PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سه تار يا تار

faridsb
Friday 22 February 2008, 10:41 PM
سلام به دوستان براي افراد مبتدي علاقه مند به سازهاي تار وسه تار به نظر شما با كدام يك ازاينا شروع كنه بهتره

Amir
Friday 22 February 2008, 10:50 PM
سلام دوست من به جمع ما خوش اومدی

تخصص من تار یا سه تار نیست ولی فکر می کنم تفاوت زیادی نباشه

هر سازی سختی و مسیر خودشو داره و شما اگه همت داشته باشی می تونی در مسیری که قدم گذاشتی موفق بشی

من به شخصه سه تار رو پیشنهاد می کنم

چون فکر می کنم کمی سبک تر از تار باشه ( از لحاظ آموزشی )

انشاءالله دوستان سه تار نواز به طور کامل راهنماییتون می کنند

Khashayar
Friday 22 February 2008, 11:34 PM
درود.
سه تار و تار از نظر پرده و بیشتر تکنیکهای دست راست خیلی به هم شباهت دارند.اما اینکه ار کدوم شروع کنی باید بگم که دنیا و حالو حوای این دو ساز خیلی با هم متفاوته.سه تار رو میتونی با قیمت ارزوتنتر مثلا40-50 تومن یه ساز مشقی بخری اما برای تار باید حداقل 200 تومن هزینه کنی برای ساز مشقی.اما خوب اگه به هر دو ساز علاقه داری میتونی از سه تار شروع کنی که هم هزینش کم تره هم نسبت به تار از پیچیدگی کمتری برخورداره.و بعد بری و تار هم کار کنی.

Hes_r
Saturday 23 February 2008, 05:38 AM
به نظر من باید ببینی صدای کدوم بیشتر به دلت میشینه بری سراغ همین . نه به خاطر مسائلی مثل سادگی یا ... بخوای ساز خودت رو انتخاب کنی .

AliB
Saturday 23 February 2008, 09:19 PM
این مطلب رو در پاسخ یکی از عزیزانی که قبلا این پرسش رو در باره ی تردید در انتخاب تار و سه تار در جای دیگری مطرح کرده بود نوشتم که نقل می کنم و امیدوارم که مفید باشد.
"یک مطلب را اشاره کنم شاید مفید باشد.بنابر تجربه و اتفاق نظر اساتید و اهل نظر همانطور که خود شما هم واقفید سه تار سازیست عرفانی حال چرا چنین است؟ یا چرا اینطور مشهور است که سه تار سازیست عرفانی؟ اگر به بررسی این مطلب بپردازیم می توان گفت ساز سه تار به دلیل کم بودن حجم و شدت صدا هیچ گاه به عنوان ساز مجلسی مطرح نبوده است. مخصوصا در دوران های گذشته همانطور که می دانید امکان تقویت صوت با دستگاه های صدابرداری وجود نداشته از این رو هیچگاه ساز سه تار به عنوان اسبابی برای اجرای موسیقی مجلسی مورد استفاده قرار نگرفته است و به محافل و بزم ها راه نیافته است.با توجه به این حقیقت می توان گفت که هدف مبدع و سازنده ی اولیه ی این ساز هم قطعا این نبوده است که سازی بسازد که برای عیش و طرب در مجالس عمومی از آن استفاده کنند. او احتمالا درویشی شوریده و خلوت گزیده بوده است که سازی می خواسته برای بیان حالات و شوریدگیهای شخصی و خلوت خویش و بهره بردن از جادوی موسیقی برای تعالی روحی و معنوی و مناجات و ذکر. به همین رو این تفکر و روح را در آنچه پدید آورده تا ابد به جای گذاشته است.با این دیدگاه همواره ساز سه تار ساز خلوت همه ی اهل دل و اکثر موسیقیدانان ایران جدا از ساز اصلی و تخصصی بوده است. همواره ساز سه تار را نوازندگانی درونگرا و اهل خلوت و تنهایی تکامل داده اند.
با این توضیحات می توان گفت که این ساز با روحیه ی فردی سازگاری دارد که در پی کسب شهرت و پول در این راه نیست. او نمی خواهد به مجرد اینکه قطعه ای یاد گرفت دوستان خود را جمع کرده و برای آنها بنوازد و منتظر تشویق و به به آنها باشد. او در پی چیز دیگریست که همانا ورود به دنیای اعجاز آور موسیقی و بهره مندی معنوی از سیر در این وادیست.می گویند سه تار سازیست که برای یک نفر کم و برای دو نفر زیاد است ... پس اگر وسوسه ی بروز هنر خود را دست کم به زودی ندارید ساز درستی را انتخاب کرده اید اما زمانی می شود که شما احساس نیاز می کنید که با هنر خود حرف دلتان را به گوش دیگران برسانید و در شنوندگان خود ایجاد شور و حال کنید و این حس شما را به سمت اجرای برای جمع سوق می دهد که در این زمان بدون داشتن سیستم تقویت صوت سه تار شما را ناامید خواهد کرد زیرا صدای کم این ساز شنونده ی عام را جذب نمی کند (این را از تجربه ی شخصی خودم نقل می کنم)و بنابراین شناخت از خود و هدف از ورود به دنیای موسیقی کلید حل مشکل و دودلی ها در این باره و هموار کننده ی راه شما برای رسیدن به آنچه می خواهید ، خواهد بود."
مطلب دیگر اینکه سه تار و تار همانطور که دوستان و سروران عزیز اشاره کردند درست است که شباهت های فراوانی به هم دارند اما شیوه های نوازندگی این دو ساز از نظر مضراب زدن و بعضا انگشت گذاری ها متفاوت است.از این دید که تار از نظر آمادگی بدنی می تواند بیشتر پنجه ی شما را قوی کند می تواند مفید باشد اما بعد از آن پا گذاشتن در وادی سه تار نوازی فوت و فن خودش را می طلبد و به صرف توانایی تار نواز در خارج کردن صدای سه تار نمی توان به او گفت سه تار نواز!هر سازی نیاز به شیوه شناسی و سبک شناسی مخصوص به خود را دارد .بنابر این برای کسی که علاقه به هر دوی این ساز ها دارد و یا در بین انتخاب یکی از این دو در ابتدا تردیدی وجود دارد با توجه به مطلب خودشناسی و جدای از در نظر گرفتن این مطلب مهم ، اگر با تار شروع کند در ابتدا برای راه افتادن در ساز زحمت بیشتری می کشد و پنجه ی قوی تری خواهد یافت که در سه تار نوازی در آینده بسیار مفید خواهد بود چون همونطور که در بحث هایی که قبلا در بخش سه تار مطرح شد، گفته شد که (پیشنهاد می کنم حتما از مباحثات پیشین در بخش سه تار سایت دیدن کنید) سه تار به دلیل سبکتر بودن و کوچکتر بودن دسته و شل تر بودن سیم ها فشار کمتری در حین تمرین بر انگشتان و پنجه ها وارد می کند و برای قوی کردن و فرز کردن پنجه در این ساز به نظر من باید تمرینهای بیشتر و طولانی تری انجام پذیرد.(برخی هم اعتقاد دارند که برای کسی که می خواهد تار بزند بهتر است و یا شروع کار با سه تار می تواند کمک کننده باشد که دلایلی هم برای آن ذکر می کنند و این هم یک نظریه است)
اما تار هم که سلطان سازهای ایرانیست و قلندریست یکه تاز که نوازنده ی این ساز شدن هم آداب خود را می طلبد و نیاز به تمرین و مرارت و دلدادگی و شوریدگی دارد ضمن اینکه تار دارای دو وجه عرفانی و مجلسی به صورت همزمان می باشد .
با تشکر از دوستان و پوزش به خاطر طولانی شدن مطلب امیدوارم که مفید باشد.
ارادتمند شما
علی

خسروانی
Sunday 24 February 2008, 03:31 AM
درود.
سه تار و تار از نظر پرده و بیشتر تکنیکهای دست راست خیلی به هم شباهت دارند.اما اینکه ار کدوم شروع کنی باید بگم که دنیا و حالو حوای این دو ساز خیلی با هم متفاوته.سه تار رو میتونی با قیمت ارزوتنتر مثلا40-50 تومن یه ساز مشقی بخری اما برای تار باید حداقل 200 تومن هزینه کنی برای ساز مشقی.اما خوب اگه به هر دو ساز علاقه داری میتونی از سه تار شروع کنی که هم هزینش کم تره هم نسبت به تار از پیچیدگی کمتری برخورداره.و بعد بری و تار هم کار کنی.

درود بر شما دوست گرامی
اگر می شود چند مورد از این پیچیدگی ها که اشاره کردید را برای ما توضیح دهید
خیلی ممنون
منتظر جواب هستم

Khashayar
Sunday 24 February 2008, 01:27 PM
درود.
ببین معمولا چون تار و سه تار از نظر پرده بندی و کوک و وسعت صدا و..... شبا هت زیادی به هم دارند این دو ساز رو با هم مقایسه میکنند و فکر میکنند کسی که تار میزنه باید سه تار هم بتونه بزنه یا بلعکس.اما این 2 ساز های متفاوتی از هم هستند و از نظر شخصیتی حالات نواختن کاربرد و.... با هم تفاوت زیادی دارند.که علی عزیز ساز سه تار رو به خوبی توضیح دادند.مقایسه این دو مثل مقایسه گیتار کلاسیک و گیتار الکتریک.هردو گیتارند ولی زمین تا آسمون با هم تفاوت دارند و هر کدوم شخصیت و کاربرد خودشو داره.اما این که گفتم از پیچیدگی کمتری برخورداره به هیچ وجه دلیل بر ساده بودن ساز نیست و هر ساز سختی خودشو داره.اما به طور مثال میگم سه تار رو با انگشت و ناخن مینوازند اما تار رو با مضراب و این مضراب که معمولا از جنس برنج سخت تر از با انگشت نواختنه چون با انگشت راحت تر میشه ارتباط بر قرار کرد و کنترلش کرد.و دیگری اینکه تار سیمهای جفت یا دوتای داره و گرفتن دو سیم باهم و اجرای تکنیک با اونها سخت تر از سیم های سه تار هست که تک سیمیه.و هم چنین انگشت گذاریهای تار بیشتر از سه تاره و استیل گرفتن تار سخت تر سه تاره و نگهداری تار هم سخت تر از سه تاره.اما هیچ کدو از اینها دلیلی برای انتخاب سه تار به جای تار یا تار به جای سه تار نیست و به علاقه شما بستگی داره و موقعیت شما.در کل تا و سه تار دو ساز متفاوته و اگر واقعا به تار علاقه دارید این فکر که از سه تار شروع کنید تا تار زدن برای شما راحت تر بشه بسیار اشتباهه .
سپاس .

alireza_amirsamimi
Monday 25 February 2008, 10:56 AM
سلام به دوستان براي افراد مبتدي علاقه مند به سازهاي تار وسه تار به نظر شما با كدام يك ازاينا شروع كنه بهتره
سلام.خیلی خوشحالم که شما به سازهای ایرانی روی اوردید.دوست عزیز این دو ساز در بسیاری از تکنیکهای دست چپ شایذ مشترک باشند ولی دنیایی متفاوت دارند.و اصلا اینجور نیست که مثلا سه تار پیشنیازی برای تار هست یا بالعکس.بعضی از دوستان(دوستان خودم رو میگم وکاملا مستند هست)چون سه تار ارزانتر بود با سه تار شروع کرد و بعد از 1 سال تار خرید و شروع کرد و سه تار رو کامل کنار گذاشت و بالطبع اگر از اول تار رو شروع میکرد پیشرفت سریعتری داشت.راستش رو بخواید من هم اول خواستم تار رو شروع کنم و به پیشنهاد داییم که از دوستان آقای ذوالفنون بود اول سه تار گرفتم.ولی بعد از سه ماه کاملا درگیر سه تار شدم و بعد از مدتی قصد قبلیم رو فراموش کردم.البته بعد از چند سال سراغ تار رفتم ولی ساز تار در سایه سه تار پنهان شد و ساز سه تار ساز اصلی من شد.شما هم اول ببین میخوای چی کار کنی!

احسان
Monday 25 February 2008, 11:43 AM
درود دوستان با عرض پوزش من حدود یکسال و نیم پیش همین فکر رو کردم و به خاطر ارزون بودن سه تار خریدم و گفتم بعدا تار میخرم الان حدود دو ماه که یه تار خریدم کلاس هم برای تار میرم ولی روزی یه ساعت سه تار میزنم نیم ساعت تار. کلا سه تار ساز تنهایی و حاله ولی تار هم حال و هوای خودشو داره.به نظر من اول برو خوب آهنگ های تار و سه تار رو گوش کن و از اول تصمیم درست رو بگیر.بعد هم دو دل نشو و به انتخاب گذشته خودت احترام بزار. چون تار و سه تار در ظاهر و پرده هر دو یه نوع سه تارند یعنی مضراب روی سه سیم پیاده میشود(به استثنای بعضی تکنیک ها در تار). ولی از نظر حس خیلی خیلی فرق میکنند .

Majed
Monday 25 February 2008, 11:43 AM
البته اگه بخوای تار مشقی هم بخری میشه با 70 یا 80 هزار تومن هم از این نوع هاش که با فایبر گلاس هست بخری.. اما مهمون طور که دوستان گفتن حال هر کدوم مربوط به خودشونه....

با هر کدوم بیشتر حال میکنی برو دنبال همون...

من خودم ظرافت صدای 3تار رو خیلی دوست دارم ...

AliB
Monday 25 February 2008, 12:16 PM
ماجد جان چیزی درباره ی تار فایبر گلاس نشنیده بودم! خیلی جالب است.
اگر امکان دارد کمی در مورد این ساز توضیح بدید که چه قسمت هایی از فایبر گلاس ساخته می شود و صدادهی آن چگونه است؟ و اگر اطلاع دارید چه کسی آن را می سازد؟
متشکرم

jazari
Monday 26 January 2009, 11:30 PM
سلام

یاد گرفتن تار روزی چقدر وقت می بره ؟
سه تار جطور ؟

مرسی

endvb6
Monday 26 January 2009, 11:49 PM
دوست عزیز، میگن عاقل را اشارتی بس بود پس به مثل زیر خوب توجه کن:

هرچقدر پول بدی همونقدر آش می خوری.

امیدوارم جوابت رو گرفته باشی jazarie عزیز. ممنون

iman setar
Tuesday 27 January 2009, 12:23 AM
عرض ارادت
دوست عزيز تجربه شخصي خودم اينه كه سه تار تا حدودي براي شروع راحتتر ولي بعد از مدتي هر چه سعي مي كني مضرابهاي چپ را شفافتر بزني وبا مضراب راست تركيب كني و دولا چنگها را باسرعت بيشتري ادا كني مشكلتر ميشه ولي در تار براي اينكار بسيار راحتتر است.من 3 ساله سه تار كار ميكنم 6 ماه تار گرفتم و اما دو ديگر اينكه سه تار حالتهاي گوناگوني در مضراب زدن داره كه بسته به حالته ناخنها وطريقه سوهان كشيدن. منظور رنگ اميزي در سهتار به لطف داشتن ناخن خوب ار پتانسيل بالاي نسبت به تار برخوردار و از اينروست كه مكاتب مختلف سه تار نوازي وجود داره اميدوارم جنس ناخنتان خوب باشد.

jazari
Tuesday 27 January 2009, 01:10 AM
دوستان از اطلاعاتی که در اختیارم گذاشتید خیلی خیلی ممنونم

endvb6 (You can see links before reply) عزیر من کاملا با شما موافقم و از لحاظ مالی مشکلی ندارم ولی یه موضوعی هست باید بهش توجه کرد اینه که هنر ارزشش از پول و اینجور چیزا خیلی بیشتره ولی الان یجوری شده که همه می خوان هنرشونو بفروشن ! من خودم اگه یه روزی یاد بگیرم بهتون قول میدم هرکی علاقه مند باشه کمکش کنم شاید سازشو خودم براش تهیه کنم -- بهر حال خیلی ممنون

iman setar (You can see links before reply) جون متاسفانه کیفیت ناخن های من زیاد تعریفی نداره :(
از یه طزف هم دوستام میگن باید روزی 3 ساعت وقت بذاری واسه تار - من نهایش 1 - 2 ساعت می تونم کار کنم
اینو هم بگم هیییچ عجله ای ندارم فقط از این می ترسم اوون چیزی که می خواستم بهش نرسم
در ضمن اگه تار رو انتخاب کنم فک می کنید تار آذری چطور باشه ؟

از همتون ممنونم

endvb6
Tuesday 27 January 2009, 12:55 PM
دوستان از اطلاعاتی که در اختیارم گذاشتید خیلی خیلی ممنونم

endvb6 (You can see links before reply) عزیر من کاملا با شما موافقم و از لحاظ مالی مشکلی ندارم ولی یه موضوعی هست باید بهش توجه کرد اینه که هنر ارزشش از پول و اینجور چیزا خیلی بیشتره ولی الان یجوری شده که همه می خوان هنرشونو بفروشن ! من خودم اگه یه روزی یاد بگیرم بهتون قول میدم هرکی علاقه مند باشه کمکش کنم شاید سازشو خودم براش تهیه کنم -- بهر حال خیلی ممنون

دوست عزیز مثل اینکه کاملا حرف من رو اشتباه متوجه شدی؟؟؟ پس واضح واست میگم.
شما پرسیدی واسه هر کودوم روزی چقدر تمرین بسه؟؟؟ منم گقتم هرچقدر پول بدی همونقدر آش میخوری. یعنی هرچی بیشتر تمرین کنی نتیجه بهتری میگیری. ممنون

fagher
Tuesday 27 January 2009, 02:14 PM
سلام به همه ی دوستان...
ببین شما اصلا نگو میگن چقدر باید تمرین کرد شما هر کدومو دوست داری یاد بگیر...
مطمعن باش هر کدوموبری عاشقش میشی بعد از خوابتم میزنیو ساز میزنی.

jazari
Tuesday 27 January 2009, 07:37 PM
از همتون ممنونم

iman setar (You can see links before reply) جوون من شرمنده اخلاق ورزشکاری !
آقا یکم Miss understanding شده شرمنده
انشاالله از یه هفته بعد شروع میکنم
فعلن دنبال ساز هستم
اگه پیشنهادی دارین لطفا دریغ نکنید، اینو هم اگه بگید که موقع خرید به چه چیزایی بیشر توجه کنم

ارادت

saba86
Wednesday 28 January 2009, 12:11 AM
فقط صداي ساز خوب باشد

fagher
Wednesday 28 January 2009, 11:52 AM
به نظر من شما اول برو پیش استاد خود استاد به شما میگه از کجا ساز بخری و چه ویژگی هایی داشته باشه چون امکان داره سازی که شما میخری مورد تایید استاد نباشه.

drkarbassi
Thursday 29 January 2009, 06:56 PM
دوستان در مورد جنس ناخن صحبت کردند جنس اولیه ناخن هر چه بد باشد اگر مدتی سه تار بزنید خونرسانی به ناخن بیشتر شده و اگر به جای کوتاه کردن ناخن تنها ان را سوهان کنید(به قول نوار شهر قصه کخانمای خوش سلیقه میدونن من چی میگم!)ناخن نخواهد شکست و ضخامت انهم افزایش میابد راستی از تجربه خودم میگم که اگر ابتدا با سه تار شروع کنید بعدا تار را لطیف تر ولی با قدرت کمتری اجرا خواهید کرد و برعکس کلا اکثریت قریب به اتفاق نوازندگان هر کدام از این ساز ها دیگری را هم خواهد نواخت ولی یکی در سایه دیگری خواهد ماند ما که عاشق سه تار موندیم گر چه تاری هم میزنم

drkarbassi
Thursday 29 January 2009, 06:59 PM
راستی اگر ساز خریدی اول ببرش پیش تعمیر کار مجرب ساز که سیمها را درست بیندازد خرک را رگلاژ کند و اگر تار بود پوست و پرده مناسب بیندازد خلاصه ساز خریدن مثل زن گرفتن است بردنش اسون گرفتاری بعدش زیاد!

jazari
Thursday 29 January 2009, 09:00 PM
دوستان

از همتون تشکر می کنم واقعا منو شرمنده میکنید

الان دو روزه که زده به سرم و می خوام تار آذری رو شروع کنم

کسی هست از 3تار طرفداری کنه ؟

من هفته بعد میرم بخرم :)

اونایی که هردو ساز و زدن به من کمک کنن تا اشتباه نکنم

ارادتمند همه شما

جلال

mani.mgh
Saturday 8 May 2010, 12:07 PM
دوست عزيز سلام
من در حدود 3 سال هست كه ساز مي زنم و مثل شما روزي حداكثر يك يا دو ساعت وقت دارم
بهترين گزينه تار است چون به دليل فيزيك ساز شما بعدا در نواخت سه تار نيز بسيار راحت خواهيد بود ولي بالعكس آن اينطور نيست.ضمنا پايه موسيقي ايراني بر اساس تار مي باشد و اكثر قطعات موسيقي ايران و رديف در واقع براي تار تدوين شده استواصلا رديف ميرزا عبدالله مربوط به اين استاد است كه نوازنده تار بوده و ديگر سازها در واقع بر روي موسيقي آن اصطلاحا ژوست يا پياده سازي مي شوند.
بنابر اين من فكر مي كنم شما با خريد يك تار به قيمت حداكثر يك تا يك و نيم ميليون و كلاس مناسب و تمرين مداوم روزي ولو نيم ساعت در مدت حداكثر دو سال نوازنده متوسطي خواهيد شد.
موفق باشيد دوست عزيز هنرمند اينده

mani.mgh
Saturday 8 May 2010, 12:11 PM
با سلام
تار اذري نخريد چون بخاطر فيزيك متفاوت شما نميتوانيد به صورت سنتي موسيقي كلاسيك ايراني را كار كنيد
تار معمول از نوع پنجه سنتي (ترجيحا)و اگر گير نياورديد پنجه قنبري تهيه فرماييد
ضمنا تعويض ان نيز راحت تر و به اصطلاح بازاري تر است
ساز اذزي صاحاب اول و اخرش خودتي!!!
ضمنا سعي كن ساز مشقي نخري(زير 800 هزار تومان)چون گوشت اصطلاحا فالش(خارج)خواهد شد.
همچنين بر نحوه صحيح دست گرفتن و مضراي زني نيز تكيه كن
كارهاي استاد عليزاده و سبك ايشان بسيار علمي و حساب شده است
مي توانيد در صورت حضور در تهران از راهنمايي ايشان و يا شاگردان ايشان بهره مند شويد
متشكرم
موفق باشي

وحید عشق موسیقی
Monday 23 August 2010, 11:55 PM
بالاخره بعد از این همه ماجرا نفهمیدیم رفیقمون چه سازی رو انتخاب کرد

farhad_m
Tuesday 18 January 2011, 09:43 AM
فقط سلیقه شرط اصلی برای انتخاب سازه

hl1360
Tuesday 12 April 2011, 03:23 PM
سلام خدمت دوستان و استادان عزيز.من تازه عضو اين سايت شدم و علاقه بسيار زيادي به تار و سه تار دارم و چندوقتي هم هست که سخت دنبالشم يکي ازاين 2 تا ساز رو يادبگيرم اما هرچي تلاش ميکنم نميتونم بين اين 2 يکي رو انتخاب کنم.خيلي هم تکنوازيهاي اساتيد در هر دو ساز رو گوش دادم.تو جايي ديدم يکي از دوستان نوشته بين صداي ساز فلان استاد با فلان استاد فرق هست و اين تو انتخاب سازتون هم مهمه.يعني اگر مثلا شما به سبک استاد لطفي يا صداي ساز استاد لطفي علاقه دارين،بايد سازي بگيرين که صداش شبيه باشه.ميخواستم بپرسم من که تو تار اول از همه استاد لطفي،بعد طلايي و پيرنياکان،شريف و ظريف و عليزاده رو ميپسندم و تو سه تار هم حميد متبسم،بهداد بابايي،دکتر صفوت و عليزاده،و باز هم استاد لطفي رو دوست دارم،اولا با توجه به گفته هاي دوستمون،اگه درست باشه،کدوم ساز رو بگيرم و دوما بين اين دو تا ساز،ساز با چه مهري بگيرم خوبه که از صداش لذت ببرم؟و ساز سه تار با مهر زادخيل چطوره؟ضمنا استاد خوب ميتونين معرفي کنين با توجه به علاقه ام به سبک اساتيدي که گفتم.ممنون ميشم راهنمايي کنين

hl1360
Wednesday 13 April 2011, 06:58 AM
اساتيد لطف کنن راهنمايي کنن ممنون ميشم

r_a_m_i_n
Wednesday 13 April 2011, 05:57 PM
سلام خدمت دوستان و استادان عزيز.من تازه عضو اين سايت شدم و علاقه بسيار زيادي به تار و سه تار دارم و چندوقتي هم هست که سخت دنبالشم يکي ازاين 2 تا ساز رو يادبگيرم اما هرچي تلاش ميکنم نميتونم بين اين 2 يکي رو انتخاب کنم.خيلي هم تکنوازيهاي اساتيد در هر دو ساز رو گوش دادم.تو جايي ديدم يکي از دوستان نوشته بين صداي ساز فلان استاد با فلان استاد فرق هست و اين تو انتخاب سازتون هم مهمه.يعني اگر مثلا شما به سبک استاد لطفي يا صداي ساز استاد لطفي علاقه دارين،بايد سازي بگيرين که صداش شبيه باشه.ميخواستم بپرسم من که تو تار اول از همه استاد لطفي،بعد طلايي و پيرنياکان،شريف و ظريف و عليزاده رو ميپسندم و تو سه تار هم حميد متبسم،بهداد بابايي،دکتر صفوت و عليزاده،و باز هم استاد لطفي رو دوست دارم،اولا با توجه به گفته هاي دوستمون،اگه درست باشه،کدوم ساز رو بگيرم و دوما بين اين دو تا ساز،ساز با چه مهري بگيرم خوبه که از صداش لذت ببرم؟و ساز سه تار با مهر زادخيل چطوره؟ضمنا استاد خوب ميتونين معرفي کنين با توجه به علاقه ام به سبک اساتيدي که گفتم.ممنون ميشم راهنمايي کنين

درود...
دوست عزیز اول از همه بگم...این درجه بندی و کلا انتخاب سلیقه ی شما در لذت بردن از ساز اساتیدی که اسم بردین خیلی عجیب غریبه.........
آخه استاد لطفی به نظر من سبک خاصی نداره.........ایشون چیز جدیدی به تار اضافه نکردن....کلا تقریبا هیچ چیز منحصر یه فردی در نوازندگی ایشون به چشم نمیخوره که بشه ازش به عنوان سبک نام برد.......فقط ایشون کارهای گذشتگان رو بسیار عالی نواختن و یاد گرفتن و به درجه ی عالی از درک و فهم ردیف و موسیقی رسیدن.........اما سبک؟ نمیدونم
از لحاظ خرید ساز..........تفاوت عمده این نوازندگان در مضراب زدن و تکنیکهاست نه سازهاشون
البته سازها هم کمی فرق میکنه.........ولی نه اینقدر که شما حساس شدید
به نظر من بعد از 5 سال نوازندگی بعد به فکر سبک بیفتید
و مسلما خرید ساز هم مهمه......مثلا با 50 تومن میتونید 3تار بخرید...ولی تار رو حداقل 300 باید پول بدید............
مطالب این تاپیکو هم بخونی کمی کمک میکنه به انتخابت

farnoush
Wednesday 13 April 2011, 07:49 PM
گزینه سوم گیتار

somka
Wednesday 13 April 2011, 09:58 PM
با درود

دوست عزیز ناخن را میشود درست کرد.اما همانطور که دوستان گفتند تمرین از همه مهم تر است.به نظر من یکی دو ساعت کم است.من معتقدم شما فقط روزی حد اقل یک ساعت باید زمان بگذاری تا نواخته های بزرگان این هنر را خوب گوش دهی.در واقع دوستمان اصل مطلب را گفت دیگر هرچقدر پول بدی همون قدر هم اش می خوری.همه چی بستگی به تعریف خودت از هدفت دارد.
اگر هدفت این است که در اینده یک همدم و مونسی مثل سه تار داشته باشی که برای دل خودت بزنی همون دو ساعت هم کافی است.اما اگر می خواهی جدا از نوازندگی خوب یک راوی خوب از موسیقی ایرانی باشی و این را به ایندگان نیزمنتقل کنی باید به طور کل برای موسیقی بیشتر زمان بگذاری.چه در وجه نوازندگی و چه در مسائل مربوط به تئوری موسیقی ایرانی -شناخت عمیق و درک درست ردیف و...

hl1360
Saturday 16 April 2011, 08:17 AM
اصلا من سبک رو اشتباه گفتم.مشکلم اينه که يه سري چيزايي که با 3 تار نواخته شده خيلي به دلم ميشينه يه سري هم چيزايي که با تار نواخته شده واسه همين بينش مونده بودم.

hl1360
Saturday 16 April 2011, 01:17 PM
به هر حال بنده ساز سه تار رو انتخاب کردم.با تشکر از راهنماييهاي همه دوستان

hamed777
Sunday 7 October 2012, 01:25 PM
من تو تایپیک دیکه ام گفتم اگر میخواهید هر دوساز روبزنید با تار شروع کنید سهتار اموختنش راحتتره