PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی کارهای فرید زولاند

Leon
Wednesday 23 April 2008, 01:28 AM
بررسی کارهای فرید زولاند

1.فرید زولاند و معین و(اردلان سرفراز و لیلا کسری) :

1. عشق من 2. ای آنکه 3.پریچهر4.خالق 5.زندگانی 6.نیرنگ7.برای دیدن تو 8.هم پیاله 9.تمنا 10. سفر 11.دلسوخته
البته بعضی از این آثار اجراهای مختلفی دارند مثلا ترانه های نیرنگ و برای دیدن تو هر کدام 2 اجرای مختلف دارند
نکته مشخص راجع به همکاری معین و فرید زولاند این است که تمامی آثاری که این دو با هم کار کرده اند جزو بهترین کارهای هر دو هنرمند است و تمامی این آثار جزو بهترین آثار معین و فرید زولاند است در واقع شاید این تنها همکاری بین یک آهنگساز و خواننده است که تمام آثار موفق بوده است ملودی های ناب فرید زولاند با صدای استثنایی معین موجب خلق آثاری جاودانه شده است
نکته دیگر نکته سنجی دقیق فرید زولاند است برای انتخاب معین به عنوان خواننده این آثار بوده چون هیچ صدایی به غیر معین نمی تواند از پس اجرای این آثار و تحریر های بسیار بسیار دشوار آن براید
یک خاطره از اردلان سرفراز : اردلان سرفراز این ترانه سرای نامی بعد انقلاب دیگر برای ادامه کارش اشتیاقی نداشت اما در سال 65 در مصاحبه ای اعلام کرد : وقتی صدای معین را شنیدم چنان اشتیاقی در من به وجود آمد که تصمیم گرفتم یک ترانه هم که شده برای معین بگویم و اولین ترانه ای که به معین دادم دلسوخته بود و معین چنان زیبا و قدرتمند و با احساس این ترانه را اجرا کرد که من تصمیمم را برای ادامه ترانه سرایی گرفتم و معتقدم هیچ کس نمی توانست دلسوخته را به زیبایی معین بخواند
چون تمامی آثاری که فرید زولاند به معین داده زیباو بی مانند است و معین هم همه را به زیبایی تما اجرا کرده از انتخاب 3 اثر برتر صرف نظر می کنم.

2.فرید زولاند و داریوش ( ایرج و اردلان و شهیار)

1.شقایق 2.یاور همیشه مومن3.نازنین 4. نون و پنیر و سبزی5.آهای مردم دنیا 6.نیستی7.قلندر8.آشفته بازار9.حادثه 10.طاقت 11.آینه 12.تکیه بر باد 13.چکاوک و....

آهنگهایی هم که فرید زولاند به داریوش داده بیشترشون گرفته و خوب بوده مخصوصا کارهای قبل انقلابش بعضی از این ترانه ها رو داریوش خیلی خوب اجرا کرده مثل یاور همیشه مومن اما بعضیهی هم چندان قوی نبوده و اگر خواننده دیگری آن را اجرا میکرده شاید بهتر می شده ولی در مجموع 3 کار برتر فرید زولاند با داریوش :
یاور همیشه مومن 2.نون و پنیر و سبزی 3.تکیه بر باد

3.فرید زولاند با ابی

1. خانه و خاطره 2. اقاقی 3.خواب 4.هزار و یک شب 5.ستاره دنباله دار 6. تو را نگاه می کنم 7.خانوم گل 8. گریز 9.عطر تو 10. مست چشات 11.گریه نکن 12. کار من و....

بیشتر آثار فرید زولاند با ابی بوده بالای 50 اثر با ابی داشته که حد اقل 35 تاش جزو بهترین آثار موسیقیایی ماست و ابی هم انصافا کارهایی که با فرید زولاند داشته رو خوب اجرا کرده مخصوصا ستاره دنباله دار رو که یک شاهکار حساب میشه امیدوارم همکاری ابی با فرید زولاند در این سالها بیشتر بشه چون صدای ابی همچنان قوی مونده و فرید زولاند هم خیلی مایله ابی آثارشو بخونه چون داریوش که صداش ضعیف شده و معین هم که دیگه باهاش کار نمی کنه ستار و شاهرخ هم که باهاش قهرند و فرید هم همش تو مصاحبه هاش جوری صحبت می کنه که بتونه آهنگاشو به ابی بده 3 کار برتر ابی با فرید زولاند هم :
1.ستاره دنباله دار 2.مست چشات3.گریز
در ضمن فرید زولاند با خواننده های دیگری هم کار کرده مثل زنده یاد هایده که واقعا یکی از بهترین صداهای موسیقی ما رو داشت و آهنگاش با فرید زولاند هم فقط مختص خودشه و به زیبایی تمام اجرا شده مانند 1.شانه هایت 2. یا رب 3.پادشه خوبان 4.قصه من 5. بزن تار6.روزای روشن7. وای به حالش که واقعا شاه اثر هایده همان شانه هایت است که خود زولاند هم بر این باوره
یکی دیگر از این خواننده ها گوگوشه که واقعا یکی از بهترین هاست و انصافا آهنگاش هم با فرید زولان خیلی قشنگه مثل 1. پرستش2.مرهم و...
خواننده دیگر شاهرخ بزرگه صدایی بی تکرار و با وسعتی با کرانه های نا پیدا آهنگ آهو از زیباترین آثار مشترک زولاند با شاهرخ است
ستار هم تعدادی ترانه با فرید زولاند داشته مثل عروسک پنجره دلتنگی گل پونه رفتی و نماندی که عروسک واقعا از همه قشنگتره
یکی دو تا آهنگ هم با ویگن و بیژن مرتضوی داشته که اونها هم بسیار زیبا بوده اند این اواخر هم خواننده ای را به بازار معرفی کرده با نام راستین که امید زیادی هم به او بسته
این بود بررسی آثار فرید زولاند با آرزوی موفقیت این آهنگساز بزرگ و نامی.

kotra007
Friday 5 September 2008, 12:56 PM
فقط داریوش