع دیگه! مثلا همین کامکار خودمون انصافا خیلی خیلی خوب سنتور می زنه ها -سنتوریستا می گن سنتور رو عین پیانو می زنه! - ولی هیچ قاعده ای رو رعایت نمی کنه حتی طرز مضراب گرفتنش درست نیست -انگشتاش به پایین مضراب می چسبه- حالا چون یکی از بهترین سنتوریستای مایه پس راه و روش اون درسته؟

mos167
Tuesday 1 December 2009, 10:52 PM
یک سوال یکی راحت تره وقتی رانندگی می کنه ترمز نگیره! یا تنبک رو بزاره بین پاهاش با پاهاش بزنه و شایدم خیلی بهتره از خیلی از استادا بزنه پس اون دیگه ....

این قیاسی که کردی اصلا درست نیست من گفتم نتیجه مهمه ، اگه یکی توی رانندگی ترمز نگیره که قطعا تصادف می کنه !
نکته ی دیگه اینکه من نگفتم اگه اونطوری می زنه پس حتما درسته و همه باید اونطوری بزنن ؛ من مثال خود شما رو می زنم که گفتید کامکار خوب سنتور می زنه ولی مضراب رو یه جور دیگه میگیره . احتمالا اگه یکی دیگه مضراب رو به اون شکل بگیره شاید اصلا نتونه سنتور بزنه .
در واقع همینه کامکار خوب سنتور میزنه اما راحته که مضرابش رو اونطوری بگیره .

hasan_s
Friday 11 December 2009, 01:05 PM
من آقای افقه رو می شناسم و کارهای ایشون رو از نزدیک دیدم. ببینین دوستان فلسفه مدرنیته یعنی تغییر سبک و سیاق به روش غیر معمول که از دو حالت می شه بهش رسید یکی گذراندن و مسلط شدن به روش های کلاسیک و سپس کسب مهارت ها و تکنیک های برجسته و در نهایت داشتن ذوق و خلاقیت که می توان به خلق و ابداع روش های مدرن پرداخت.یکی بدون گذراندن مراحل کلاسیک که این پذیرفته نیست .در نوازندگی مدرن ممکنه قواعد اولیه نوازندگی رعایت نشه که هیچ اشکالی هم نداره. آقای افقه بعد از گذراندن مراحل کلاسیک و تنبک نوازی به سبک های اساتید قوی و قدیمی و سپس با کسب تکنیک های منحصر به فرد خودش به این شیوه نوازندگی رسید که واقعا جای تقدیر دارد.که امروزه می بینیم نوازندگان جوان دیگری مثل پژمان حدادی و کامبیز گنجه ای و دیگران پیرو سبک ایشان هستند.سبک نوازندگی اقای افقه از تکنیک بالای ایشون سرچشمه می گیره نه اینکه مثل بعضی ها بخوان صرفا حرکت جدید ابداع کنند.برای مثال ایشون می تونن هم زمان با یک دست ریتم لنگ بزنن و با دست دیگر ترکیبی مثل 6/8 و می تونن بعد از طی چند میزان سرضرب ها را جفت کنن. دوستان تنبک نواز می تونن این کار پلی ریتمیک را تمرین کنن و می فهمن مغز نمی تونه همزمان دو فرمان مجزا به دو دست بده .حتی با سال ها تمرین هم نمی شه اما آقای افقه این روش رو از طریق خاصی که خودش رسیده این رو به شاگردان ممتازشون آموزش میده که جای بحث زیادی داره که اینجا جاش نیست. در مورد اینکه چرا ایشون ارنج خودشون رو لبه تنبک گذاشتن باید بگم ایشون یک تنبک ابداعی دارن که با فشار به لبه آن پوستش شل و سفت می شه و نوعی تغییر صدا حین نوازندگی است.راجب به آقای افقه این رو بگم ایشون حتی یک انگشت هم اضافی تکان نمی دن چی برسه به یک ارنج!!!

violin-m
Friday 11 December 2009, 03:27 PM
من از نزدیک نوازندگی آقای افقه را ندیدم ولی یکی از دوستان نزدیکم شاگردش هست و دوهفته 1 بار میره شیراز
واقعا کارشون عالیه نواختن دو ریتم همزمان کار هرکسی نیست

ولی یک ریتم ساده یا ترکیبی یا لنگ را هرکسی میتونه بزنه

rhusseiny
Sunday 13 December 2009, 01:44 PM
در پاسخ به دوست عزیزم،violin-m ، به نظر من اگه شخصی با هر انگشتش (چه برسه به هر دستش) یک ریتم مجزا بزنه تا زمانی که این کار همراه با شارلاتانیزم باشه، بی ارزشه! تصور بفرمایید که این شخص خیالی ما زمانی که با هر انگشتش یه ریتم میزنه، دهنشو تا حد امکان باز میکنه و مثلا دراز هم میکشه! خوب این فیگورها چه ربطی به نوازندگیش داره؟ آیا میشه گفت این کار نوآوریه؟ یادتون باشه که از نظر من نواختن 10 ریتم مختلف این شخص بالذات ستودنی و قابل تقدیره.

و در پاسخی کوتاه به جناب hasan_s، این چه نوع تنبکیه که من هیچ جا نه ازش خوندم و نه شنیدم؟ روی اینترنت هم جستجو کردم، چیزی نبود! لابد مخصوص و منحصر به خود نوازنده است، که در اینصورت به نظر من فاقد ارزشه. همونقدر بی ارزش که نوازندگی شخصی به اسم محمد اخوان!!! میدونید چرا؟ چون وقتی میخواد برات تنبک بزنه، پشتشو میکنه بهت که مبادا دست این جناب رو ببینی و تکنیکی رو ازش یاد بگیری! اونوقت گیرم چنین آدمی تکنیک منحصر به فردی رو هم اجرا کنه، آیا ارزشی داره؟؟؟
اصلا اگه من 100000000000 نوآوری بکنم اما کسی حاضر به استفادش نباشه یا اونو فاقد ارزش استفاده بدونه، آیا کار سترگی کردم؟ اگه اینطوره بفرمایید تا بنده هم با ابداع چندین تکنیک از این دست، از سطح یک تنبک نواز مبتدی به درجه ی استادی نائل شم!

hasan_s
Sunday 13 December 2009, 08:58 PM
جناب Rhusseiny آقای افقه تا اونجایی که می دونم سه نوع تنبک ابداعی دارند اما هنوز آنها را به مرحله تولید نرسوندن این رو می توانید از شاگردانشان نیز بپرسید همه در جریانند.دوما خوب نیست در مورد کسی که انقلابی در تنبک نوازی ایجاد کرده و شب و روز زحمت کشیده و زندگیش رو روی این کار گذاشته راجب بشون اینطوری صحبت بشه که حلا جناب عالی از ژست ایشون خوشتون نیومد کارشون رو زیر سوال ببرین.افقه کسی هست که در آکادمی ریتم وین در اتریش سخنرانی داشته و کارگا های درک و تحلیل ریتم برگزار می کنن و اطلاعات و مطالعاتی دارن که من به جرات می گم از بزرگترین اساتید تنبک هم سراغ ندارم داشته باشن .ایشون مدام موسیقی ریتمی کل کشور های دنیا رو گوش می گیرن و حتی از محلات دور افتاده کشور های آمریکای لاتین و آفریقا و هند و اسپانیا کارهایی می شنود که شاید سر نخی برای باز کردن این ریتم ها در موسیقی ایرانی باز کنند.کاری که شاید علیزاده در ملودی می کنه ایشون در ریتم انجام می دن.خب کدام ضرب نواز رو می شناسید اینگونه تلاشی برای پیشبرد نوازندگی انجام بده.من در شیراز کنسرتی نرفتم که اییشون به عنوان یک تماشاچی حضور نداشته باشن از گروه های کوچک محلی بگیر تا نوازندگان خارجی .زیرا دنبال کشف ناآموخته ها هستن . دنبال کشف سرنخی برای ساختن قطعه جدید هستند.اینکه چرا سبک نوازندگیشون رو فراگیر نمی کنن اولا باید بگم بله ایشون این سبک رو به همه شاگردان خوبشون یاد می دن از طرفی الان خیلی تنبک نوازان دیدم از سبک ایشون استفاده می کنن اشخاصی مثل کامبیز گنجه ای یا پژمان حدادی.از طرفی قطعات ساخته ایشون به علت تکنیک بالا قادر به فراگیر شدن بین تمام تنبک نوازان نمی باشد و باید یک تنبک نواز بعد از گذراندن دوره کامل کلاسیک مثل کارهای استاد تهرانی و اسماعیلی و اخوان و رجبی تازه به عنوان یک هنرجوی نو پیش آقای افقه کار کنند . روز اول ایشون از شاگردان می خوان سال ها تمام آموخته هاشون رو با دست چپ بزنند چون نوازندگی به سبک ایشون ملزم به هم قدرت بودن انگشتان دو دست می باشند که در دیگر نوازندگان می بینیم دست راست قوی تر است. اینکه چرا ایشون ژست می گیرن من قبول ندارم بعضی اساتید بعلت اینکه خودشون در نوازندگی به توانایی افقه نیستن سعی بر تخریب ایشون از این لحاظ دارن .شما وقتی پیش ایشون یک تم ساده می زنید ایشون برای تمام حرکات شما دلیل دارند و از شما می خوان برای یک تم ساده دست رو به مقدار نیم متر بکشید.این در مدت چند ماه سرعت دست شما رو دوبرابر می کنه یا اینکه می گن در هنگام نشستن سر و شانه ها به چه حالت و خیلی بحث مفصلی رو به بچه ها مبنی بر تکان دادن اعضای بدن دارن که همگی تاثیر دارن که مفصل اینجا نمیگم.به حر حال ایشون بابت هر حرکتی دلیل دارن.ایشون کسی هستند که از تمام ایران هنرجو دارند و ماهی سراغ ندارم که از شهرستان ها برای برگزاری کارگاه ریتم از ایشان دعوت نکنن.پس بهتره راجب به ایشون تحقیق کنین و کاراشون رو بزنید بعد نظر بدین.

rhusseiny
Monday 14 December 2009, 05:57 AM
با سلام و سپاس فراوان از دوست عزیزم، hasan_s که با اطلاعات دقیقی که از آقای افقه ارائه دادن زمینه ی تبیین هر چه بیشتر سبک و مکتب ایشون رو فراهم کردن و اشخاصی مثل من رو از گمراهی در آوردن.
به امید روزی که در مورد سبک آقای افقه بیشتر بشنویم و ببینم. از شما دوست عزیز هم خواهش دارم اگه منبع قابل اعتمادی از کارها و کلا سبک ایشون دارید معرفی کنید.

متشکرم!

mos167
Monday 14 December 2009, 06:35 PM
همین روزها نوید افقه توی کرج کارگاه داره خواستین بیاین

Damoon D1
Sunday 10 January 2010, 09:34 PM
بلافاصله پس از خوندن این پست، تصمیم گرفتم چند ویدیو از کارهای افقه رو از اینترنت بگیرم و ببینم. نتیجه ای که گرفتم حیرت آور بود! نمیدونم از بخت بد آقای افقه بود یا دلیل دیگه ای داشت که من درست اونایی رو دیدم که نباید میدیدم.
جناب ایشون رو دیدم در حالیکه آرنجش رو گذاشته رو تمبک و در حالی که ژست بسیاز متفکرانه ای گرفته با اون یکی دستش هر از گاهی ضربه ای به جایی از تمبک میزنه!!! حیرت کردم! فکر کردم شاید ویدیو به اشتباه به نامش ثبت شده (چون اصلا نمیدونستم چه شکلیه) برای همین چند تا دیگه گرفتم و دیدم و باز هم شگفتا که توی همشون حرکاتی از همین دست دیدم. به نوبه ی خودم به عنوان یک مبتدی تمبک نوازی، خجالت کشیدم که یعنی دیگه کار به جایی رسیده که باید اینجوری نوآوری کنیم؟ آخه درسته نوآوری خوبه، اما نه به هرقیمتی و شکلی! خیلی دلم میخواد بدونم اون آرنج رو تمبک و اون ژست متفکرانه به چه کار تمبک نوازی میاد و چه تاثیری تو صدای شنیده شده از ساز داره!!!!

یاد کلمه ی معروف و پر معنی بهمن رجبی افتادم: شارلاتانیزم! آیا میشه اسم دیگه ای براش گذاشت؟

عزیزای من! خدایی می شه گفت بعد از حسین تهرانی الان فقط این زندس {نظر منه} در مورد ژستش، rhusseiny عزیز، حتما که نباید زل بزنه تو دوربین تا بگیم ژستش خوبه. یعنی همین که سه نوع تنبک با سه نوع صدا دهی مختلف ابداع کنه و بر اساس کشیدگی رو پوست ساز، ملودی روی ریتم و قابل نت نوشتن در بیاره کمه؟! من خودم از نزدیک افتخار دیدن ساز زدنشو داشتم، از طرفداراشم هستم. شخصا از کارش خوشم میاد!

tigh50
Monday 29 March 2010, 02:13 PM
سلامrhusseiny . نمی دانم چرا شما اینگونه در باره استاد صحبت کردید. ولی استاد افقه را آقای مشکاتیان . علی جهاندار و آقایون شجریان و خیلی از موسیقی دانان ما آیشان را تایید کردند و گفتند که ایشان از نسلی هستند که نواوری هایی آوردند.
ور در ضمن ایشان تنها کسی بودند که در گروه عارف تک نوازی تنبک داشتند.

r_a_m_i_n
Sunday 30 May 2010, 11:56 PM
درود دوستان....منم از نزديك ساز زدن آقاي افقه رو ديدم....فوق العادس...آدم وحشت ميكنه...هرچي فكر كردم ديدم نميشه آدم با يه دستش ريتمه لنگ بزنه با اون دستش 2.4
قدرت انگشتاش فوق العادس
و به قول دوستمون....ابتكار افقه تو تنبك يه چيزيه مثل نو آوري هاي ساكت تو تار و سه تار
و rhusseiny عزيز.....ژست و فيگور افقه كاملا صحيحه....اگه اينطوره حسين تهراني هم تنبكو ميذاشت رو زمين گاهي با انگشتاش ميزد روي تنبك...پس كار اونم غلطه؟ ....و در مورد آرنج.....شما هم كه حرفاي بهمن رجبيو تكرار ميكنيد ( اگه سخنرانيشو ديده باشيد ) گذاشتن آرنجش روي ساز ايجاد همونطور كه دوستان گفتن ايجاد يك نوع طنين خاصي ميكنه دوسته عزيز

Avazekhan
Monday 31 May 2010, 01:26 AM
دوستان منتقد میتونن آخرین کارهای استاد افقه رو گوش کنن
به قول قدما تو بدم، بمیر و بدم
اینکه چه ژستی داره و اینا مهم هست اما ببینین چه صدایی از تنبک استاد خارج میشه
یه نگاه به خودتون بندازین... میگین تازه کارم
استاد افقه 25 ساله تنبک حرفه ای میزنه و چون من شیرازیم و کمی ایشون رو میشناسم و بارها به آموزشگاهشون که فاصلش تا خونمون 10دقیقه پیاده است والان هم اونجا کلاس سه تار میرم و میدونم روزی 15 ساعت تمرین تنبک دارن

بعد شما میخوای از ایشون ایراد بگیری که ژستش خرابه؟
آدم جایگاه خودشو باید بشناسه

نوید افقه کسیه که توی 25 سالگی توی کنسرتی در ارگ کریمخان زند در شیراز همراه با استاد پایور تنبک زد استاد 5 دقیقه بهش تکنوازی داد
اونایی که اخلاق زنده یاد پایور رو میشناسن بهتر میفهمن این یعنی چی
و نوید افقه توی این 5 دقیقه همه رو مسخ کرد به طوری که صدای بال مگس ها شنیده می شد!

آخرین کارای استاد نوید افقه جوی نقره مهتاب همراه با بهداد بابایی
و همینطور آب نان آواز با همایون شجریان وگروه همنوازان حصار
گش کنین نظرتونو بگین...

rhusseiny
Monday 31 May 2010, 08:16 AM
راستش وقتی میزان پذیرش سلایق دیگه و درجه ی ارادت بعضی از دوستان رو به آقای افقه دیدم، ترجیح دادم ضمن حفظ نظر قبلیم راجع به ایشون، دیگه اظهار نظری نکنم و استدلالم این بود که هرکسی عقل داره و مختاره که برداشت خودش رو از شخصی داشته باشه.

اما گویا بعضی از دوستان ول کن معامله نیستن و درجه ی سرسپردگی به این استاد معظم اونارو وادار میکنه هر از چند گاهی به فراخور حالشون، یه حالی هم به من بدن و از سر لطف بنده نوازی کنن. باشه! این گوی و این میدان! بچرخ تا بچرخیم! تا این جای کار اینو داشته باشین:

سلامrhusseiny . نمی دانم چرا شما اینگونه در باره استاد صحبت کردید. ولی استاد افقه را آقای مشکاتیان . علی جهاندار و آقایون شجریان و خیلی از موسیقی دانان ما آیشان را تایید کردند و گفتند که ایشان از نسلی هستند که نواوری هایی آوردند.

دوست عزیز! طوری حرف میزنی که انگار نه انگار تو مملکتی زندگی میکنی که نون به قرض هم دادن و حرف های بی حساب و کتاب در مورد هم (چه له و چه علیه هم) زدن مد روزه. مگه همین آقای مشکاتیان نبود که میگفت: "من با مطلق گرایی مخالفم، اما اگه نگم فرهنگ فر بهترین بود، قطعا یکی از بهترین ها بود"؟ خوب آقای مشکاتیان، اگه با مطلق گرایی مخالفی، بیخود کردی جملتو ادامه دادی! یا مگه حسین علیزاده نگفته بود فرهنگ فر سیگار رو هم استادانه می کشید؟ آیا چون علیزاده یه غلطی کرد من و شما هم باید تکرار کنیم؟ نباید حرف ها رو بشنویم و سبک سنگین کنیم؟ اگه این کارو نکنیم که با طوطی فرقی نمی کنیم. شما بهتر نبود به جای ذکر نظرات دیگران که معلوم نیست در چه حال و هوایی گفته شده (که چه بسا به حق یا به ناحق باشه) مثل بعضی دیگه از دوستان نظر خودتو میگفتی (و در صورت امکان اونو اثبات می کردی و گرنه در حد نظر میموند و البته قابل احترام)؟

درود دوستان....منم از نزديك ساز زدن آقاي افقه رو ديدم....فوق العادس...آدم وحشت ميكنه...هرچي فكر كردم ديدم نميشه آدم با يه دستش ريتمه لنگ بزنه با اون دستش 2.4
قدرت انگشتاش فوق العادس
و به قول دوستمون....ابتكار افقه تو تنبك يه چيزيه مثل نو آوري هاي ساكت تو تار و سه تار
و rhusseiny عزيز.....ژست و فيگور افقه كاملا صحيحه....اگه اينطوره حسين تهراني هم تنبكو ميذاشت رو زمين گاهي با انگشتاش ميزد روي تنبك...پس كار اونم غلطه؟ ....و در مورد آرنج.....شما هم كه حرفاي بهمن رجبيو تكرار ميكنيد ( اگه سخنرانيشو ديده باشيد ) گذاشتن آرنجش روي ساز ايجاد همونطور كه دوستان گفتن ايجاد يك نوع طنين خاصي ميكنه دوسته عزيز

آقا اگه شما وحشت کردی والله بالله تالله من نمیکنم! آیا این جرمه؟ راستی! آیا تا به حال به دست و پاهای نوازندگان درامز موقع نوازندگی نگاه کردی؟ وحشت نکردی؟ دست راست یه جور، دست چپ یه جور، پای راست و پای چپ هم برای خودش یه جور دیگه! لابد اونا باید ادعا کنن سوپر خدا هستن دیگه!

قدرت انگشتان فوق العاده است؟ مبارک صاحبش! مقایسه کرده بودی ایشون رو با ساکت و نوع آوری هاش و فیگور تمبک نوازیشم تایید کردی! راستی! ساز شما چیه؟ تو هر کدوم چند سال وقت گذاشتی؟ تمبک؟ تار؟ سه تار؟ ....؟ چرا فکر میکنی نظرت تا این حد صائبه که این به زعم خودت استاد رو مورد تایید قرار میدی؟ آخه آدم وقتی حق دارم کسی رو تایید کنه (مثلا بگه کارش در زمینه ی ریاضی مورد تاییده) که خودش از اون سر باشه در غیر این صورت حداکثر میتونه بگه کارش رو میپسنده. البته از آی دی شما اینطور به نظر میرسه که با یه آدم حرفه ای طرف هستم و از این بابت خوشحالم!
گذاشتن تمبک رو زمین (مثلا برای زدن یکی از انواع ریز) چه دخلی به فیگور متفکرانه و اندیشمندانه ی استاد داره؟ اگه تمبک رو می ذاشت زمین و مثلا پشتشو می کرد به تمبک و دستاشو از پشت می آورد و تمبک می زد اونوقت مقایسه ات مصداق داشت. تازه! مگه حسین تهرانی خدا بوده که اون هم مرتکب غلطی نشه و اگه هر کاری کرده اونو مصداق وحی منزل بدونیم؟ من بر خلاف شما اسطوره پرست نیستم. مزید اطلاع شما، این جناب حسین تهرانی (که الحق تمبک نوازی امروز مرهون زحمات ایشون هست و این به هیچ وجه قابل انکار نیست) هم سه غلط بزرگ (تا جایی که من میدانم) کرد که عرض میکنم:
1- بعد از خودش، اسماعیلی رو بهترین و در واقع جانشین خودش دونست!
2- گفت تمبک تک نوازی باید دهانه اش 22 سانت باشه!
3- طی نامه ای به بهمن رجبی گفت بعد از من تو ستاره ی درخشانی خواهی شد (که البته بهمن رجبی آن نامه را پاره کرد)!

شما راست میگی، حرف های من رو آقای رجبی هم می زنه (یا برعکس، حرف های آقای رجبی رو من هم می زنم) اما آیا این دلیل میشه برای رد حرف من؟ دست بر قضا کار امثال شما سخت تر میشه چون دیگه فقط با من مبتدی طرف نیستی که به راحتی تمبک نوازی و دانش منو زیر سوال ببری، با بهمن رجبی طرف هستی!
از نوشته ی بعضی از دوستان، تا حالا پذیرفته بودم که شاید سوراخی روی تمبک ایجاد کرده و با اون ژستش داره اون سوراخ رو دستکاری میکنه تا صدای خاصی ازش در بیاد. با همه ی تعجبم با خودم گفتم هر چند دور از ذهن اما غیر ممکن نیست. اما امروز شما میگی اون نحو قرار دادن دست طنین ایجاد می کنه!!!! اگه شما فیزیک نخوندی، من خوندم! اون هم سال ها! به این راحتی این حرف رو قبول نمی کنم! آیا رفتی تو آزمایشگاه امتحان کنی؟ آخه دست روی چوب چه ربط به طنین صدای بیرون اومده داره دوست عزیز؟

دوستان منتقد میتونن آخرین کارهای استاد افقه رو گوش کنن
به قول قدما تو بدم، بمیر و بدم
اینکه چه ژستی داره و اینا مهم هست اما ببینین چه صدایی از تنبک استاد خارج میشه
یه نگاه به خودتون بندازین... میگین تازه کارم
استاد افقه 25 ساله تنبک حرفه ای میزنه و چون من شیرازیم و کمی ایشون رو میشناسم و بارها به آموزشگاهشون که فاصلش تا خونمون 10دقیقه پیاده است والان هم اونجا کلاس سه تار میرم و میدونم روزی 15 ساعت تمرین تنبک دارن

بعد شما میخوای از ایشون ایراد بگیری که ژستش خرابه؟
آدم جایگاه خودشو باید بشناسه

نوید افقه کسیه که توی 25 سالگی توی کنسرتی در ارگ کریمخان زند در شیراز همراه با استاد پایور تنبک زد استاد 5 دقیقه بهش تکنوازی داد
اونایی که اخلاق زنده یاد پایور رو میشناسن بهتر میفهمن این یعنی چی
و نوید افقه توی این 5 دقیقه همه رو مسخ کرد به طوری که صدای بال مگس ها شنیده می شد!

آخرین کارای استاد نوید افقه جوی نقره مهتاب همراه با بهداد بابایی
و همینطور آب نان آواز با همایون شجریان وگروه همنوازان حصار
گش کنین نظرتونو بگین...

به قول شاملو: این کوردلان و وقاحت پیشگان روشنی آفتاب را هم از ما دلیل می طلبند!
تو در چه مقامی هستی که اینطور گستاخانه حرف می زنی؟ اشکالی داره که من مثل تو سرسپرده ی کسی نیستم؟ وکیل افقهی؟ داداششی؟ خوب خودتو معرفی کن! می خوای خبر خوش بهت بدم؟ ناراحت نباش! تو هم اگه به مدت 25 سال روزی 15 ساعت وقت بذاری با هر انگشتت یه ریتم میزنی! اما حتی اگه با هر سلول بدنت یه ریتم بزنی، حق نداری به من توهین کنی! راستی! بهمن رجبی یه شاگرد داره اهل ملایره و روزای 3 شنبه با ایشون کلاس داره، کارای استاد افقه رو عین خودش برات میزنه! آدرس و شماره تلفن بهمن رجبی هم تو سایت هست، اگه راست میگی و دنبال واقعیت می گردی، یکی از این 3 شنبه ها برو و با چشم خودت ببین!
ضمنا، از کی تا حالا سه تار زن ها راجع به تمبک نواز ها اینقدر سینه چاک می کنن؟ شاید از روزی که (لابد) استادت، جناب تار و سه تار نواز بزرگ، پدرخوانده ی نظام موسیقی ایران، استاد معظم محمدرضا لطفی، راجع به تمبک نظر دادن (و الحق جواب کوبنده ای هم از بهمن رجبی شنید)، آره؟ دست بر قضا من جایگاه خودم رو خوب می دونم! درسته که تمبک نواز حرفه ای نیستم، اما با بسیاری از تمبک نوازان حرفه ای آشنایی دارم، و حداقلش اینه که خودم هم تمبک می زنم! اما تو چرا به من ایراد میگیری که جایگاهم رو نمیشناسم اما خودت از جایگاه (در بهترین حالت) یک سه تار نواز در مورد یک تمبک نواز با چنین قاطعیتی اظهار نظر می کنی؟
بازم از کسی یاد کردی که به عنوان یک انسان (و مثل همه ی ما) هزاران هزار ایراد داشت. زنده یاد پایور! مگه هر کاری کرده وحی منزله؟ اصلا، اون به عنوان سنتور نواز حق داشت هر نظری داشته باشه، تو چرا از جیب اون خرج می کنی؟ آخه اگه اینطور باشه، اونوقت باید بیای و از تک تک کارای پایور دفاع کنی، اگه قدرتشو داری بسم الله.
جل الخالق! صدای بال مگس ها رو هم شنیدی! آفرین! همه مسخ شده بودن! بارک الله! راستی! چه جوری تک تک آدما رو چک کردی و دیدی مسخ شدن؟ آخه اگه این طور هم باشه، لااقل تو یکی مسخ نشده بودی و گزاره نادرست میشه! بس کنید این بازی با کلماتو! اما تو حق داری اسطوره پردازی کنی! و این به خودت مربوطه! اما این جا منطق حرف اول و آخر رو می زنه! نه اسطوره ها و پهلوان های ذهنی شما! ما را با افسانه پردازی کاری نیست!

و باز یادی می کنم از زنده یاد احمد شاملو که میگه: وقتی صحبت از حقیقت می کنیم هر گاوگند چاله دهانی آتشفشان روشن خشمی میشود!
به امید روزی که تفکر کنیم، و نه این که تنها وارث فکر باشیم!

mreza
Monday 31 May 2010, 09:13 AM
ترجیح دادم ضمن حفظ نظر قبلیم راجع به ایشون، دیگه اظهار نظری نکنم و استدلالم این بود که هرکسی عقل داره و مختاره که برداشت خودش رو از شخصی داشته باشه.

اما گویا بعضی از دوستان ول کن معامله نیستن و درجه ی سرسپردگی به این استاد معظم اونارو وادار میکنه هر از چند گاهی به فراخور حالشون، یه حالی هم به من بدن و از سر لطف بنده نوازی کنن. باشه! این گوی و این میدان! بچرخ تا بچرخیم! تا این جای کار اینو داشته باشین:

آقا حالا شما چرا این کار اشتباه رو تکرار می کنید مگر نمیگین هر کسی نظری داره؟

r_a_m_i_n
Monday 31 May 2010, 12:27 PM
rhiusseny..........اگه شما وحشت نكردي...همون كارو بكن.....بشين اينقدر ساز بزن تا بتوني با هر دستت يه ريتم بزني.....اونوقت بگو من زدم چيزي نبود
كار شما شده مثل اينايي كه قدشون كوتاهه و دستشون به تور واليبال نميرسه....و ميگن تور بلنده...نميگن قد ما كوتاهه
مثلا....هيچكس تو ايران يا جهان نميتونه زنبور عسل رو مثل ساكت با ساز تار بزنه.......ولي همه هم انكارش ميكنن...ميگن ..اين قطعه مال ما نيست.....چون نميتونن بزنن ميگن مال ما نيست.....آقا يكي بياد بزنه اونوقت بگه من اين قطعه رو زدم ...و حالا كه زدم ميگم واسه ساز ايراني مناسب نيست...اونوقت ما قبول ميكنيم
تنبك آقاي افقه نظير نداره
منم فقط نظر خودمو گفتم...بله قدرت انگشتاش مبارك صاحبش....و من و امثال من تا 100 سال هم نميتونيم مثا اون ساز بزنيم....شما ميتوني؟ يا علي ...........شروع كن زدن
در ضمن يه چيز ديگه علاوه بر روزي 15 ساعت تمرين لازمه و اون استعداده.....پس هركسي هم نميتونه با روزي 15 ساعت تمرين بشه استاد
آقاي افقه يه چيز ديگه هم داره كه به ارزش كارش مي افزايد....و اون اينه كه صاحب سبكه.....و حتي اگرم شما قبول نكني...ايشون يك تنبك نواز صاحب سبكه كه اين خودش خيلي ارزشمنده

آقاي افقه تار رو هم شيرين مينوازه و استاد دانشگاه هنر شيراز هم هست....و تئوري موسيقي و به هارموني هم آشنايي داره
نميگم تهراني عيب نداشته...ولي واقعا باعث پيشرفت شگرفي در ساز تنبك شده و خيلي ارزشمنده.....نميدونم چرا مردم هميشه عيب هاي يكيو ميبينن...اگه يكي 1000 تا خصوصيت خوب داشته باشه و يه خصوصيت بد...همه خصوصيت بده رو ميبينن...ميدوني چرا؟ چون دنبال اينن كه از يه آدم بزرگ ايراد پيدا كنن....تا كوچيكش كنن
در مورد گذاشتن دست روي تنبك........آقاي افقه تا بحال 3 نوع تنبك اختراع كردن ...و به تصويب رسيده...و همه ي ايران قبولش كردن....شما ميتونين تشريف ببريد انجمن موسيقي و قوانين فيزيك رو بهشون ياد بدين و بگيد شما بيخود كرديد اينارو به عنوان اختراع ثبت كرديد
در مورد آقاي رجبي....من حاضرم با خود حرفاي آقاي رجبي باهاش بحث كنم و كم بياره
آقاي رجبي اونروز ها كه پيشرفتي كرده بود و معروف شده بود ميگفت آقايان فرهنگفر و غيره نميخوان قبول كنن بالاخره يكي پيدا شده كه از اونا بهتر ساز ميزنه....و الان من حرف اولو ميزنم......و الان هم آقاي رجبي نميخواد قبول كنه كه يكي پيدا شده بهتر از خودش ساز ميزنه
نه عزيزم من حرفه اي نيستم....من اين آي دي رو از سال 80 داشتم و حفظش كردم
من 5..6 ساله تار ميزنم....و تنبك هم دوره متوسطه رجبي رو تموم كردم....همين....اما تو اين زمان كم افتخار آشنايي با خيلي از بزرگان رو داشتم

rhusseiny
Monday 31 May 2010, 01:28 PM
rhiusseny..........اگه شما وحشت نكردي...همون كارو بكن.....بشين اينقدر ساز بزن تا بتوني با هر دستت يه ريتم بزني.....اونوقت بگو من زدم چيزي نبود
كار شما شده مثل اينايي كه قدشون كوتاهه و دستشون به تور واليبال نميرسه....و ميگن تور بلنده...نميگن قد ما كوتاهه
مثلا....هيچكس تو ايران يا جهان نميتونه زنبور عسل رو مثل ساكت با ساز تار بزنه.......ولي همه هم انكارش ميكنن...ميگن ..اين قطعه مال ما نيست.....چون نميتونن بزنن ميگن مال ما نيست.....آقا يكي بياد بزنه اونوقت بگه من اين قطعه رو زدم ...و حالا كه زدم ميگم واسه ساز ايراني مناسب نيست...اونوقت ما قبول ميكنيم
تنبك آقاي افقه نظير نداره
منم فقط نظر خودمو گفتم...بله قدرت انگشتاش مبارك صاحبش....و من و امثال من تا 100 سال هم نميتونيم مثا اون ساز بزنيم....شما ميتوني؟ يا علي ...........شروع كن زدن
در ضمن يه چيز ديگه علاوه بر روزي 15 ساعت تمرين لازمه و اون استعداده.....پس هركسي هم نميتونه با روزي 15 ساعت تمرين بشه استاد
آقاي افقه يه چيز ديگه هم داره كه به ارزش كارش مي افزايد....و اون اينه كه صاحب سبكه.....و حتي اگرم شما قبول نكني...ايشون يك تنبك نواز صاحب سبكه كه اين خودش خيلي ارزشمنده

آقاي افقه تار رو هم شيرين مينوازه و استاد دانشگاه هنر شيراز هم هست....و تئوري موسيقي و به هارموني هم آشنايي داره
نميگم تهراني عيب نداشته...ولي واقعا باعث پيشرفت شگرفي در ساز تنبك شده و خيلي ارزشمنده.....نميدونم چرا مردم هميشه عيب هاي يكيو ميبينن...اگه يكي 1000 تا خصوصيت خوب داشته باشه و يه خصوصيت بد...همه خصوصيت بده رو ميبينن...ميدوني چرا؟ چون دنبال اينن كه از يه آدم بزرگ ايراد پيدا كنن....تا كوچيكش كنن
در مورد گذاشتن دست روي تنبك........آقاي افقه تا بحال 3 نوع تنبك اختراع كردن ...و به تصويب رسيده...و همه ي ايران قبولش كردن....شما ميتونين تشريف ببريد انجمن موسيقي و قوانين فيزيك رو بهشون ياد بدين و بگيد شما بيخود كرديد اينارو به عنوان اختراع ثبت كرديد
در مورد آقاي رجبي....من حاضرم با خود حرفاي آقاي رجبي باهاش بحث كنم و كم بياره
آقاي رجبي اونروز ها كه پيشرفتي كرده بود و معروف شده بود ميگفت آقايان فرهنگفر و غيره نميخوان قبول كنن بالاخره يكي پيدا شده كه از اونا بهتر ساز ميزنه....و الان من حرف اولو ميزنم......و الان هم آقاي رجبي نميخواد قبول كنه كه يكي پيدا شده بهتر از خودش ساز ميزنه
نه عزيزم من حرفه اي نيستم....من اين آي دي رو از سال 80 داشتم و حفظش كردم
من 5..6 ساله تار ميزنم....و تنبك هم دوره متوسطه رجبي رو تموم كردم....همين....اما تو اين زمان كم افتخار آشنايي با خيلي از بزرگان رو داشتم

جناب ramin_herfeiy،
به گواه مطالبی که در این سایت نوشتم، من هرگز ادعایی در مورد خودم نداشتم. بد نیست بدونی اصلا هم دلم نمی خواد با هر انگشتم یه ریتم بزنم و وقتشم ندارم. دست بر قضا من قدم کوتاهه و همه جا هم گفتم، عیب از منه و نه از تور والیبال! پس اینو که اشتباه گرفتی!
در مورد تار زدن آقای ساکت هم من چون راجع به تار تخصصی ندارم، ترجیح میدم اساتید فن راجع به نوازندگی ایشون اظهار نظر کنن. قبول کردن یا نکردن شما هم با خودتون!

من در کجای مطلبم راجع به صلاحیت تمبک زنییا ریتم شناسی افقه اظهار نظر کردم؟ آن چه که من باهاش مخالفم (و به عنوان یک انسان حق دارم که نظر داشته باشم)، فیگور ایشون در موقع نواختن بود و این که آیا صاحب سبکه یا نه هم بماند برای بزرگتر از من، چون من اصلا در جایگاهی نیستم که در مورد این چیزا نظر بدم. حداکثر می تونم به قول شما بگم شیرین مینوازن یا خیر.
اما همچنان معتقدم با روزی 15 ساعت و در طی 25 سال تمرین، هر کاری را میشود کرد، تمبک زدن که سهله و شما حداکثر میتونی با من مخالفت کنی و نه این که نظر منو تخطئه کنی و اینطور فکر کنی که نظرت فصل الخطابه و همه باید مثل تو فکر کنن!
اگه مطلب منو با دقت بخونی می بینی من هیچ جا نگفتم افراد نامبرده بی هنرند (اصلا من کی هستم که بخوام همچین حرفی بزنم). من فقط گفتم از کسی بت نسازیم و هر چه کرد رو عین درستی و حقیقت ندونیم. نگیم فلانی کارش درسته چون مثلاحسین علیزاده میگه! این غلطه! کافیه شما به یکی دوتا از جلسات خصوصی این جماعت هنرمند تشریف ببرید و با چشم خودتون ببینید که در عوالمی غیر از این عالم چه جوری همدیگه رو بالا می برند یا با مخ به زمین میزنن. اگه شما نرفتید من به وفور در چنین جلساتی حضور داشتم و هرگز و هرگز اسیر این شامورتی بازی ها نمیشم.

و اما راجع به اختراعات جناب افقه! آقا! چرا یه شیر پاک خورده ای عوض این همه صغرا کبری بافتن یه عکسی ویدیویی چیزی از این اختراعات نمیذاره که گمراهان و دیرباورانی از قبیل من هم بهش ایمان بیارن؟؟؟؟؟ یعنی اینقدر کار سختیه؟

دو صد گفته چو نیم کردار نیست!

آقایی که میگی رو تمبک افقه سوراخ وجود داره! چرا یه عکس از این سوراخ (های) مقدس نمیذاری که ما اینجوری به هم گیر بدیم، یکی بگه استاد استادانه و یکی بگه شارلاتانه؟؟؟؟

و اما در مورد آقای رجبی! من در پست قبلیم گفتم که شاگردی از شاگردای شهرستانی ایشون تمام و کمال تقلید آقای افقه رو می کنه. اگه علاقه مند هستید، پست قبلی رو یه بار دیگه بخونید. اما این که افقه از رجبی بهتر میزنه، منظورتون رجبی همسن و سال افقه یا افقه جوان و رجبی سالخورده ی کنونی؟ چون الان آقای رجبی به دلیل لرزش دست و ضعف اعصاب بسیاری از قطعات خودش رو هم نمی تونه با کیفیت و تمپوی واقعی بزنه. در مورد رجبی هم سن و سال افقه هم ترجیح میدم کسانی که صاحب نظر هستن در این مورد نظر بدن و من استفاده کنم.

در مورد اینکه دوره متوسطه ی آقای رجبی رو تموم کردید هم حرف و حدیث بسیاره، اما فکر نمی کنم اینجا جاش باشه. اگه صلاح دونستید یه تاپیک با نام خودتون باز کنید، اونجا بنده با کمال میل در خدمت هستم.

r_a_m_i_n
Monday 31 May 2010, 01:53 PM
جناب ramin_herfeiy،
به گواه مطالبی که در این سایت نوشتم، من هرگز ادعایی در مورد خودم نداشتم. بد نیست بدونی اصلا هم دلم نمی خواد با هر انگشتم یه ریتم بزنم و وقتشم ندارم. دست بر قضا من قدم کوتاهه و همه جا هم گفتم، عیب از منه و نه از تور والیبال! پس اینو که اشتباه گرفتی!
در مورد تار زدن آقای ساکت هم من چون راجع به تار تخصصی ندارم، ترجیح میدم اساتید فن راجع به نوازندگی ایشون اظهار نظر کنن. قبول کردن یا نکردن شما هم با خودتون!

من در کجای مطلبم راجع به صلاحیت تمبک زنییا ریتم شناسی افقه اظهار نظر کردم؟ آن چه که من باهاش مخالفم (و به عنوان یک انسان حق دارم که نظر داشته باشم)، فیگور ایشون در موقع نواختن بود و این که آیا صاحب سبکه یا نه هم بماند برای بزرگتر از من، چون من اصلا در جایگاهی نیستم که در مورد این چیزا نظر بدم. حداکثر می تونم به قول شما بگم شیرین مینوازن یا خیر.
اما همچنان معتقدم با روزی 15 ساعت و در طی 25 سال تمرین، هر کاری را میشود کرد، تمبک زدن که سهله و شما حداکثر میتونی با من مخالفت کنی و نه این که نظر منو تخطئه کنی و اینطور فکر کنی که نظرت فصل الخطابه و همه باید مثل تو فکر کنن!
اگه مطلب منو با دقت بخونی می بینی من هیچ جا نگفتم افراد نامبرده بی هنرند (اصلا من کی هستم که بخوام همچین حرفی بزنم). من فقط گفتم از کسی بت نسازیم و هر چه کرد رو عین درستی و حقیقت ندونیم. نگیم فلانی کارش درسته چون مثلاحسین علیزاده میگه! این غلطه! کافیه شما به یکی دوتا از جلسات خصوصی این جماعت هنرمند تشریف ببرید و با چشم خودتون ببینید که در عوالمی غیر از این عالم چه جوری همدیگه رو بالا می برند یا با مخ به زمین میزنن. اگه شما نرفتید من به وفور در چنین جلساتی حضور داشتم و هرگز و هرگز اسیر این شامورتی بازی ها نمیشم.

و اما راجع به اختراعات جناب افقه! آقا! چرا یه شیر پاک خورده ای عوض این همه صغرا کبری بافتن یه عکسی ویدیویی چیزی از این اختراعات نمیذاره که گمراهان و دیرباورانی از قبیل من هم بهش ایمان بیارن؟؟؟؟؟ یعنی اینقدر کار سختیه؟ آقایی که میگی رو تمبک افقه سوراخ وجود داره! چرا یه عکس از این سوراخ (های) مقدس نمیذاری که ما اینجوری به هم گیر بدیم، یکی بگه استاد استادانه و یکی بگه شارلاتانه؟؟؟؟

و اما در مورد آقای رجبی! من در پست قبلیم گفتم که شاگردی از شاگردای شهرستانی ایشون تمام و کمال تقلید آقای افقه رو می کنه. اگه علاقه مند هستید، پست قبلی رو یه بار دیگه بخونید. اما این که افقه از رجبی بهتر میزنه، منظورتون رجبی همسن و سال افقه یا افقه جوان و رجبی سالخورده ی کنونی؟ چون الان آقای رجبی به دلیل لرزش دست و ضعف اعصاب بسیاری از قطعات خودش رو هم نمی تونه با کیفیت و تمپوی واقعی بزنه. در مورد رجبی هم سن و سال افقه هم ترجیح میدم کسانی که صاحب نظر هستن در این مورد نظر بدن و من استفاده کنم.

در مورد اینکه دوره متوسطه ی آقای رجبی رو تموم کردید هم حرف و حدیث بسیاره، اما فکر نمی کنم اینجا جاش باشه. اگه صلاح دونستید یه تاپیک با نام خودتون باز کنید، اونجا بنده با کمال میل در خدمت هستم.

من به اندازه كافي نظراتمو گفتم......شما دنبال اختراعه افقه هستي شما بايد بزي دنبالش.....نكنه انتظار داري خود افقه بياد در خونتون تنبكو بده باهاش بزني و نظرت رو هم بپرسه
و رجبي در زمان خودش صاحب سبك بوده و نوازنده ي خوبي هم بوده.....اخلاقش كه بماند كه واقعا نميشه به خاطر بي ادب بودن اسم هنرمند روش گذاشت
ولي اگه 100 بار ديگه هم از اول دنيا بياد و جوون بشه و دستش نلرزه هم نميتونه به پا افقه برسه
در مورد شاگردش هم كه خودت داري ميگي ( داره كاراي افقه رو ((( تقليد ميكنه))))) )......بنابر اين اونقدرا ارزشي نداره.....از اينا گذشته كسي تاحالا كارشو نديده كه بدونيم اصلا چطوري تقليد ميكنه...خوب يا بد......
ولي منظورتو نفهميدم درباره اينكه حرفو حديث زياده كه دوره متوسطه رو زدم؟
نكنه خودت هنوز به اينجا نرسيدي و داري اخوان و كتاباي مقدماتي حسابي و قاسمي رو ميزني؟
ايننننقدر دوره متوسطه واست سطح بالاييه؟؟؟ كه اينطوري ميگي؟
پس واقعا بايد حالا حالاها ساز بزني تا بتوني 1 قطعه از افقه بزني
برو وقتي دوره فوق عالي رو تموم كردي بيا حرف از افقه بزن نه الان..........
نظرت رو هم گفتي هممون شنيديم......منم نظرمو گفتم....پس ديگه بحثي نميمونه و من ديگه حرفي ندارم

Avazekhan
Monday 31 May 2010, 01:55 PM
راستش وقتی میزان پذیرش سلایق دیگه و درجه ی ارادت بعضی از دوستان رو به آقای افقه دیدم، ترجیح دادم ضمن حفظ نظر قبلیم راجع به ایشون، دیگه اظهار نظری نکنم و استدلالم این بود که هرکسی عقل داره و مختاره که برداشت خودش رو از شخصی داشته باشه.

دوست عزیز! طوری حرف میزنی که انگار نه انگار تو مملکتی زندگی میکنی که نون به قرض هم دادن و حرف های بی حساب و کتاب در مورد هم (چه له و چه علیه هم) زدن مد روزه. مگه همین آقای مشکاتیان نبود که میگفت: "من با مطلق گرایی مخالفم، اما اگه نگم فرهنگ فر بهترین بود، قطعا یکی از بهترین ها بود"؟ خوب آقای مشکاتیان، اگه با مطلق گرایی مخالفی، بیخود کردی جملتو ادامه دادی! یا مگه حسین علیزاده نگفته بود فرهنگ فر سیگار رو هم استادانه می کشید؟ آیا چون علیزاده یه غلطی کرد من و شما هم باید تکرار کنیم؟ نباید حرف ها رو بشنویم و سبک سنگین کنیم؟ اگه این کارو نکنیم که با طوطی فرقی نمی کنیم. شما بهتر نبود به جای ذکر نظرات دیگران که معلوم نیست در چه حال و هوایی گفته شده (که چه بسا به حق یا به ناحق باشه) مثل بعضی دیگه از دوستان نظر خودتو میگفتی (و در صورت امکان اونو اثبات می کردی و گرنه در حد نظر میموند و البته قابل احترام)؟

آقا اگه شما وحشت کردی والله بالله تالله من نمیکنم! آیا این جرمه؟ راستی! آیا تا به حال به دست و پاهای نوازندگان درامز موقع نوازندگی نگاه کردی؟ وحشت نکردی؟ دست راست یه جور، دست چپ یه جور، پای راست و پای چپ هم برای خودش یه جور دیگه! لابد اونا باید ادعا کنن سوپر خدا هستن دیگه!

قدرت انگشتان فوق العاده است؟ مبارک صاحبش! مقایسه کرده بودی ایشون رو با ساکت و نوع آوری هاش و فیگور تمبک نوازیشم تایید کردی! راستی! ساز شما چیه؟ تو هر کدوم چند سال وقت گذاشتی؟ تمبک؟ تار؟ سه تار؟ ....؟ چرا فکر میکنی نظرت تا این حد صائبه که این به زعم خودت استاد رو مورد تایید قرار میدی؟ آخه آدم وقتی حق دارم کسی رو تایید کنه (مثلا بگه کارش در زمینه ی ریاضی مورد تاییده) که خودش از اون سر باشه در غیر این صورت حداکثر میتونه بگه کارش رو میپسنده. البته از آی دی شما اینطور به نظر میرسه که با یه آدم حرفه ای طرف هستم و از این بابت خوشحالم!
گذاشتن تمبک رو زمین (مثلا برای زدن یکی از انواع ریز) چه دخلی به فیگور متفکرانه و اندیشمندانه ی استاد داره؟ اگه تمبک رو می ذاشت زمین و مثلا پشتشو می کرد به تمبک و دستاشو از پشت می آورد و تمبک می زد اونوقت مقایسه ات مصداق داشت. تازه! مگه حسین تهرانی خدا بوده که اون هم مرتکب غلطی نشه و اگه هر کاری کرده اونو مصداق وحی منزل بدونیم؟ من بر خلاف شما اسطوره پرست نیستم. مزید اطلاع شما، این جناب حسین تهرانی (که الحق تمبک نوازی امروز مرهون زحمات ایشون هست و این به هیچ وجه قابل انکار نیست) هم سه غلط بزرگ (تا جایی که من میدانم) کرد که عرض میکنم:
1- بعد از خودش، اسماعیلی رو بهترین و در واقع جانشین خودش دونست!
2- گفت تمبک تک نوازی باید دهانه اش 22 سانت باشه!
3- طی نامه ای به بهمن رجبی گفت بعد از من تو ستاره ی درخشانی خواهی شد (که البته بهمن رجبی آن نامه را پاره کرد)!

شما راست میگی، حرف های من رو آقای رجبی هم می زنه (یا برعکس، حرف های آقای رجبی رو من هم می زنم) اما آیا این دلیل میشه برای رد حرف من؟ دست بر قضا کار امثال شما سخت تر میشه چون دیگه فقط با من مبتدی طرف نیستی که به راحتی تمبک نوازی و دانش منو زیر سوال ببری، با بهمن رجبی طرف هستی!
از نوشته ی بعضی از دوستان، تا حالا پذیرفته بودم که شاید سوراخی روی تمبک ایجاد کرده و با اون ژستش داره اون سوراخ رو دستکاری میکنه تا صدای خاصی ازش در بیاد. با همه ی تعجبم با خودم گفتم هر چند دور از ذهن اما غیر ممکن نیست. اما امروز شما میگی اون نحو قرار دادن دست طنین ایجاد می کنه!!!! اگه شما فیزیک نخوندی، من خوندم! اون هم سال ها! به این راحتی این حرف رو قبول نمی کنم! آیا رفتی تو آزمایشگاه امتحان کنی؟ آخه دست روی چوب چه ربط به طنین صدای بیرون اومده داره دوست عزیز؟

به قول شاملو: این کوردلان و وقاحت پیشگان روشنی آفتاب را هم از ما دلیل می طلبند!
تو در چه مقامی هستی که اینطور گستاخانه حرف می زنی؟ اشکالی داره که من مثل تو سرسپرده ی کسی نیستم؟ وکیل افقهی؟ داداششی؟ خوب خودتو معرفی کن! می خوای خبر خوش بهت بدم؟ ناراحت نباش! تو هم اگه به مدت 25 سال روزی 15 ساعت وقت بذاری با هر انگشتت یه ریتم میزنی! اما حتی اگه با هر سلول بدنت یه ریتم بزنی، حق نداری به من توهین کنی! راستی! بهمن رجبی یه شاگرد داره اهل ملایره و روزای 3 شنبه با ایشون کلاس داره، کارای استاد افقه رو عین خودش برات میزنه! آدرس و شماره تلفن بهمن رجبی هم تو سایت هست، اگه راست میگی و دنبال واقعیت می گردی، یکی از این 3 شنبه ها برو و با چشم خودت ببین!
ضمنا، از کی تا حالا سه تار زن ها راجع به تمبک نواز ها اینقدر سینه چاک می کنن؟ شاید از روزی که (لابد) استادت، جناب تار و سه تار نواز بزرگ، پدرخوانده ی نظام موسیقی ایران، استاد معظم محمدرضا لطفی، راجع به تمبک نظر دادن (و الحق جواب کوبنده ای هم از بهمن رجبی شنید)، آره؟ دست بر قضا من جایگاه خودم رو خوب می دونم! درسته که تمبک نواز حرفه ای نیستم، اما با بسیاری از تمبک نوازان حرفه ای آشنایی دارم، و حداقلش اینه که خودم هم تمبک می زنم! اما تو چرا به من ایراد میگیری که جایگاهم رو نمیشناسم اما خودت از جایگاه (در بهترین حالت) یک سه تار نواز در مورد یک تمبک نواز با چنین قاطعیتی اظهار نظر می کنی؟
بازم از کسی یاد کردی که به عنوان یک انسان (و مثل همه ی ما) هزاران هزار ایراد داشت. زنده یاد پایور! مگه هر کاری کرده وحی منزله؟ اصلا، اون به عنوان سنتور نواز حق داشت هر نظری داشته باشه، تو چرا از جیب اون خرج می کنی؟ آخه اگه اینطور باشه، اونوقت باید بیای و از تک تک کارای پایور دفاع کنی، اگه قدرتشو داری بسم الله.
جل الخالق! صدای بال مگس ها رو هم شنیدی! آفرین! همه مسخ شده بودن! بارک الله! راستی! چه جوری تک تک آدما رو چک کردی و دیدی مسخ شدن؟ آخه اگه این طور هم باشه، لااقل تو یکی مسخ نشده بودی و گزاره نادرست میشه! بس کنید این بازی با کلماتو! اما تو حق داری اسطوره پردازی کنی! و این به خودت مربوطه! اما این جا منطق حرف اول و آخر رو می زنه! نه اسطوره ها و پهلوان های ذهنی شما! ما را با افسانه پردازی کاری نیست!

و باز یادی می کنم از زنده یاد احمد شاملو که میگه: وقتی صحبت از حقیقت می کنیم هر گاوگند چاله دهانی آتشفشان روشن خشمی میشود!
به امید روزی که تفکر کنیم، و نه این که تنها وارث فکر باشیم!

آره عزیزم تو راست میگی
من فقط در مورد حرفی که به من زدی (قرمز) جواب میدم بقیه هر کس واسه خودش جواب بده
البته متنی که من نوشتم هنوز ویرایش نشده اگه ممکنه یه مقایسه بکن اونی که بنده گفتم با فرمایشات خودتون شما که ماشالله دست رجبی رو هم توی گل افشان کردن کلمات! از پشت بستی
از امثال رجبی که به استاد افقه میگن ....زاده انتظار بیش از این هم نمیره
من نه سر سپرده کسیم و نه وکیل و نه داداش اما وقتی میبینم یه (به قول خودت) تازه کار داره از ایشون ایراد (نحوه ی تنبک دست گرفتن میگیره در حالی که به زور 4 تا ویدئو از ایشون دیده خوب تحریک میشم حرف بزنم
ضمنا من از استاد پایور دفاع نکردم از شیوه ایشون هم زیاد خوشم نمیاد همیشه هم توی گروه هایی که کار میکنم سنتور زنایی رو استفاده میکنم که سبک مشکاتیان بزنند
این مثال من واسه این بود که اکثرا میدونن استاد پایور کسی نبود که به یه تنبک زن اجازه بده روی سن کنارشون تک نوازی کنه
اونم یه جوون 25 ساله
و قیاس شما هم "مع الفارقه" فرض کن شما میگی گلاب قمصرکاشان خالص ترین گلابه من که مثلا از گلاب میمه خوشم میاد بیامو بگم تو رفتی همه ی گلابارو چشیدی که اینو میگی؟؟؟

در ضمن بنده سه تار نواز نیستم رشته ی اصلی من آوازه اما دف هم میزنم
نظر شخصی من در مورد لطفی رو هم میتونید در تاپیک "استاد لطفی چه مینوازد" میتونین بخونین

در ضمن این هنر نیست که از این جملات قصار بزرگانی چون شاملو برای دیگران استفاده کنی
من شخصیتم بهم اجازه نمیده والاهر کسی از جمله من و سایر دوستان میتونیم چیزی بنویسیم که امثال شما تا 5 سال دیگه سراغ این سایت نیایید
و صحبت شما از حقیقت و نسبت دادنش به خودتون چقدر برای من آشناست انگار منو یاد سخنان <<الف-نون>> میندازه
و بازهم سپاس فراوان که این جملات رو به من و سایر دوستان نسبت دادید که مشخصه علاوه بر تکنیک و نظرات رجبی از نظر فحش دادن و بد دهنی هم بسیار تحت تاثیر ایشون هستید

rhusseiny
Monday 31 May 2010, 02:16 PM
من به اندازه كافي نظراتمو گفتم......شما دنبال اختراعه افقه هستي شما بايد بزي دنبالش.....نكنه انتظار داري خود افقه بياد در خونتون تنبكو بده باهاش بزني و نظرت رو هم بپرسه
و رجبي در زمان خودش صاحب سبك بوده و نوازنده ي خوبي هم بوده.....اخلاقش كه بماند كه واقعا نميشه به خاطر بي ادب بودن اسم هنرمند روش گذاشت
ولي اگه 100 بار ديگه هم از اول دنيا بياد و جوون بشه و دستش نلرزه هم نميتونه به پا افقه برسه
در مورد شاگردش هم كه خودت داري ميگي ( داره كاراي افقه رو ((( تقليد ميكنه))))) )......بنابر اين اونقدرا ارزشي نداره.....از اينا گذشته كسي تاحالا كارشو نديده كه بدونيم اصلا چطوري تقليد ميكنه...خوب يا بد......
ولي منظورتو نفهميدم درباره اينكه حرفو حديث زياده كه دوره متوسطه رو زدم؟
نكنه خودت هنوز به اينجا نرسيدي و داري اخوان و كتاباي مقدماتي حسابي و قاسمي رو ميزني؟
ايننننقدر دوره متوسطه واست سطح بالاييه؟؟؟ كه اينطوري ميگي؟
پس واقعا بايد حالا حالاها ساز بزني تا بتوني 1 قطعه از افقه بزني
برو وقتي دوره فوق عالي رو تموم كردي بيا حرف از افقه بزن نه الان..........
نظرت رو هم گفتي هممون شنيديم......منم نظرمو گفتم....پس ديگه بحثي نميمونه و من ديگه حرفي ندارم

خود افقه که نشسته یه جا داره به ریش کسایی می خنده که حتی نمیتونن اثباتش کنن! (چه بسا ینده خدا ادعایی هم نداره و کاسه های داغتر از آش براش معرکه گرفتن).

اینکه اگه رجبی صد بار دنیا بیاد و بقیه ی قضایا هم به هیچ وجه در صلاحیت کسی نیست که کتاب متوسطه رجبی رو زده. هر وقت اومدی پیش خود رجبی و تایید زدن کتابشو ازش گرفتی اونوقت حق داری بگی کتابشو زدی! پس بهتره اینو کلا فراموش کنی! در ثانی! تو که اینقدر شیفته ی افقهی، و اینقدر هم با رجبی ضدیت داری، ننگت نمی شه به زدن کتاب رجبی پز بدی؟ اونم به یه آدم مبتدی مثل من که به قول تو هنوز کتاب اخوان رو هم نزده؟؟؟

در مورد تقلید شاگرد رجبی از افقه هم پیداست دنبال حقیقت نیستی، چون من هم نگفتم چشم بسته حرف منو قبول کن، بهت پیشنهاد دادم یه روز سه شنبه سری به کلاس درس آقای رجبی بزنی، اگه آدرس نداری بگو تا بنویسم! تا سیه روی شود هر که در او غش باشد!
بد هم نیست بری! چون میتونی تایید دوره ی متوسطه رو هم از آقای رجبی (انشاءالله) بگیری و با یک تیر دو نشون بزنی!

در مورد خودم هم چشم! با کمال میل نصیحتت رو گوش میدم و میرم که کتاب اونایی که گفتی رو گیر بیارم و بزنم (البته بعد از زدن کتاب ابتدایی آقای رجبی). شاید خدا یه روزی لطفش شامل حالم بشه و به سطح بسیار بالای شما که اصلا هیچ حرف و حدیثی هم راجع بهش نیست، برسم جناب والامقام، پروفسور، نابغه، بزرگ استاد، خداوندگار ramin_herfeiy!!! ببخشید که بیش از این صفت لایق شما بلد نبودم! اما هر آنچه صفت خوب و با معنی و افقه پسند هست نثارت که هنرمند واقعی تو هستی و هر چی تو میگی وحی منزله و بقیه خس و خاشاک!

راستی گفتی برم وقتی دوره ی فوق عالی رو تموم كردم بيام حرف از افقه بزنم نه الان. خواستم بهت یاد آوری کنم از حالا به بعد بگو دوره ی فوق عالی رو گذروندی (نه متوسطه)، چون بنا به همین استدلال خودت حرفات راجع به افقه از مفت هم مفت تر بود.

به قول بهمن رجبی، باقی بقایت، باراک اوباما فدایت!

rhusseiny
Monday 31 May 2010, 02:44 PM
آره عزیزم تو راست میگی
از امثال رجبی که به استاد افقه میگن ....زاده انتظار بیش از این هم نمیره
من نه سر سپرده کسیم و نه وکیل و نه داداش اما وقتی میبینم یه (به قول خودت) تازه کار داره از ایشون ایراد (نحوه ی تنبک دست گرفتن میگیره در حالی که به زور 4 تا ویدئو از ایشون دیده خوب تحریک میشم حرف بزنم
ضمنا من از استاد پایور دفاع نکردم از شیوه ایشون هم زیاد خوشم نمیاد همیشه هم توی گروه هایی که کار میکنم سنتور زنایی رو استفاده میکنم که سبک مشکاتیان بزنند
این مثال من واسه این بود که اکثرا میدونن استاد پایور کسی نبود که به یه تنبک زن اجازه بده روی سن کنارشون تک نوازی کنه
اونم یه جوون 25 ساله
و قیاس شما هم "مع الفارقه" فرض کن شما میگی گلاب قمصرکاشان خالص ترین گلابه من که مثلا از گلاب میمه خوشم میاد بیامو بگم تو رفتی همه ی گلابارو چشیدی که اینو میگی؟؟؟

در ضمن بنده سه تار نواز نیستم رشته ی اصلی من آوازه اما دف هم میزنم
نظر شخصی من در مورد لطفی رو هم میتونید در تاپیک "استاد لطفی چه مینوازد" میتونین بخونین

در ضمن این هنر نیست که از این جملات قصار بزرگانی چون شاملو برای دیگران استفاده کنی
من شخصیتم بهم اجازه نمیده والاهر کسی از جمله من و سایر دوستان میتونیم چیزی بنویسیم که امثال شما تا 5 سال دیگه سراغ این سایت نیایید
و صحبت شما از حقیقت و نسبت دادنش به خودتون چقدر برای من آشناست انگار منو یاد سخنان <<الف-نون>> میندازه
و بازهم سپاس فراوان که این جملات رو به من و سایر دوستان نسبت دادید که مشخصه علاوه بر تکنیک و نظرات رجبی از نظر فحش دادن و بد دهنی هم بسیار تحت تاثیر ایشون هستید

فرموده بودید، با حرفای یه تازه کار راجع به استادتان تحریک شدید! حالا من از شما سوال دارم، وقتی انتقاد من تمبک نواز مبتدی راجع به تمبک دست گرفتن یک تمبک نواز حرفه ای (افقه) شما رو اینطور بر می آشوبه پس به طریق اولی بنده (و شاید سایر تمبک نوازان) باید از اینکه یه خواننده و دف زن راجع به یک تمبک نواز اظهار نظر می کنه سر به بیابون بذارم. کی قراره ما یاد بگیریم نظرات کارشناسی رو به کارشناسش واگذار کنیم؟ در ضمن الان دیگه برای همون مقدار وقتی هم که پای اون 4 تا ویدیو گذاشتم، برای خودم متاسفم.

سه تار نوازی شما رو هم به نقل از خودتون، اونجا که با افتخار از نزدیکی منزل به آموزشگاه حضرت استاد افقه یاد می کردید گفتم. بنده بی تقصیرم!

در مورد پایور و افقه هم حرف من اینه که صرف با پایور زدن برای کسی نمیتونه افتخار باشه، اونم در مملکتی که رابطه بر ظابطه غالبه. اگه غیر این بود، شاید می شد به عنوان یه معیار راجع بهش فکر کرد.

در ضمن، از اینکه بنده رو از 5 سال دروی از سایت محروم کردید، از شما بی نهایت سپاسگزارم. اما حیف شد که حضرتعالی هیچ اشاره ای نکردید به این که من کجا خودم رو حق مطلق پنداشتم. ای کاش با کمی حوصله از این یکی محرومم نمی کردید!

همچنان منتظرم یگید چه جوری در عالم مسخ شدگی صدای بال زدن مگس ها رو شنیدی و همزمان متوجه شدی بقیه هم مسخ شدن!!! مطمئنم نور زیاد پروژکتورها تاثیری نداشته، درسته؟

r_a_m_i_n
Monday 31 May 2010, 08:57 PM
خود افقه که نشسته یه جا داره به ریش کسایی می خنده که حتی نمیتونن اثباتش کنن! (چه بسا ینده خدا ادعایی هم نداره و کاسه های داغتر از آش براش معرکه گرفتن).

اینکه اگه رجبی صد بار دنیا بیاد و بقیه ی قضایا هم به هیچ وجه در صلاحیت کسی نیست که کتاب متوسطه رجبی رو زده. هر وقت اومدی پیش خود رجبی و تایید زدن کتابشو ازش گرفتی اونوقت حق داری بگی کتابشو زدی! پس بهتره اینو کلا فراموش کنی! در ثانی! تو که اینقدر شیفته ی افقهی، و اینقدر هم با رجبی ضدیت داری، ننگت نمی شه به زدن کتاب رجبی پز بدی؟ اونم به یه آدم مبتدی مثل من که به قول تو هنوز کتاب اخوان رو هم نزده؟؟؟

در مورد تقلید شاگرد رجبی از افقه هم پیداست دنبال حقیقت نیستی، چون من هم نگفتم چشم بسته حرف منو قبول کن، بهت پیشنهاد دادم یه روز سه شنبه سری به کلاس درس آقای رجبی بزنی، اگه آدرس نداری بگو تا بنویسم! تا سیه روی شود هر که در او غش باشد!
بد هم نیست بری! چون میتونی تایید دوره ی متوسطه رو هم از آقای رجبی (انشاءالله) بگیری و با یک تیر دو نشون بزنی!

در مورد خودم هم چشم! با کمال میل نصیحتت رو گوش میدم و میرم که کتاب اونایی که گفتی رو گیر بیارم و بزنم (البته بعد از زدن کتاب ابتدایی آقای رجبی). شاید خدا یه روزی لطفش شامل حالم بشه و به سطح بسیار بالای شما که اصلا هیچ حرف و حدیثی هم راجع بهش نیست، برسم جناب والامقام، پروفسور، نابغه، بزرگ استاد، خداوندگار ramin_herfeiy!!! ببخشید که بیش از این صفت لایق شما بلد نبودم! اما هر آنچه صفت خوب و با معنی و افقه پسند هست نثارت که هنرمند واقعی تو هستی و هر چی تو میگی وحی منزله و بقیه خس و خاشاک!

راستی گفتی برم وقتی دوره ی فوق عالی رو تموم كردم بيام حرف از افقه بزنم نه الان. خواستم بهت یاد آوری کنم از حالا به بعد بگو دوره ی فوق عالی رو گذروندی (نه متوسطه)، چون بنا به همین استدلال خودت حرفات راجع به افقه از مفت هم مفت تر بود.

به قول بهمن رجبی، باقی بقایت، باراک اوباما فدایت!

من پيش رجبي نميرم چون آدم نيس....چون شعور نداره.....همه هم ميشناسنش.....هرچي خواستم به كسي بي احترامي نكنم نذاشتي.........كسي كه هنوز ادبيات نداره نميشه اسم نوازنده روش گذاشت چه برسه به استاد ( خود من هم نوازنده نستم)
كتاباش رو ميزنم چون اصوليه و مناسبه آموزشه و همه ميزنن......
كتاباشو ميزنم چون قبل از اينكه اينا رو تموم كنم نميشه هرگز نت هاي افقه رو زد........بايد حداقل سطحت در حد دوره عالي رجبي باشه تا تازه بتوني زدن نتهاي افقه رو شروع كني........من خودم نميتونم......اگه شما ميتوني آفرين
در ضمن ........من ساز اصليم تنبك نيست............من نوازنده ي تارم....
معلومه افقه ادعايي نداره چون واقعا يه استاد به تمام معناس و فهمو شعور داره.......دوستاني كه از نزديك با آقاي افقه ملاقات داشتن و همينطور با آقاي رجبي...منظور حرفمو ميفهمند...همه كه مثله رجبي ادعا ندارن
يه بارم گفتم...من سازم تنبك نيست وگرنه الن اين وقتي كه واسه ساز خودم ميذارم اگه واسه تنبك ميذاشتم الان دوره عاليو كه هيچ فوق عالي هم تموم كرده بودم
دوستاني كه سازهاي ديگه بجز كوبه اي كار كردن ميدونن كه يادگيري كوبه اي واسه كسي كه قبلا سازي زده خيلي آسونتره و زودتر ياد ميگيره
من خونمون اصفهانه وگرنه ميرفتم و ميديدم و روتو كم ميكردم....
يعني يه شاگرد از اصفهان با خودم ميبردم كه روي اونو كم كنه
شما هم برو همون حرفاي قشنگ رجبي رو ياد بگير و تكرار كن......همه ايران ميدونن چه جور آدميه.....
پس معلومه شما هم از نظر اخلاقي و شخصيتي خووووووب الگويي رو انتخاب كردي

r_a_m_i_n
Monday 31 May 2010, 09:02 PM
در ضمن آقاي باسواد برو ببين تنبك رو ( تنبك ) مينويسند نه تمبك...........باز اگه مينوشتي خمبك قابل قبول تر بود
لابد الان ميخواي بگي اسم تنبك تشكيل شده از صداي تم و بك هست
اگه شما يه كتاب آموزش تنبك آوردي كه روش نوشته باشه تمبك من اسممو عوض ميكنم
پس لا اقل اينقدر مثله رجبي بيسواد نباش....شما كه فيزيك بلد بودي.....
حداقل اگه اينطوري صحبت ميكني...اينطوري ننويس

mreza
Monday 31 May 2010, 09:57 PM
در ضمن آقاي باسواد برو ببين تنبك رو ( تنبك ) مينويسند نه تمبك...........باز اگه مينوشتي خمبك قابل قبول تر بود
رامین جان خیلی خیلی شرمنده من قصد توهین یا شرکت در این بحث بسیار مذخرفتونو ندارم چون جفتتون دارین تو هوا با هم دیگه حرف می زنین من طرف هیچ کدومتون نیستم
من اینو میگم تا شما دو دوست عزیز این بحثای مسخرتون رو تموم کنین
دو کتاب پایه ای و اصلی تمبک نوازی یعنی کتاب استاد تهرانی و استاد اسماعیلی که نیاز به توضیح راجع به اونا نیست تمبک رو دقیقا با ( م ) نوشتن یعنی " تمبک"
حالا بحثی که مربوط به فرهنگستان زبان فارسی هست اینجا راه ندازین
جفتتون کارای خودتونو نمی پسندین ولی ادامش میدین؟!!
لطفا من تقاضا دارم جناب rhusseiny اگه خواستین جواب ایشون رو بدین دیگه اینجا نیاین برای خود نمایی یا برای ضایع کردن ایشون اینجا
برید خصوصی با هم به این جدال ادامه بدین
البته بحث کردن خوبه موضوعش هم خوبه اما آدم باید بلد باشه بحث کردن رو
خودتون هم به این نکته واقف اید اما عمل نمی کنین

shahrdad
Monday 31 May 2010, 11:00 PM
ضمن سلام به شما دوستان گرانقدر. قبل از هرچیز ابراز خوشحالی زیاد دارم ازاینکه مباحث میان دوستان هرچند کمی به خشونت کشید اما چون به خاطر موسیقی بود جای تامل داشت و تشکر من ازگفتار دوستان نه در تایید و نه در رد نظرات بود بلکه فقط به خاطر احترام به موسیقی. به خاطردارم یک فردروحانی میگفت ما در بحثهای حوزوی گاهی کارمان به کتک کاری میرسد اما چون نفس بحث برایمان ازهرچیزی باارزش تراست هیچ کینه ای به دل نمیگیریم. دوستان، ما باید درحیطه ای که هرکدام به فراخور حالمان در آن قرارداریم(موسیقی) قبل ازهرچیز تکلیفمان راباخودمان روشن نماییم که به دنبال چه چیزی هستیم؟اگر به دنبال الگویی هستیم که تمام کمالات همچون اخلاق،معرفت،هنر،خوشنامی و........به قولی:آنچه خوبان همه دارند تو یک جاداری در اوباشد شاید وقتمان راتلف میکنیم و بهتر است که برای صفات مختلف،الگوی ماافراد مختلف باشند. اما چنانچه بحث فقط درحیطه تکنیک وتاثیر گذاری فردی برروی ما و موسیقی این مرزوبوم است بهتر است با آرامش بیشتر و منطقی متین تر ضمن پاس داشتن حرمت آنها و زحماتی که کشیده اند و میکشند وارد بحث شویم. اگر قرار باشد در اخلاق ازرجبی بیاموزیم بهتر است پای سخنان سروش،قمشه ای، ویا هر کس که به او علاقمندیم بنشینیم و چنانچه صحبت از نوآوری در ساخت ساز و غیره است باید از افقه بگذریم و به ابراهیم قنبری مهر و امثال او بپردازیم اما به گمانم بحث مقایسه این دو میباشد.
طبیعی ترین حق همه مااین است که هرکدام شیوه و سبک خاصی را بپسندیم و حتی به آن تعصب داشته باشیم.مگر غیر از این است که هرگلی بوی خودش رادارد؟واگر چنین نبود که سبکهای دیگری که زاییده چنین گرایشهاست هرگز پدید نمی آمدند و دیگر تنوع وتفاوتی وجود نداشت که ما سرشارازلذت شویم.اما چنانچه نخواهیم ازپوست (لذت صرف) خارج شویم و جایگاه افراد مورد بحث را( فراتر از گرایشات خود نسبت به آنها )نقد نماییم، بهتر است که وارد حریم هیچکدام نشویم و چنانچه قرار است وارد این حریم شویم - لازمه آن آگاهی، تحقیق و انصاف است.حقیر بدون تعصب نسبت به هرکدام با جمله ای از دکتررضاترشیزی درکتاب هزاران وزن در موسیقی ا یران درارتباط با نظر ایشان درمورد بهمن رجبی بحث رو ادامه میدم. دکتر ترشیزی بدون آنکه اخلاق وخصوصیات شخصی رجبی رو معیار قضاوت خودش درمورد ایشان قرار بده ،مینویسد: رجبی تنبک را یک قدم به آنچه که باید باشد نزدیکتر کرد. گمان میکنم همین جمله که مورد قبول بسیاری از دوستان ومنتقدان آقای رجبی نیز هست،خستگی یک عمر تلاش اورا ازتن بدرکند. آقای افقه نوازندگی وتکنیک قابل احترام وکسوت ارزشمندی دارند،اما منصفانه بگویید آیا ایشان کاری کرده اند (شاید انشااله درآینده) که در مسیر چنان نظریه ای باشند؟ در آثار جناب افقه زیباییهای زیادی ممکن است وجود داشته باشد که ممارست فراوان میخواهد اما زیباییهای تنبک رجبی ر ا باید فراتر از تکنیک وتاکتیک جستجو نمود. که به تعبیر حقیر میتواند دمیدن روح بر کالبد و سبک وسیاق تنبک نوازی معاصر باشد به گونه ای که هر آن کس که دستانش به زیبایی و متانت پوست تنبک را لمس نماید خود را به نوعی مرهون تاثیر گذاری او بر تنبک نوازی میداند. حتی اگر از جناب افقه هم سوال نمایید یقیناً جانب انصاف را خواهد داشت.

Avazekhan
Monday 31 May 2010, 11:26 PM
اینو بگم از زیر نصف سوالا در رفتی جانم که البته چی میتونی بگی؟؟؟
اظهار نظر من هم واسه این بود که امثال شما با رجبیسم اخلاقی که دارین به خودتون حق میدین هر چیزی که از دهنتون در میاد به هر کسی نسبت بدین
که البته از شدت حسادته چون محدودین
به چی دلتون خوشه شما که اســــــــــــــــــــتاد تون تمبک رو اصلا ساز نمیدونه!!! و آموزشی براش قائل نیست!!!(عطف به سخنرانی خود رجبی)
واقعا بهت تبرک میگم
اگه تلاش کنی میتونی وارث خوبی برای رجبی باشی... شاید در آینده از اون هم جلو بزنی
تکنیکو نمیگم... اخلاق و کج دهنی کردنو میگم
شرکت در بحثی که بویی از اخلاق رجبی در اون باشه واقعا مزخزفه
آدم یاد مناظره های <<الف - نون>> میافته

نرود میخ آهنی در سنگ
ما را با شما کاری نیست
بدرود

rhusseiny
Tuesday 1 June 2010, 05:46 AM

با توجه به این که گفته بودی دیگه حرفی نداری، فکر نمی کردم بازم ابراز فضل کنی. البته که ایندفعه از بخت بدت، قبل از این که من جوابی بدم، دیگران این زحمت رو کشیدن و به مصداق

چون قافیه به تنگ آید...شاعر به جفنگ آید

می بینم که دیگه موندی به چی گیر بدی...القصه...بدبختی اینکه که حالا باید اسمتم عوض کنی. تازه یه چیز دیگه! گفته بودی تا قبل از اتمام دوره ی فوق عالی کسی حق نداره در مورد افقه حرف بزنه! نکنه می خوای بگی تو همون چند ساعت از دوره ی متوسطه به فوق عالی ارتقا پیدا کردی؟ اگه اینطور نیست، بنا به فتوای خودت بهتره دیگه ساکت شی و بذاری سایر علاقه مندان استاد بیان تو گود.

مزید اطلاع شما نابغه ی دهر، جناب رجبی معتقدن اسم درست ساز تنبک هست نه تمبک! پس اگه بی سوادی رجبی رو به این دلیل دونستی، لطف کن بازم ساکت شو! این ساکت شدن حداقل حسنش برات اینه که، کمتر رسوا می شی!

پسته ی بی مغز چون دهان باز کند رسوا شود

rhusseiny
Tuesday 1 June 2010, 06:00 AM
اینو بگم از زیر نصف سوالا در رفتی جانم که البته چی میتونی بگی؟؟؟
اظهار نظر من هم واسه این بود که امثال شما با رجبیسم اخلاقی که دارین به خودتون حق میدین هر چیزی که از دهنتون در میاد به هر کسی نسبت بدین
که البته از شدت حسادته چون محدودین
به چی دلتون خوشه شما که اســــــــــــــــــــتاد تون تمبک رو اصلا ساز نمیدونه!!! و آموزشی براش قائل نیست!!!(عطف به سخنرانی خود رجبی)
واقعا بهت تبرک میگم
اگه تلاش کنی میتونی وارث خوبی برای رجبی باشی... شاید در آینده از اون هم جلو بزنی
تکنیکو نمیگم... اخلاق و کج دهنی کردنو میگم
شرکت در بحثی که بویی از اخلاق رجبی در اون باشه واقعا مزخزفه
آدم یاد مناظره های <<الف - نون>> میافته

نرود میخ آهنی در سنگ
ما را با شما کاری نیست
بدرود

شکر خدا انگاری کفگیر تو هم به ته دیگ خورد، باشه! حداقل حسنش اینه که دفعه ی بعد حواستون هست با تعداد ناکافی و دست خالی وارد میدون نشید! قضاوت هم بماند برای خوانندگان، که کی طفره رفت، کی چرت و پرت گفت، کی متعصبانه برخورد کرد، کی عالمه، کی مخترعه، کی شارلاتانه و صدها سوال دیگه. امیدوارم تو مثل اون دوست حرفه ایت (گویا واقعا حرفه ایه، تو عکس پروفایلش 4-5 تا ساز کنارشه! می دونین یعنی چی؟ آقا شاهکاره به خدا! اما حیف! مالیات که نداشت، بقیه ی سازها رو هم می ذاشت کنارش تو عکس حرفه ای تر می نمود) فراموشکار نباشی و دیگه جدی جدی...بدرود!

راستی! یادت رفته بود از آخرین پست دوست حرفه ایت تشکر کنی. هر چند که اونم انگاری از شدت خشم به فراموشی دچار شده بوده و تورو فراموش کرده. خودمونیم ها! اولشو خوب اومدین!

r_a_m_i_n
Tuesday 1 June 2010, 03:02 PM
رامین جان خیلی خیلی شرمنده من قصد توهین یا شرکت در این بحث بسیار مذخرفتونو ندارم چون جفتتون دارین تو هوا با هم دیگه حرف می زنین من طرف هیچ کدومتون نیستم
من اینو میگم تا شما دو دوست عزیز این بحثای مسخرتون رو تموم کنین
دو کتاب پایه ای و اصلی تمبک نوازی یعنی کتاب استاد تهرانی و استاد اسماعیلی که نیاز به توضیح راجع به اونا نیست تمبک رو دقیقا با ( م ) نوشتن یعنی " تمبک"
حالا بحثی که مربوط به فرهنگستان زبان فارسی هست اینجا راه ندازین
جفتتون کارای خودتونو نمی پسندین ولی ادامش میدین؟!!
لطفا من تقاضا دارم جناب rhusseiny اگه خواستین جواب ایشون رو بدین دیگه اینجا نیاین برای خود نمایی یا برای ضایع کردن ایشون اینجا
برید خصوصی با هم به این جدال ادامه بدین
البته بحث کردن خوبه موضوعش هم خوبه اما آدم باید بلد باشه بحث کردن رو
خودتون هم به این نکته واقف اید اما عمل نمی کنین

فكر نميكنم سن شما اكتفا كنه تو اين بحث ها شركت كني
درضمن قبلا تهران رو هم ( طهران ) مينوشتند......پس شما هم اينطوري بنويس
در ضمن اينها خود نمايي نبوده.......موضوع تاپيك نويد افقه.....اگه اينجه اسمشو نياريم كجا بياريم؟
در ضمن هر بخثي رو كه ازش سر در نمياري كه نبايد با لغت ( مزخرف ) خطاب كني......
اگه چيزيو نميدوني بگو تا يادت بديم

hasan_s
Tuesday 1 June 2010, 03:28 PM
ايراني جماعت همينه.تا يکي سرامد ميشه تعداي هم از رو حسادت به نقد و کوبيدن ان مي پردازن.استاد رجبي هم از حسادتش به افقه بدو بيراه ميگه چي برسه چند نفري که اينجا ميان و به ايشون و کاراش ايراد مي گيرن.کسي در مقام ايراد از شخص ديگري هست که از نظر فني از اون فرد بالاتر باشه فکر نمي کنم در حال حاضر کسي از افقه قوي تر بزنه .من ايشون رو با اکثر شاگردانشون رو مي شناسم.خيلي ها کاراي ايشون رو مي زنن ولي هنوز کسي به سطحش نريسيده خيلي جاي کار دارن.من نه به کسي وابسته نه تعصبي دارم ولي در کل کار خيلي ها رو ديدم اساتيد مطرح تنبک کشور را از نزديک ديدم ولي انصافا کار افقه از همه به شدت (تاکيد مي کنم به شدت ) قوي تر هست .اين اختلاف سطح رو من در هيچ سازي نديدم شايد در خوانندگي مثل استاد شجريان در نسبت به ديگر خوانندگان.چه بخواهين چه نه ايشون قوي کار مي کنن و بهترين هستند .برين کاراش رو بزنين مي فهمين چي ميگم.اون هايي که منتقد هستن بدونن از بزرگترين هنرمند دنيا هم ميشه به راحتي ايراد گرفت مي بينيم بعضي ها هستن از خدا هم ايراد مي گيرن پس اين دليلي بر ضعف آقاي افقه نداره.ايشون راهش رو به خوبي رفته و هر چه سنگ بياندازين به پشت سرش انداختين.اگر از کاراشون خوشتون نمياد يا به قولي وحشت نمي کنين به راحتي مي گم گوش نگيرين . برين کاراي جهانگير ملک .بهمن رجبي و هزارتاي ديگه رو گوش بگيرين.هر کاري سطح شنونده مربوط به خودشو داره شايد مونده به اون سطح برسين.من کاراي رجبي رو گوش دادم کارشون خوبه ولي براي دوره و زمان خودشون راسيتش امروزه من چيزي از ايشون نديدم يهني از نظر تکنيکال اصلا در حد افقه نيستن. من حيرانم ايجا کي رو با کي مقايسه مي کنن؟ معمولا معيار مقايسه دو نفر در حد و اندازه همه .اين دو خيلي اختلاف سطح تکنيکال و دوره ، سن و سال و سبک دارن.
در ضمن در زبان دستور فارسي بعضي از کلماتي که "م" و "ب" پشت سر هم بياد در نوشتار به جاي "م" از "ن" استفاده مي شه اما در خواندن همون م خوانده ميشه.مثل يکشنبه که يکشمبه خونده ميشه يا تنبک که تمبک خونده ميشه.پس نوشته ميشه تنبک اما خونده ميشه تمبک.

r_a_m_i_n
Tuesday 1 June 2010, 03:51 PM
در ضمن من گفتم تا دوره عالي رو نزنه نميتونه نت افقه رو بزنه.....نگفتم نميتونه در موردش صحبت كنه.....لطفا اول برو درست بخون بعد بيا جواب بده
همون استادت رو كه همه ميشناسن چجور آدميه........آفرين ياد گرفتي...منم ديگه بحثي ندارم
در مورد تنبك......معمولا حرف ميم بين 2 حرف ت و ن كه قرار ميگيره در تلفظ اغلب
(م ) خونده ميشه......مثل تنبك ( تمبك)يا تنباكو ( تمباكو ) يا تنبور ( تمبور ) ....مثال هاي ديگرش يادم نيست......
ولي دليل نميشه اينطوري بنويسيم
منكه نبايد اينجا درس زبان فارسي هم بدم.........برو خودت ياد بگير ببين هرچيو تلفظ ميكني بايد همونطور بنويسي

عاقلان دانند.....خلوت دل نيست جاي صحبت اغيار
و لطفا ديگه از رجبي نگو.......آب گنديده رو هرچي بيشتر به هم بزني بيشتر بوش بلند ميشه
باي

mos167
Tuesday 1 June 2010, 04:22 PM
دوستان لطفا احترام خودتون و تاپیک رو نگه دارید

siamak_eng
Monday 7 June 2010, 01:59 PM
درود بر شما...
آقای افقه تنبکی ساخته اند که تنه آنرا از سه قسمت با اره برش داده اند تا حجم آن به راحتی بتواند تغییر کند و پوستی بسیار شل روی آن کشیده اند. تکنیکی که ملاحظه فرمودید در واقع با دست راست روی تنبک می فشارند تا حجم صدای تنبک به مقدار زیادی در نوسان می افتد و صدا به گونه ای wave دار و موج گونه می شود.

majeed_banned
Monday 25 October 2010, 06:49 PM
rhusseiny
شما دچار رجبی زدگی هستید که البته طبیعیه استادته دیگه- البته مثل رجبی بیشتر اهل حاشیه ای تا موسیقی خب استادت رجبیه دیگه-تعصب هنرو به باتلاق میبره - انتقادت زمانی ارزش داشت که فقط با دیدن دو تا کلیپ نمیومدی اینجوری بنویسی- حرفای استادت در مورد افقه یا هر کسه دیگه رو هم زیاد جدی نگیر پسر -میدونی که آدما هر چی پیر تر میشن با همه کسو همه چیز دشمنتر میشن!

mahdi9052
Monday 6 December 2010, 07:39 PM
سلام من نمیدونم ما تمبک نوازها به جای اینکه همه اش سر تکنیک و طرز نشستن اساتید با هم دیگه بحث کنیم کار دیگه ای نداریم؟یه نگاهی به آمارها بندازید تمبک و کمانچه کمترین هنرجو رو در آموزشگاهها دارن واقعا چرا؟من فکر میکنم یه علت اساسی اینه که ما همه اش تو حاشیه ایم خب استاد افقه استاد استاد هستند وقتی آدم نوای تمبک ایشون رو میشنوه کیف میکنه خب حالا یکی دوست داره یکی نداره این که دلیل نمیشه کار استاد رو زیر سوال برد یا مثلا گیر دادند به طرز نشستن ایشون شما بعضی اساتید خارجی پیانو رو ببینید چه جوری پیانو میزنن رو پیانو خم میشن و بالا و پایین میرن برادر من استاد افقه مراحل یادگیری ساز تمبک رو پشت سر گذاشتن حالا مولف اند نه دانش آموز!مولف یعنی اینکه سبکی رو میسازن که با سبک شمایی که تازه از استاد خودتون یاد گرفتید فرق داره همین!

zeus2171
Sunday 19 December 2010, 01:57 PM
سلام

میشه چنتا از کارهای اقای افقه رو واسه دانلود بزارید

Avazekhan
Sunday 19 December 2010, 10:22 PM
به زودی چند کلیپ از ایشون خواهم گذاشت

zeus2171
Monday 20 December 2010, 10:36 AM
ممنون

r_a_m_i_n
Monday 20 December 2010, 09:45 PM
سلام

میشه چنتا از کارهای اقای افقه رو واسه دانلود بزارید
نمونه کارهای ضبط شده ی آقای افقه بسیار محدود و کم هستند
مثلا در حال حاضر فقط آلبوم معبد پیکره های چوبی موجوده و روی سیدیه
اما 2 آلبوم خارق العاده ایشون بنام : پیدایش و آوای خیال روی کاست هستند و خیلی هم کمیاب هستند

Avazekhan
Monday 20 December 2010, 10:12 PM
آلبوم جوی نقره مهتاب هم هست ازکه دونوازی سه تار و تمبک هست
که با آقای بهداد بابایی کار کردن که واقعا دیوانه کنندس!
اما من میخواستم نمونه تصویری بزارم که یکم طول میکشه
اگر صوتی میخواین که راحته

Avazekhan
Monday 20 December 2010, 10:46 PM
این هم تاپیک نمونه های تصویری و صوتی از استاد نوید افقه (You can see links before reply)

r_a_m_i_n
Tuesday 21 December 2010, 09:54 AM
آلبوم جوی نقره مهتاب هم هست ازکه دونوازی سه تار و تمبک هست
که با آقای بهداد بابایی کار کردن که واقعا دیوانه کنندس!
اما من میخواستم نمونه تصویری بزارم که یکم طول میکشه
اگر صوتی میخواین که راحته
بله...من منظورم آلبوم های تکنوازیش بود
آلبوم نغمه ی ساز صدای آواز هم هست که تار و تنبکاز ارژنگ سیفی زاده و نوید افقه

hashem2
Tuesday 21 December 2010, 11:08 AM
فارغ از تمام بحث های واهی که هیچ سودی در بر ندارند باید بگم که در این تاپیک چه توهین ها به مشکاتیان نازنین و علیزاده بزرگ و رجبی جسور و پایور کامل و افقه خلاق که نشد. دوستان لطفا اگر بحثی شروع شد اول به بضاعت و منطق فرد بحث کننده توجه کنید و ببنید آیا ارزش داره که به بهانه به رخ کشیدن خود و درد دیده شدن (که دغدغه اصلی همه جوان ها ست) و تسکین این درد تمامی حرمت ها رو بشکنید و با جدل بخواهید دیگری رو که خودش رو به فلان نوازنده یا آهنگساز وصل میکنه خرد کنید؟

mreza
Tuesday 21 December 2010, 01:36 PM
نمونه کارهای ضبط شده ی آقای افقه بسیار محدود و کم هستند
مثلا در حال حاضر فقط آلبوم معبد پیکره های چوبی موجوده و روی سیدیه
اما 2 آلبوم خارق العاده ایشون بنام : پیدایش و آوای خیال روی کاست هستند و خیلی هم کمیاب هستند
پیدایش من سی دیشو دارم
کار جالبیه

ali1melis
Wednesday 22 December 2010, 08:15 AM
با سلام
بنده صحبتي با هنرمند گرامي دارم كه در رابطه با استاد رجبي فرمودند كه ايشان اين است و چنان .بنده نه شاگرد استاد رجبي بودم ،نه افتخار ديدن ايشان را داشتم ، برادر من ، دوست عزيز ، استاد، تكنواز هنر تمبك نوازي ايران ، چقدر بايد زمان بگذرد تا ما جاعت ايراني بفهميييييييييييييييييييم كه در رابطه با هر چيز سخن راني و لفاظي نفرمائيم . عزيز من به من چه مربوط ميباشد كه فلاني اخلاق ندارد ؟ چنين است و چنان ، استاد ،شما برو به هنر اين مرد توجه كن ببين چيزي از آن به كارت ميآيد يا نه ؟ ايشان به اندازة 3 برابر سن شما در عرصه نوازندگي و تحقيق در رابطه با اين ساز تلاش نموده ، به همين سادگي همه اينها رو گذاشتي كنار و با خوندن يك مقاله فتوي مرتد بودن نشان را صادر فرموديد ؟.برادر من رجبي زدگي ديگر چه صيغه ايه ؟ مكتب جديدي در عرصه موسيقي باب شده به نام رجبي زدگي؟ شما طوري لفاظي مينماييد كه انگار به شاگردت امر و نهي مينماييد ، حداقل حرمت هنر را نگه داريد كه امثال جوانهاي با ذوقي مثل شما ميبايست نگاهبان اين فرهنگ و هنر باشند . بنده در هيچ مقاله اي و يا هيچ كتابي در رابطه با اخلاق رجبي و يا رجبي زدگي متني را مشاهده ننمودم اگر اطلاع داريد به عموم هم برسانيد .من اگر خوبم اگر بد تو برو خود را باش كه گناه دگران را به نامت نخواهند نوشت . احترام در هر شرايط زماني و مكاني طبق فرهنگي كه شما داريد براي بزرگتر امريست واجب . ادب ميتواند مفيد واقع شود .نه به استاد رجبي بلكه به هيچ استاد ديگري نبايد اينچنين توهنهايي از جانب جوانترها وارد بشه در هر مكتب هنري هم اگر درست باشد اولين درسي كه استاد به هنرجو ميآموزد درس اخلاق و ادبه ، تعصبات الكي در هنر ره به تركستان دارد .

hashem2
Wednesday 22 December 2010, 08:48 AM
با سلام
بنده صحبتي با هنرمند گرامي دارم كه در رابطه با استاد رجبي فرمودند كه ايشان اين است و چنان .بنده نه شاگرد استاد رجبي بودم ،نه افتخار ديدن ايشان را داشتم ، برادر من ، دوست عزيز ، استاد، تكنواز هنر تمبك نوازي ايران ، چقدر بايد زمان بگذرد تا ما جاعت ايراني بفهميييييييييييييييييييم كه در رابطه با هر چيز سخن راني و لفاظي نفرمائيم . عزيز من به من چه مربوط ميباشد كه فلاني اخلاق ندارد ؟ چنين است و چنان ، استاد ،شما برو به هنر اين مرد توجه كن ببين چيزي از آن به كارت ميآيد يا نه ؟ ايشان به اندازة 3 برابر سن شما در عرصه نوازندگي و تحقيق در رابطه با اين ساز تلاش نموده ، به همين سادگي همه اينها رو گذاشتي كنار و با خوندن يك مقاله فتوي مرتد بودن نشان را صادر فرموديد ؟.برادر من رجبي زدگي ديگر چه صيغه ايه ؟ مكتب جديدي در عرصه موسيقي باب شده به نام رجبي زدگي؟ شما طوري لفاظي مينماييد كه انگار به شاگردت امر و نهي مينماييد ، حداقل حرمت هنر را نگه داريد كه امثال جوانهاي با ذوقي مثل شما ميبايست نگاهبان اين فرهنگ و هنر باشند . بنده در هيچ مقاله اي و يا هيچ كتابي در رابطه با اخلاق رجبي و يا رجبي زدگي متني را مشاهده ننمودم اگر اطلاع داريد به عموم هم برسانيد .من اگر خوبم اگر بد تو برو خود را باش كه گناه دگران را به نامت نخواهند نوشت . احترام در هر شرايط زماني و مكاني طبق فرهنگي كه شما داريد براي بزرگتر امريست واجب . ادب ميتواند مفيد واقع شود .نه به استاد رجبي بلكه به هيچ استاد ديگري نبايد اينچنين توهنهايي از جانب جوانترها وارد بشه در هر مكتب هنري هم اگر درست باشد اولين درسي كه استاد به هنرجو ميآموزد درس اخلاق و ادبه ، تعصبات الكي در هنر ره به تركستان دارد .
آقا من هم به طور کلی حرف شما رو راجع به حرمت و احترام قبول دارم ولی اگر امروز پشت سر رجبی حرف میزنند مقصر خود رجبیه که در گفتار و کردار اولین چیزی که رعایت نمیکنه ادب و حرمته.

ali1melis
Wednesday 22 December 2010, 10:55 AM
با سلام
عرض بنده اينه كه جوانان نبايد بجز فراگيري اصول و تكنيكها و در كل چم و خم كار و همچنين ديد كارشناسانه در رابطه با شكل، نحوة نوازندگي، سبك كار اساتيدي مثل استاد رجبي و ديگر اساتيد و بزرگان راه خود را معطوف به مسايل حاشيه اي نموده و وقت خود را صرف اين كارها نمايند . در ضمن تعصب بي جا حماقتي بيش نيست . سخن نو ار كه نو را حلاوتي دگر است . هر كسي كار جديدي ارايه كرد خوبه، فرقي نميكنه استاد رجبي باشه يا استاد اسماعيلي يا افقه و يا يك نوازنده تازه كار

Alireza00
Wednesday 22 December 2010, 01:21 PM
دوستان عزیز لطفا زود قضاوت نکنید تا وقتی که با ایشون آشنا نشدید. ایشون سواد موسیقیشون به جرات می تونم بگم از حسین علیزاده هم بالاتره. برخورد نداشتید. کاراشو ندیدید.
rhusseiny (You can see links before reply) عزیز من فکر می کنم شما از شاگردهای آقای رجبی هستید که اینقدر راحت به یه هنرمند بی احترامی می کنید. همونطور که ایشون خیلی بی ادبانه آقای افقه رو توی یکی از سخنرانی هاشون وصف کردن.
ایشون از لحاظ اعتقادی هم از پیروان مکتب صوفیه هستند.
ابداعات و اختراعات ایشون در نوازندگی تنبک مانند نداره.
در ضمن لطفا عقایدتون رو با توحین و تمسخر به هم دیگه نگید.
مرسی. فعلا

r_a_m_i_n
Wednesday 22 December 2010, 01:34 PM
دوستان عزيز ....عنوان اين تاپيك : نوبد افقه نه رجبي
در ضمن اگه يك نگاه به تاريخ پستها بندازيد ميبينيد كه اين بحثها مربوط به چندين ماه پيشه
پس لطفا دوباره بحث ها رو شروع نكنيد

shorangiz_23
Wednesday 22 December 2010, 03:59 PM
سلام. اما به نظر من استیل نوازنده هم خیلی مهمه توی تاثیر گذاری اون.

Avazekhan
Wednesday 22 December 2010, 10:53 PM
دوستان عزيز ....عنوان اين تاپيك : نوبد افقه نه رجبي
در ضمن اگه يك نگاه به تاريخ پستها بندازيد ميبينيد كه اين بحثها مربوط به چندين ماه پيشه
پس لطفا دوباره بحث ها رو شروع نكنيد
رامین جان گل گفتی
دوستان بحثی بوده بیی بنده و چند نفر دیگر
لطفا بعد چندین ماه از تموم شدن بحث اونو راه نندازید
متشکرم

mohammad_es
Saturday 8 June 2013, 03:12 PM
با سلام
در اکثر کارهای تصویری رجبی به یه نفر توهین کرده
شما اون فیلمی که داره ریز آموزش میده و انگشترارو به قصد توهین به محمد اسماعیلی در میاره میده به شاگردش میگه برو بنداز تو چاه دستشویی ندیدی
این منبع که تصویری هم هست
ادب هنرمند به از هنر اوست

دوستان استاد نوید افقه توی شیراز
آموزشگاه داروک داخل معالی آباد که آموزشگاه خودشون هست و تا اونجا که اطلاع دارم توی آموزشگاه باریتون خیابان چمران تدریس میکنن
در ضمن کسی که از صفر بره پیش ایشون اول باید یه دوره پیش یکی از شاگرداش بره بعد بره محضر خودشون،حتی اگر دوره فوق عالی استاد دیگه ای هم باشه

arashkhatamii
Thursday 5 December 2013, 11:15 AM
دوست عزیز سلام
اینطور ک پیداست شما شاگرد جناب رجبی بودید یا هستید
بنده پیش هر دو بزرگوار (زجبی و افقه) فارغ التحصیل شدم
و البته با بسیاری از جنبه های کاری و نوازندگی استاد افقه خودمم مخالفم
اما کلیپی که مشاهده کردید تنها ژست نیست
اون تمبک از تمبک های طراحی شده ی خود استاد افقه که تو همون ناحیه ای که آرنج ایشون هست حفره ای وجود داره که ایشون با تغییر زاویه ی دستشون تو صدا تغییر ایجاد می کنن
هرچند که کلیپ در دسترس از این کار کیفیتش پایین اما باز هم با دقت بیشتر (و استفاده از هدفون) می تونید متوجه موجی که تو صدا ایجاد میشه با هر حرکت دستشون بشید
شاد باشید و زود قضاوت نکنید

mirax
Tuesday 2 December 2014, 11:34 AM
سلام دوستان من کتاب استاد نوید افقه را میخام اگه کسی ازش چیزی داره لطفاً واسم بذاره

mhrb7
Monday 9 February 2015, 12:36 AM
سلام به همه عزیزان...
بنده 5سال افتخار شاگردی استاد نوید افقه رو داشتم...
و تمام کار های ایشون رو از نزدیک دیدم...
توی این 5سال ایشون یک بار به کسی توهین نکرده و نخواهد کرد...
به نظر من ابداع کردن و خلق کردن از ملزومات یک هنرمند هستش و ایشون یک هنر مند هست...
ایشون نه جای استاد رجبی رو گرفتن و نه استاد اسماعیلی و ... پس کسی حق اهانت نداره...
اینجا میدان جنگ نیست میدان تکامل و کار انسانها در زمینه هنر باید تکامل راه همدیگه باشه...
خواهش میکنم هر کسی به این بزرگان حرفی رو ناروا نسبت داده پستشو پاک یا ادیت کنه...
منش یک هنرمند خلق زیبایی هست نه نازیبا جلوه دادن زیبایی ها...

- - - Updated - - -

ایشون کتابی رو به چاپ نرسوندن...

- - - Updated - - -

دوست عزیز استاد افقه هنوز کتابی رو به چاپ نرسوندن...

kopoloo
Monday 9 February 2015, 10:31 AM
دوستان عزیز ساز تخصصی من گیتار هست ولی تمپو عربی هم میزنم میخواستم بگویم که نوازنده هر جور که راحت هست میتواند ساز بزند البته من متاسفم که اقای بهمن رجبی با این طرز حرف زدنشون ابروی رشتی ها رو بردند مثلا جیمی هندریکس با دندان گیتار الکتریک میزد چون ایشون با دندان میزد باید بگوییم که کار ایشون اشتباه هست و درست نوازندگی نمی کند شما کارهای اقای رجبی یا افقه را درست اجرا کنید اگر با پا هم تمبک بزنید اشکال ندارد فقط باید کار درست اجرا شود اقای افقه نواوری هایی در ساخت تمبک دارند مثلا همان سوراخی که روی تمبک ایجاد کردند تا حالت موج روی صدا ایجاد کند خودش نواوری هست استادانی مانند بهمن رجبی بجای کوبیدن جوانان پر استعداد ایرانی باید انها را تشویق کنند که ادامه دهنده راه شان باشند و نه دلسرد شوند موسیقی و ساز ایرانی را ول کنند بنابراین کار اقای بهمن رجبی درست و شایسته نبود در مورد ساز هم اندازه و سایز ساز باید نسبت به اندام شخص و میزان راحتی نوازنده در نظر گرفته شود و نباید اینطور باشد که همه با ساز یک اندازه نوازندگی کنند

mhrb7
Tuesday 17 February 2015, 11:12 PM
اجرای استاد نوید افقه در تالار وحدت امیدوارم لذت ببرید...
You can see links before reply

- - - Updated - - -

تکنوازی استاد اجرا در آموزشگاه...

You can see links before reply 82%D9%87_%D8%8C_%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%D8%A7%D8% B2%DB%8C_%D8%AA%D9%86%D8%A8%DA%A9.flv.html

mostafa3667
Wednesday 6 May 2015, 04:35 PM
سلام کارگاه استاد افقه ایا تموم شده یا هنوز زمانش نیومده میشه زمانش و هزینشو بگین
با تشکر

- - - Updated - - -

میشه زمانشو بگین

- - - Updated - - -

میشه زمانشو بگین