PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مروارید ليان براي تمام ملل

akanani
Saturday 16 February 2008, 08:40 AM
گروه موسيقي ليان در قطر بود. اين اولين باري نيست كه اين گروه محبوب بوشهري كه هم در داخل و هم خارج كشور، به شهرت و محبوبيت بالايي دست يافته، به كشورهاي منطقه خاورميانه سفر مي‌كند
و براي علاقه مندان موسيقي، كنسرت هاي جذابش را اجرا مي كند.
آنها دو ماه پيش در تالار وحدت برنامه اي داشتند كه به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفت. موسيقي جذاب و زنده و انر‍ژيك آنها در كنار تكنيك هاي جالب جنوبي ها براي برقراري ارتباط با مخاطبانشان، اين برنامه را به يك خاطره در ذهن حاضران در سالن تبديل كرد.
تمام صندلي ها پر بودند و بسياري به صورت ايستاده اين برنامه را تماشا مي كردند.
كنسرت آنها، يك جشن دست جمعي خارق العاده بود كه شايد مشابه اش، هيچ گاه تجربه نشده بود. به هر ترتيب، خبر رسيد كه آنها براي شركت در فستيوال خريد دبي به امارات سفر خواهند كرد و براي علاقه مندانشان رد اين شهر نيز برنامه هايي خواهند داشت. به همين دليل سراغ محسن شريفيان، نوازنده، آهنگساز و مدير گروه رفتيم تا درباره اين اجراها با او صحبت كنيم.

چگونه براي برگزاري كنسرت در قطر دعوت شديد؟اين اولين باري نيست كه به قطر مي رويم. اين بار بنا به دعوت رايزني فرهنگي ايران در دوحه به اين كشور سفر كرديم و قرار است برنامه هاي جانبي هم در پايتخت قطر داشته باشيم. به چند دانشگاه هم مي رويم و ورك شاپ هايي در آنجا براي دانشجويان برگزار خواهيم كرد.

و پس از آن هم به دبي سفر خواهيد كرد؟بله. قرار بود كه پيش از محرم به دبي برويم كه به دليل اجراهايمان در تهران عملا وقت را از دست داديم و نتوانستيم به دبي برويم. اين بار اما همزمان با مهرجان دبي به اين شهر خواهيم رفت.

ظاهرا پيش از اين هم به دبي سفر كرده بوديد؟
بله. چندمين بار است كه در اين مقطع سال به دبي مي رويم. همان طور كه كشورها و كمپاني هاي مختلف، محصولاتشان را عرضه مي كنند، موسيقي نقاط مختلف جهان نيز، اجرا مي شود. معمولا گروه هاي موسيقي فالك كشورهاي افريقايي و عربي و هند، در اين فستويال برنامه دارند.امسال از ايران يك گروه لري به سرپرستي هوشنگ ساماني به دبي رفت كه ما به مسوولان برنامه معرفي شان كرديم. قرار بود 4گروه در اين فستيوال شركت كنند كه هماهنگي هاي لازم نشد و اين فرصت براي گروه هاي ديگر از دست رفت.

كشورهاي عربي، به گروه شما علاقه نشان مي دهند. دليل استقبال آنها از گروه ليان چيست؟نوع موسيقي كه گروه ما ارائه مي كند، مشخصاتي دارد كه با اقوام عرب زبان، ارتباط بسيار خوبي برقرار مي كند. واقعيت اين است كه ما در تمام كشورهاي عربي كه برنامه داشته ايم، با استقبال بسيار خوبي رو به رو شديم. در عمان، بحرين، كويت، قطر، امارات و ... اولين اجراي خارج از كشورمان در سال 1997 در امارات بود.

راستي ، كي گروه ليان را تشكيل داديد؟اين گروه از سال 1372 به سرپرستي خودم تشكيل شده.

آيا در كشورهاي غيرعربي هم كنسرت داشته ايد؟بله. همين سال گذشته بود كه به آلمان سفر كرديم و در جام جهاني، برنامه هايي برگزار كرديم. ما تنها گروه محلي ايران بوديم كه در جام جهاني حاضر شديم. به سنگاپور، تركيه، تركمنستان و كشورهاي فراوان ديگري رفتيم.

من خودم كنسرت شما در تالار وحدت را ديدم و واقعا لذت بدم. راز اين جذابيت چيست كه هر آدمي با هر سليقه اي را راضي از سالن راهي مي كند؟ببينيد موسيقي بوشهر، موسيقي چندقوميتي است. در اين موسيقي ريشه هاي خند، عربي و افريقايي و لاتين را مي بينيد. همچنين موسيقي بوشهر از موسيقي نواحي ايران مثل موسيقي كردي، لري و قشقايي هم تغذيه كرده است. به همين دليل است كه با اكثر فرهنگ ها ارتباط برقرار مي كند.

به نظرتان ريتم موسيقي شما، دليل عمده اين جذابيت نيست؟صددرصد ريتم بسيار موثر است. ريتم عنصر اصلي موسيقي ماست و پتانسيل بالايي براي جذب مخاطب ايجاد مي كند.
در همين تالار وحدت، از اقوام مختلف به كنسرت شما آمده بودند و همه هم از حضور در اين برنامه اظهار رضايت مي كردند.
بله خدا را شكر. من پيش از اجراهاي تالار وحدت، استرس بسيار زيادي داشتم.وقت براي تبيلغات بسيار كم بود. هيچ دعوت ويژه اي هم انجام نشده بود. اما خوشبختانه، مردم استقبال بسيار خوبي از اين برنامه به عمل آوردند.

فكر مي كنيد در دبي هم همين استقبال از اجرايتان صورت بگيرد.بسيار اميدواريم. گفتم كه ما پيش از اين هم اجراهاي بسيار موفقي در دبي داشتيم. اين بار هم قرار است در استيج اصلي به روي صحنه برويم. مخاطبان ما در امارات به شناخت نسبي نسبت به موسيقي ما دست يافته اند. تلويزيون اصلي دبي چندين بار كليپي از اجراهاي ما در اين شهر را پخش كرده و اميدواريم باز هم مردم به ديدن برنامه ما بيايند.

همشهری امارات

Amir
Sunday 17 February 2008, 12:16 AM
دوستان فکر نمی کنم یک مصاحبه ساده فایده ای داشته باشد

اگر کسی عکسی از گروه دارد قرار دهد

همچنین معرفی اعضای گروه هم فکر می کنم برای دوستان مفید باشد

منتظر ارسال های مفید شما هستیم