PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونه دستگاه ، ریتم و گام آهنگی را تشخیص دهم

فرهـاد
Sunday 24 February 2008, 08:40 AM
سلام

لطفا روشی های تشخیص دستگاه ، گام و ریتم آهنگ را معرفی کنید یعنی چگونه میتوان دستگاه ، گام و ریتم آهنگی رو که شنیده میشه رو تشخیص داد؟

ممنون

Leon
Monday 25 February 2008, 12:17 PM
برای گام آهنگ،ابتدا ميبايستی که اطلاعاتی راجب گام ها داشته باشی که چگونه گام ها تقسيم بندی ميشن که در اين تاپيک من همشون رو جمع آوری کردم. جدول گام ها (You can see links before reply) <<<

راستش کاره سختی نيست،من خودم همزمان که آهنگ رو گوش ميکنم ،شروع به زدن آهنگ روی سازم ميکنم،و گام مربوطه رو سريع پيدا ميکنم،ولی شما ميتونيد به سليقه خودتون گام ها رو عوض کنيد که بستگی به صدای شما در گام مشخصی داره،يا برای اجرای سلو.
ريتم هم باز بستگی به ريتم خونيه شما داره،برای اين منظور تجربه خيلی شرطه،و شناخت ريتم ها،مثلاً اگه شما ريتم Tango,Salsa,rock and roll ...رو خوب بشناسيد ،سريع باشنيدن آهنگ متوجه ميشيد که ريتم چی هست،
ولی يه مثال ساده،برای اينکه بدونيد آهنگ چه ريتمی داره،مثلاً 4/2،يا 4/3،يا 4/4 يا 8/6،يا ....،گرفتن ضرب با انگشتان در هينه گوش دادن به آهنگ هست،که به سادگی ميتونيد بفهميد چه ريتمی داره.!!!

Leon
Tuesday 26 February 2008, 03:29 AM
برای پيدا کردن گام آهنگ،سعی کن،جايی که خواننده شروع به خوندن ميکنه،نت صداشو پيدا کنی روی سازت،همزمان با خوانده شروع کن به زدن،اگه دقت کنی ميبينی که نتها در يه گام خاصی هست که همون گام کل آهنگ ميباشد البته اگه جايی از آهنگ گام بالا يا پايين نشه.

برای ريتم شما احتياج به کمی ريتم شناسی داريد برای اينکه ببينيد اصلاً ريتم ها چگونه تشکيل ميشن و از چه قوانينی برخوردار هستن.
بزاريد کمی در ابتدا راجبه ريتم ها صحبت کنيم.

کلاً هر آهنگی،در ضرب های مساوی تنظيم و اجرا ميشه،که اين ضرب های مساوی در ميزان ساخته ميشوند.
مثلاً ريتم 4/2 از 2 ضرب تشکيل شده که اين 2 ضرب در هر ميزان قرار ميگيره که ضرب اول قوی و ضرب دوم ضعيف هست.که به روی هر ضرب يا 1 نت سياه يا 2 نت چنگ يا 4 نت 2 لا چنگ قرار ميگيره،نمونه برای اين طور ريتم ها سبک راک هست، و يا آهنگ های مارش .

You can see links before reply

در ريتم 4/3 در هر ميزان 3 ضرب قرار می گيرکه ضرب اول قوی و 2 ضرب بعدی ضعيف هستن،که مثلاً روی هر ضرب يه نت سياه ميباشد،آهنگ های Waltz جز اين دسته ميباشند.

ريتم 4/4 که استفاده خيلی زيادی در موزيک داره در هر ميزان از 4 ضرب تشکيل شده که ضرب اول قوی ضرب دوم ضعيف ضرب سوم نيمه قوی و ضرب 4 ضعيف ميباشد،که به روی هر ضرب يه نت سياه يا 2 نت چنگ و يا.....قرار ميگيرن آهنگ های پاپ جز اين دسته هستن.

البته اين ريتم ها در تنظيم آهنگ به شکل های مختلف در ميزان ساخته ميشن ولی شکل کلی و ضرب آهنگ رو از دست نميدن،طرز قرار گرفتن نت ها هم روی ريتم، به کشش نت ها بستگی داره.

ريتم 8/6 در هر ميزان از 2 ضرب تشکيل شدکه به روی هر ضرب مثلاً يه نت سياه نقطه دار يا 3 نت چنگ هست،البته من فکر ميکنم که آهنگ های ايرونی با ريتم سنگين 8/6 جز زيبا ترين آهنگ ها ميباشن که خود من خيلی به اين مدل آهنگ ها علاقه دارم.

همانطور که گفتم يه راه سادش اينه که با انگشتان ضرب رو در هر ميزان حساب کنيم برای مثال آهنگ گل سنگم رو اناليز ميکنيم:
جايی که خواننده شروع به خوندن ميکنه در ميزان اول و ميزان دوم رو در نظر ميگيريم،من ضرب ها رو با شماره نشون ميدم،
1گل-- 2سن--- 3گ-- 4م
1گل-- 2سن--- 3گ-- 4م

همينطور که ميبينی،در ميزان اول کلمه گل روی ضرب اول،کلمه سن روی ضرب دوم،کلمه گم روی ضرب سوم ،و روی ضرب 4 ,م قرار ميگيره،برای ميزان دوم هم همينطور که اگه کشش نت ها رو هم بخوايم برسی کنيم،روی ضربه اول 2 نت چنگ يعنی کلمه گل،سن يعنی نت سياه،گم هم نت سفيد، که کلاً 4 ضرب آهنگ رو در بر ميگيره و کشش نت ها هم در ميزان با صورت و مخرج کسر يعنی 4/4 همخونی داره،

با اين روش ميشه که آهنگ ها رو هم برای تمرين بيشتر با دست نت نويسی کرد.

گاهی آهنگ ها با ريتم های مختلف نت نويسی و اجرا ميشن،مثلاً آهنگ مرغ سحر که هم با 8/6 و هم با ريتم 4/6 نت نويسی و اجرا ميشه،يا حتی آهنگ خوابها ی طلا يی،که هم با ريتم 4/3،و هم 8/6 و هم 8/3 قابل اجراست،

از اين نوع مثال ها زياد هست،ريچارد کلايدرمن پيانيست مشهور در اجرا های خودش گاهی ريتم عوض ميکنه ،مثلاً آهنگ a Time for as که ريتم اصليش 4/3 هست رو با 4/4 ميزنه ، و ...

برای درک بهتر ريتم ها تمرين و تجربه خيلی شرطه،ميتونی هميشه ريتم آهنگ ها رو با خودت مرور کنی وقتی داری گوش ميکنی،آهنگ رو تو ذهنت ميزان بندی بکن و ببين که خواننده صداش چطوری در هر ميزان قرار ميگيره و کشش نت ها چطوری ايجاد ميشه،
با تشکر.

تذکر:آهنگ گل سنگم به اين روش که من گفتم ،فقط يه مثال بود برای دوستمون،اين آهنگ در ميزان بندی و نت نويسی شکل ديگهی داره!!!

فرهـاد
Tuesday 26 February 2008, 02:46 PM
سلام
ممنون از توضیحات خویتان
لطفا در مورد تشخیص دستگاه و ریتم های 8/3 و 4/6 هم توضیح دهید

سپاس گزارم