PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظرخواهی :قالب ...محدودیت ؟

hichnafar
Sunday 16 March 2008, 07:37 AM
سلام

دوستان محترم لطفا" اینجانظراتتون رودرمورد اینکه استفاده ازیک قالب شعر محدودیتی برای موضوع شعرایجادمی کنه یا نه بفرمایید .
مثلا"عموما" ازغزل برای شعرهای عاشقانه استفاده می شه ، حالاایرادی داره که یه موضوع دیگه دراین قالب گنجانده بشه ؟

Guitaro
Saturday 29 March 2008, 07:22 PM
به نظر من اینکه قالب شعری برای شعر و موضوع محدودیت ایجاد کنه یا نه یا بهتر بگم : چقدر محدودیت ایجاد کنه فقط بستگی به شاعر داره ، که چقدر کلمه بلده که بتونه اون منظوری که میخواد رو برسونه ، چون به هر حال واسه هر قالب شعری یه سری وزن های رایجی هست که معمولا وقتی نگاه میکنیم می بینینم که برای مثال غزل ، بیشتر توی سه چهار تا وزن خاصه ؛
حالا معمولا شاعر هم که میاد غزل بگه ، ناخواسته به طرف همون وزن های رایج کشیده میشه (مگه اینکه شعرش خاص باشه یا مثلا از اول حواسش باشه که فلان وزن بگه) پس برای پرکردن این وزن های خاص هم کلمات هم باید وزن خاصی داشته باشن ...

حالا یه شاعری ممکنه به قول معروف "لغتنامه ی سیار" باشه و برای یه کلمه بتونه تو هر وزنی مترادف بیاره ، این شاعر زیاد بابت قالب شعر محدود نمیشه ؛ اما اگه یه شاعری نتونه توی یه وزن خاص اون کلمه ای که میخواد رو پیدا کنه ، پس مجبور میشه از کلمه ی دیگه ای که نزدیک همون منظوره - نه دقیقا همون منظور - استفاده کنه ، پس همین باعث میشه که نتونه به اون فصاحتی که میخواد شعر رو بگه ... (به قول معلم ادبیات دوره ی راهنماییمون : لبه ی منظور ساییده میشه !)

در کل قالب شعری شاعر رو محدود میکنه ، ولی اینکه این محدودیت چقدر روی شعر تاثیر بذاره با مهارت شاعره ، ممکنه حتی یه شاعر از بازی با کلمات خوشش بیاد پس حتی با اون محدودیت هم ممکنه از اون "محدودیت" لذت ببره ...

و اما در مورد مفهوم ، برای مثال غزل که معمولا در مورد موارد عاشقانس ، ممکنه توی موضوعای دیگه هم گفته بشه ولی خب ، نظر شخصی (تاکید میکنم ، نظر شخصی) من اینه که هر قالب واسه یه موضوعی ساخته شده و من خودم از غزلی که تو موضوعای عشق و عاشقی باشه بیشتر لذت میبرم تا غزلی که قصه ی فلان پادشاه رو تعریف میکنه ؛ یا مثلا از مثنوی ای که داستان تعریف میکنه بیشتر لذت میبرم تا یه مثنوی که داره نصیحت میکنه ...
ولی نمیدونم از دید فنی موضوع و قالب چقدر باید با هم مچ باشن چه چهارچوب ها و رابطه ای باید با هم داشته باشن ...

خوش باشید.

hichnafar
Sunday 30 March 2008, 03:19 PM
به نظر منم به توانایی شاعربرمی گرده که بتونه درهرقالبی موضوعی رو که می خواد بگنجونه
وفکرمی کنم چون خواننده ها عادت می کنن که دریک قالب شعری رو باموضوع خاص بخونن براشون دلنشین ترمی شه که مثلا" توی قالب غزل شعرعاشقانه بخونن .
دوستان دیگه هم لطفا"نظراتتون رو بگید

sara
Sunday 30 March 2008, 05:52 PM
تمام چیزایی که شما می گین درست.ولی اسمی که برای قالب ها گزاشته شده بر اساس نوع موضوعیه که در اون قالب می تونه گنجانده بشه هست.خود کلمه غزل یعنی عشقبازی پس موضوعاتی رو که در مورد عشق هست رو در بر می گیره و همچنین قالب های دیگه.مثله جعبه جواهرات می مونه که فقط می تونی توش طلا بذاری اگه نقره هم بذاری طلا رو می خوره و از ارزشه اون کم می کنه.اگر در قالب غزل مثلا شعری حماسی گفته بشه از ارزش قالب غزل کم می شه.
اینم نظر من.