PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یک سوال از آهنگ سازها ( همه ی سازها )

ghazaleh_hesitance
Saturday 5 April 2008, 10:25 AM
سلام
این سوال از 2 بخش تشکیل میشه:
1_ اصولا از چه زمانی یک نوازنده وارد عرصه ی آهگسازی میشه آیا این یک زمان تعیین شده هست مثلا بعد از 10 سال .....؟ یا درونیه یعنی در درون خود نوازنده این تصمیم بطور شخصی گرفته میشه که در این صورت آیا حداقلی وجود داره با توجه به این موضوع که کسی که فقط 6ماه نوازندگی کرده مسلما قادر به آهنگساذی نیست.
2_ این سوال رو مختصر مطرح مکنم چون می خوام شما تکمیلش کنید:
از لحظه ای که فکر ساختن کاری به صورت یک ایده به ذهنتون میرسه تا زمانی که اون رو مینویسید و آماده میشید برای اجرا چه مراحلی در ذهن شما طی میشه؟ لطفا مراحل conceptual رو ذکر کنید .
لازم میدونم که حتما ذکر کنم که این سوالها درباره ی موسیقی pop . rap.. و یا بطور کل سبکهایی که قابل نقد توسط متخصصین موسیقی نیست نمیباشد .

Guitaro
Saturday 5 April 2008, 11:32 AM
ممنون ، به بحث جالبی اشاره کردید.

در مورد سوال اول :
اگر خلاصه بخوام بگم ، دقیقا از وقتی که نوازنده بتونه اون صدایی که میخواد رو روی ساز پیدا کنه وارد این عرصه میشه ...
یعنی وقتی فرد میتونه آهنگسازی کنه که بدونه هر صدا کجای سازه ...

در مورد سوال دوم :
من که خودم شخصا وقتی یه آهنگ رو شروع میکنم اول با یه ایده ی کلی از فضایی که میخوام داشته باشم یه گام انتخاب میکنم ، بعد یه ملودی ساده توی همون گام (در حد چند میزان) میسازم و بعد میشینم پای آهنگ و بهش پر و بال میدم ، نت های دست چپ (معمولا کارهای آهنگسازی من روی پیانوئه) رو مینویسم و بعد که دیگه به نظرم اون بخش از آهنگ یه بخش کامل و پخته شد ، میرم سراغ قسمت بعدی آهنگ ، تا یه جایی که دیگه خودم حس میکنم که بسه دیگه ...
اون موقع از پای ساز میام کنار و تو ذهنم چند تا پایان متفاوت (بعضی وقت ها هم فقط یه پایان) برای آهنگ میسازم و بعد دوباره میشینم پای ساز و سعی میکنم همون چیزی که تو ذهنم هست رو روی آهنگ پیاده کنم ...

Majed
Sunday 6 April 2008, 12:10 PM
به نظر من آهنگسازی بیشتر به استعداد بستگی داره .... زمان نقش تعیین کننده ای داره.. اما نه به طور مطلق

به نظر بنده حقیر اگه کسی موسیقی زیاد گوش بده این استعداد در اون شکوفا میشه... در موسیقی ایرانی کار کردن روی ردیف باعث قدرت آهنگسازی میشه ....

من خودم در حد آهنگسازی نیستم.. ولی اگه قرار باشه این کار رو بکنم قطعا خودم رو در حال و هوای اون قطعه اول احساس میکنم... تو ذهنم ابتدای قطعه رو اجرا میکنم.. بعد سعی میکنم با دهن اون رو اجرا کنم..... بعد همین جور که با دهن میزنم رو ساز هم پیاده میکنم .... چه مسخره.. نه؟lol

montreux
Thursday 10 April 2008, 08:13 PM
با تشکر ازهمه من کوچیکتر از اونیم که بخوام در ایین قسمت چیزی بگم ولی ترتیب خاصی نداره هرکس یک جور میسازه

من اول ملودی شروع اهنگ رو میسازم بعد گامش بدست میاد بعد ریتم اهنگ بعد ا اکورد ها ( در ایین قسمت فضای اصلی اهنگ به دستم میاد )

واز روی اکرد ملودی های بعدی رو در میارم ( به ایین ترتیب که ملودی شروع روی اکرد که تموم میشه اکرد بعدی رو با ریتم مثلا 3/4 میزنم وملودیش رو میزنم و...

اگر بخوام گام عوض کنم اول بازهم سراغ ملودی در ایین قسمت اهنگ میشم سپس مثل مرحله قبل دوباره بر اساس اکردهای و ریتم ادامه ملودی رو میسازم

در کل من با ساخت ملودی اولیه و ریتم + اکرد فضای اصلی اهنگ به دستم میاد

زمان ساخت اهنگ همون چیزی که جناب گیتارو گفتن +زمانی که به قدرت درک و هماهنگی ملودی و ریتم و اکرد برسی وبتونی به اجرا در بیاری
زمانیه که شما به رتیم مسلط و اکرد ها یک معنی و یک جایگاه ویژه خاصی در موسیقی بشه
ریتم در موسیقی مخصوصا در سبک راک حرف اول رو میزنه

برا اینکه منظورم رو متوجه بشی از ملودی و اکرد یک قطعه کوچیک اکورد بعد ملودی انداختم
البته این روش اصل بداهه نوازی در گروه هم هست

Majed
Saturday 12 April 2008, 08:29 AM
اسمارت جان ممنون....

اگه کارهات رو تو بخش آثار دوستان نوازنده هم بذاری که اونجا هم باشه خیلی ممنون میشیم.. این جوری دوستان بیشتری میبینن..