PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی کنید لطفن، ضروری

mahyar_k3
Monday 10 March 2008, 04:10 PM
سلام دوستان،
من می خواستم تار زدن رو شروع کنم، شما چه منبعی رو برای آموزش معرفی می کنید.
من از یاد گرفتن ساز در کلاس ها خوشم نمیاد. ممنوم می شم اگه بهم منبع معرفی کنین.
باز هم تشکر

alireza_amirsamimi
Monday 10 March 2008, 06:50 PM
منابع زیاده.بستگی به استادت و شیوه اون داره.کتاب استاد علیزاده و کتاب کیوان ساکت و کتاب هنرستان به طور معمول کتابهای این ساز معرفی میشن که بستگی به سلیقه و سبک استادت داره

tarane
Monday 10 March 2008, 08:51 PM
منم کتاب استاد علیزاده رو پیشنهاد میکنم چون تقریبا کتاب ساده ای است و در کنارش میتونی از سی دی های خوداموزی که بیرون هست استفاده کنی چون خیلی از تکنیک هارو باید حتما ببینی تا درکشون کنی،اما یه پیشنهاد دیگه هم دارم ، اگه تصمیمت در مورد این ساز جدیه و یه علاقه انی نیست وبه طور جدی میخواهی ادامه بدی حتما حداقل یه سال با یه استاد کار کن تا کمه کم اصول اولیه نواختن تارو یاد بگیری اونوقت اگه حس کردی که میتونی بدون استاد ادامه بدی ، ادامه بده!
موفق باشی

bardyaa
Monday 10 March 2008, 10:13 PM
این «کتاب علیزاده برای تار» چه‌جور چیزی‌ه؟ «سه‌تار» نگفته‌ها! چیزی هست که من بی‌خبرم؟

tarane
Tuesday 11 March 2008, 02:48 PM
ممنون از یادداوریتان بردیا جان !
منم این مطلبو میدونم و فقط پیشنهاد کردم چون توی کتاب های دیگر ساده تر نوشته شده و البته یکی از دلایلی که گفتم لازمه که پیش استادی حداقل یه مدت کار کنن همین مسأله بود!
(راستش منم با این کتاب شروع کردم و تجربه خوبی ازش دارم!) در ضمن من فقط پیشنهاد دادم و نظر در این باره رو به پیشکسوتان عزیز در این زمینه میسپارم!
بازم ممنون....

mahyar_k3
Tuesday 11 March 2008, 04:19 PM
بابت راهنمایی هاتون ممونم. یه سئوال دیگه هم داشتم گفتم دیگه تاپیک نزنم و اون هم اینکه به نظر شما، یاد گرفتن تار آسون تره یا بربط (عود)؟
نکته خاص دیگه ای برای گفتن نیست؟

alireza_amirsamimi
Tuesday 11 March 2008, 04:40 PM
ببخشید.قصد توهین ندارم.تعصب هم ندارم.ولی درست زدن هر ساز سختی خودش رو داره و مقایسه اونها کاریست بس اشتباه!!مثلا غلط هست که بگیم تنبک زدن آسونتر از پیانو یا ویلن هست.این رو مطمئن باش.اگه میخوای اینجوری بری سراغ ساز نری بهتره.چون اینجوری ولش میکنی.ببین کدوم رو بیشتر دوست داری

tarane
Tuesday 11 March 2008, 06:22 PM
منم با علیرضا کاملا موافقم ، اگه به اسونیش فکر میکنی شروع نکنی بهتره چون زود خسته و
بی انگیزت میکنه!
موفق باشی،
ترانه

bardyaa
Wednesday 12 March 2008, 12:39 AM
ممنون از یادداوریتان بردیا جان !
منم این مطلبو میدونم و [...]

قصد ناجور نداشتم! فکر کردم که چیزی هست و من نمی‌دونم.

فکر می‌کنم که «استاد» به‌شدت لازم‌ه، دست کم برای اولین ساز. شاید بشه «تکنیک» رو درآورد؛ اما «دید» اون کسی که به‌ش می‌گیم «استاد» فوق‌العاده مهم‌ه. «فوت»ه که مهم‌ه، برا این که استعدادت رو صرف اختراع چرخ نکنی! (البته، اعتراف می‌کنم که خودم بارها و بارها از اختراع چیزایی مثل چرخ حظ وافر برده‌م، ولی بعدش که فهمیدم چرخ قبلاً اختراع شده و کلی هم پیشرفت کرده، خوب، وا رفته‌م!)

گذشته از این، هرچند که کتاب آقای علیزاده اصولاً کتاب خوبی‌ه و فکر می‌کنم که اصولاً برای آموزش سازای این مدلی می‌شه ایده‌های خوبی از شیوهٔ تدوینش گرفت و به‌علاوه تنها کتابی‌ه که واقعاً شکل «کتاب درسی» داره و نه «جزوه» (مثل کتاب هنرستان)، اشکالش برای آموزش تار این‌ه که به‌نوعی، فرهنگ سه‌تارنوازی آدم رو زیادی تقویت می‌کنه، و این اشکالی‌ه که برعکسش به کتاب هنرستان و کتاب آقای ساکت (و البته کتابای کمتر معروفی مثل کتاب آقای [دکتر اسدالله] حجازی) وارده: اونا، فرهنگ «تارنوازی» رو تقویت می‌کنن. این البته غیر از مسئلهٔ «ادیت خاص»ه، که می‌شه فرض کرد که «معلم» بلده و انجام می‌ده.

بازهم، فکر می‌کنم که وجود معلمی که بتونه یادتون بده که چی از سازتون توقع کنین، واقعاً مغتنم‌ه.

درمورد ساز، من هم با علیرضا و ترانه موافقم. شکی نیست که راه‌دست بودن ساز خاص (و حتی تناسب فیزیک بدن با ساز خاص) جنبهٔ نسبتاً مهمی‌ه و نمی‌شه [به‌راحتی!] ندیده گرفتش؛ اما نه تنها عامل‌ه و نه حتی مهم‌ترین عامل. اگه واقعاً برات علی‌السویه‌ست، خوب، چون فرق اون‌قدر زیاده که تشخیصش دیگه ربطی به تجربه و این حرفا هم نداره، احتمالاً فقط ساز زدن برات مهم‌ه. برو دنبال تار، یا حتی سه‌تار و یا شاید هم سنتور: هر کدوم که دم‌دست‌تره و ارزون‌تر. زودی هم یه مرغ سحری، جونی‌جونی‌ای، چیزی یاد می‌گیری و بعدش هم می‌ذاری کنار، دلت هم نمی‌سوزه. اما اگه موسیقی برات جدی‌ه، اقلاً می‌تونی یه‌چن‌تا نمونه گوش کنی و ببینی کدوم رو بیشتر دوست داری.

tarane
Wednesday 12 March 2008, 07:55 AM
بردیا جان من متوجه منظورتون شده بودم و در واقع از حرفتون خندم گرفته بود نه چیز دیگه سعی کردم تایپیکو جوری بنویسم که شما دچار اشتباه نشید ولی خوب مثله اینکه کاملا ناموفق بودم!!
اما بازم ممنون!

Majed
Wednesday 12 March 2008, 08:07 AM
ترانه جان من متوجه نشدم از اینکه گفتین از حرفتون خندم گرفت... منظورت کدوم بحث بردیا بود؟

mahyar_k3
Wednesday 12 March 2008, 01:53 PM
بابا حالا منم هم گفتم مبتدی ولی نه اینجوری...
من ساز هایی که زدم رو نگفتم چون یه کم بی ربط به همن، من تمبک زدم، گیتار الکتریک زدم، ساز دهنی هم زدم.
ولی از صدای تار و بربط به شدت خوشم میاد. مطمئن باشید سراغ هر دوشون هم می رم، فقط خواستم از آسون تره شروع کنم.
مرغ سحر یاد بگیرم، ساز و بزارم کنار دیگه چیه؟
اگه یکی بود که تازه می خواست بره سراغ ساز که با این بیانات تا حالا موسیقیو بوسیده بود گذاشته بود کنار!

Kamanche
Wednesday 12 March 2008, 02:06 PM
. مطمئن باشید سراغ هر دوشون هم می رم، فقط خواستم از آسون تره شروع کنم.
مرغ سحر یاد بگیرم، ساز و بزارم کنار دیگه چیه؟
اگه یکی بود که تازه می خواست بره سراغ ساز که با این بیانات تا حالا موسیقیو بوسیده بود گذاشته بود کنار!

من با جناب مهیار موافقم
دوستان یه مقدار با ملاطفت بیشتر با قضیه برخورد کنید چون ممکنه یک نفر رو کلا از موسیقی و موسیقیدان بیزار کنه.

tarane
Wednesday 12 March 2008, 06:33 PM
ترانه جان من متوجه نشدم از اینکه گفتین از حرفتون خندم گرفت... منظورت کدوم بحث بردیا بود؟

ماجد جان میتونی به پاسخ شماره 4 این تایپیک مراجعه کنی در ضمن من ارادت و احترام خاصی نسبت به بردیا عزیز دارم و قصدم از نوشتن این مطلب رفع سو تفاهم بود نه ایجاد سوتفاهم!
با تشکر،
ترانه

bardyaa
Wednesday 12 March 2008, 09:45 PM
من با جناب مهیار موافقم
دوستان یه مقدار با ملاطفت بیشتر با قضیه برخورد کنید چون ممکنه یک نفر رو کلا از موسیقی و موسیقیدان بیزار کنه.

کاملاً قبول دارم که روش خشنی‌ه، ولی همیشه جواب داده! بیشتر از ده ساله که سر هر ترم، همچو بلایی سر کسایی که همچو سؤالی دارن (و البته اونایی که می‌پرسن «مثلاً چند ماه طول می‌کشه که یاد بگیرم؟») می‌آرم و همیشه نتیجه‌ش همین‌ه: طرفم یه جواب تند به‌م می‌ده و عزمش رو جزم می‌کنه که روم رو کم کنه و خوب، مگه من چی می‌خوام؟!

صادقانه اعتراف می‌کنم که شیفتهٔ بچه‌هایی‌م که سر کلاس، همهٔ سعیشون رو می‌کنن که بهم نشون بدن که قضاوتم درموردشون غلط بوده و می‌تونن از من هم بهتر ساز بزنن!

mahyar_k3
Thursday 13 March 2008, 11:09 AM
تق تق تق، هی سلام!
دوستان یادتونه من یه زمانی یه سوالی پرسیدم . . .

bardyaa
Saturday 15 March 2008, 01:22 AM
که چی بود؟!

Leon
Saturday 15 March 2008, 11:08 AM
نظر شما، یاد گرفتن تار آسون تره یا بربط (عود)؟
نکته خاص دیگه ای برای گفتن نیست؟

فکر کنم منظورشون اين سؤال بود تا اساتيد سايت کمکشون کنن.