PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دتاشه

sayeh
Wednesday 7 May 2008, 08:48 PM
سلام ميشه لطفا يه نفر براي من توضيح بده كه دتاشه چي هست؟:21ox66r:

akanani
Thursday 8 May 2008, 12:24 PM
سه فرم اصلی آرشه دتاشه به قرار زیرند :

الف : دتاشه بزرگ یا دتاشه تمام آرشهGrand Detache
ب : دتاشه نیم آرشه (از وسط آرشه تا نوک آرشه)
ج : دتاشه کوچک Small Detache

هر کدام از این سه فرم دتاشه بیشتر از هر نوع آرشه کشی دیگر باستثنای لگاتو بکار می رود .
دتاشه بزرگ نزدیکی با مارتله تمام آرشه داشته و تقریبا با همان روش ایجاد میگردد و اختلاف آنها در اینست که در دتاشه بین نوتها هیچ فاصله ای وجود ندارد و هر نوت تا انتهای آرشه کشیده می شود . آکسان اولیه و اصلی دتاشه توسط مخلوطی از زیاد کردن سرعت آرشه و یک فشار اضافی مختصر در شروع هر ضربه آرشه ایجاد می گردد . وقتی دتاشه خوب نواخته شود اثری دارد که با هیچ وسیله دیگری قابل ایجاد نیست .
مثالهای عالی از موارد استعمال آن در موومان آخر سونات سزار فرانک : (مثال 40)
و در قسمت اول قطعه پرلودیوم وآلگرو اثر فریتز کرایسلر که به نام پوتیانی Puganini مشهور است پیدا می شود .
بعنوان یک تمرین خالص تکنیکی ارزش دتاشه بزرگ باندازه مارتله با تمام آرشه نیست زیرا احتیاج به کنترل عضلانی زیاد ندارد اما بعنوان اتود برای ایجاد تن تمیز خیلی مهم است .
دتاشه نیم آرشه نوعی آرشه کشی است که به عللی آن طوری که باید و شاید در جای خود به کار برده نمی شود و آنرا فقط میشود در تمپوهای آهسته یا نسبتا آهسته به کار برد اما اگر خوب نواخته شود اثر بسیار درخشانی دارد که در تمپوهای آهسته باعث تعجب می شود .
از آنجائیکه در این نوع آرشه کشی هیچ شکافی بین یک نت و نت بعدی وجود ندارد بنابر این در انتهای هر ضربه باید حرکت ساعد و انگشتان را به نحو مختصر به کار برد و در این عمل به تن موسیقی حالت جوشش و زندگی می دهد اما در این حرکت نباید مبالغه گردد در این صورت تن موسیقی تضعیف خواهد شد .
بایستی به وضوح فهمیده شود که در دتاشه آرشه بطور بی مهابا به سیم کشیده نمی شود بلکه در حالی که آرشه با حرکت دورانی ساعد کنترل می شود یک فشار مختصر و بعد از آن شل کردن مختصری باید انجام شود البته نه به حدی ناگهانی که سبب آکسان شده یا ایجاد مارتله کند . فشار آرشه را می توان مطابق شکل ترسیم نمود :

دتاشه نیم آرشه را می توان بنحو مناسب فقط روی سه سیم اول به کار برد زیرا سیم سل معمولا باین حرکات سریع آرشه جواب نمی دهد . در موارد زیادی دتاشه نیم آرشه در پاساژهای صعودی کرشندو از دتاشه کوچک بوجود می آید مثلا در موومان اول کنسرتوی لا مینور باخ

bardyaa
Friday 9 May 2008, 01:15 AM
ام‌م‌، هرچند که چندان به من مربوط نیست، اعتراف می‌کنم که هرچی سعی کردم بفهمم که از این توضیح چه‌جوری می‌شه فهمید که بالاخره این دتاشه چی‌ه، موفق نشدم!

شاید یه نگاه به این (You can see links before reply_techniques) برای توضیح کوتاه، و البته این یکی (You can see links before reply) برای «دستورالعمل» بد نباشه؛ مخصوصاً که مثال دیدنی هم داره.

sayeh
Friday 9 May 2008, 09:56 AM
خيلي متشكرم توضيح خوب و جامعي بود به درد من كه خورد ولي با نظر bardya هم موافقم اگر توضيحات به زبان ساده تري داده بشه كه همه بفهمن بهتره!

Mojtaba
Friday 9 May 2008, 10:40 AM
با سلام دتاشه به یک نوع سبک آرشه کشی گفته میشود که در آن از تمام طول آرشه استفاده میشود و اصلا هیچ فشاری روی سیم نباید اعمال شود و از همه مهم تر اینکه صدای صاف و شفافی داشته باشد که معمولا در سبک ویلن ایرانی { بداهه نوازی} در شروع آهنگ از این نوع آرشه کشی استفاده میکنند که من روی تمام ویلنیستهای معروف تحقیق کردم دیدم کسی بیشتر از این نوع آرشه ها استفاده میکنند استادان حبیب الله بدیعی و پرویز یاحقی و اینم بگم این نوع آرشه کشی یکی از تکنیکهای مختص حبیب الله بدیعی بود که ایشون این تکنیک رو در بداهه نوازی باب کردند

sayeh
Thursday 15 May 2008, 11:18 AM
بايد بين ارشه هاي چپ و راست فاصله بيفته و يه خلا ايجاد بشه؟؟درسته؟
يه چيزي اصلااين دتاشه رو با چي نشون ميدن؟

sayeh
Tuesday 24 June 2008, 06:55 PM
ميشه لطفا يه نفر جواب پست قبلي من رو بده ؟ نمي دونم درسته يا نه برام مبهم هست!
متشكرم

sayeh
Thursday 3 July 2008, 06:16 PM
نميدونم اين سئوال من خيلي مسخره هست؟ يا اينكه كسي نمي دونه ! ولي نه اين طور نيست ما اينجا استاداي زيادي داريم!!!
پس چرا هيچ كس جواب من رو نمي ده؟!

hichnafar
Thursday 3 July 2008, 09:09 PM
بايد بين ارشه هاي چپ و راست فاصله بيفته و يه خلا ايجاد بشه؟؟درسته؟
يه چيزي اصلااين دتاشه رو با چي نشون ميدن؟
سلام منظورتون از فاصله سکوت هست ؟ به طور عادی نه وقتی شما آرشه راست می کشید می رسید به نوک آرشه و بعد باید آرشه چپ را (نوک به سمت انتها) بکشید.
علامت دتاشه : -
وقتی هم که برای آرشه کشی قطعه ای علامت گذاری نشده آرشه ها دتاشه (جداحدا ) هستن.

arian
Saturday 12 July 2008, 04:56 PM
نميدونم اين سئوال من خيلي مسخره هست؟ يا اينكه كسي نمي دونه ! ولي نه اين طور نيست ما اينجا استاداي زيادي داريم!!!
پس چرا هيچ كس جواب من رو نمي ده؟!
سلام اگر امكان دانلود داريد بفرماييد تا برايتان چند تا فايل ويديويي آموزش آرشه ي دتاشه بگذارم .مجموع فايل ها 5 عدد ميباشد . كه فايل مقدماتي حدود 5 مگ ، و 4 فايل پيشرفته است كه هر كدوم حدود 7-9 مگ ظرفيت دارند . البته به زبان انگليسي است .

sayeh
Friday 15 August 2008, 02:39 PM
خيلي ازتون ممنون ميشم اگر بذارينشون!

arian
Saturday 16 August 2008, 08:29 AM
خيلي ازتون ممنون ميشم اگر بذارينشون!

سلام ، اميدوارم امكان دانلود برنامه ها را پيدا كرده باشيد . چنانچه مشكلي بود، خوشحال خواهم شد بتونم كمك بيشتري كنم.

diba323
Thursday 28 August 2008, 07:30 PM
سلام بله من كه دانلود كردم خيلي ازتون ممنونم :az اينم ادرسش اگه دوستان لازمشون بشه
You can see links before reply (You can see links before reply)