PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال درمورد انتخاب سبک نوازندگی گیتار

bamdadonline
Friday 4 April 2008, 03:06 PM
با سلام خدمت اساتید . بنده قصد شروع نوازندگی گیتار رو دارم و میخوام سبک پاپ کار کنم. میخواستم اساتید لطف کنن راهنمایی در مورد انتخاب سبک و نوع گیتار داشته باشن و اینکه باید برای سبک پاپ از گیتار کلاسیک در شروع استفاده بشه یا خیر... با تشکر.

Guitaro
Friday 4 April 2008, 04:04 PM
خب ، دوست عزیز ، بذار یه توضیح کلی بدم ، البته قبلش با اجازه دو تا سوال می پرسم :

1. قبلا سازی به صورت آکادمیک کار کردی ؟ اگه آره چی و چند وقت ؟
2. تو چه سنی هستی ؟ کمتر از 18 یا بیشتر از 18 ؟

و اما توضیحات :

ببین دوست عزیز ، گیتار پاپ متاسفانه توی کشور ما به هیچ وجه اون چیزی که خارج کشوره نیست ، تو کشور ما گیتار پاپ خلاصه میشه تو اینکه بتونی آکورد بگیری و در مرحله ی بعدی هم خلاصه میشه تو اینکه علاوه بر یادگیری آکورد ها یه ته صدایی هم داشته باشی و بتونی کار این خواننده ها - یا ترانه های معروف - رو بخونی ، به همین دلیل برای یادگیری گیتار پاپ دو راه هست : یکی اینکه گیتار زدن یاد بگیری و با توجه به آموخته هات آکورد بگیری و بزنی (یعنی کاملا بتونی گیتار بزنی ، نت ها رو تشخیص بدی و ملودی هم بزنی یا همون به قول خودتون گیتار کلاسیک یاد بگیری) و راه دیگه اینه که از همون اول فقط آکورد ها رو یاد بگیری و شروع کنی زدن ، یعنی اگه یه جا نوشته بود Am بدونی کجای دسته کدوم فرت رو بگیری که همون Am باشه ولی اینکه این Am چیه و از کجا اومده رو نمیدونی ... که به اصطلاح عامه میشه همون گیتار پاپ ...

اگر میخوای به زدن آهنگای خواننده ها و خوندن با اونها اکتفا کنی ، من میگم برو از اول پاپ یاد بگیر ولی این روش یه اشکال بزرگ داره :
اگه کسی که پاپ کار کرده بیاد جلو من و بگه گیتاریستم ، من خودم به شخصه عصبانی میشم ، چون از نظر من کسی که نمیدونه قاعده ی اینی که داره میزنه چیه ، حق نداره بگه من گیتاریستم ، معقول تره که بگه من گیتار پاپ میزنم که همه چیز هم توجیه بشه ...

پس اگر میخوای گیتاربزنی و حالا آکورد هم بزنی (اینجوری بگم : اگه میخوای بدونی چیزی که میزنی چیه و از کجا اومده و علاوه بر آکورد ملودی و آهنگای سنگین تر هم بزنی) من میگم برو کلاسیک کار کن و خودت در کنارش پاپ کار کن ...

ولی در کل این انتخاب جوری نیست که کسی بتونه کمکت کنه ، باید ببینی چه روحیه ای داری ، اگه روحیت جوریه که به موزیک علاقه داشته باشی و بخوای یه نوازنده ی کامل بشی ، صد در صد برو کلاسیک (یا حالا فلامنکو ، اون دیگه به سلیقه بستست) ولی اگه از اون تیپ آدم هایی هستی که میخوان بعد از دو ماه که گیتار میزنن هرجا یه عده از دوست و آشنا جمع شده بودن و یه گیتار هم بود با زدن و خوندن توجه کل مجلس رو به خودشون متوجه کنن (آدم های جالبی هستن در کل :دی) برو سر وقت پاپ چون کلاسیک کار کردن فقط وقتت رو هدر میده ...
میگم ، کاملا به هدف و روحیاتت ربط داره ، من خودم کلاسیک کار میکنم ولی در کنار کلاسیک پاپ هم میزنم ، خودم هم خوشحالم از اینکه وقتی پاپ میزنم میدونم که این Am از کجا اومده و چجوریه و همه ی فعالیت نوازندگیم به آکوردنوازی خلاصه نمیشه ؛ یکی از دوستام هم بود که اون حدودا دو ماه قبل از اینکه من گیتار شروع کنم شروع کرد و از همون اول هم یه راست رفت پاپ کار کرد و خب ، پیشرفتش هم خوب بود و صدای خوبی هم داره و بعد از چند ماه تو آکورد گرفتن و غیره از من سر تر بود ، ولی خب ، بعضی وقت ها میشه ، تو همون مجلس هایی که همیشه وقتی اسم این دوست ما میاد همه تحسین میکنن که چه خوب گیتار میزنه و فلان ، بحث هایی در مورد موزیک میشه و کاملا مشهوده طرف چقدر خجالت میکشه که میبینه همون کسیه که آکورد خوب میزنه و صدای خوبی داره ولی وقتی صحبت سر مودهای کلیسایی یا گام های کروماتیکه هیچ حرفی برای گفتن نداره و درست مثل کسی که تا حالا ساز دست نگرفته باید بشینه و گوش کنه ...

در کل خلاصه کنم کل زیاده حرفی هام رو :
اگر کسی هستی که هدفت از گیتار زدن در کل فقط سبک پاپه ، از همین الان برو پاپ ولی اگه میخوای گیتار بزنی ، یعنی همراه پاپ زدن وارد دنیای موسیقی هم بشی (و وقتی یه نتی گذاشتن جلوت که واسه دوره ی باروکه یا از آهنگای اسپانیشه بتونی بزنی) برو کلاسیک ...

در مورد انتخاب ساز هم باید اول بگی که ببینیم تو چه قیمت میخوای برای ساز پول بذاری ؛ اگه برای انتخاب ساز هم یه تاپیک جدا تو مبحث مشاوره برای خرید ساز باز کنی فکر کنم بیشتر کمک بشه ...

این از صحبت هایی که من میتونستم بکنم و البته مسلمه که اساتیدی هستن تو سایت که خیلی بهتر از من میتونن کمک کنن ...

خوش باشید.

bamdadonline
Friday 4 April 2008, 08:44 PM
جناب گیتارو عزیز توضیحات شما بسیار عالی بود. اما بریم سر پاسخ دادن به سوالها. بنده چون رشته دانشگاهیم چیزه دیگه بوده و فرصت نکردم برم سراغ عشقم یعنی بطور کل موسیقی پس از کودکی شروع نکردم(22 سال دارم). چند ماهی هست که پیانو میزنم. تئوری موسیقی هم تاحد معمولی که همه میدونن بلدم (گامها و آکوردها رو میدونم و اینکه از کجا اومدن)یعنی موسیقی رو تقریبا علمی دنبال میکنم. قصد دارم که گیتار رو تا حد حرفه ای ادامه بدم. یعنی ساز اصلی گیتار و در کنارش پیانو. حالا با این تفاسیر به نظر شما من چجوری شروع کنم بهتر نتیجه میگیرم. ضمن اینکه 80-90 تومان بیشتر نمیتونم هزینه کنم یعنی تو مایه های یاماها c70

shbaharehs
Friday 4 April 2008, 11:20 PM
سلام خوبین؟ منم با گیتارو موافقم< همونطوری که فرمودن شما طبق علاقتون سبکو انتخاب کنید.
از نظر گیتارم که یاماها سریه c(c40,c45,...) خیلی گیتارهای خوبی هستن و عمرشونم زیاده< قیمتشونم تا اونجا که من میدونم بین 60-100 تومن بوده و برای شروع به نظر من خیلی خوبن.
ممنون

ritardando
Saturday 5 April 2008, 10:24 AM
سلام.يه نكته ديگه كه خيلي مهمه اينه كه نوازندگي گيتار كلاسيك زمان و انرژي زيادي رو ميطلبه.
باتوجه به اينكه فرمودين دانشجو هستيد و پيانو هم تمرين مي كنيد و به علاوه در كنار گيتار كلاسيك، پاپ رو هم مي خواهيد داشته باشيد كارتون كمي سخت مي شه. البته اينا رو نگفتم كه نگران بشيد. يا خدايي نكرده بخوام منصرفتون كنم. بهتره قبل از شروع شرايط خودتون رو بسنجيد و با توجه به شرايط،وقت و انرژي كه از خودتون سراغ داريد اقدام كنيد
اما در مورد انتخاب ساز
شرايط اقليمي در انتخاب ساز خيلي مهمه. اگه در مناطقي كه هواي خيلي خشك يا مرطوب دارند زندگي مي كنيد هر گيتاري رو نخريد. در كل گيتارهاي ياماها اگر كيفيت سابق رو داشته باشند گيتارهاي خوبي هستند. نكته ديگه اينكه حتما همراه يك استاد يا يك گيتارشناس خوب اقدام به خريد كنيد
موفق باشيد

bamdadonline
Saturday 5 April 2008, 11:43 AM
متشکرم از راهنمایی هاتون. بنده ساکن کرج هستم و همه میدونید هواش چجوریه. اما یه سوال در مورد سیم گیتار داشتم که بعد از چه مدتی سیمش رو عوض کنم و از چه نوعی بگیرم( با فرض اینکه یاماها c45 بطور مثال خریده باشم)...

Guitaro
Saturday 5 April 2008, 11:44 AM
خب ، ممنون از اینکه سوال ها رو جواب دادی ، حالا با توجه به اینکه جواب سوال ها رو میدونم فکر کنم یه خورده بیشتر بتونم کمک کنم ؛ در مورد سنت پرسیدم به خاطر اینکه طبعا گیتار پاپ اغلب با خوندن همراهه و خوانندگی کاریه که برای افراد پایین 18 سال (که هنوز تارهای صوتی و عضلات گلو و حنجره شون کامل نشده) اصلا توصیه نمیشه چون عملا نتیجه ای نمیگیرن ... خب ، با توجه به اینکه گفتی 22 سالته پس این مساله برطرف میشه و مشکلی نیست ...

با توجه به این نکته ای که گفتی (که گیتار رو میخوای به عنوان ساز اصلی و تا حد حرفه ای ادامه بدی) من توصیه میکنم کلاسیک کار کن و خودت در کنارش پاپ ...

در مورد ساز هم همونطور که بهاره جان فرمودن ، توی اون رنج قیمت یکی از بهترین انتخابات میتونه یاماها سری C باشه (گیتارهایی مثل C40 و C45 یا C70 گیتارهای خوبی هستن البته من خودم شخصا C40 رو ترجیح میدم)

در مورد سیم گیتار هم بستگی به سیمی داره که از اول روی گیتارت هست ، ولی بعد از یه مدت که بزنی خودت میتونی حس کنی که سیم ها دیگه جواب نیازت رو نمیده و صدای کامل ازشون نمیگیری (چون به هر حال سیم هایی که روی خود گیتار بهت میدن سیم های تاپ ای نیست از نظر کیفیت) و اون موقع میتونی بری و یه ست سیم خوب بگیری ... (من خودم شخصا سیم های آگوستین رو دوست دارم چون صداش از نظرم نسبت به قیمتش - یه ست کامل شش سیم 16500 تومن - خیلی خوبه و هم اینکه طول عمرش خوبه و زود پاره نمیشه)

خوش باشید.

moomak
Wednesday 9 April 2008, 10:13 PM
مرسی از همه دوستان که با نظراتشون ما رو راهنمایی کردن
اما آقایون و خانوم ها باید خدمتتون عرض کنم که چرا اینقدر بحث رو پیچیده میکنید؟؟؟؟
بامداد جان چون تازه کار خواهی بود و معلوم نیست که در این راه باقی بمونی!!!! پیشنهاد می کنم که یک ساز با حدود قیمت 100 الی 150 ( حداکثر ) خریداری کنی ( البته با یه نفر که ساز میشناسه این کار رو بکن ) ( راستی مارکش خیلی نمی تونه مسئله مهمی باشه چون ساز ها هم مثل لباس دوره دارن و بعد از مد می افتن ) پس سخت نگیر
کارت رو شروع کن
بالطبع باید از گیتار پاپ شروع کنی در ابتدا باید تمریناتت رو روی سبک پاپ شروع کنی!
اگر خوشت اومد که ادامه می دی اگر نه تا اون موقع که یه کم جا بیافتی حتما ا گوش دادن به کار های متفاوت متوجه تغییرات سبک ها شدی و انتخابی صحیح تر رو انجام میدی
به صدات و تار های صوتی اون زیاد دقت نکن چون حتی بد صدا ها هم این حق رو دارن که برای خودشون بخونن
سیم های گیتارت رو هم در ابتدا عوض نکن بزار سازت با سیم تست اولیه راه بیافته بعدا یه دست سیم خوب هم میندازی روش
در مورد عوض کردن هم هر موقع دیدی دای سازت دیگه بهت حال نمیده....... شدت باس سیم های بمت کم شده ....... سیم های نایلونیت کشش کامل رو نداره ...... و سیم های فلزیت حلقه های فلزی خودشون رو از دست دادن و ابریشم زیرش نمایان شده بهتره به فکر تعویض سیم بیافتی که همه اینا بستگی به میزان تمرینت با سازت داره
در کل سخت نگیر چون موسیقی به هیچ چیزی از دنیای تو مربوط نیست بلکه یک احساس و جوشش درونیه که احتیاج به تمرین و باروری داره . سن و جنس و سایز انگشتات و ....... غیره نمیگم هیچ اما اگر اراده راسخی داشته باشی نمیتونه تاثیری در روند کارت بزاره
اگر علاقه داشته باشی و وقت بزاری!!!!!!!!
دوستان بهتره به جای تخصصی بحث کردن با مبتدی ها اونارو به آغاز کار تشویق کنن و گرنه نسل گیتاریستا در ایران منقرض خواهد شد.
راستی همه خواننده های مطرح امروزه روز از 5 و 6 سالگی به استعداد صدای درون خودشون پی بردن!!!!!
پس سخت نگیرن
ارادتمند
MoomaK

pedram_gole
Thursday 17 April 2008, 03:00 PM
با سلام و كسب اجازه از اساتيد محترم
بامداد جان بيشتر روي صحبتم با شماست . مشخصاتي كه از خودت دادي دقيقا مثل مشخصات خودمه . از اين بابت خوشحالم . اما بايد بگم موسيقي مثل رانندگي فقط و فقط يك مهارته . يعني قواعد نسبتا ساده هستند ولي براي اجرا نياز به تمرين دارند . من قبل از 4 سال پيش كه گيتار زدن رو شروع كردم 6 سال بود كه پيانو كار مي كردم و از نظر تئوري در سطح بالايي بودم . و فكر ميكردم حداقل آكوردهاي گيتار رو يك ماهه بتونم روان بزنم (جالب اينجاست قبل از اين كه دست به گيتار بزنم حداقل نمودار 70-80 تا آكورد رو حفظ بودم و طرز تبديل آكوردها هم بلد بودم) اما ديدم اينجوري ها هم نيست . البته قصدم از بيان اين صحبتها نا اميد كردن شما نيست . بالعكس ( به خصوص چون قبلش پيانيست بودي ) ميخوام اينو بگم كه سختيهاي اول كار اصلا نا اميدت نكنه . اما يه خبر خوش هم برات دارم . گيتار و پيانو بسيار شبيه به همديگه هستند . به عنوان مثال تو ميتوني ملوديها و آكوردها رو به وسيله پيانو در بياري و براحتي اونها رو روي گيتار پياده كني . البته اين كار رو به خاطر اين ميگم كه از نظر من پيدا كردن ملودي و آكورد روي پيانو آسونتره . از نظر گيتار هم براي شروع من c70 رو بيشتر از بقيه مي پسندم . البته اصل اندونزي . اگه مشكلي داشتي حتما مطرح كن تا من و بچه هاي ديگه كمكت كنيم . كوچيك همتون پدرام

shayannn000
Wednesday 1 December 2010, 03:37 PM
سلام خدمت همه دوستان
با توجه به پستايي كه ديدم خواستم چند كلمه اي خدمتتون عرض كنم
به نظر من نبايد از نقش استاد خوب تو يادگيري غافل شد چون من زماني كه با كلاسيك كارمو شروع كردم با استادي كار ميكردم كه داشت كم كم منو از موسيقي كه همه علاقم بود زده ميكرد چون به اصطلاح تو درس دادن خسيس بود ولي وقتي شروع به پاپ كار كردن كردم با استادي دارم كار ميكنم كه ميگه ما پاپ كار ميكنيم ولي هنر نوازنده گيتار به خوندنش نيست بلكه به نوازندگيشه والان من با اينكه به اسم دارم پاپ كار ميكنم ولي 90% تمرينايي كه ميگيرم ملودي و قطعه هاي سنگين روز دنياس
موفق باشيد