PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : همایون شجریان و گیتار

Leon
Saturday 23 February 2008, 03:03 AM
گناه عشق ، همایون شجریان و گیتار

</B>آلبوم جدید همایون شجریان- نقش خیال – مثل سایر کارهای وی شنیدنی است. در میان قطعات این آلبوم ، قطعه گناه عشق که شعر آن غزلی از سعدی است از جهاتی متفاوت از سایر قطعات است. چرا که در میان سازهای ارکستر ، گیتار هم شنیده می‌شود. در جلد کاست اینگونه توضیح داده شده است:
" در خلق ارکستر و آواز"گناه عشق" از اشتراکات گوشه بیداد همایون و tarantas فلامینکو ، به طوری که از نظر موسیقی سنتی ایران و اسپانیا قابل ارزش و تامل باشد ، با تلفیقی در متن و محتوای اثر و نه صرفا در ارکستراسیون آن استفاده گردیده است."
You can see links before reply
شاید هر خواننده موسیقی سنتی ایران شهامت چنین نوآوریهایی را نداشته باشد، به خصوص وقتی که آن شخص پسر استاد بزرگ آواز ایران باشد و همه وی را از نخستین آلبومش با پدر مقایسه کنند و بسنجند. همایون شجریان در مصاحبه‌ای درباره نوآوری و پرهیز از تکرار گفته است:
" انسان باید خودش را بشکند تا گرفتار تکرار نشود. من هم هیچ وقت خودم را اسیر چارچوبها نکرده‌ام. ممکن است این یک نوع نقص باشد ولی دست ذوق و فکر را بازگذاشته‌ام. معتقدم برای نوآوری علاوه بر شناخت موقعیت تاریخی و احتماعی جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم و با تکیه بر توانییهایمان از آن قالبی که ذهنیت ما را اسیر کرده است، بیرون بیاییم و چقدر سخت است، آن هم در جامعه‌ای که بیشتر روابط و ضوابطش در چارچوب‌ها است و خیلیها هنوز به این قالب‌ها پایبندند."
همایون شجریان چندان هم به موسیقی"تلفیقی" علاقمند نیست:
"از دیدی که من نگاه می‌کنم موسیقی تلفیقی خیلی نمی‌تواند نیازهای روحی مرا برآورده کند. درست است که تازگی دارد و به دلیل نو بودنش مورد توجه است. ولی من اینطوری نگاه نمی‌کنم که بعد از شنیدنش برای من چه حس و حالی باقی می‌مامند و حاصل این ترکیب مرا به فکری وا می دارد یا نه؟ البته این دید من است ولی نظر بدون تعصبی دارم و به این نوع موسیقیها گوش می‌کنم و بعضی وقت‌ها لذت هم می‌برم، ولی تاثیر ماندگاری در من نمی گذارد."

نوشته شده توسط Saman Kohestany

alireza_amirsamimi
Sunday 24 February 2008, 07:21 AM
به نظر من توی این کاست شخصیت تار نقش اساسی رو داشت و بقیه جاها هم ارکستر بود و گیتار به اون صورت نقشی نداشت که بخوایم بزرگش کنیم.در کل به نظر من دستگاه نوا رو خوب خونده